CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Petr Fejtek

04. 10. 2009

2 komentáře

Kde jsou ty uspořené peníze?

 


 

Fondy v září zaznamenaly příliv miliardy a čtvrt, což sice není žádný zvrat obliby těchto produktů, ale přesto fondy za měsíc září uvítaly největší příliv peněz za poslední rok a půl – jen o maličko víc jsme viděli naposled v únoru 2008, ale citelně víc to bylo již před více než dvěma lety. Současná situace se však svým způsobem víc podobá atmosféře let 2004 nebo 2005, protože příliv je tažen fondy peněžního trhu a zajištěnými fondy.

Zdá se, že je to velmi málo, ale oni ani v bankách nemohou jásat – za tři měsíce, kdy máme statistiku ČNB (červen až srpen) od klientů nedostaly ani korunu. Tedy přesněji – co přibylo na netermínovaných, ubylo na termínovaných.

Je to stejně paradoxní – banky sice touží po depozitech a nabízejí všemožné vějičky, ale moc jim to nefunguje. Také již opadla vlna zájmu o depozitní schránky v bankách, kam lidé nosili přebytky ze svých slamníků. Léto sice nebývá nijak výrazné období spoření, ale v minulých třech letech do bank přišlo alespoň kolem 20 miliard (v roce 2008 dokonce 25 miliard) korun. A letos nic? Kde tedy ty peníze skončily? Záhada slamníků tedy pokračuje.

Stabilizace fondů peněžního trhu probíhá postupně již od jara pod vedením ISČS Sporoinvest, který třeba během září získal téměř 350 milionů korun. K tomu poznámka: peněžáky budou do budoucna členěny na tři „podskupiny“: konzervativní s durací do 6 měsíců, standardní (regular) s 12měsíční průměrnou durací a ty dynamičtější (budou tam i podmínky nejdelší splatnosti).

Dluhopisové fondy jako jediné ještě dále ztratily, i když šlo jen o pár milionů. Nepřehlednost v tomto investičním ranku jde ruku v ruce s dozníváním zklamání investorů. I zde se však už dostává roční výkonnost do kladných čísel a kdo chce vidět klienta s vyvalenýma očima, ať mu ukáže 50,7% výnos ISČS High Yield dluhopisového.

REKLAMA

Zřejmě pomaleji dojde k návratu obliby smíšených fondů, které jsou doménou méně dynamických investorů. Zatím se příliš nechytají ani tzv. profilové fondy (obvykle fondů), které měly být vlajkovými loděmi bankovní distribuce fondů. Myslím, že výborný nápad realizuje nyní investička Pioneer nabídkou svého produktu Superbasket – jednorázová investice totiž putuje do fondu peněžního trhu, odkud je pak pravidelnými částkami „odlévána“ do zvolené akciové strategie. Tím se klient krásně vyhne riziku špatného načasování investice/trhu. Navíc se zdá ideální timing uvedení takové technologie na trh, protože mnoho lidí doslova neví, co se svými úsporami.

Akciové fondy mají své „tvrdé jádro“ příznivců, což prokazují i tím, že od ledna ani jeden měsíc nenechali tyto fondy propadnout do odkupů. Také nás čeká „výročí“ 27. října, kdy S&P propadl pod 850 bodů a náš PX pod 700 bodů. Později a poté na jaře jsme sice zažili ještě hlubší minima, ale jestliže se nyní tyto indexy pohybují nad 1000 a PX nad 1100 body, roční srovnávací základna „vyhoní“ roční výnosy na pěkné dvouciferné hodnoty. S tím tedy souvisí i upozornění, že se dostáváme do kolotoče trochu podivných a velmi volatilních údajů.

Krásný příklad vidíme třeba u ISČS Sporotrend: před dvěma týdny vykazoval na půlroce 125 %, zatímco dnes „jen“ 95 %, zato na roce byl ještě nedávno v minusu, kdežto nyní již mu tam svítí skoro 37% výnos. Pozor tedy na výjimečné pohyby těchto čísel ve zpětném zrcátku. Každý by si měl opakovat, že do něj máme jen občas mrknout, ale dívat se musíme dopředu.

Další z těchto pohledů nám sděluje guru akciových investic Mark Mobius (výkonný ředitel společnosti Templeton Asset Management) a naštěstí nám fandí: věří, že akcie na trzích v Polsku, Maďarsku a ČR jsou velmi perspektivní a v současnosti navyšuje své pozice na těchto trzích. Podle Mobiuse bude živnou půdou pro růst akcií v těchto zemích stálý přísun likvidity po celém světě a pokles úrokových sazeb.

REKLAMA

Podobný názor na region východní Evropy má také Maarten-Jan Bakkum, equity strategist ING, podle něhož je ocenění s ostatními trhy v rozvíjejících se ekonomikách velmi dobré. A nakonec – optimisticky vyznívá také tvrzení Michaela Ganskeho, šéfa výzkumu emerging markets u Commerzbank, který tvrdí, že východní Evropa zastíní ostatní akciové trhy.

Perspektivu sice nevidíme nijak růžovou, ale přestože ukazatel P/E (poměr ceny a výnosu) akcií je nejvýš od roku 2003, zisky firem zřejmě postupně porostou, takže nejde o totálně odstrašující údaj. Navíc pamatujeme, kam se akcie vydaly po roce 2003…

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentářeDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Honza

  5 října, 2009

  Co když lidé za léto nic neušetřili nebo výrazně méně v porovnání s loňskem?
  Také pokles zájmu o schránky nic nedokazuje, když neznáme změnu obsahu.

  Odpovědět

 • Kuzma

  6 října, 2009

  No, mohu-li mluvit za lidi ve svém okolí, tak mnoho peněz opravdu skončilo „ve slamníku“ (reálně třeba v trezoru či zazděno ve sklepě). A to dokonce jako opravdové kryté (a ne falešné papírové) peníze. Mnoho lidí v mém okolí v současné době má někde schován kezký kyblík či krabici s pěknou hromádkou hezkých lesklých zlatých a stříbrných uncových mincí.
  Tito lidé (ač to nahlas nepřiznají) se už těší, až si zase lůza zvolí vládu nabízející sedmnácté důchody, mateřskou ve výši dvojnásobku průměrné mzdy, zdravotnictví zdarma, atd… Vědí totiž, že se tím pouze uspíší nevyhnutelný bankrot demokratického socialismu a následně zejména ti chudší (i duchem) voliči slibovacích stran budou překvapeně koukat, až po nich lékárník bude chtít stoprocentní platbu v hotovosti za léky, které budou muset platit z „penze“ po krachu státu a jeho sociálních systémů, v prostředí hyperinflace.
  A řekl bych, že to je jev dosti masový: CZ prodejci inestičního zlata a stříbra mají žně a zahraniční obchodníci již dávno musejí zásilky do ČR odmítat, protože narazili na limit (delivery treshold – krásná to ukázka liberalizace obchodu v rámci EU).

  Odpovědět