CZK/€ 25.325 -0,02%

CZK/$ 23.768 -0,06%

CZK/£ 29.660 +0,03%

CZK/CHF 26.043 -0,08%

Text: Miloslav Šimek

18. 11. 2008

19 komentářů

Je riziko jen na finančních trzích?

 


 

Podívejme se na riziko jako takové, jeho paralely v životě. Proč některé přijímáme bez emocí, v klidu a jiné je pro nás nepřijatelné? Je rozdíl pokud jej podstupujeme jako jednotlivec nebo ve skupině? Lze jej řídit? Proč někdo i za současné situace vydělává? Proč je pozitivní očekávání důležité? Jak s rizikem pracovat? Co je a co není diverzifikace, jak vypadá v praxi její použití… Nejen toto, ale ještě mnoho dalšího si projdeme postupně.

Předně, jak definovat pojem riziko? Může to být rozdíl mezi současným a předchozím stavem (emočním, finančním, zdravotním) za podmínky,  že současný stav je pro nás horší.  Dle médií člověk jakoby pomalu neznal jiné riziko než finanční. Uvedu několik příkladů ze života.

 • Jízda autem – je riziko? Dle mého názoru jednoznačně ano, statistiky nehod to potvrzují. Řidič podstupuje jak zdravotní, tak finanční riziko.
 • Nákup zboží – je riziko? Jednoznačně ano a to i v případě, pokud se jedná o nové zboží se zárukou. V případě zboží z “druhé ruky“ je o něco větší.
 • Sazka a jim podobné hry, losy – riziko? Ano. Z dlouhodobého hlediska vydělá vždy jen organizátor takové hry. V případě výhry vyplatí jen část peněz, které získal za váš vstup do hry. Výhoda – mnohdy lze spočítat pravděpodobnost výhry.
 • Zkoušky profesionálů (řidiči, hasiči, sportovci)  – je zde obsažené riziko? V případě negativních výsledků to může znamenat ztrátu pracovního místa, popř. i trvalé pracovní omezení, což v důsledku může ohrozit finanční situaci.
 • Přijímací testy všeobecně – obsahují riziko? Určitě. V případě neúspěchu vstupu na SŠ, VŠ to pro konkrétní osobu může znamenat změnu dalšího směřování. V každém případě se dostaví emoce v podobě zklamání.
 • Zaměstnání – nese riziko? Určité profese nesou zdravotní rizika už jen z podstaty jejich náplně práce. Navíc zde vždy existuje i finanční riziko. Mzda se vyplácí zpětně, po měsíci, a pokud situace firmy bude taková, že nebude na výplatu? Kolik již takto dopadlo lidí ve zkrachovalých společnostech? Nedávno měly problémy skláři. Samotná věta, kterou často říkají rodiče dětem a určitě jste ji taky slyšeli: “Raději si vyber nějakou velkou firmu, tam budeš mít větší jistotu než toho soukromníka. Tam nevíš jak dlouho bude fungovat.“  – existenci tohoto rizika potvrzuje.
 • Sport – u kontaktních sportů je samozřejmě obsaženo ve větší míře než u ostatních.
 • Pojištění – jen asi málokdo žádné nemá. Pokud si platíme alespoň jedno, znamená to, že jsme si připustili existenci rizika.
 • Peníze v bance – obsahuje riziko? Jednoznačně ano. A to i přes to, že se zvýšily garance státu za vklady občanů u bank z 25 000 na 50 000 eur. Jedna věc je garance a druhá realita. Snad se zde nenajde nikdo, kdo by uvažoval – včera banka zbankrotovala, ale mám garantovány vklady u státu, takže můžu klidně jít dnes do bankomatu a vybrat si. To nějaký čas potrvá a bude úměrný stavu státní kasy (reálně by musel státu někdo půjčit) a částce, o kterou by se jednalo. Podobné případy tu byly, a pokud máme dobrou paměť, tak si stačí vzpomenout, jak dlouho vyplacení trvalo.
 • Garanční fond obchodníků s CP – dle zákona o GFOCP jsou prostředky klientských účtů též pojištěny pro případ bankrotu makléřské společnosti. Zdrojem pro Garanční fond jsou poplatky, příspěvky či pokuty zaplacené makléřskými společnostmi dle konkrétních podmínek. Obchodníci to mnohdy používají jako odpověď pro klienta na otázku typu “jak mám zajištěny peníze na svém účtu u vaší společnosti“. Pro reálnou představu, jak taková “garance“ funguje, je možné dohledat, jak dlouho čekali klienti společností Private Investors nebo Quantum na náhradu. Zákon mluví o lhůtě 3 měsíce (blíže: Zákon o podnikání na kapitálovém trhu, §130 odst.10. A pak též doporučuji přečíst §131 odst. 3 a 4). Tím najdeme vysvětlení, proč klienti zmíněných společností čekali několik let (!) a mnohdy byly podány soudní žaloby na GFOCP.
 • Ke dvěma posledním bodům: Tedy jedna věc je garance ze strany státu, která má dát lidem pocit jistoty, bezrizikovosti jejich konání a druhá je realita. Pokud někdo z těchto lidí v té době stavěl dům nebo měl obecně hradit větší částku, vznikl mu ze dne na den podstatný problém. Stavební firmu asi tyto skutečnosti příliš nezajímaly…

Tímto výčtem nechci nikterak lamentovat nad nedokonalostí nás všech, prostředí, zákonů a nevím čeho všeho. Vůbec ne. Jen zde předkládám pohled na riziko jako takové. Je všude kolem nás, je součástí našeho života, je součástí běžně vykonávané lidské činnosti aniž si to mnohdy uvědomujeme. A když slyšíme, že finanční trhy jsou rizikové, jsme nemotivováni. Přitom se jedná o zcela přirozený “parametr“ systému, který je součástí naší civilizace. A že teď zažívá trh propad, větší, než je obvyklé a než který jsme si byli ještě před rokem ochotni připustit, je jen určitá anomálie, ke které čas od času dochází i v jiných oblastech lidské činnosti.

Tak lze třeba označit hromadnou srážku na dálnici D1 dne 20. března 2008; stejně tak občas koupíte výrobek, který vám přinese víc starostí než užitku; podobně se občas přihodí smutná událost v profesionálním záchranném sboru (hasiči, policie, armáda); anomálií může být současný stav největší americké automobilky General Motors, která řeší doslova svoji další existenci, a to, že jde o obrovskou společnost, ještě neznamená, že nemůže zbankrotovat; stejně tak aktuálně americká ekonomika ztratila za letošní rok cca 1,2 miliónu pracovních míst, víc jak 1 milion míst naposledy ztratila v roce 2001; kdo by před rokem uvěřil, že bankovní uskupení v USA dozná značných změn (Lehman Brother, Bear Stearns, Fanni Mae, Freddie Mac, a tak bych mohl pokračovat); kdo by uvěřil, že AIG mohla být minulostí nebýt vlády USA; bohužel se stanou anomálie i ve sportu, vzpomeňme nedávné úmrtí (13. 10. 2008) Čerepanova z Avantgard Omsk, spoluhráče Jaromíra Jágra. Být k dispozici patřičné lékařské vybavení, kdo ví…; riziko sportu pociťuje již delší čas Tomáš Rosický; a riziko garance  pocítilo mnoho klientů Union banky, Quantum…

Zde bych uzavřel pohled na riziko. V následujících článcích se zaměřím na chování člověka z hlediska jeho přijímání a podstupování a uvědomování, hledání paralel a rozdílů, v čem je riziko finančních trhů odlišné od výše zmíněných.

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 19 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • FL

  19 listopadu, 2008

  Ja si myslim,ze obrovske riziko je i hypoteka, lidi nepremysli ani na tyden dopredu ale berou si pujcky na bydleni na 20-40 let, nemaji rezervy,odkazani na praci a naivne si mysli ze „jistou“ pritom ve vetsine praci,tech prumerne ci pod. placenych jsou zamestnanci spis odpad co delaji za min.mzdu.nechces=prijde jinej. zit s pocitem hlavy na spalku je docela sila, navic staci poslat auto do stromu nebo se primotat do nehody, nebyt pojisten, zranit se, atd, nic nerealneho a mit tohle na krku mi prijde velmi maly krucek k financni a psychicke sebedestrukci,avsak spousta lidi to nejak neresi a stejne to dela…staci se i podivat na statistiku,kolik lidi jezdi bez povinneho ruceni..atd atd

  Odpovědět

 • Marus

  19 listopadu, 2008

  Tak já to třeba vidím jinak…Splátka Hypo je u mě přibližně stejná jako tržní nájem bytu. A v tom případě je úplně jedno, jestli člověk ztratí práci, nabourá nebo cokoli jiného. Stejně v extrému o všechno přijde v obou případech. A pokud se těch 30 let nic nestane, tak buch, najednou má byt. A s tím spousta lidí spočítá.

  Odpovědět

 • FL

  19 listopadu, 2008

  „A pokud se těch 30 let nic nestane, tak buch, najednou má byt. A s tím spousta lidí spočítá.“
  To je ale hloupy nazor ,nezapomente taky na to,ze ma byt zhruba 2x preplacen a v lepsim pripade 30 let stary byt.

  Odpovědět

 • LF

  19 listopadu, 2008

  Vaše názory jsou dost podivné.

