Sobota 25. května. Svátek má Viola.

Marný boj proti podezřelým dluhopisům?

Pastička na peníze - bankovky

Česká národní banka i ministerstvo financí brojí proti vysoce rizikovým i podvodným firemním dluhopisům. Jejich vydavatelé je ovšem dál inzerují ve velkém a prodávají nic netušícím drobným investorům.

Vydat dluhopis může kdokoli. To je na jednu stranu velmi dobře, neboť dluhopisy pomáhají financovat firemní rozvoj. Na druhou stranu možnost vydání dluhopisu bez jakékoli regulace otevřela cestu i podvodníkům. Česká národní banka i Ministerstvo financí České republiky proto zahájily tažení proti prodeji vysoce rizikových (pod nimiž se dají pojmout i podvodné) dluhopisů drobným klientům.

Lidé na dluhopisy slyší. Oproti investici do akcií a akciových fondů, ale i dluhopisových fondů rozkládajících riziko mají jednu přitažlivou vlastnost: Fixní výnos. Pokud je navíc prodán s pěknou pohádkou, kterou se vysvětlí, kam peníze poputují a jak to bude výnosná (a často společensky přínosná) aktivita, nezkušený investor podlehne lákavému úroku a … začne se divit až v okamžiku, kdy nedostane své peníze zpět.

Nyní nastalo období, kdy nejen lidé odhalují, že naletěli podvodníkům, ale i u seriózních, nicméně rizikových, projektů dochází k lámání chleba. Např. držitelé dluhopisů společnosti Zoot za cca 239 mil. Kč budou nakonec rádi, když dostanou zpět 10 % vloženého kapitálu. A přitom zrovna tato společnost měla prospekt schválený Českou národní bankou (ČNB). ČNB ovšem nezkoumá rizikovost projektu, ale pouze náležitosti dokumentu.

ČNB – první kroky

Česká národní banka si je problémů s vysoce rizikovými dluhopisy vědoma již delší dobu. Proto nejprve vydala Desatero pro drobné investory do podnikových dluhopisů, a následně též v březnu 2019 Dohledový benchmark č. 2/2019 – K nabývání dluhových investičních nástrojů do majetku zákazníků nebo investičních fondů.

Zatímco Desatero dává základní informace pro spotřebitele, aby si vyhodnotil riziko investice a dokázal se tak lépe rozhodnout, zda je investice pro něj vhodná, Dohledový benchmark míří na distributory dluhových nástrojů a posiluje jejich zodpovědnost při výběru klientů pro rizikové investice.

Cílový trh musí být určen dostatečně strukturovaně, aby se předešlo zahrnutí skupin investorů (zejména neprofesionálních zákazníků), s jejichž potřebami, charakteristikami a cíli je produkt neslučitelný,“ uvádí mimo jiné Dohledový benchmark.

Dohledový benchmark není zákonem ani vyhláškou, nicméně upřesňuje postupy, kterými se Česká národní banka řídí při svých kontrolách. O tom se již přesvědčila nejedna finančně poradenská společnost, která nazývala rezervotvorná životní pojištění „spořením“.

Tip: ČNB: Dluhopisy bez prospektu nikdo veřejnosti nabízet nebude!

Ministerstvo financí se přidává

Ministerstvo financí České republiky se k aktivitám proti vysoce rizikovým dluhopisům přidává. V současné době připravuje Scorecard korporátních dluhopisů, který má být jednoduchým návodem pro občany, jak se vyhnout nadměrnému riziku. Materiál ministerstva je nyní předložen k veřejné konzultaci.

„Dluhopis jako forma investice není vždy pro drobného investora, který nemá s podobnou formou investování zkušenosti nebo vyšší finanční gramotnost, tou nejlepší a nejbezpečnější investicí. Stále více drobných investorů ve snaze o lepší výnos z investice vybere špatně a nakonec o své peníze přijde,“ uvádí v úvodu Scorecard korporátních dluhopisů.

Ministerstvo v prvé řadě drobným investorům nedoporučuje investovat do dluhopisů bez ratingu. Ty jsou vhodné pouze pro zkušené investory a pro investory, kteří danou společnost dobře znají.

Investice s ratingem hodnotí Scorecard klasicky podle stupně ratingu. V tomto směru se nejedná o žádnou novinku. Ostatně, v tomto již nelze nic převratného vymyslet.

U investic bez ratingu dává Scorecard body za jednotlivé dílčí informace poskytované společností. Např. pokud je prospekt schválený Českou národní bankou, získává 1 bod. Za uveřejňování dokladů v Obchodním rejstříku alespoň 3 roky může společnost získat až 1,5 bodu. Hodnotí se i historie společnosti, kdy 10 let a starší získávají 1,5 bodu, zatímco mladší než 1 rok jsou bez bodu. Pokud je vlastníkem emitenta stát, je bonifikován 2 body. A jsou-li dluhopisy distribuovány renomovanou finanční institucí s dohledem ČNB, získává dluhopis další bod. Dále hodnotí velikost společnosti, marži, zadluženost a úrokové krytí.

Společnost bez ratingu může získat až 17 bodů, přičemž pokud získá alespoň 13, je považován její dluhopis za bezpečnou investici. Nezíská-li ani 7 bodů, jde o spekulativní investici, která může vyústit v krach společnosti.

