CZK/€ 25.330 -0,26%

CZK/$ 23.782 +0,49%

CZK/£ 29.651 -0,14%

CZK/CHF 26.065 +0,36%

Text: Luboš Smrčka

07. 03. 2019

7 komentářů

Dluhopis? Lepší je sázet sportku

 

Schrödingerova kočka existuje pouze ve kvantové fyzice. A žena, které je těhotná i netěhotná zároveň, žije jen ve snech, protože buď chcete dítě, nebo kouřit 40 cigaret denně a vypít láhev bourbonu navrch.

Loading 

A přesně tak nejde mít vysoký úrok, vysokou likviditu a nízké riziko zároveň. Něco je třeba obětovat.

Těžko říci, co si mysleli a myslí lidé hromadně nakupující firemní dluhopisy s krásnými úroky jako sedm nebo devět či i více procent ročně od společností, o kterých kromě jejich vlastních prezentací určitě nic neslyšeli a které nemají žádný projekt, žádný podíl na trhu, žádnou minulost a, což si investoři nyní pomalu začínají připouštět, ani žádnou budoucnost.

Otevřete si stránky Nesplacene-dluhopisy.cz. Stojí to za to. Jenom zde je mnoho „emisí“ firemních dluhopisů dohromady za více než 411 milionů korun jistiny, které nebyly splaceny či nevyplácejí úrokové kupóny. A to jde pouze o případy jednoznačně prověřené, zcela zmapované. Kolik jich bude mimo pozornost této webové stránky? Osobně odhaduji nejméně za deset miliard korun, ale možná i podstatně více.

Než někdo řekne, že tohle se může stát jen u nás. Ani náhodou. Toto se děje všude po světě, i v těch nejvyspělejších zemích. Jde o naprosto běžnou situaci ve Spojených státech, ve Velké Británii, v podstatě kdekoliv. A než někdo začne volat po přísnější regulaci: Ale no tak! Tento problém ve skutečnosti nevznikl kvůli nedostatku zákazů, ale kvůli lidské představě, že investiční trojúhelník platí vždycky, ovšem kromě této jedné situace, této jedné úžasné, neopakovatelné investiční příležitosti.

REKLAMA

Aby bylo jasno. Dluhopis je normální investiční nástroj. Není na něm jako takovém nic špatného. To je jako se zbraní. Nestřílí zbraň, ta nemá svou hlavu. Spoušť mačká vždycky člověk. Pokud si někdo chce pořídit firemní dluhopis velké firmy zapsané třeba na burze nebo společnosti existující roky, která má nějaký zajímavý podíl na svém trhu, tak hurá do toho. Když někdo hodlá riskovat se start-up firmou, co nabízí zajímavý projekt, inu – proč ne. Je to velké riziko, ale má to hlavu a patu. Neměly by do toho jít všechny peníze naspořené na důchod, ale může to znamenat skvělý výnos.

Ale co si myslet o investici do dluhopisů firmy, která přeprodává zdravou stravu vyrobenou její mateřskou firmou, kdy obrat této vlastně prodejní společnosti je po letech fungování 80 milionů ročně a objem emise dluhopisů 300 milionů korun? Přitom mateřská společnost nemá žádný nový produkt, kterým by se chystala „převálcovat konkurenci“ a z ničeho nic zdesetinásobit obrat. A dále: obchodní dcera na finančním trhu poptává oněch 300 milionů korun na rekonstrukci „vlastní nemovitosti“ (avšak zjevně nemovitosti patřící právě oné mateřské firmě), přičemž půjčené peníze hodlá vrátit za dva roky. To prostě nevychází, jakkoliv je úrok přes devět procent jistě velmi pěkný.

Kdo si chce užít riziko, tak když vsadíte dvě stovky, můžete vyhrát i stovky milionů!

Že to nejde srovnávat? Ano, to je fakt. Sportka je rozumnější investice než většina podobných dluhopisů. Zažijete velmi podobné dobrodružství a napětí, jen ve Sportce přijdete o pár korun, s dluhopisem o podstatně větší sumu.

