CZK/€ 24.460 +0,49%

CZK/$ 23.227 +1,12%

CZK/£ 28.235 +0,32%

CZK/CHF 25.379 +0,81%

Text: Petr Zámečník

27. 09. 2018

2 komentáře

Jiří Beneš: S novým fondem Genesis Growth Equity Fund budeme mířit na menší firmy

 

Genesis Capital spolu s nezávislým investičním týmem připravuje vznik nového private equity fondu. Co je u správy fondů nejdůležitější? „Cílem je najít kvalitní společnosti k zainvestování na vstupu, dobře udělat vlastní investici, pomáhat firmě zvyšovat hodnotu v období držení portfoliové společnosti a nakonec ji samozřejmě co nejlépe prodat,“ říká Jiří Beneš, Managing Partner připravovaného private equity fondu Genesis Growth Equity Fund.

Loading 

V celém trhu private equity převažuje financování z penzijních fondů. Jaká je situace v Genesis Capital?

Genesis Capital bude na trhu již téměř 20 let a poskytuje poradenství čtvrté generaci fondů. Investory do fondů jsou primárně institucionální investoři, kteří mají potřebnou velikost a mají s private equity zkušenosti. Třída aktiv private equity je specifická, je třeba jí rozumět a má určitá omezení.

Investory ve fondech Genesis jsou finanční instituce, banky, pojišťovny, Evropský investiční fond nebo  evropské fondy fondů, které se soustředí na private equity. Primárně se jedná o institucionální investory jak domácí, tak zahraniční. Z domácích institucí se jedná například o  Českou spořitelnu, Amundi nebo Kooperativu.

Čím přesvědčí fond vašeho zaměření investora, aby do něj vložil své peníze?

V prvé řadě je to výkonnost. U tradičních private equity strukturovaných fondů, kde se jedná o správu prostředků třetích stran, je to jednoznačně výkonnost, protože se dá přesně spočítat a ukázat, kolik vynesl první fond, kolik vynesl druhý fond a tak dále. Investoři se v prvé řadě dívají na historickou návratnost.

REKLAMA

A druhým zásadním bodem je investiční tým – jak je kvalitní, jaké má zkušenosti, jaká je pravděpodobnost, že v příštích deseti letech zůstane pohromadě a bude pokračovat v investicích v rámci dohodnuté investiční strategie.

A specifickým faktorem je pak takzvaná institucionální kvalita. Tím je myšleno to, že fondy spravují peníze institucí, jsou na to zvyklé, mají nastaveny procesy, reporting, chovají se vzhledem ke svým investorům i k portfoliovým firmám předvídatelně, standardně, v neposlední řadě eticky. Instituce typu velké banky se může spolehnout, že když dá peníze do správy kvalitnímu private equity fondu, tak ten se bude předvídatelně a řádně o tyto peníze starat. Může se stát, že se nějaká investice nepovede, to je samozřejmě možné. Ale private equity není rozhodně  nějaká nahodilá skupina lidí, kteří se zítra dohodnou, že založí fond a získají prostředky například od skupiny soukromých osob, které osobně znají.

Instituce se může spolehnout, jak se bude fond chovat a žebude předvídatelný. To je také jedna z bariér toho, jak moc investoři investují do třídy private equity ve střední Evropě. Je nutné, aby se skupiny investorů a private equity manažerů vzájemně znali. Je potřeba určité znalosti a zkušenosti i ze strany investorů, aby byli schopni ohodnotit kvalitu týmů a fondů.

Institucionální investor požaduje možnost spolehnout se i na dodržení konkrétní investiční strategie. Jaká je investiční strategie vaší společností?

Genesis fondy se soustředí na trh středně velkých firem v České republice a na Slovensku. Fondy jsou takzvanými generalisty a nejsou sektorově specializovány, zároveň dělají jak investice odkupů, buy-outů firem, tak i expanzivního kapitálu umožňující firmám rychleji růst.

Fondy, kterým Genesis Capital poskytuje poradenství, mají standardní strukturu. V rámci globálních standardů private equity se jedná o 10leté uzavřené fondy, kde je standardní 5leté investiční období. Peníze z fondu jsou investovány, poté následuje období 5 let, kdy je cílem podpořit růst firem, investice zhodnotit, následně je firma prodána a prostředky se vrací investorům.

