CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

12. 05. 2009

0 komentářů

Česká nezaměstnanost je nejvýš za poslední dva roky

 


 

Dnes nezaměstnanost zaznamenává prudký nárůst a na pracovních úřadech je pouze 50 tisíc volných pracovních míst, tedy nejméně od roku 2004. O každé volné pracovní místo se tak pere již devět pracovníků. V polovině roku 2008 přitom ještě na jedno volné pracovní místo připadali necelí dva uchazeči o práci. Tempo zhoršování situace je podle všech měřítek velice rychlé.

Navíc propouštění ještě bude asi  pokračovat i v dalších měsících. I když největší vlnu máme pravděpodobně již s přelomem roku a prvním kvartálem za sebou, výkon české ekonomiky v tomto roce bude mizerný (-2%) a i oživení v roce 2010 bude relativně mírné (+2%). V minulosti při tom nezaměstnanost v Česku tradičně rostla ve chvílích, když ekonomika nepřekonala alespoň 3%ní růst . Nečekám proto výraznější zlepšení podmínek na trhu práce minimálně do konce tohoto roku.

Na druhé straně si nelze nevšimnout relativně slušné flexibility českého trhu práce. Nezaměstnanost podobně jako v USA nebo Británii roste na rozdíl od Německa nebo Itálie o poznání rychleji. To má v krátkém období především nevýhody – zaměstnanci rychleji a lehčeji přicházejí o práci, což má rychlý a negativní efekt na spotřebu domácností a hospodaření státní kasy. Naopak v delším období státy s flexibilním trhem práce vítězí – rychleji proběhne potřebná restrukturalizace, která je hnacím motorem budoucího růstu produktivity práce a zaměstnavatelé tam raději a rychleji začnou najímat nové pracovníky. 

Jan Bureš, hlavní ekonom PS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *