CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Daniel Kuchta

24. 06. 2008

2 komentáře

Dolarových milionářů přibývá i v dobách krize

 


 

Kvůli vlivu začínající krize na finančních trzích byl přírůstek v počtu i majetku bohatých lidí nižší než v roce předešlém. Bohatství rostlo především díky velmi dobré výkonnosti světových trhů v první polovině roku a i díky tomu vzrostl počet velmi bohatých lidí (s finančním majetkem přesahujícím 1 milion dolarů) v roce 2007 o 6 % na 10,1 milionu osob (před rokem vzrostl jejich počet o 8,3 %), počet ultra-bohatých osob (s finančním majetkem vyšším než 30 milionů dolarů) vzrostl o 8,8 % (před rokem +11,3 %) a přesáhl počet 103 tisíc. Celkové bohatství dolarových milionářů vzrostlo o 9,4 % (před rokem +11,4 %) na 40,7 bilionu amerických dolarů.

Jelikož ale finanční krize naplno vypukla prakticky až na začátku letošního roku, můžeme očekávat, že v roce 2008 bude vývoj v této oblasti ještě horší. Přesto ale studie předpokládá nárůst bohatství velmi bohatých lidí do roku 2012 průměrně o 7,7 % ročně až na 59,1 bilionů dolarů.

Logicky se ale nižší růst bohatství týká zejména regionů, které byly postiženy krizí nejvýrazněji. Menší relativní přírůstek pak lze připisovat také větší základně. Nejvíce boháčů totiž stále žije v severní Americe a západní Evropě.

Nejvýraznější nárůst počtu velmi bohatých lidí zaznamenaly rozvíjející se země, zejména v regionech Středního Východu (+15,6 %), Východní Evropy (+14,3) a Latinské Ameriky (+12,2 %), zatímco v Severní Americe rostl počet boháčů o 4,2 % a v Evropě jako celku pouze o 3,7 %. Růst bohatství byl podpořen jak růstem exportu a domácí spotřeby, tak i rostoucími cenami komodit.

Z jednotlivých zemí zaznamenaly největší nárůst bohatých lidí Čína (+20,3 %) a Indie (+22,7 %), zejména díky růstu tržní kapitalizace (Čína +118 %, Indie +291 %) a reálného HDP (Čína +11,4 %, Indie +7,9 %). Trvale udržitelný růst HDP v Indii a velmi atraktivní výnosy akcií a úspěšná IPO v Číně jsou dalšími dílčími úspěchy obou zemí, které společně s Ruskem a Brazílií (země BRIC) nadále posilují své postavení v globální ekonomice.

REKLAMA

V České republice vzrostl počet velmi bohatých lidí o 15,2 % na přibližně 17 tisíc osob (v roce 2006 +12,6 %) především díky růstu spotřeby, investicím do infrastruktury podpořené strukturálními fondy EU a růstu tržní kapitalizace firem. Vysokému růstu dolarových milionářů v ČR určitě pomohlo také výrazné posílení domácí měny vůči americkému dolaru o více než 14,5 %.

Roste obliba málo rizikových investic

Bohatí lidé jsou často považováni za vzor v péči o své prostředky pro ostatní, kteří s investováním nemají zkušenosti. Většina z nich si své peníze vydělala díky své šikovnosti a umu a o svůj majetek se podle toho starají. Nejistota na trzích ve druhé polovině roku se nakonec projevila i na investičních rozhodnutích boháčů, kteří se více začali přiklánět k méně rizikovým investicím.

Globálně tak rostla obliba depozitních produktů (z 14 % na 17 % celkového majetku v portfoliích) a cenných papírů s pevným výnosem (z 21 % na 27 %). Díky probíhající hypoteční krizi výrazně poklesla oproti roku 2006 (kdy v nich bylo zainvestováno rekordní množství prostředků) váha nemovitostí v portfoliích bohatých lidí (z 24 % na 14 %) a klesá rovněž zájem o alternativní investice (z 10 % na 9 %). Pouze akcie si udržují svůj standardní podíl mírně nad 30 %.

Portfolia investorů v jednotlivých regionech se ale podstatně liší. Akcie jsou nejoblíbenější v Severní Americe (43 % portfolia), Evropě (31 %) a na Středním Východě (31 %), investice s pevným výnosem jsou nejoblíbenější v Latinské Americe (39 %), depozita jsou nejrozšířenější v Asii a Pacifiku (25 %), nemovitosti jsou stále oblíbené na Středním Východě (22 %) a také v Asii a Pacifiku (20 %) a největší zájem o alternativní investice (patří do nich strukturované produkty, zajištěné fondy, deriváty, cizí měny, komodity a financování nově vznikajících společností – private equity/venture capital) je v Latinské Americe (13 %).

REKLAMA

Na rozdíl od zahraniční si u nás nemovitosti stále drží velkou oblibu investorů a jsou považovány za bezpečnou investici. „V centru zájmu jsou nadále byty v Praze, v poslední době je kladen důraz také na pozemky v blízkém okolí Prahy,“ říká Petr Stuchlík, místopředseda představenstva společnosti Fincentrum, a.s., a dodává: „Tyto investice preferují občané žijící mimo republiku, např. sportovci. Bohatí sportovci investují často také do podnikání, které by mělo generovat příjmy po skončení jejich činnosti, v centru zájmu jsou např. restaurace, hotely, ale i podíly v jiných společnostech. Tyto investice bývají považovány za rizikové.“

O luxus je stále zájem

I přes rostoucí náklady a nejistotu na finančních trzích stále rostou výdaje na luxusní zboží a sběratelské předměty. Nejoblíbenější jsou stále umělecké předměty, luxusní automobily a privátní jachty, sportovní týmy a klenoty, roste zájem o dobrodružné dovolené a koupě zážitků.

I zde jsou patrné rozdíly v zájmech investorů v jednotlivých regionech. Umění je nejoblíbenější v Evropě (22 %) a Latinské Americe (21 %), boháči z Asie (19 %) a Středního Východu (15 %) upřednostňují šperky a klenoty a v Severní Americe je v kurzu luxusní a zážitkové cestování (17 %). Umění se začíná prosazovat v portfoliích boháčů i u nás (zejména investice do obrazů jsou považovány za velmi bezpečnou investici), což je patrné z dramatického nárůstu tržeb aukčních domů v roce 2007 (až o 50 %). Zájem je také o víno a diamanty.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentářeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  26 června, 2008

  K tomuto jen jedna pripominka. Pokles procentualniho zastoupeni v majetku jeste neznamena pokles zajmu. Kdyz rapidne klesnou ceny nemovitosti, je jasne, ze jich razem je v portfoliu zastoupeno mensi procento, aniz by doslo k preskupeni portfolia. O tom, cemu davaji bohaci aktualne prednost, to nic nevypovida.

  Odpovědět

 • picaso601

  22 dubna, 2009

  Lidičky prosím vás,neni tu někdo,kdo by mi urychleně půjčil směnkou 50 tis?Ja podepíšu směnku na 100 tis.a do 5 let vrátím..!!!!!Moc prosím,je to akutní!!!!!Kopecký Praha4
  kopecky1@email.cz

  Odpovědět