Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

Jiří Helich: Prospekt neříká nic o bezpečnosti dluhopisu

Jiří Helich, ceskedluhopisy.cz
Investice 16.05.2019 | 00:00 16 Komentářů

Trh s korporátními dluhopisy je pro mnohé zájemce o zhodnocení volných peněz nepřehledný. Špatně si vykládají některé pojmy, jindy neumí rozlišit vysoce rizikový dluhopis od bezpečnějšího. Jiří Helich z ceskedluhopisy.cz se situaci snaží změnit a již několik měsíců se zabývá finanční osvětou a vyvracení mýtů o dluhopisech.

Co je dluhopis? A platí, že jde o opak akcie, jak si mnozí myslí?

Dluhopis je cenný papír, kde vydavatel dluhopisu (emitent) je dlužníkem a kupující dluhopisu je věřitelem. Dluhopis má pevně daná pravidla, co se týče výše výnosu a termínu výplat. Je vždy na dobu určitou s pevně danou splatností. Oproti tomu u akcie je držitel přímým spolumajitelem firmy. Nemá nárok na pevně daný výnos a vše je závislé na tom, jak se bude společnosti dařit.

Dluhopis může vydat stát, ale i firma. V čem spočívá rozdíl mezi takovými emisemi?

U dluhopisu je v zásadě rozdíl pouze ve vydavateli, emitentovi a jeho potenciální schopnosti splácet za slíbených podmínek. Státní dluhopisy by měly být „jistotou“ pro uložené prostředky, protože stát by měl plnit své závazky. To je vykoupeno výrazně nižším výnosem, povětšinou lehce nad úrovní inflace, někdy i pod ní. Obecně se bavíme o úrokové míře 1 – 2,5 % ročně.

Oproti tomu firemní, korporátní dluhopisy vydává konkrétní společnost. Nedá se obecně říci, že firemní dluhopisy jsou stejně bezpečné, protože i mezi jednotlivými dluhopisy je rozdíl, stejně jako u společností, které je emitují. Vždy je dobré si vybrat společnost, jejíž projekty mají smysl, a nenechat se zlákat jen utopickými sliby výnosů. Neznamená to ale automaticky, že čím vyšší výnos, tím vyšší riziko u korporátního dluhopisu a naopak. Vždy je třeba přistupovat ke konkrétní nabídce individuálně.

Často se skloňuje, že dluhopis s prospektem je bezpečnější než ty ostatní. Proč to není pravda?

Vždy závisí na konkrétním projektu. Vzpomeňme třeba prospektované dluhopisy společnosti ZOOT, kde držitelé s největší pravděpodobností přijdou o většinu svých vkladů. Oproti tomu je spousta neprospektovaných emisí různých společností, které byly řádně splaceny.

Prospekt neříká nic o bezpečnosti dluhopisu, ale o tom, že společnost splnila podmínky ČNB, převážně administrativního charakteru, pro udělení prospektu. Prospekt jako takový nenahrazuje analýzu, kterou by si měl každý investor udělat před tím, než vloží své peníze.

Je celá řada možností, jak investovat. Jaké důvody by měli zájemce přesvědčit o tom, aby investoval právě do korporátních dluhopisů?

Korporátní dluhopisy jsou při vhodném výběru zajímavým kompromisem z hlediska rizika a výnosu pro volné peníze ve střednědobém horizontu. Obvykle se pohybuje splatnost kolem 2 – 3 let s výnosem 6 – 9 % ročně. Vždy je to o srovnání konkrétních možností u konkrétního investora.

Na co si dát při výběru dluhopisů největší pozor?

Rozhodně na výběr emitenta a reálnost jeho záměrů. Ani nízký či vysoký výnos, existence či absence prospektu, renomovaná právní kancelář chystající emisní podmínky, nic z toho vám nezaručí, že vše proběhne v pořádku. To může jen a pouze reálnost záměrů emitenta. Proto by  nás měl vždy zajímat účel peněz, na co budou vynaloženy. Výhodou je i historie emitenta, byť ani ta nezaručuje stejné výsledky v budoucnu.

Která odvětví jsou bezpečnější a která více riziková? Může se stát, že trh s korporátními dluhopisy během ekonomické krize padne?

Obecně se dá říci, že odvětví typu energetika, výroba, potravinářství a jim podobná jsou bezpečnější než například IT projekty. Vychází to z podkladu, který za dluhopisy stojí. Pokud mám IT projekt, kterému se nebude dařit, má čistě teoretickou hodnotu. Oproti tomu pokud mám výrobní prostory, kterým se nedaří, mohu stále výrobu prodat či změnit a mám stále určitý majetek.