Daří se vám dodržet tento desetiletý horizont? U nákupů se může protáhnout výběr firmy, pak se musí nechat vyrůst a následně se musí najít kupec…

REKLAMA

V tradičních investičních strukturách je 5leté investiční období a do desátého roku příslušného fondu by měly být prostředky vráceny investorům. Vzhledem k tomu, že průměrná doba, po kterou se drží investice, je 4 – 6 let, tak i když se investuje spíše ke konci 5letého investičního období, je zpravidla dostatek času nechat firmě čas na zhodnocení a následný exit.

Nemělo by se tedy stávat, že fondu zůstanou podíly ve firmách, investoři to nevidí rádi. Cílem je fond v dohodnutém období uzavřít, zhodnotit a peníze vrátit investorům. Když nastane situace, kdy ve fondu zůstanou jedna nebo dvě firmy, které mají hodnotu a jsou slibné, může se pracovat s prodloužením o rok, maximálně o dva.

Je velký tlak firmy po rozumném období prodat a peníze vrátit investorům. Toto dává fondům disciplínu, je to přísné, ale výsledkem jsou rozumné doby návratnosti.

Jaké historické výkonnosti vaše fondy dosahují?

Výkonnost fondů Genesis je podle mě historicky dobrá. To se dá ukázat i na faktu, že fondy Genesis jsou úspěšné ve  fund raisingu, přípravě nových fondů. Například poslední fond z roku 2016 měl podstatně větší velikost než fond předchozí. Apetit ze strany investorů v této oblasti vidíme.

Konkrétně pak například ukončený fond Genesis Capital Private Equity Fund I (GPEF I) za dobu své desetileté existence investoval do jedenácti projektů, jejichž prostřednictvím více než zdvojnásobil hodnotu celé počáteční investice. Relativní výnos tedy vnitřní výnosové procento, překročil 20 procent.

Stávající fond Genesis GPEF III má kapitál přes 80 mil. EUR a cíluje na středně velké firmy. Nyní zakládáme nový fond, který bude směřovat na menší a střední firmy. Myslíme si, že toto je segment trhu, kde je potenciál díky velkému množství příležitostí. Situace s následnictvím firem a související změnou vlastníků bude podle mého názoru příštích 5 až 10 let trvat. A zároveň je nabídka kapitálu v tomto segmentu relativně omezená.

REKLAMA

Připravujete nový fond zaměřený na menší a střední podniky. Čím chcete blíže zaujmout potenciální investory?

Nový fond bude investovat do zavedených firem s významným růstovým potenciálem v České republice a na Slovensku, které plánují například rozšiřování výrobních kapacit, mezinárodní expanzi nebo investice do inovací. Budeme cílit na menší perspektivní firmy s tržbami do 15 miliónů euro a hodnotou EBITDA do 2 miliónů euro. Fond povedou vedle mě další dva uznávaní odborníci Marek Hoščálek a Radim Jasek, kteří za sebou mají úspěšné portfolio transakcí v oblasti private equity.

Věříme, že na trhu je celá řada firem se zkušeným managementem, které mají ambici dále rozvíjet své podnikatelské aktivity. Je zde také velké množství rostoucích společností aktivních v inovativních oborech, které dokáží efektivně využít rozvojový kapitál. Zároveň vidíme mnoho rodinných firem, které řeší téma nástupnictví původních zakladatelů.

Která z fází private equity práce je nejnáročnější? Najít firmu a koupit ji, nechat ji vyrůst, nebo najít kupce a prodat ji?

Na této práci mám rád, že private equity je velmi komplexní v tom, jaké činnosti člověk musí dělat a jaké schopnosti musí využívat. Aby dělal dobré investice, musí projít celým tímto cyklem.

Není zázračná schopnost zainvestovat peníze do portfoliové firmy. Dá se přeplatit valuace, dá se vstoupit do situací, které nejsou dlouhodobě správné. Toto není cíl. Cílem je najít dobré investice na vstupu, dobře investici udělat, pomáhat firmě po období jejího držení a zvyšovat její hodnotu, a v závěru ji při exitu dobře prodat. A teprve v závěru, když spočítáte konečný výnos, je výsledek měřitelný a zjistíte, zda se celá investice povedla, nebo ne.

