Čtvrtek 15. dubna. Svátek má Anastázie.

Martin Gardavský: Vztahy AFIZ a OVB přivedeme do normálu

Martin Gardavský byl zvolen předsedou Etického výboru AFIZ. „Až tak moc jsme se nevzdálili,“ říká směrem k OVB. A jak ovlivní jeho nezávislost prováděný audit ve Fincentru?

Bylo zvoleno nové vedení Etického výboru AFIZ. Kdo jsou nyní jeho členy?

Členů Etického výboru bylo na valné hromadě AFIZ zvoleno třináct. Osm z nich zastupuje členské společnosti a individuální členy, dva členové jsou nezávislí právníci, dva členy navrhly organizace na ochranu spotřebitele. Třináctým členem je předseda, který je taktéž volen valnou hromadou. Na prvním zasedání výboru byli zvoleni místopředsedové, Ing. Jaroslava Šindelářová a Mgr. Vladek Krámek.

Jaké jsou priority nového vedení Etického výboru?

Stejné jako u toho minulého. Dělat dobře svoji práci. Etický výbor doufám v minulém roce přesvědčil i pochybovače o tom, že AFIZ to se samoregulací myslí úplně vážně. Máme tedy na co navazovat a laťka je vysoko.

Připravují se změny v postupu při řešení etických prohřešků?

Zásadní změny se nepřipravují. Není proč. Máme vytvořeny čtyři disciplinární senáty a jsme připraveni řešit možná disciplinární provinění členů asociace. Naše nezávislost je významně posílena tím, že členy výboru jsou i na AFIZu zcela nezávislé osoby. Neumím si představit, že by tito lidé mohli svoji odbornou reputaci vyměnit za jakýkoliv „kompromis“ v rozhodování.  Náš model řešení etických prohřešků je správný.

Jaké kroky Etický výbor plánuje?

Žádné zvláštní. Máme celoroční program zasedání a agendu budeme řešit, tak jak bude přicházet.

Jakou sílu prosazovat svá rozhodnutí na finančně poradenské společnosti a finanční poradce Etický výbor má?

Pomohu si citací ze stanov asociace: „projednává případy možného disciplinárního provinění a rozhoduje o uložení disciplinárního opatření a o ukončení pozastavení členství, a to zpravidla prostřednictvím Disciplinárního senátu, který může za tímto účelem zřídit.“ Sílu na prosazení rozhodnutí máme.

Poslední veřejně oznámené rozhodnutí Etického výboru vedlo k odchodu největšího člena z AFIZu. Nebudou příští rozhodnutí ovlivněna obavou z odchodu dalších (přispívajících) členů?

Rozhodně ne.

Co bylo důvodem obměny vedení Etického výboru?

Předpokládám, že máte na mysli zřízení funkce předsedy etického výboru. Etickému výboru předsedal z titulu své funkce president AFIZ. Bylo to hodně nesystémové a odporovalo to logice stanov AFIZu.

Současný prezident Tomáš Ježek má k problematice etiky velmi blízko a je opravdovou autoritou, ale vždycky to tak být nemusí. A pak, prezident AFIZu má právo účasti na zasedání všech orgánů asociace, Etický výbor nevyjímaje.

Podle tiskové zprávy společnosti Fincentrum provádíte audit v této společnosti, která je zároveň členem AFIZu. Nejedná se o střet zájmů? Nebudou případné prohřešky poradců Fincentra díky tomu přehlíženy?

Audit je trochu silné slovo, ale budiž. Jak bych mohl podle vás takové přehlížení zařídit? Etický výbor rozhoduje v tříčlenných senátech. Předseda výboru členem žádného senátu není. A při hlasování celého výboru mám jen jeden hlas. A upřímně. Myslíte, že by mně to stálo za to? Navíc, má smlouva mě nečiní na Fincentru závislým ani co by se za nehet vešlo. Nemám žádný problém s tím její předmět klidně zveřejnit.  

Jakým způsobem budete apelovat na zvyšování kvality, odbornosti a etiky poskytování finančního poradenství?

Apelů, které nic neřeší, bylo a vždy bude dost. My budeme řešit podle svého nejlepšího vědomí a svědomí možná provinění našich členů. Tím nejlépe pomůžeme zvýšení kvality, odbornosti a etiky.

Plánujete vyvíjet aktivní činnost i v osvětě široké veřejnosti?

Nedomnívám se, že by Etický výbor měl vyvíjet aktivní činnost v osvětě široké veřejnosti. Není to jeho úkolem. Domnívám se, že taková osvěta je jedním z úkolů asociace jako takové a všech jejich členů.

