Pátek 14. srpna. Svátek má Alan.

Který podnikatelský projekt je vhodný pro investici?

Jaké otázky musí nastávající podnikatel zvážit, než se pustí do podnikání? Máte zájem naučit se něco o podnikání a investování s minimální námahou? Vodítka k zodpovězení těchto otázek může poskytnout reality show, která pochází z Japonska a kterou Česká televize uvedla pod názvem Den D.

Reality show „najdi si svého investora“

Česká televize začala vysílat reality show Den D, která populární formou laickou veřejnost seznamuje s otázkami investování a podnikání. Na jedné straně seznamuje s otázkami, které by měl nastávající podnikatel zvážit, než se pustí do podnikání. Na straně druhé jsou zde populární formou vyslovovány úvahy potenciálních investorů a jejich úhel pohledu na podnikatelské projekty, do kterých by měli investovat své prostředky.

Pořad o hledání investora podle licencovaného formátu

Den D je licencovaným formátem pořadu, který již byl uveden v televizích různých zemí a umožnil investorům představit již mnoho podnikatelských projektů. Na internetu je možné podívat se na britskou verzi tohoto pořadu s českými titulky.

Úspěch formátu pořadu možná spočívá právě v tom, že se jedná o reality show, která dokáže oslovit širší cílovou skupinu diváků. Objevují se zde totiž i bizarní podnikatelské nápady, o které se zajímají i jiná média. Titulky pak komentují naivitu někoho, kdo za svůj nesmyslný nápad po investorech požadoval velké peníze, zamýšlí se nad možnostmi úspěchu nápadů, které byly investory zamítnuty.

Scénář pořadu je založen na tom, že se na jistém utajeném místě sešlo pět investorů, kteří hledají podnikatelské příležitosti pro své investice. Na tomto místě vzniká jakási burza podnikatelských nápadů, které usilují o získání peněz investorů. Reálnost situace reality show podporuje skutečnost, že investoři investují vlastní prostředky. Uchazeči představující své projekty i investoři investující své peníze do slibných projektů, vystupují v pořadu bez nároku na honorář.

Role investorů a definice investora

V porotě pořadu sedí pět investorů, kteří na základě svého rozhodnutí investují do vybraných podnikatelských projektů své vlastní prostředky. Investor je člověk, který má k dispozici nějakou sumu prostředků, které potřebuje někde umístit, aby je zhodnotil a uchoval jejich hodnotu. Investor hledá projekty, kterým může věřit, které jsou investiční příležitostí a příležitostí k výdělku. Vložením svých prostředků do slibných projektů investor riskuje, může ztratit i vydělat a žádá výnosy.

Tím, že investoři v pořadu Den D investují vlastní peníze, jde o skutečný byznys, investoři potřebují hledat výnosy a zvažovat rizika. Investoři v porotě, kteří se seznamují s různými nápady, podnikatelskými příležitostmi a projekty, se mohou dohodnout, že do slibného projektu vstoupí společně a na investici se v nějakém poměru složí.

Role uchazečů a nositelů investiční příležitosti

Podnikatelské nápady a projekty v diskutované reality show přinášejí uchazeči, které svůj nápad prezentují pěti potenciálním investorům. Přicházejí sem lidé, kteří si myslí, že mají dobrý nápad a že dokáží obhájit, proč by měli od investorů získat prostředky, které pomohou v jeho podnikatelském využití.

Žadatel chce většinou zaujmout, přesvědčit, že to myslí vážně a že to za investici opravdu stojí. Po představení svého podnikatelského nápadu uchazeč vyslovuje, jaký podíl na svém byznysu za kolik peněz nabízí. Tuto sumu může, na základě zodpovězení investory položených dotazů a případného dalšího vyjednávání, v případě zájmu investorů pro svůj podnikatelský záměr získat.

