Čtvrtek 23. května. Svátek má Vladimír.

Česká nezaměstnanost je nejvýš za poslední dva roky

Česká nezaměstnanost se dostala na nejvyšší úroveň za poslední dva roky. Takovou míru nezaměstnanosti jsme naposledy viděli v lednu 2007, což samo o sobě nevypadá tragicky. Mezi dnešními čísly a čísly z roku 2007 ale existuje podstatný rozdíl. V roce 2007 jela česká ekonomika na plný plyn, počet volných pracovních míst se blížil 100 tisíc a stále rostl a nezaměstnanost vytrvale klesala (zpráva Poštovní spořitelny).

Dnes nezaměstnanost zaznamenává prudký nárůst a na pracovních úřadech je pouze 50 tisíc volných pracovních míst, tedy nejméně od roku 2004. O každé volné pracovní místo se tak pere již devět pracovníků. V polovině roku 2008 přitom ještě na jedno volné pracovní místo připadali necelí dva uchazeči o práci. Tempo zhoršování situace je podle všech měřítek velice rychlé.

Navíc propouštění ještě bude asi  pokračovat i v dalších měsících. I když největší vlnu máme pravděpodobně již s přelomem roku a prvním kvartálem za sebou, výkon české ekonomiky v tomto roce bude mizerný (-2%) a i oživení v roce 2010 bude relativně mírné (+2%). V minulosti při tom nezaměstnanost v Česku tradičně rostla ve chvílích, když ekonomika nepřekonala alespoň 3%ní růst . Nečekám proto výraznější zlepšení podmínek na trhu práce minimálně do konce tohoto roku.

Na druhé straně si nelze nevšimnout relativně slušné flexibility českého trhu práce. Nezaměstnanost podobně jako v USA nebo Británii roste na rozdíl od Německa nebo Itálie o poznání rychleji. To má v krátkém období především nevýhody – zaměstnanci rychleji a lehčeji přicházejí o práci, což má rychlý a negativní efekt na spotřebu domácností a hospodaření státní kasy. Naopak v delším období státy s flexibilním trhem práce vítězí – rychleji proběhne potřebná restrukturalizace, která je hnacím motorem budoucího růstu produktivity práce a zaměstnavatelé tam raději a rychleji začnou najímat nové pracovníky. 

Jan Bureš, hlavní ekonom PS

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.