Pokud narážíte na moje „angažmá“ v televizním pořadu na ČT 1 Krotitelé dluhů, to byla reakce na skutečný požadavek „hrdinky“ jednoho z dílů tohoto pořadu. Mimochodem, Krotitelé udělali pro osvětu klientské veřejnosti mnohem více než všechny dřívější pokusy (v akademičtějším duchu) dohromady. Když jsem před časem o smyslu takového pořadu pochyboval tak jsem se pořádně mýlil. Jen je velká škoda, že v pořadu účinkují specialisté pouze z jedné členské společnosti

Nyní si dovolím citovat předsedu představenstva OVB Allfinanz Pavla Uzla z předposledního čísla OVB Journalu: Být jedničkou na trhu je závazek vůči zákazníkům, spolupracovníkům i trhu, ale zároveň i výhodou, což jsme zaznamenali třeba při našem loňském odchodu z Asociace finančních zprostředkovatelů a finančních poradců České republiky (AFIZ). Po našem rozhodnutí ukončit členství v asociaci, u jejíhož zrodu OVB Allfinanz stála, byla AFIZ ochotná změnit statut a nabídnout našim spolupracovníkům individuální členství, což bez partnerské společnosti nebylo dříve možné. Účinně prosazovat etické principy v oblasti finančního poradenství je pro nás jako lídra na trhu prioritní. To je výhoda jedničky.“ Myslíte si, že lze prosazovat etické jednání i bez asociace?

OVB Allfinanz není nyní členem AFIZu. Jak si poradí s prosazováním etických principů ve své činnosti, je pouze její problém. Co se týče vaší citace, tam se Pavel Uzel zcela zásadně mýlí. Představenstvo AFIZ neumožnilo výjimku z členského principu kvůli respektu vůči OVB, ale zcela naopak jako výraz poděkování a úcty vůči těm spolupracovníkům OVB Allfinanz, kteří stáli u zrodu asociace a nyní se cítí být zaskočeni loňským Pavlovým rozhodnutím.

OVB měla na vznik AFIZu velmi podstatný podíl a hodit vše za hlavu považuji za nerozumné. Nakonec, já jsem přesvědčen, že za čas, až se uklidní vášně, najdeme cestu, jak vztahy AFIZ a OVB přivést do normálu.

Co vás naplňuje takovým optimismem? Znovu použiji OVB Journal, tentokrát poslední číslo. Píše se tam o ustavení nezávislé etické komise, která bude dbát na kvalitu obchodu a dohlížet na kontrolní mechanismy OVB? Je to hned u ocenění Lukáše Štorka jako nejlepšího prodejce OVB. Co na to říkáte?

Vím o tom. Říká se tomu, tuším, kouzlo nechtěného. A může to vyvolat úsměv. U někoho možná přecházející v mrazení. Ale můj optimismus i přesto nemístný není.  Znám dobře lidi z OVB a vím, že naprostá většina dělá svoji práci zodpovědně. Oslavovaní zlatokopové jim neimponují. Za to bych dal ruku do ohně. OVBáci, které znám, nechtějí být a určitě nejsou obyčejní prodejci.

Před časem jsem při jedné prezentaci použil z neznalosti výraz prodejní síť a dostal jsem hodně vynadáno. Bylo to tuším v Uherském Brodě. Mimochodem, málokdo v České republice ví, že OVB je členem FECIFu (přes členství v německé VOTUM), stejně jako AFIZ. Takže uznejte, až tak moc jsme se nevzdálili.

Jaký je váš názor na vznikající Komoru finančních poradců?

Mám velmi málo informací. Podíval jsem se na stránky www.kofip.cz, přečetl si článek na vašem portále, zakladatele znám trošku z internetových diskuzí. Budou to asi slušní lidé. To ovšem nestačí. Něco o tom vím, jednu asociaci jsem zakládal. Velmi rád bych se mýlil, ale bojím se, že je to další pokus o nemožné. A pak, přes elitní kluby cesta ke zkvalitnění naší branže asi nevede.

Děkuji za rozhovor.

Rozhoduje Etický výbor AFIZ objektivně?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

3 komentáře: “Martin Gardavský: Vztahy AFIZ a OVB přivedeme do normálu”

  1. Ondřej Záruba napsal:

    Z toho,co říká pan Gardavský,jsem trochu rozpačitý.Přijde mi to celé jako prázdné diplomatické frázování.Hlavně nikoho nenaštvat.
    Stejné jsou i stanovy AFIZ.Prázdné.Vejde se do nich takřka každý lotr,pokud to budě dělat trochu chytře.
    Navíc působnost v etickém výboru společně s aktivitami ve Fincentru opravdu na dojmu nezávislosti nepřidávají.Co se týče zakladatelů KOFIPu.Ano,také si myslím,že jsou slušní lidé.Mají ale i něco navíc.Jsou to dobří poradci po odborné stránce na takové úrovni,že si troufám tvrdit,že AFIZu takových v tom mnohotisícovém davu máte maximálně 5.Elitářský spolek vyzněl sice trochu pejorativně,ale pořád budu raději členem elitářského spolku než spolku zásadově pružných alibistů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.