Prezentované nápady a podnikatelské projekty

Některé nápady jsou originální, mnoho nápadů je nesmyslných, vhodných pro pobavení široké veřejnosti a zvýšení sledovanosti. Ukazuje se zde i naivita některých uchazečů. Jsou přesvědčeni, že mají skvělý originální nápad, který se bude snadno prodávat. Nadšeně hovoří o ohromné příležitosti k výdělku a hodnotu svého nápadu značně nadhodnocují. Ve svých úvahách hovoří například o tom, že když to koupí každý desátý člověk a zisk na kus bude 10 korun, pak to přece znamená, že pro český trh to znamená zisk ve výši deseti milionů.

I když mohou být některé nápady zajímavé, investičními příležitostmi být nemusí. Může zde chybět průzkum trhu, nemusí být domyšleny představy o způsobech realizace a další slabiny podnikatelských záměrů.

Dobrý nápad nestačí, chce to podnikatelský plán

Úhel pohledu investora, který může do představených nápadů či projektů investovat, žádá výnosy a zvažuje rizika, pak vyvolává důležité otázky, jako například tyto:

 • Nápad je dobrý, máte představu, jak se to bude prodávat?
 • Jak víte, že to skutečně prodáte?
 • Kolik jste toho už prodal? Máte nějaké odbytové smlouvy?
 • Jak se kupující dozví, že něco takového nabízíte?
 • Už víte, kolik jste toho schopná vyrobit za týden?
 • Je možné výrobu v takovém objemu zvládnout?
 • Kolik zaměstnanců na to bude potřeba?
 • Kolik to bude stát? Jaké jsou náklady na jeden kus?
 • Jaký bude zisk z jednoho prodaného kusu?

Ukazuje se, že mít dobrý nápad nestačí. Investoři vyžadují konkretizovaný podnikatelský plán, finanční rozvahu a zajímají se, nakolik je projekt realizovatelný, zda je připraven. Mnozí uchazeči jsou takovými otázkami zaskočeni, jejich reakce jsou zajímavé, což může poukazovat na možné slabiny podnikatelského uvažování. Ukazuje se, že třeba nevědí, k čemu od investorů získané peníze použít, nevědí, jaké peněžní toky by realizace projektu vytvářela a netuší co všechno to obnáší.

Závěr

Lze předpokládat, že v takové reality show se budou lišit nápady, bude použita různá prezentace těchto nápadů a různá bude také odezva ze strany investorů. Spektrum nápadů a projektů, se kterými uchazeči budou na takovou burzu přicházet, bude široké. Vyskytnou se nápady, které budou vtipné či ztřeštěné a stanou se zdrojem zábavy. Vzniknou nápady, které budou chtít obalamutit investory a vytáhnout z nich peníze, ale také nápady, u nichž investiční příležitost a ziskový potenciál opravdu existuje.

Pořad naznačuje vodítka, jak po nápadech a jejich využití v podnikání a v hledání investičních příležitostí postupovat, a jeho sledování lze doporučit nejenom pro zábavu, kterou poskytuje, ale i jako zdroj poučení. Možná je to jeden z vhodných způsobů, jak získávat nové kamínky do mozaiky, které jsou potřebné pro budování finanční inteligence podnikatele.

Podnikáte?

Nahrávání ... Nahrávání ...

9 komentářů: “Který podnikatelský projekt je vhodný pro investici?”

 1. Alu Harman napsal:

  Welcome to ARGYLE FOX FINANCE LIMITED

  I am an investor broker and a private lender. We fund early stage-start-up ventures, existing Ventures and do total completion and investment expansion projects.

  Contact us for start-up funding, commercial RE Finance, seed capital, early stage start-up ventures, Joint Venture/Partnership investment with liquidity from our part, Loan, Mortgages. We can fund excess of $20M.

  For us to proceed with your investment request, kindly send us your business plan or project summary about your investment.

  Are you having financial distress or you want to fulfil that dream of yours with funds? Do you need a loan to pay off your bills, Start or expand your business?

  Are you having difficulties in obtaining a loan from hard Lenders or Banks because of their high loan fees/requirements? Do you need a loan for any legitimate reason?

