CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

Text: Petr Zámečník

05. 04. 2017

4 komentáře

Dividendové akcie místo spořicích účtů?

 

Spořicí účty nevydělávají. Zato akciím se daří. Navíc společnosti obchodované na pražské burze nabízejí zajímavé dividendy. Výnos nejlepší dividendové akcie dosahuje 11,4 %! To nenabídne žádná banka.

Loading 

Dividendové akcie představují poměrně spolehlivý způsob uložení volných finančních prostředků. Akcie společností pravidelně vyplácející podíl na zisku formou dividendy nekolísají tak výrazně, jako jiné akcie, a proto jsou vhodné i pro více konzervativního klienta. A akcie obchodované na pražské burze s sebou nenesou ani měnové riziko.

Zcela bez rizika ale pochopitelně nejsou ani dividendové akcie. Stále se jedná o komerční společnosti, a pokud se jim hospodaření nevydaří, nevydělají… a nemají co rozdělovat. Vedle toho podléhají běžným tržním vlivům, jako ostatní akciové společnosti. Když přijde hospodářská recese či finanční krize, také padají.

Nejlepší dividendové akcie

Dividendy vyplácené některými společnostmi obchodovanými na pražské burze dosahují nemalých částek. Nejvíce získají držitelé akcií Moneta Money Bank. Ta svým akcionářům zajistí výnos 11,4 % k aktuální ceně akcií. Na ten budou mít nárok lidé, kteří akcie budou držet k 11. 4. 2017. „Jelikož zisky bankovní skupiny Moneta postupně klesají v důsledku nižší čisté úrokové marže, je udržitelnost atraktivní dividendy zejména funkcí dostatečného kapitálového polštáře. Z povahy věci jde o omezený zdroj,“ hodnotí dividendy Monety analytici České spořitelny (ČS).

Tři akciové společnosti nabízí dividendový výnos přesahující 7 %: Polostátní podnik ČEZ, O2 ČR Petra Kellnera a tabáková společnost Philip Morris. Ministr financí Andrej Babiš ale s navrženou dividendou ČEZ není zcela spokojen. Její výše se tedy může změnit. A otázkou zůstává i její budoucí výhled. „Navrhovaná dividenda není do dalšího roku udržitelná, odhlédneme-li od potenciálních prostředků získaných z prodeje aktiv,“ soudí analytici ČS.

Tabulka 1: (Nejen) dividendové akcie na pražské burze

Akcie Cena (3. 4. 2017) Odhad dividendy Meziroční změna Odhad dividendového výnosu
ČEZ 434 Kč 33 Kč -17,5% 7,6%
CETV 77,10 Kč  –  – 0,0%
Erste Group 827 Kč 1 EUR 100,0% 3,3%
Fortuna 105 Kč  –  – 0,0%
Komerční banka 955 Kč 40 Kč -35,5% 4,2%
Kofola 402 Kč 7,80 Kč 11,4% 1,9%
Moneta 86,10 Kč 9,80 Kč  – 11,4%
O2 ČR 285 Kč 21 Kč 31,3% 7,4%
Unipetrol 234 Kč  –  – 0,0%
Stock Spirits 58 Kč 0,0545 EUR 19,8% 2,5%
Philip Morris ČR 13 665 Kč 1 000 Kč 8,7% 7,3%
Pegas 828 Kč 1,30 EUR 4,0% 4,2%
VIG 616 Kč 0,80 EUR 33,3% 3,5%

Zdroj: Česká spořitelna

Perspektivní dividendové akcie

Dividendové akcie vyplácejí podíl na zisku v případě, že mají zisk. Mohou také rozpouštět kapitál a vyplácet podíl na základním jmění. V případě akcií ČEZu se jedná velmi často o uvolnění prostředků z prodeje zahraničních účastí společnosti. Bez nich by současnou výši dividendy nebylo možné vyplácet. A tyto zdroje nejsou nevyčerpatelné.