Ani jeden z vašich emitentů není veden na webu nesplacene-dluhopisy.cz, kde se uvádí právě problémové dluhopisy. Čím to vysvětlujete?

Může to být i tím, že většinu potenciálních partnerů odmítneme. Pravdou ale je, že spolupracujeme tak s jedním z dvaceti potenciálních emitentů, kteří nás osloví. Máme vlastní poměrně přísný systém vyhodnocování rizik v konkrétních odvětvích a spolupracujeme jen s těmi, kteří splní námi nastavená kritéria.

Je ale potřeba říci, že hodnotíme společnost v danou chvíli. Pokud za dva tři roky nastane významná změna trhu či personální ve firmě, toto nejsme schopni dnes postihnout. Přesto jsme rádi, že náš systém výběru partnerů je zatím úspěšný a do budoucna jej hodláme zpřísňovat.

16 komentářů: “Jiří Helich: Prospekt neříká nic o bezpečnosti dluhopisu”

 1. arkanek napsal:

  Ještě mám doplněk. Kdo má dluhopisy firmy Autoservis Miroslav Richtár z Ostravy, ozvěte se na arkanek@email.cz.

 2. Zita napsal:

  A teraz ešte niečo dôležité. Ak sú na ceskedluhopisy . cz nejaké firmy, na ktoré sa nikto nesťažuje, tak sa nedozviete, či naozaj tie dlhopisy predali. To môžu byť nastrčené firmy. A vám povedia, že tie dlhopisy už sú vypredané, pritom sa nikdy nepredali. A budú vám potom predstierať, že väčšina firiem splatila dlhopisy. U legálne predávaných dlhopisov vám to nehrozí. Všetky dlhopisy na tej stránke J&T sa naozaj predali. Do posledného haliera je to evidované v CDCP.

 3. Zita napsal:

  Treba si uvedomiť nasledovné: na tej stránke J&T máte napravo ISIN. Zoberte napríklad CZ0003520850 . Zadajte ho sem https://www.cdcp.cz/index.php/cz/siroka-verejnost/bezplatne-sluzby-online/seznam-emisi . A vidíte, že všetko je evidované. Ak vám emitent nezaplatí 1 halier, tak CDCP to má presne zaevidované. Lenže keď kúpite farebný papier od hnusného zlodeja a nedostanete zaplatené, tak sa to nikto nedozvie. Môžete vypisovať na fóre ako dementi.

 4. Zita napsal:

  Legálne podnikajúci obchodník s cennými papiermi nemá dôvod odmietnuť firmu, ktorá chce vydať dlhopisy, ak tá firma nie je zjavný podvod. https://www.jtbank.cz/produkty/dluhopisy.html
  TD Gama je vysoko rizikový dlhopis, Aquila RAF je extrémne rizikový dlhopis. Tí obchodníci ako J&T berú aj rizikové firmy. Lenže to, čo je na ceskedluhopisy . cz , to nie sú rizikové firmy. To sú také firmy, že keby prišli do J&T, tak by pracovník J&T ihneď volal políciu. Kedy to už konečne pochopíte?

 5. arkanek napsal:

  Hezký článek. Problém je částečně v tom, že ke klasickým dluhopisům renomovaných a bezpečných firem se normální člověk nemůže ani dostat!! Pak jsou tady ty podvodníci a zloději, kteří se lidi snaží okrást. No a zlatý střed. Tam to buď vyjde nebo nevyjde….

 6. Zita napsal:

  „Může to být i tím, že většinu potenciálních partnerů odmítneme.“
  Áno? Alebo aj tým, že to NIE JE PRAVDA. Má tam Triload. Hnusný zlodej! A ktovie koľko ďalších tam má. To čo si myslíte, že pokiaľ sa to neobjaví na nemsplacene-dluhopisy.hu , tak všetko bolo splatené? To nemsplacene-dluhopisy.hu je v ČR na to určená autorita? Kopa licencovaných obchodníkov s cennými papiermi ponúka v ČR dlhopisy. Keď vám nezaplatia, tak ČNB to zistí. Lebo sú to LEGÁLNE podnikajúce firmy s povolením ČNB. Ak kúpite dlhopis cez firmu podnikajúcu NELEGÁLNE, tak môžete vypisovať po internete. Tento zlodej inzeruje sotva dva roky. Ani jeden dlhopis ešte nedosiahol splatnosť. Keď to dosiahne splatnosť, tak uvidíte, čo ste kúpili.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.