CZK/€ 24.740 +0,16%

CZK/$ 23.154 +1,09%

CZK/£ 29.386 +0,51%

CZK/CHF 25.959 +1,59%

Text: Daniel Kuchta

11. 03. 2008

19 komentářů

Zlaté mince: Šance na zajímavý zisk

 


 

Zlaté mince, ať už investiční nebo pamětní, jsou jednou z možností, jak investovat do zlata přímo, bez využití různých „prostředníků“, kterými jsou různé druhy certifikátů, fondů, futures a jiných nástrojů. Druhou možností je nákup slitků. Na rozdíl od nich však mohou mince kromě zajímavé možnosti investice splňovat také estetickou a sběratelskou funkci.

První možností, jak prostřednictvím mincí investovat do zlata, je nákup investičních zlatých mincí (bullion coins). Ty se razí v několika zemích, jejich množství není nijak omezeno a jejich cena se řídí pohyby nejcennějšího kovu na světových trzích. K ní se přičte přirážka, která je tvořena výrobními a distribučními náklady, které ale vzhledem k velkým vydávaným objemům těchto mincí nejsou nijak závratné. Přirážka se ale může lišit v závislosti na prodejci, a je proto nutné dobře vybírat. Vyšší přirážka bývá u některých speciálních edicí, ale to už pak nejde o čistě investiční mince.

Nejznámější investiční mincí je jihoafrický Krugerrand. Dalšími známou investiční mincí je například australský Nugget (Kangaroo), čínská Panda (každý rok mění svůj rub), kanadský Maple Leaf (je dostupný i v provedení 1/20 Oz), americké mince Eagle a American Buffalo (vyrábějí se pouze ze zlata vytěženého v USA), nebo mexický Libertad. V Evropě se razí například Britannia a rakouský Wiener Philharmoniker. Dostupné jsou také stříbrné investiční mince.

Investiční mince se vyrábějí ve váze jedné troyské unce (Oz = 31,1 g) a jejích zlomků (1/2, 1/4, 1/10) a s ryzostí 999/1000 (23,9976 karátu). Mince, které mají nižší ryzost (917/1000, tj. 22 karátů, mají například Krugerrand, Eagle, Britannia), jsou většinou těžší a jejich obsah zlata je tak stejný.

Za investiční jsou považovány také novoražby původních rakouských mincí. Zlatníky, Dukáty i Koruny se však liší jak vahou, tak ryzostí, ale vypadají podobně a je možné si je zaměnit. Proto je při jejich nákupu dbát na to, abychom nekupili padělek, a nakupovat (podobně jako všechny mince) u prověřených obchodníků, kteří s koupí často poradí.

Pamětní mince

Další možností investice do mincí jsou pamětní mince, které u nás vydává Česká národní banka. Ty jsou na rozdíl od investičních mincí raženy v přesně stanovených nákladech a přesnými parametry, daných zákonem. U pamětních mincí se nevykonává žádná dodatečná ražba, jako je tomu u klasických investičních mincí.

REKLAMA

Pamětní mince jsou vyhotovované ve dvou provedeních – špičkové kvalitě (proof) a běžné kvalitě. Provedení proof má na rozdíl od běžné kvality leštěné pole mince a hladkou hranu. Mince v běžné kvalitě má vroubkovanou hranu a není leštěna. Rozdíl je na první pohled patrný a někteří sběratelé tak nakupují oba druhy u každé mince.

Pamětné mince jsou prodávány ve speciálním pouzdře a etui s certifikátem, který prokazuje její parametry (ryzost, hmotnost, velikost, provedení, nominální hodnotu apod.). Bez nich bychom pamětní minci (a vlastně žádnou moderní minci) kupovat neměli. Na rozdíl od investičních mincí je u nich velmi důležité to, v jakém jsou stavu, což hodně ovlivňuje jejich tržní hodnotu.

