Neděle 25. července. Svátek má Jakub.

Ústavní soud: Penzijní reforma? Bude!

Mnohaleté čekání na penzijní reformu je zřejmě u konce. Nerozhoupali se přitom politici, kterým takové rozhodnutí správně přísluší. Musel je postrčit Ústavní soud. V pátek rozhodl a politici se budou muset činit.

Čeští politici skřípou zuby. Aby ne. V průběhu několika málo měsíců jim Ústavní soud udělal druhou čáru přes plánované politické harašení. Na podzim loňského roku jednoznačně zrušil konání voleb, které odporovalo ústavě. A v pátek zrušil způsob výpočtu důchodů.

"Je to neuvěřitelné rozhodnutí, ČSSD jej rozhodně nevítá,"
komentoval rozhodnutí Ústavního soudu Jiří Paroubek, předseda ČSSD, a dodal: "Je to rozhodnutí, jako kdyby byl ÚS třetí komorou parlamentu."

Ústavní soud byl ve svém rozhodnutí velkorysý. Nový výpočet penzí musí politici uvést v praxi do 30. září 2011. Mají tak ještě rok a půl času. Po více než deseti letech "tlachání" na téma (ne)udržitelnosti českého penzijního systému je konečně jedno jisté: Není důležité, zda je či není udržitelný, protože je protiústavní.

Lidé s vyššími příjmy tak mají jedinečnou příležitost, jak si zvýšit příjem z penzijního systému na odpočinku. Stačí si počkat. Rozhodně se jim nevyplatí odcházet do penze před nastavením nového, více zásluhového systému, který jejich přínos do penzijního pojištění bude více odrážet i ve výši důchodu. Mohou přitom poděkovat invalidnímu důchodci, jehož příjem klesl z průměrných 68 635 Kč na invalidní důchod ve výši 13 346 Kč. Tedy na 19 % původního příjmu.

Více práce bude mít i Vladimír Bezděk se svým "pejskem". Na druhou stranu je již téměř jisté, že jeho práce ani práce jeho týmu neskončí zamčená v šuplíku. Naopak lze očekávat, že politici nechají oprášit desky se staršími výpočty první Bezděkovy komise.

Rozhodnutí o uskutečnění penzijní reformy tak padlo z nečekané stany. Je ale dobře, že padlo. Podle laxnosti politiků a jejich schopnosti shody či kompromisu v takto závažné věci, jakou zajištění lidí na stáří bezpochyby je, bychom se brzy v penzi dočkali pouze almužny.

Spoléháte na státní důchod?

Nahrávání ... Nahrávání ...

23 komentářů: “Ústavní soud: Penzijní reforma? Bude!”

 1. KH napsal:

  N konečně už to někdo rozhoupal. Už bylo na čase.

 2. Jiří napsal:

  Jaroslave lidé, kteří nechtějí vědět, nikdy ani vědět nebudou. Mě jsi otevřel oči už hodně dávno, díky Tobě mnoho lidí pochopilo jakéže to zrůdnosti na Slovenku byly, doufám, že korupce neumožní těmto parazitům činnost na české půdě. Doufám, že i p. Bezděk bude pro čistou hru a nebude se dívat pouze na to co s toho bude mít Aegon. Třeba mu křivdíme, ale zadarmo ani kuře nehrabe.

 3. Zbyněk Svěrkoš napsal:

  Podivnou příchuť s otazníkem má to, že o něčem natolik důležitém, jako penze, rozhoduje Ústavní soud. Pakliže nějaká penzijní reforma bude víc ovlivňována na startu soudem, než vládou, parlamentem, senátem ….. pak demokracie je v koutě, zde za „soudcokracií“. V podstatě by pak moc výkonná a zákonodárná měla další nutné kroky předem nechat schválit Ústavní soud… Jak a komu zvýšit daně, jak to financovat. Model, že politici budou muset být do zásadních kroků postrkováni soudem předem, je podivný a neřekl bych, že dobrý. Celkem zajímavý komentář na to měl Petr Mach ze SSO.

 4. Zdenek napsal:

  Kdyby se měl člověk ve svým krátkým životě spoléhat se vším na stát, nedočká se nikdy a zhebne. I tady to rozhodnutí ÚS trochu smrdí střetem zájmů, najednou vadí u bývalého soudce, že solidarita je v nerovnováze. Tomuto státu nevěřím ani dobrý den, věřím tak max.,že dobrý člověk ještě žije.

  • Anonym napsal:

   Pouhé spoléhíní to neřeší, a toho zneužívají i paraziti, kteří vydávají své takzvané „finanční poradenství“ za školu /mluvím o některých MLM systémech/. A někteří jsou tak „nenažraní“, že své aktivity zaměřují na oblbnutí i budoucích D.S.S., lákají je také na „zbohatnutí“ a mají za to, že jsou všichni tak chamtiví, jako oni, a že také půjdou „přes mrtvoly“…

   Střet zájmů je jasný, a na Slovensku to bylo zdokladováno, probíhají soudní spory iniciované podvodníky proti jimi okradeným. Tomuto je třeba v ČR předejít a zabránit spolčování budoucích D.S.S. s těmi zdokladovanými podvodníky, čehož lze docílit kromě trestněprávních řízení i medializací a informováním akcionářů dotyčných firem, aby nepřišli těmi tuneláři o svoje databáze klientů a jejich přechodem neoddůvodněným přepojišťováním zase jinam, jak je zvykem…

  • nirkmtf napsal:

   oTuQmd xgsetkzctyor, [url=http://zcepxekpeovg.com/]zcepxekpeovg[/url], [link=http://uwkvqywhxihi.com/]uwkvqywhxihi[/link], http://qxjlztrdocrx.com/

 5. Anonym napsal:

  Hmmm, že /cituji/…Vladimír Bezděk se svým „pejskem“…, čerstvé zprávy napovídají, že už dochází k rozpadu uskupení založeného jen a pouze na vzájemném mamonu, naštěstí /Slovensko/. Pokud se tvůrce návrhu systému nevzpamatuje a nechá v systému „trojského koně“, tak i ta instituce bude zdehonestována a okradena, na to jsou doopravdy odborníci… zkušenosti ze Slovenska nepustí. Více na toto téma v jednom z mých ZRCADLO, linky jsou k dispozici

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.