CZK/€ 24.660 -0,14%

CZK/$ 23.320 -0,63%

CZK/£ 29.075 -0,24%

CZK/CHF 23.987 -0,30%

Text: Petr Fejtek

02. 03. 2008

1 komentář

Únor ve fondech: Vyčkávání pokračuje

 


 

Měsíc doslova jak na houpačce skončily fondy s chaboučkým čistým prodejem necelých 1,5 miliardy korun. Pořád však je to mnohem lepší než odliv více než 800 milionů korun za leden. Tak či onak: 540 milionů korun od začátku roku hovoří za vše – loni byl desetinásobek.

Není se ovšem čemu divit, protože prakticky všechny trhy cení zuby. Nejvíc se samozřejmě všichni bojí těch medvědích na akciových indexech, na dluhopisových ovšem zase připomínají spíš umrlčí škleb stagflace. Inflace ukusuje nemilosrdně a nikdo neví, jak si bude po dvaceti letech (u nás po deseti) vykračovat s novým elánem.

Útočiště nalézají mnozí ve fondech peněžního trhu, dokonce mezi těmi našimi probíhá neuvěřitelné „hlasování nohama“, takže již skoro dvě miliardy korun uprchly z ČS a KB směrem k Multi Cash ČSOB. To vše kvůli pár desetinám procenta, ale je to tak. I to je součást naší „investiční“ reality.

Jasným vítězem rozvrkočených dob jsou zcela pochopitelně zajištěné fondy, ale ani ty nesbírají úrody ani zdaleka tolik, jako loni. A kdybychom je chápali jako variantu dluhopisových fondů (což ve skutečnosti i jsou – jen elegantně zabalené a s pěknou marketingovou mašlí), pak by jejich příliv dosahoval jen málo přes půl miliardy korun.

Že však nejsme úplné investiční housky, dokazuje menšina odvážných, kteří přes všechny ústrky do akciových fondů nasnášeli také víc než půlmiliardu.

REKLAMA

Nejistý, nejistější, špatný

Investorský svět je stále silně nejistý, a proto v něm vidíme reakce převážně asymetrické – na pozitivní zprávy jen maličko vzhůru, zatímco na jen trochu horší zprávy značným poklesem. Faktem ovšem je, že horší zprávy mají tendenci se kumulovat. A firemní dobré výsledky vždy ty makrovlny spláchnou jako nic. Páteční příklad jak vyšitý: Erste za 4. kvartál zvýšila čistý zisk o 22 %, žádné špatné CDO v bilanci nemá – přesto padla o 2 % (od října z 1 600 Kč na 965 Kč, tedy o 40 %).

Nu, banky a finanční instituce dostaly hodně zabrat, ale ani těch prognózovaných 600 miliard dolarů ztrát není přece žádná významná suma. Zase ovšem šokovala a opět vnesla nervozitu do finančního sektoru čtvrtletní ztráta slovutné pojišťovny AIG – nejvyšší v 89leté historii firmy. Do ruda se tak hned oblékla nejen Evropa, ale večer ještě hůř i americké trhy.

Ani roční ohlédnutí nenavozuje žádnou inspiraci: dluhopisy několik procent ztrát, smíšené dvojnásob. Akciové souhvězdí od zlata s +25 % po nemovitostní akcie s -30 %. Jasně se ukazuje rozdíl mezi sekundárními a skutečnými nemovitostními fondy, z nichž náš největší ČS – Reico drží +2 %.

Týden nahoru a dolů

A to týden vypadal docela nadějně, když celý svět skloňoval název Ambac (druhý největší pojišťovatel dluhopisů) odvrátil krizi a ratingová agentura potvrdila společnosti MBIA rating AAA.  Jenže toto „uklidnění“ označil Pavel Hadroušek z Fio za „úlevovou rally“ a dodal: „Proboha, jak může mít někdo z tohoto sektoru tak vysoký rating? Oddálil se jen den zúčtování, nebo je dané řešení tím skutečně efektivním?“

REKLAMA

Zakončení února mu dalo za pravdu – další oddálení. Náladu dorazil Ben Bernanke, který v senátu sice prohlásil, že neočekává stagflaci (souběh vysoké inflace a stagnace ekonomiky), ale také, že inflace komplikuje snahy FEDu podpořit ekonomický růst a údajně některé banky nemusí současné turbulence na finančním trhu přežít. Finanční sektor hned jako celek oslabil o 3 % a Ambac i MBIA padly o více než 6 %. Mnozí analytici si jistě mohli pomyslet, že se šéf FEDu v senátu jen stavil na cestě do blázince. Dolar už tam čeká.

V pátek pak přišla další vlna horších ukazatelů: chicagský index nákupních manažerů (PMI) klesá z lednových 51,5 bodu na 44,5 bodu (odhad 49,7), index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity z v lednových 78,4 bodu na 70,8 bodu, sentiment pak negativně dorazila inflace, která je nejvyšší za poslední 4 měsíce.

Praha držela nadprůměr

Na to, že americké index odevzdaly za týden přes 1 % a za celý únor kolem 4 %, dopadl náš PX docela dobře: udržel si týdenní plus 1,8 % a za únor posílil přes 4 %. Na roce ztrácí jen pár procent, není ale všem dnům konec – ani v dobrém, avšak ani v tom zlém.

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.