CZK/€ 23.985 +0,15%

CZK/$ 22.380 -0,74%

CZK/£ 27.394 +0,07%

CZK/CHF 24.158 -0,59%

Text: Vojtěch Wolf

13. 07. 2018

16 komentářů

Kdo je Petr Stuchlík? Možný budoucí primátor Prahy, investor do nebankovních půjček a multimilionář

 

Kdo je Petr Stuchlík, kterého chce vedení hnutí ANO prosadit do čela pražské kandidátky? Mimo jiné investor do nebankovních půjček či košil na míru, zapálený pilot a multimilionář.

Loading 

S Andrejem Babišem přišlo do politiky novum – byznysmeni angažovaní v politice. Kromě samotného Babiše jde například i o miliardáře a poslance za ANO Pavla Juříčka či tak trochu tragikomický příběh majitele textilky Juta Jiřího Hlavatého. Ten se stal nejprve senátorem, pak úspěšně kandidoval na podzim loňského roku do poslanecké sněmovny, aby si to za pár týdnů rozmyslel s cílem stát se opět senátorem, a nakonec není ani jedno.

Nejnověji Babišovo hnutí zlákalo multimilionáře a ředitele finančně poradenské společnosti Fincentrum Petra Stuchlíka. Ten by měl stanout v čele pražské kandidátky hnutí ANO, kde by měl nahradit dosavadního lídra Patrika Nachera. Jinými slovy jde o možného budoucího primátora. Stuchlík tuto variantu nepopírá, ale odpovídá opatrně. „Do doby, než bude kandidátka jasná, nebudu poskytovat žádná vyjádření či rozhovory,“ odpověděl LN Petr Stuchlík na dotaz, proč kandiduje.

Fincentrum na prodej

Podle informací LN z jeho okolí však hraje roli i skutečnost, že v průběhu několika následujících měsíců by měl být dokončen prodej Fincentra do rukou strategického investora. V minulosti se v této souvislosti mluvilo o zájmu švýcarské finanční skupiny SwissLife a italské banky Intesa Sanpaolo.

Ostatně Stuchlík společně se společníkem Martinem Nejedlým už jednou podíl ve Fincentru prodávali. V lednu 2013 se zbavili majoritního podílu ve prospěch investičních fondů ARX Equity Partners a Capital Dynamics, ponechali si jen menšinový podíl. Prodej tehdy ocenil hodnotu společnosti na asi 1,2 miliardy korun. Stuchlík zůstal a dosud působí jako předseda představenstva a generální ředitel.

REKLAMA

Z nuly na miliardu

Fincentrum Stuchlík založil s Nejedlým v roce 2000 a během pouhé dekády vybudovali jednu z největších poradenských společností u nás. Tržby na všech trzích, kde firma působí – včetně Slovenska, činily za loňský rok asi 1,6 miliardy korun a v samotném Česku pak 1,21 miliardy korun. Pro srovnání konkurenční společnost Partners v Česku dosáhla obratu za loňský rok ve výši asi 1,4 miliardy korun.

Grafika Stuchlík
Fincentrum pod Stuchlíkovým vedením platí na trhu za tvrdého hráče. Ostatně je to asi rok a půl, co se s ní ve zlém rozešla největší retailová tuzemská banka – Česká spořitelna. Ta na společnost v červnu loňského roku podala žalobu za porušení práv k ochranné známce a za nekalou soutěž. Nicméně prvoinstanční soud na podzim loňského roku zamítl žalobu České spořitelny na Fincentrum v plném rozsahu. Banka se však odvolala. I Fincentrum podalo na Českou spořitelnu na začátku srpna 2017 žalobu pro nekalosoutěžní jednání.

Bankéři Stuchlíka ale berou. Do Fincentra přivedl hned dva bývalé generální ředitele tuzemské Raiffeisenbank – Lubora Žalmana a Maria Drosce.