Podezřelé dluhopisy stále v prodeji…

Na podezřelé až podvodné dluhopisy ovšem může drobný střadatel stále narazit. Jednou z cest je inzerce v nejrůznějších inzertních systémech na internetu. Aktuálním příkladem z tohoto zdroje je nabídka dluhopisů společnosti Nano Chemi Group s.r.o. Podívejme se na ni z pohledu Scorecardu korporátních dluhopisů bez ratingu:

 • Existence prospektu: 0 bodů (společnost nemá schválený prospekt ČNB)
 • Finanční výkazy: 0 bodů (společnost sice má rozvahu a výkaz zizků a ztrát od roku 2011, což by odpovídalo 0,5 bodu, ovšem v březnu 2019 změnila vlastníka i veškeré zakladatelské dokumenty)
 • Historie společnosti: 0 bodů (společnost byla sice založena 13. 10. 2009, tudíž má historii přes 9 let, což by odpovídalo 1 bodu, ovšem v březnu 2019 změnila vlastníka i veškeré zakladatelské dokumenty)
 • Vlastník společnosti: 0 bodů (vlastníkem není stát)
 • Upisovací agent: 0 bodů (společnost nevyužívá žádnou finanční instituci k distribuci dluhopisů, ale upisuje je sama)
 • Velikost společnosti: 0 bodů (tržby společnosti za rok 2017 činí 6,647 mil. Kč, což je méně než 400 mil. Kč; navíc opět ještě s výhradou změny vlastníka a zakladatelských dokumentů)
 • Zisková marže: 0 bodů (společnost dosáhla zisku před zdaněním 38 tis. Kč, což odpovídá ziskové marži 0,57 %; navíc se stále stejnou výhradou viz výše)
 • Dluh/EBIDTA: 0 bodů (společnost vykazuje za rok 2017 ukazatel ve výši 2,6, což by odpovídalo 0,5 bodu, ovšem od té doby společnost změnila vlastníka i zakladatelské dokumenty)
 • EBIDTA/úroky: 0 bodů (ve výkazech nelze dohledat výši hrazených úroků; pokud byly nulové, odpovídalo by to 2 bodům, ovšem opět s výše uvedenou výhradou)

Dluhopisy Nano Chemi Group s.r.o. získaly celkem 0 bodů. I v případě, kdy by jim byla přiznána historie před změnou vlastníka a zakladatelských dokumentů, by získala 4 body. I tak je hodnocení ze Scorecard: „Velmi spekulativní investice. Očekává se zhoršení podmínek nebo bankrot dlužníka a jeho neschopnost splatit své závazky. Jen pro velmi dynamické investory.“

A to je pouze základ. V Obchodním rejstříku má společnost uveden předmět podnikání pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor a volné živnosti. V Živnostenském rejstříku je patrný výběr z volných živností již z roku 2011.

V předposledním notářském zápisu z 13. 3. 2019, kterým se mimo jiné mění název společnosti z AVGUST Invest s.r.o. na Team-Trade Invest s.r.o. je jako předmět podnikání uvedeno ještě hostinská činnost, prodej kvasného lihu, konzumního lihu a lihovin, činnost účetních poradců, vedení účetnictví, vedení daňové evidence a již v obchodním rejstříku uvedený pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor.

V posledním notářském zápisu z 5. 4. 2019 se pouze mění název z Team-Trade Invest s.r.o. na Nano Chemi Group s.r.o. Ke změně předmětu podnikání nedochází. Už samotná dvojitá změna názvu společnosti během jediného měsíce je přinejmenším netradiční. Společnost přitom podle svých informací na internetových stránkách má mít dlouhodobé zkušenosti s vývojem a prodejem nano materiálů…

8 komentářů: “Marný boj proti podezřelým dluhopisům?”

 1. Martin Dočekal napsal:

  Vždy bude nějaký poměr emitentů, kteří jsou zcela podvodní, či prostě jen dostali peníze na projekt, který nevyšel. Nelíbí se mi však trend médií poslední doby – je špatně dělat z korporátních bondů zlo, poškozuje to (zcela zbytečně) celý trh dluhopisového financování. Navíc těch podvodných je v celkovém objemu malé procento. A ty největší zvěrstva by se neděla bez (tichého) souhlasu poradců, kteří za provize blížící se 10 % z objemu nabízí klientům cokoliv.

 2. Tom napsal:

  Skvěle je to popsáno na http://www.rizikovedluhopisy.cz, kde jsou i nejnovější kauzy konkrétních podvodných firem.

 3. ondra napsal:

  nemate nekdo zkusenost? garantovany vynos 24%
  http://www.lbcc.cz/ diky moc

  • Fero napsal:

   Šírením linku tým zločincom len pomáhaš (zvyšuje im to umiestnenie vo vyhľadávačoch). Koľko by tam musel byť „garantovaný výnos“, aby si pochopil, že je to podvod? 300%? Alebo 500%? Firma sídli v Londýne v bytovke plnej asociálov. V Prahe má tiež len virtuálne sídlo. Neodovzdáva účtovné závierky (porušuje zákon), nikdy nevyvíjala žiadnu činnosť, má minimálne základné imanie. Zatiaľ na nich nie sú sťažnosti na webe, lebo sa zrejme zatiaľ nenašiel nikto, kto by bol taký blbý, aby im dal peniaze.

 4. Hronovský napsal:

  A jak byste pane redaktor hodnotil emisí akcií Clever Monitor? Dluhopisy za 100 mega vydané čerstvě založenou firmou, to je teprve jízda. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.