V současnosti vydává ČNB zlaté mince s tematickým zaměřením s pětiletou periodou. Od roku 2006 do 2010 tak vydá ČNB deset zlatých mincí v nominální hodnotě 2 500 Kč, hmotností 7,78 g (1/4 Oz), průměrem 22 mm a ryzostí 999/1000.

Co se týče ceny pamětných mincí, je u nich vzhledem k nízkému objemu započítána větší přirážka. Od roku 2006 přistoupila ČNB na určování ceny podle aktuální hodnoty ceny zlata, a cena mincí se proto průběžně mění (momentálně je to za proof zlatou minci 5 900 Kč a za běžnou kvalitu 4 800 Kč). Při objednávání s půlročním předstihem se tedy původní cena může od té reálné hodně lišit (což se při současných pohybech ceny zlata nedá neočekávat).

Matoucí pro nezkušené nákupčí může být nominální hodnota na pamětních mincích. Ta neoznačuje ani výrobní cenu, ani reálnou hodnotu (už při emisi se prodávají mince za dvojnásobnou cenu), ale značí skutečnost, že jde o součást oběhového systému dané země. Praktický význam je ten, že tyto mince, na rozdíl od medailí, vydávaných nezávisle na ČNB, jsou osvobozeny od DPH (to, které mince jsou osvobozeny od 19% DPH, je dáno zákonem). Je rovněž možné je vyměnit za hotovost v nominální hodnotě.

REKLAMA

Jak nakupovat

Pokud chcete nakupovat mince, které ještě nebyly uvedeny na trh, můžete využít některého smluvního partnera ČNB, u nichž je možné nakupovat přes internet, prostřednictvím telefonu nebo přímo v prodejnách. Kvůli ohromnému zájmu je ale nutné si mince objednávat s několikaměsíčním předstihem. První letošní mince s motivem národní kulturní památky řetězový most ve Stádlci, která vyjde 14. května, je vyprodána již několik měsíců (i přes stále rostoucí množství v emisi), mince s motivem Technická památka pivovar Plzeň by ještě měla být dostupná.  

Pokud již kupujete minci, která je v oběhu, je kromě autorizovaných prodejců možné navštívit některou z internetových stránek, které se věnují aukcím, nebo specializovanou burzu. Cena se ale od emisní hodnoty bude určitě lišit a za jednu minci tak můžete zaplatit i několik desítek tisíc. Cena pamětních mincí se totiž nepohybuje v souladu s cenou zlata, ale na základě nabídky a poptávky, což cenu některých mincí tlačí skutečně vysoko.

Například mince s tématem Papírny Velké Losiny z roku 2006 se prodává za cenu přes 50 000 Kč v provedení proof (cena při emisi byla 5000 Kč) a dokonce i za běžnou kvalitu se platí více než 30 000 Kč. I proto jsou pamětní mince v poslední době tak oblíbené. U nás se oplatí nakupovat zejména české pamětní mince, zajímavou možností mohou být i slovenské mince. Zahraniční pamětné mince v Česku nejsou tak populární.

Pozor na padělky

Nebezpečím pro nezkušené investory může být nákup padělků. Je proto velmi důležité si u mincí vydávaných ČNB zkontrolovat, jestli má mince certifikát, originální pouzdro (i když nejde o padělek, vyndání z pouzdra hodnotu mince výrazně snižuje) apod. Naštěstí se u nás padělky pamětních mincí nevyskytují.

U starších mincí bylo zvykem dělat mince například s dvojnásobnou tloušťkou (mince byly tehdy velmi tenké, takže se lehce zaměnily s tlustším padělkem), aby se vykompenzovala menší hmotnost kovu, který se při výrobě padělku využíval. Jinak má zlato tu výhodu, že díky své hustotě je velmi těžko napodobitelné, a pokud budete při nákupu z druhé ruky pozorní a využijete rad odborníka, je malá šance, že koupíte padělek (přesto se takový nákup nedoporučuje). Opatrnosti však není nikdy dost.