Obleky, rádia a letadla

Stuchlík se nevěnuje jen finančnímu poradenství. Trochu paradoxně část z vydělaných peněz z prodeje podílu ve Fincentru investovali Stuchlík s Nejedlým do nebankovního poskytovatele úvěrů – společnosti FairCredit.

Společně se svým životním partnerem Davidem Šimoníkem investoval Stuchlík i do zakázkového krejčovství Le Premier Jakuba Lohniského. „Petra znám více než dvanáct let a jeho vstup do politiky mě úplně nepřekvapil. V byznysovém životě toho dosáhl hodně, úspěšně vybudoval od píky firmu, dokázal řídit stovky lidí a vydělal svojí pílí velké peníze. Těžko by hledal novou motivaci v řízení další firmy, a tak jeho krok pokusit se změnit Prahu k lepšímu chápu. Možná že zatím nemá takové politické zkušenosti, ale jeho protivníci zase většinou akorát umějí dobře žít z eráru,“ řekl LN Lohniský.

REKLAMA

V roce 2014 pak ředitel Fincentra koupil od bývalých vlastníků vydavatelství MAFRA – německé společnosti Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft Expresradio a rádio Classic FM. V červnu letošního roku však získala 67procentní podíl v těchto rádiích tuzemská internetová jednička Seznam.cz. Stuchlík s Šimoníkem si ale nadále ponechali třetinový podíl.

Stuchlík je autorem prvních českých knih o internetové reklamě. Ve volném čase kromě poslechu vážné hudby, což byl i jeden z důvodů koupě rádia Classic, rád cestuje a alespoň jednou týdně pilotuje sportovní letoun Cirrus SR22T. Ostatně jeho kancelář v pražském Karlíně dnes zdobí model dopravního letadla Junkers Ju-52 a na ruce s oblibou nosí pilotní hodinky značky IWC– Big Pilot’s Watch.

Jak se může zdát, dravec z Fincentra by patrně rád ziskem primátorského postu zopakoval českou variaci příběhu amerického miliardáře Michaela Bloomberga, který byl mezi lety 2002 až 2013 starostou New Yorku.

Jestli ale skutečně půjde o příběh člověka, který se vypracuje od píky, vydělá dost peněz a rozhodne se to společnosti vrátit, nebo půjde jen o story dalšího pragmatika, který se chce prosadit a získat vliv mezi pražskými šíbry, se teprve uvidí.

Článek vyšel v Lidových novinách a na serveru Lidovky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 16 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Vlajka Velké Británie

Nejen brexit. Británie se bude muset rozhodnout i o znárodňování

Za několik dní čekají Velkou Británii další předčasné parlamentní volby. Lze očekávat, že je rozhodne brexit, který je také příčinou jejich vypsání. Mediální pozornost je věnována samozřejmě hlavně tomuto, zdá se, nikdy nekončícímu tématu. I když se ale pokusíme na brexit chvíli nemyslet, tak i v tom případě […]

Text: Karel Pučelík

06. 12. 2019

Karel Šulc - Fincentrum

Karel Šulc: Ve strategiích ETF Constellation nabídneme aktivně řízené jednorázové i pravidelné investice

Divize Fincentrum bude rozvíjet investiční poradenství. V rámci této změny nabídne nejprve jednorázové, ale následně i pravidelné investice prostřednictvím strategií ETF Constellation, využívajících investiční signály BlackRock. Co změna přinese pro klienty i pro jejich poradce? Odpovídá Karel Šulc, místopředseda představenstva společnosti Fincentrum & Swiss Life Select a.s.

Text: Petr Zámečník

17. 09. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan

  13 července, 2018

  „se svým životním partnerem investoval“… pochopil jsem to správně?

  Odpovědět

 • Petr

  14 července, 2018

  Ano, ale to je to nejmenší resp. Irsky premier je taky gay 🙂 jsou horsi veci treba poskytování pujcek za 150 procent p.a. 🙁

  Odpovědět

 • Karel

  16 července, 2018

  Zajímalo by mě, jestli je Stuchlík máma nebo táta.