  Then worry no more as the “ ARGYLE FOX FINANCE LIMITED “ has come to offer loans to interested applicants both locally and overseas no matter the sex or location but age must be 18 years and above. Getting back to us for a negotiation on the amount you need would be wise decision.

  Warm Regards,
  Alu Harman.
  Reply to this email:argylefox­financeltd1@gma­il.com

 2. Jiří napsal:

  31. 5. 2013
  Dobrý den.
  Hledám investora – společníka pro uvedení revolučního projektu na trh v ČR. Rád bych v České republice zviditelnil revoluční technologii, která znamená zásadní obrat ve výrobě a montáži okapových systémů. Genialita tohoto systému je kromě jiného v tom, že dokáže jako jediný na světě vyrobit okap v celku dle potřebné délky. Představte si situaci kdy k budově která potřebuje okapy přijíždí dodávkový automobil. Posádka zaměří potřebné délky okapů a za pomoci válcovací stolice která je uvnitř automobilu vyrobí rychlostí 10bm za 1minutu požadované délky okapů bez jediného spoje!!
  Nejdelší okap bez jediného spoje byl vyroben na bytovém domě o délce 42,38m!! to je přinejmenším evropský rekord. Posádka okapy namontuje nebo je jen vyrobí pro čekajícího klempíře který nemusí nikam jezdit nic nikde nakládat a hlavně se ničím nezdržovat,neboť okapy přijedou za ním. Jedinečnost tohoto systému je také ve způsobu uchycení, neboť je opět jediný na světě, který nabízí dvě možnosti a to do klasických háků a za pomoci vnitřních držáků. V současné době nemám v ČR žádnou konkurenci která by mne mohla ohrozit. Většinu komponentů již vyrábím sám. Jsem také levnější nežli zavedené okapové systémy LINDAB a PREFA.V ČR se ročně prodají okapy za 700mil.Kč. K uvedení této geniální technologie na trh v ČR je zapotřebí dle systému postupných kroků od 100.000,–Kč do 3.000.000,–Kč za které nabízím podíl(možné i většinový dle výše vkladu) na zisku v nově vzniklé firmě. V současné době vlastním dva stroje na výrobu okapů. Mám vypracovaný Podnikatelský plán. Stručnou verzi zašlu v případě zájmu. Další jen osobně.
  Šnajdr mob:722755008
  Více na : http://www.longrin.cz

 3. Petr Hejl napsal:

  Dobrý den,
  mám projekt Nový hledač, na kterém jsem zatím pracoval 4 roky a pro který hledám investora nebo investory.
  Základ spočívá v tom, že jsem vymyslel nový princip hledání, odlišný od stávajících hledačů (Google, Bing…).
  WWW adresa, kde jsou základní informace o projektu, je:
  http://www.milionovastranka.net
  Pokud byste měli o projekt zájem, prosím, odpovězte mi, kontakty jsou uvedeny níže. Rád s Vámi o projektu podiskutuji.
  Zdraví
  Petr Hejl
  ———
  Ing. Petr Hejl, CSc.
  Ondrouškova 15, 63500 Brno
  tel.: 608 374 535
  email: phejl@lednice.org

 4. Anonym napsal:

  Z pohledu závěru mohlo být ještě zmíněno, že to úzce souvisí s investicemi do akcií. Kupuji-li akcie, kupuji si podíl na podniku a jeho byznysu. Nejsem-li spekulant, ale moudrý investor, nutně se musím o podnikatelský projekt blíže zabývat a klást si otázky, jaké příležitosti k výnosům v daném podniku (odvětví existují).

 5. alen1 napsal:

  Párkrát jsem tento pořad sledovala, překvapilo mě, jak málo měli uchazeči o investici promyšleny odpovědi na eventuální otázky investorů.
  Bylo vidět, že podcenili přípravu.
  V knize, Jak myslí milionáři jsem četla o Onassisovi, který v předvečer důležitých jednání
  trénoval sám se sebou, jak bude reagovat na otázky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.