REKLAMA

Posiluje i stříbro

Zajímavou alternativou ke zlatým mincím může být rovněž nákup stříbrných mincí, jak investičních, tak těch pamětních. Jejich nevýhodou je ale to, že nejsou osvobozeny od DPH. Na druhou stranu je ale nominální (200 Kč) a tím i emisní cena (kolem 500 korun) pamětních mincí velmi nízká a jsou tak lehce dostupné úplně každému.

I u stríbrných mincí může díky velké poptávce dojít k několikanásobnému růstu ceny, ve výjimečných případech až na desetitisíce korun (jako například u mince s tématem 650. výročí založení pražského arcibiskupství a položení základního kamene ke Katedrále sv. Víta z roku 1994, jejíž cena se v provedení proof vyšplhala nad 35 000 Kč).

Každý si ale musí uvědomit, že i když v posledních letech tyto mince byly prakticky zaručenou investicí s velmi zajímavým ziskem, v budoucnu to nemusí zaručeně platit. Jedním z důvodů může být i postup ČNB, která u posledních emisí zvedla náklad mincí v kvalitě proof více než dvojnásobně, což může příští poptávku, a tedy i cenu v aukcích, výrazně snížit.

Jako zajišťovací nástroj pro uchování hodnoty peněz však tyto mince budou určitě fungovat. Stěží lze předpokládat, že by jejich cena v budoucnu klesala, růst vyšší než inflace je téměř zaručen. Určitě se ale nevyplatí jako spekulativní nástroj.

Pro zajímavost

Hned několik primátů mezi všemi mincemi drží kanadský Maple Leaf. Je to největší (průměr 53 cm, tloušťka 3 cm) a nejtěžší (váží rovných 100 kg, což je více než 3125 troyských uncí) platná mince na světě s největší nominální hodnotou (1 000 000 kanadských dolarů). Zároveň jde o minci s nejvyšší ryzostí (objem zlata je 0,99999; běžně jsou vyráběny mince s ryzostí 0,999).

Vzhledem k velikosti mince a obtížnosti výroby v tak vysoké ryzosti (v této ryzosti je vyráběn i 1 Oz Maple Leaf, ale na rozdíl od mince s běžnou ryzostí 0,999, s nominální hodnotou 50 kanadských dolarů, má 0,99999 mince hodnotu 200 kanadských dolarů) jich bylo vyrobeno pouze několik kusů, prodaných bylo zatím 8 kusů. Předtím držel primát největší mince rakouský Wiener Philharmoniker, s váhou 1 000 Oz (přes 31 kg).

Zdroj: Zlaté Mince – Numismatika

Loading

Vstoupit do diskuze 19 komentářů

 Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • hejl2

  12 března, 2008

  Děkuji za nové informace, které přišly ve vhodnou dobu, z akcií jsem zklamán a rozčarován. Považujete za dobrou investici i nákup již vydaných pamětních mincí ČNB v internetových aukcích, jako např
  ttp://aukro.cz/search.php?string=losiny+klementinum+dul+slupi&search_type=3&location_radio=1&selected_country=56&category_radio=1&order=t&st=gtext&listing_sel=2&listing_interval=7&category=8479&category=8311 ?
  Zaslechl jsem, že zlaté pamětní mince ČNB budou v roce 2008 vydány v 2-3 násobném nákladu než v letech 2006-2007. Myslíte že to nějak sníží růstový potenciál nových mincí, resp. zvýší růstový potenciál starších mincí?

  Odpovědět

 • karel

  12 března, 2008

  Co se týká nových emisí, jsou v o dost vyšších nákladech, což souvisí s o dost vyšší poptávkou. Čili takové zhodnocení jako u starších mincí bych u nich nečekal, ale zároveň bych se zase nebál, že o své peníze přijdu. Rozhodně se zhodnotí více než inflace. Záleží kolik nových lidí tyto mince začne sbírat/kupovat. Podle mých zkušeností se těch nových lidí objevuje velmi hodně.