  Vy se zřejmě domníváte, že lidi si kupují nemovitosti jako tzv. investici. Jenže většina prostě chce jen bydlet. Takže je celkem jedno, zda se úvěr výrazně přeplatí (to se snad dá taky ovlivnit). Tito lidé nebudou muset v důchodu (nebo i dříve – jak se úvěr podaří umořit) platit nájem. Jestli se Vy důchodu dožít nechcete, tak prosím, jak je ctěná libost. Že nemovitost zestárne? No to je jasný, ale co má bejt?
  A že se něco může stát? Třeba úmrtí, ztráta zaměstnání? Lidi s nízkými příjmy, tedy skupina výrazně ohrožená, na hypotéku vůbec nedosáhne. Ostatní se mohou třeba pojistit. Když přijdete o práci, nebudete moci splácet ani nájem. Atd, atd.
  Když si teď koupíte 3+1, prožijete v něm život, vychováte děcka, tak ho v důchodu střelíte a koupíte si menší. Rozdíl jde na Vaše živobytí. Třeba takový model lze realizovat.

  Odpovědět

 • FL

  19 listopadu, 2008

  LF : na to me snad jen napada : Think small and you will stay small.
  Me nazory jsou podivne, protoze nejsou „obycejne a normalni“
  Ja se samozrejme se chci dozit duchodu,ale „troskU“ driv avsak nebydlet ve starem byte a cekat kolik mi stat posle. koupit si na hypo 3+1 ,chodit do prace a vychovat decka opravdu neni muj cil. Kdo vi,zda li se tento obycejny zivot da nazvat cilem, spise „cesta do nikam „;-)

  Odpovědět

 • LF

  19 listopadu, 2008

  Připadáte si výjimečný? Jste neobyčejný a nezařaditelný?

  Odpovědět

 • FL

  19 listopadu, 2008

  „Jste to, co si myslite“

  Odpovědět

 • habakuk

  19 listopadu, 2008

  Pařez zůstane pařezem a vůl volem.

  Odpovědět

 • FL

  19 listopadu, 2008

  habakuk a vy clovekem, od ktereho jsem jeste nevidel nejaky nazor…natoz zajimavy,vzdy jen pronesete takovouhle pitomost

  Odpovědět

 • LF

  19 listopadu, 2008

  Nebuďte posera a už si to bydlení konečně kupte.

  Odpovědět

 • FL

  19 listopadu, 2008

  Aspon vidime,do dokazte vytvorit za komentar – hodny 6letemu diteti ,preji Vam hodne stesti pri placeni pujcek;-)

  Odpovědět

 • FL

  19 listopadu, 2008

  co dokazete* preklep

  Odpovědět

 • LF

  19 listopadu, 2008

  Ale nepovídejte.

  O Vaší zralosti svědčí věty typu \“chodit do prace a vychovat decka opravdu neni muj cil\“. To jste se od patnáctých narozenin nikam neposunul. Jak vidíte, ty stohy příruček o úspěchu Vám byly k ničemu.

  Odpovědět

 • FL

  19 listopadu, 2008

  Ja nerekl, ze to nechci nikdy,ale mam nejdrive jine cile nez se zadluzit a vychovavat deti. Mozna Vas to bude sokovat, ale do prace opravdu neni treba chodit a mit se dobre.
  Pokud mate nejake rozumne nazory a Vase prispevky do teto diskuze by za neco mohly stat, rad si je prectu, jinak je vhodnejsi aby Vasim prispevkem bylo uz jen mlceni nez tu neco krakorat.

  Odpovědět

 • LF

  19 listopadu, 2008

  Pán přešel k agresivnímu slovníku? Copak, copak, to přece nesouladí s příručkami o úspěchu.

  Jinak ty Vaše názory, to je věc. Dneska se jim budu smát snad až do večera, už teď mě bolí břicho a to se ještě chystám na oběd. Sice mě to zničí, ale napište sem ještě něco chytrého, moc prosím. Třeba něco o cílech a o tom, jak jste veliký, větší než car.

  Odpovědět

 • FL

  19 listopadu, 2008

  zkuste novinky.cz, kde si muzete postezovat,ze Vas ODS okrada o penize. Mozna to je diskuze pro Vas nez tady;-)

  Odpovědět

 • Ondřej Záruba

  19 listopadu, 2008

  Řekl bych,že už skoro patříte k inventáři ICZ.Co takhe vystoupit z anonymity?

  Odpovědět

 • FL

  19 listopadu, 2008

  Ja si myslim,ze to je celkem i zbytecny, nejsem uz ani financni poradce,reallife me tezko nekdo zna,nevim v tom zadny zajimavy duvod.soustredim se na trading. a kdyby se o me nekdo dopravdy zajimal,tak si ke me cestu urcite najde;)

  Odpovědět

 • D.

  19 listopadu, 2008

  Dobry den, prosim, je tu zde nekdo z Broker Consulting a mohl by mi poslat firemni casopis okinfo srpnove + zari ? diky email dodam ihned pripadne

  Odpovědět