Mnohem zajímavější perspektivu tak má např. likérka Stock Spirits, jejíž dividendový výnos sice dosahuje „pouhých“ 2,5 %, ale plánuje formou dividendy vyplácet veškeré volné peněžní toky. S jedinou výjimkou: Pokud nalezne vhodnou investici ke koupi, může mít tato přednost.

Tradičním dividendovým titulem na pražské burze je tabáková společnost Philip Morris. Přestože se Evropská unie pokouší odnaučit lidi užívat tabákové výrobky, jejich výrobcům se stále daří. A zřejmě to nezmění ani zákaz kouření v restauracích a hospodách od 1. 6. 2017, který s největší pravděpodobností pouze přidělá starosti Policii ČR a městským policistům, kteří budou muset řešit rušení nočního klidu kuřáky stojícími před pohostinným zařízením.

Regulace provizí za životní pojištění by také mohla pomoci Vienna Insurance Group (VIG). Ze skupiny tři pojišťovny působí v České republice (Kooperativa, Česká podnikatelská pojišťovna a Pojišťovna ČS), které mají velké pojistné kmeny životního pojištění. A regulace provizí demotivuje finanční zprostředkovatele hledat pro klienty výhodnější řešení. Dividendový výnos VIG dosahuje 3,5 %, ale je také závislý na kurzu české koruny vůči euru.

Dividendové akcie mohou měnit cenu

Přestože dividendové akcie patří mezi nejstabilnější akcie obchodované na burzách, zcela bez pohybu jejich kurzy také nejsou. Pamětníci si možná ještě vybaví kurzy akcií Philip Morris ČR přesahujících 20 tis. Kč v roce 2004. Zejména u společností s dlouhodobým dividendovým plánem a historií stabilního zisku a vyplácené dividendy jsou cenové výkyvy minimální.

A co víc. Pokud člověk spoří dlouhodobě, pokles ceny může být naopak vítaný. Snad každý raději nakupuje ve slevách a při výprodejích než za plnou cenu. Tak proč výprodejů nevyužít i při rozšiřování investičního portfolia?

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023

Zlato je nejdražší v dějinách, bitcoin překonal hranici 40 tisíc dolarů. Fed udolal inflaci

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou unci. Unce zlata nikdy v historii nestála tolik dolarů. Alespoň tedy čistě v nominálním vyjádření, tedy bez […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karásek

  6 dubna, 2017

  Ty zde jmenovane “nejlepší dividendové akcie“ nejsou ty nejlepsi akcie, ale naopak ty nejhorsi akcie. Vzdyt akcie CEZ dlouhych 8 let klesala a stale je dnes hluboko (vic jak 50%) pod vrcholem z roku 2008, kde byla jen prumerne ocenena. Kdyby byla 2008 predrazena, bylo by to normalni, ale ona nebyla predrazena roku 2008 a tak je to velice hloupy investment, kdyz akcie CEZ 8 let klesala. Ostatnich ceskych akcii bych se taky nedotkl, vzdyt zname mnohem lepsi akcie v zapadni Evrope a v USA.
  Nejlepsi akcie neni ta s vynosem dividendy 4%, ale akcie podniku, ktery dlouhoone zvysuje zisk. A to se u CEZ nedeje.

  Odpovědět

 • Karásek

  6 dubna, 2017

  Kdo chce drzet akcie na stalo jen pro dividendy jako duchod, nemel by mit ani jednu ceskou akcii. Ale vybrat si mezi: BASF, BMW ST, Münchener Rückversicherung, AT&T, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Wells Fargo, Cisco Systems, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, HSBC, Lloyds Banking Group, Royal Dutch Shell A, Sanofi, BHP Billiton.

  Odpovědět

 • Karásek

  6 dubna, 2017

  Nejlepsi akcie neni ta s vynosem dividendy 4%, ale akcie od podniku, ktery dlouhodobe zvysuje zisk, trzbu a dividendu. A to se u CEZ nedeje.

  Odpovědět

 • singerko

  11 dubna, 2017

  Tento clanok naozaj pisal financne gramotny clovek? Je v nom plno nebezpecnych nezmyslov.

  Odpovědět