  Odpovědět

 • Honzajs

  12 března, 2008

  Jde o to, jestli hledáte sběratelské zhodnocení nebo Vám jde jenom o cenu obsaženého kovu. každý z těchto pohledů vyžaduje úplně jiný přístup.
  Já osobně se ve sběratelských hodnotách nevyznám a nemám sílu to studovat, proto se řídím obsahem kovu. Hledám možnosti nákupu kovu s co nejmenší přirážkou k ceně obsahu.

  Odpovědět

 • Anonym

  12 března, 2008

  Pro Vás mohou být zajímavé právě investiční mince, v jejich případě, právě vzhledem k jejich velkým vydaným množstvím, není přirážka velká a závisí pouze na obchodníkovi, přes kterého mince nakupujete. Takže vybíráte prakticky pouze obchodníka. Celkové množství zlata je u všech investičních mincí stejný (pokud jde o stejnou velikost, resp. hmotnost), nižší ryzost je kompenzovaná právě vyšší celkovou hmotností mince. Takže každá 1 Oz mince má právě 1 Oz zlata a je jedno, jestli je její ryzost 999/1000 (mají hmotnost 31,1 g), nebo 917/1000 (hmotnost mince je 34,1 g).
  Pamětní mince mají již při emisi mnohem větší přirážku, takže kvůli samotnému zlatu se kupovat nevyplatí. V poslední době je ale o domácí pamětní mince u nás skutečně velký zájem a už několik měsíců po vydání se jejich ceny pohybují mnohem výše, než byla jejich původní cena určená ČNB.
  Je ale pravda, že v roce 2001 až 2005 byly mince v kvalitě proof vydávány v nákladech 3000 až 3500 kusů, ale od roku 2006 jejich počet stále stoupá a poslední mince je zatím plánována v objemu 10 900 kusů (proof kvalita). Přesto byla již skoro půl roku před uvedením beznadějně vyprodána (oficiálně bude na trh uvedena 14. května), což může být signálem, že její ceny půjde nahoru (ona půjde nahoru určitě, ale některá mince vyletí za rok i na několikanásobek, jinou zase prodáte za dvojnásobek až po pěti letech). V aukci se někdy tyto mince nakupovat vyplatí, musíte mít ale přehled a vědět, jak se ceny jednotlivých mincí pohybují. Nejvýhodnější je to vždy hned při vydání, je ale nutné objednávat hodně dopředu (již dnes je dobré si objednat minci, která vyjde letos v září – pivovar Plzeň).

  Odpovědět

 • Honzajs

  12 března, 2008

  Předně tak, proto mám Krugerrandy apod.
  Teď se chystám na nákup zlatých slitků. Tam je přirážka jenom 2,5% k ceně kovu.
  http://www.avarrio.cz/
  Co se týče numismatiky, mám dobré zkušenosti s touto:
  http://aurea.cz/

  Odpovědět

 • Adam

  12 března, 2008

  Můžu se jenom zeptat, proč to kupujete? Jste sběratel? Nebo myslíte, že na tom něco vyděláte? Vždyť tyto věci nejsou téměř likvidní ne?

  Odpovědět

 • Honzajs

  12 března, 2008

  Je to pojistka poslední instance

  Odpovědět

 • Anonym

  13 března, 2008

  Přesně tak, přímá investice do zlata v jakékoli formě (či už slitků, investičních mincí nebo i pamětních mincí) určitě nepatří mezi spekulativní investice a jeho relativní nelikvidita tudíž není nevýhodou. V portfoliu má zlato zajišťovací funkci, likviditu zajišťují jiné investiční instrumenty.

  Odpovědět

 • Honzajs

  13 března, 2008

  Drahé kovy mají v mém portfoliu i funkcí růstovou. Ale to není kov, nýbrž warranty na stříbro či akci malých komoditních firem.