  Odpovědět

 • Vaclav Dvorak

  17 července, 2018

  Koment viz vyse

  Odpovědět

 • vasek

  17 července, 2018

  Co je on vám může být jedno. Co je evidentní je fakt, že vy jste idiot.

  Odpovědět

 • Vaclav Dvorak

  14 července, 2018

  Moc drzim palce, aby se sny vyplnily. Ja jsem jisty volic😊

  Odpovědět

 • Vlaďka.

  16 července, 2018

  Já také. Potřebujeme schopné lidi v politice.

  Odpovědět

 • Jiří

  2 srpna, 2018

  Všeho schopné. I dávat půjčky s úrokem 35% za rok 🙂

  Odpovědět

 • Vaclav Dvorak

  17 července, 2018

  Karle, mě by zajímalo jestli jste imbecil nebo nesvéprávný?

  Odpovědět

 • homolka

  18 července, 2018

  Každý, kdo se spřáhne s AB je člověk bez svědomí a kariéristické hovado.

  Odpovědět

 • 18 července, 2018

  Babišův lichvář. Nový pražský lídr ANO Stuchlík chtěl vydělávat na chudých.
  Odkaz zde: https://echo24.cz/a/SycEg/babisuv-lichvar-novy-prazsky-lidr-ano-stuchlik-chtel-vydelavat-na-chudych

  Odpovědět

 • vašek

  18 července, 2018

  Že je ta firma až takhle drsná, jsem tedy nečekal… To je úplný opak poradenství. Ta investice přes životko, to bylo do tohodle?

  Odpovědět

 • Katerina

  6 srpna, 2018

  Je to fajn chlap znam ho z Fincentra..Jsem prekvapena ze na nej lidi neutocej protoze je gay.

  Odpovědět

 • Karel Dvořák

  6 srpna, 2018

  Není to chlap, je to buzna. A to je rozdíl.

  Odpovědět

 • mirka

  11 září, 2018

  dobrý den, celkem byla diskutze v televizi ze začátku OK kde odpovídal na celkem nijak zajimavé otázky, ,ale na otázku 75 leté paní z Prahy, že co bude v roce 2030 je lidem jejího věku dost nezajímavá a nejistá, že co bude s lidma co celý život pro společnost pracovali a odváděli daně, a nyní má důchod 9.700 takže po zaplacení nájmu a léků ji na stravu moc nezbývá?? ji s výsnměchem odpověděl že třeba za 7 let bude otevřena další stanice metra???? že se sveze ,že není tak stará???
  no to je jak facka starčímu člověku, výsměch, místo aby řekl , pro starší lidi celý život žijící a pracující pro prahu, uděláme slevy na bydlení, .. TŘEBA.. tak ji řekne o metru za 7 let?? on má ty penize co ona na měsíc, na jeden den… vím pracoval,..ale ona všřte také, za bývalého režimu, lidé meli pracovní morálku dobrou , na rozdíl od toho co společnost udělala s netáhly kteří ždáímají stát a mají větší přijmy od „státu“ teda od pracujících lidí -víc než pracující lidé??TO SI MYSLÍM ŽE BY MĚLO BÝT PRIORITOU“““““ CO PANE sTUCHLÍK, a mimochodem, nevím proč kdo řeší orientaci, je to věc se kterou se člověk narodí a nikdo nemá právo to jakkoliv komentovat, je to věc jen toho dotyčného,a mě osobně je to scela jedno, mnohé co znám jsou kvalitnejší lidé než ti co to kritizují,.Mirka

  Odpovědět

 • Radek

  11 září, 2018

  Ona milá starší dáma s takovýmto důchodem by měla v prvé řadě zažádat o příspěvek na bydlení – ten jí zaručí, že v Praze zaplatí na náklady bydlení max. 35 % svého příjmu. Dále má možnost zažádat o další sociální dávky. Pokud využije současné možnosti sociálního systému, nebude potřebovat vymýšlet nic nového.

  Odpovědět