REKLAMA

Opravdu netvrdím, že každý firemní dluhopis je „bullshit“. To naprosto ne. Jistě má mnoho emitentů velmi rozumný důvod, proč poptávat dražší peníze na dluhopisovém trhu než levnější v bance. Za řadou emisí je dost možná reálný projekt, rozumný plán a kvalitní finanční kalkul. Ale i jen letmý pohled na weby nabízející tyto firemní dluhopisy ukazuje, že o dost obvyklejší jsou emise, za kterými není vůbec nic.

Předem je mi líto lidí, kteří v těchto v podstatě „letadlech“ přijdou o peníze. Ale ti, jejichž peníze už v černé díře zmizely, i ti, kteří ještě mohou doufat, že to dobře dopadne, si za svoje neštěstí mohou sami. Je mi líto.

Jen na okraj. Někteří emitenti se chlubí „prospektem schváleným Česku národní bankou“. Tak takový prospekt má jen a pouze razítko, že obsahuje všechna čísla a náležitosti, jaké prospekt obsahovat má. Ale neznamená to, že někdo ta čísla kontroloval a přepočítával. A už vůbec ne, že by ČNB dávala na takové dluhopisy cokoliv, co by i jen nekonečně vzdáleně připomínalo „záruku“.

Loading

Vstoupit do diskuze 7 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Míra

  7 března, 2019

  A co říkáte na dluhopisy Thomas Lloyd? Už fungují pár let a nikdy nikomu TL zatím nezůstal nic dlužen.

  Odpovědět

 • MiniInvestor

  7 března, 2019

  Vyložený scam to není, ale riziko je vysoké.
  Dluhopisy raději přes podílový fond nebo ještě lépe jako ETF.

  Odpovědět

 • Tož asi tak

  7 března, 2019

  Víte, bylo krásné být na počátku, kdy to celé dobrodružství s dluhopisy začalo. A že dal vydělat neuvěřitelný balík peněz, o tom žádná. Bohužel, spousta firem se dnes snaží kopírovat příběh či scénář DRFG a ambasadora jejich dluhopisů Michala Mičky, který v DRFG získal za nápad s dluhopisy 20% podíl a pozici místopředsedy představenstva, nicméně od té doby se mnohé změnilo. Tehdejší emise byly (pokud je mi známo) řádně splaceny, Michal Mička se nechal vyplatit a z DRFG odešel, byť si nechal malý obchodní 10% podíl. I toho se tuším letos zbavil, aby měl investice na svoje další projekty, takže už s DRFG nemá nic společného. Je rozdíl emitovat korporátní dluhopisy, když je na trhu téměř nikdo nemá a úrokové sazby jsou na historických minimech. No a je rozdíl s tímtéž přijít v momentě, kdy jsou jich emitovány stovky a sazby letí vzhůru. Stejně jako svého času u investičního životního pojištění musejí lidé prostřednictvím nekvalitních dluhopisů a jejich účelových emisí přijt o svoje peníze, aby se probrali. A ano, do pár let to budou stovky milionů a bude to mediálně hojně propírané téma.

  Odpovědět

 • Dluhopis

  16 března, 2019

  DRFG bych moc nekopiroval. Ta skupina je napakovana az hruza. Az ekonomika zpomali, tak muzou jit ke dnu…

  Odpovědět

 • Petr

  16 března, 2019

  Nepište prosím nesmysly a nepoškozujte dobré jméno & pověst firmy DRFG, děkuji.

  Odpovědět

 • Tomas

  8 března, 2019

  Nesplacene dluhopisy pekne, a taky se tomu hezky venuje web http://www.rizikovedluhopisy.cz, pise se tam presne o tech podvodnych firmach i ruzne investicni tipy, poradna atd.

  Odpovědět

 • arkanek

  21 března, 2019

  Ano, na portále http://www.rizikovedluhopisy.cz či http://www.nesplacene-dluhopisy.cz je to skvěle popsáno. Jsou to podvodníci a zloději!!! A někteří zprostředkovatelé dluhopisů jim v tom pomáhají. Bohužel…

  Odpovědět