  Odpovědět

 • Kapitán

  19 března, 2008

  to Adam : Adame, sbírám mince přes 10 let a i s nimi obchoduji (nemám kamenný obchod) a věřte mi, že mi to vydělává…. Je to moje obživa. A pokud byste se mě zeptal na zhodnocení, tak uvedu příklad, tento měsíc koupím mince za 500.000 Kč a do 2 let tyto mince prodám za min. 700.000 Kč, tzn. zisk je 200.000,-. Asi lepší zhodnocení než v bance, co myslíte ???

  Odpovědět

 • Jířák

  8 dubna, 2008

  jen pro ilustraci, sleduji prodej mincí několik let,takže pokud to bude někoho zajímat,může se podívat na statistiky prodeje:
  http://www.numismatik.bloguje.cz/

  Odpovědět

 • Karel Nedbal

  19 dubna, 2008

  objednani mince Plzensky pivovar 2008 je mozno na http://www.zlataky.cz

  Odpovědět

 • Honza

  15 července, 2008

  Souhlasím, že investování do numismatiky může být vzhledem k současné době na akciových trzích více něž zajímavá. Pokud to bude někoho více zajímat, nechť navštíví muj blog http://www.czmince.cz 🙂

  Odpovědět

 • Zeus

  14 září, 2008

  Zajímavý zdroj vývoje cen pamětních mincí jsem našel na serveru http://www.ceske-mince.cz, kde pro všechny mince od roku 1993 zlaté i stříbrné v obou kvalitách i celé sady nabízí vývoj tržních (předpokládám aukčních) cen. Zhruha za poslední dva roky s průběžnou aktualizací v podobě tabulky i grafu.

  Odpovědět

 • pepik

  15 listopadu, 2008

  No ja jsem nakoupil tady: http://zlato.webnode.cz Sice výběr nic moc, ale ceny maj nejlepší.

  Odpovědět

 • jede

  18 prosince, 2008

  Prověřeno – OK, ale výběr je slabý…..

  Odpovědět

 • galileo

  25 září, 2010

  Já nakupuji u českých mincí (www.ceske-mince.cz) specializují se čistě na mince české republiky a pokud jsem někde našel výhodnější cenu než nabízí na stránkách tak mi ji dorovnali. Dokonce sehnali mi sehnali i Karla IV. za rozumnou cenu.

  Odpovědět

 • petr

  30 ledna, 2009

  Kde prodat takovou investiční minci, existuje nějaký subjekt, který př. krugerandy, filharmoniky vykupuje?

  Odpovědět

 • PRAVDA O ZLATĚ

  4 listopadu, 2009

  Uvažujete o koupi zlata a stříbra?Vlastníme jediné zastoupení v ČR pro prodej Dubajských zlatých a stříbrných mincí a slitků. Naše motto je „ZLATO A STŘÍBRO PRO KAŽDÉHO“. Zlato znamená peníze v jejich nejlepší podobě, které neztrácejí na ceně, a naopak jejich cena pořád stoupá. Zlato bylo a vždy bude jediné opravdové reálné platidlo na světě, které přežije všechny krize… Jsou to jediné úspory, o které Vás banky, pojišťovny a spořitelny nemohou připravit a ke všemu s nimi můžete ihned obchodovat podle své libosti. Použijeme-li slova Voltaira: „Papírové mince se dříve či později vrátí ke své skryté hodnotě – k nule“, tak si v tomto případě dovolím napsat, že „KDO MÁ ZLATO – TEN MÁ VŽDYCKY PENÍZE“. V případě zájmu Vám předvedeme nezávaznou prezentaci.
  NAKUPTE SI KOLIK VY POTŘEBUJETE 1g??? ČI CELÝ DŮL…
  ZLATO = STABILITA, BEZPEČNOST, LIKVIDITA, NEZÁVISLOST a REZERVY

  Odpovědět