Sobota 04. prosince. Svátek má Barbora.

Pravidla pro firemní dluhopisy zpřísní. ČNB udělala první krok

Investice 18.04.2019 | 12:57 2 Komentářů

Česká národní banka (ČNB) v březnu vydala benchmark k firemním dluhopisům. Jejich zprostředkovatelé mají podle dohledového orgánu zohledňovat rizikovost investice a nabízet rizikovější dluhopisy jen zkušeným investorům.


„Ze strany ČNB je to první vážný krok, jak zkrotit trh spekulativních dluhopisů,“ uvedl pro deník E15 Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum, a dodal: „K takovému cíli vede ale ještě dlouhá cesta, protože ti, jejichž aktivita přináší největší rizika, obdobná opatření obvykle ignorují.“

Firemní dluhopisy může vydávat jakákoli firma. Potíž tkví v možnosti těchto firem dluhopisy splatit. Odhaduje se, že přibližně třetina firemních dluhopisů vydaných v České republice nemá realistickou šanci na splacení. To představuje investice v řádu miliard korun.

Vedle problematických dluhopisů jsou ovšem též vysloveně podvodné projekty – firmy bez jakékoli účetní historie, které nevyvíjejí činnost a vydávají firemní dluhopisy.

Tip:

Zdroj: E15.cz

2 komentáře: “Pravidla pro firemní dluhopisy zpřísní. ČNB udělala první krok”

  1. arkanek napsal:

    To je hezké. Myslíte si, že to pomůže v boji proti podvodníkům s dluhopisy??

    • Karol napsal:

      Nepomôže nič. Jedine komunisti mali riešenie: nedali ľuďom peniaze. Dali im byty a lacný tovar, ale nedali im peniaze, ktoré by rozdali podvodníkom. Keď niekto kúpi dlhopisy firmy, ktorá má finančnú páku 80:1, tak je to jeho slobodné rozhodnutie. Rovnako ako keď niekto chytí balík peňazí a hodí ho do ohňa. Čo tam má štát zakazovať? Keby ľudia chceli investovať, tak im stačí otvoriť si účet vo Fio a kúpiť dlhopisy na burze. Výnos je 3-4% p.a. Ak si niekto myslí, že je génius a dosiahne 9% výnos kúpou nejakého stupídneho dlhopisu inzerovaného na webe, tak o nejaké peniaze príde, kým zistí, že nie je génius. U psychológa to tiež nie je zadarmo a predsa štát ešte nezakázal psychológov.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.