Private equity je  dlouhodobá záležitost, je to komplexní proces od vstupu, přes život s danou firmou, až po exit. A až na samotném konci je to zásadní – vygenerovat výnos pro koncové investory.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice do větru. Investoři sází i na plovoucí větrné elektrárny

Na výrobu elektřiny z větrných elektráren na moři spoléhá řada přímořských států s vhodnými podmínkami pro jejich výstavbu. Přestože jsou náklady na jejich výstavbu více než dvojnásobné oproti pevninským větrným elektrárnám při srovnání jejich sdružené ceny energie LCOE, mají řadu neoddiskutovatelných výhod.

Text: Filip Kučera

02. 10. 2023

8D: Týmové řešení problémů jako investice

Nejefektivnější programy snižování nákladů nutně nezačínají úmyslem náklady snižovat. Zlepšování procesů každopádně znamená finanční prospěch. Čím více je snižování nákladů ignorováno, tím větší jsou nakonec úspory, zaznívá v jedné z knih věnovaných neustálému zlepšování produktů a procesů. Jedná se o potírání plýtvání a škrty čehokoli, co nepřidává hodnotu, […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

02. 10. 2023

Rok poté: Jak proof-of-stake změnil Ethereum

Loni v září nahradilo Ethereum svůj konsenzuální mechanismus založený na proof-of-work blockchainu konceptem proof-of-stake. Tento dychtivě očekávaný upgrade je označovaný jako Sloučení (The Merge). V uplynulém roce došlo ke snížení počtu etherů v oběhu o téměř 300 000 a spotřeba elektřiny klesla o 99,95 %. Mezitím se však síť přiblížila možnému kritickému […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 09. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel Hanzl

  29 září, 2018

  „Konkrétně pak například ukončený fond Genesis Capital Private Equity Fund I (GPEF I) za dobu své desetileté existence investoval do jedenácti projektů, jejichž prostřednictvím více než zdvojnásobil hodnotu celé počáteční investice. Relativní výnos tedy vnitřní výnosové procento, překročil 20 procent.“

  Dobrý den!
  Trochu jsem počítal. Hned na úvod je trochu nejisté, kolik z těch 10 let skutečně bylo nainvestováno do těch firem. To samozřejmě ovlivní roční výkonnost citovaného uzavřeného fondu. Pokud by to bylo 10 let a byly-li by vstupní poplatky nulové, při složeném úročení vstupu 1 mio CZK by byl po deseti letech stav majetku ve fondu 2 158 925 CZK, pro výkonnost 8% p.a.. To moc oslnivé není vzhledem k tomu, že způsobem podnikání GC je kapitál přímo investovat do firem, třeba do start-upů a pak exitovat se ziskem….. Ovšem, autor klidně může myslet situaci, kdy po 10 letech je stav blízký 3 mio, například 2 969 947 CZK. To by odpovídalo výkonnosti 11,5% p.a. Rovněž to oslnivé není. Řekl bych, že výnos by měl být nad 20% p.a., to odpovídá tomu riziku. Pokud se ale GC nezaměřuje na start-upy a má tyhle výsledky, řekl bych také, že jsou slabé. Řekněme, že jde o zaběhnuté firmy, které jen potřebují kapitál na další rozvoj. Jak autor správně píše, správa majetku jimi řízených fondů je náročná na zkušenosti a péči.

  Nebylo by mnohem levnější a méně rizikové, kdyby si investor koupil indexový fond, tedy s téměř nulovými náklady správce a očekával by pak nějakých velmi pravděpodobně dosažitelných 8% p.a. ? Řekněme na 8 let, další 2 roky by časoval trh a vyskočil by při růstu trhu? Tím samozřejmě nepodporuji samotnou techniku časování trhů. Říkejme tomu vyčkání na správný čas vystoupení z trhu 🙂

  Odpovědět

 • Jiří Beneš

  4 listopadu, 2018

  Dobrý den,
  děkuji za komentář.

  Uvedená kalkulace výnosnosti chybně předpokládá, že prostředky investorů jsou do fondů načerpány v okamžiku spuštění fondu a zpětně vyplaceny k datu ukončení fondu. Ve standardních strukturách Private Equity fondů nicméně prostředky institucionální investoři tzv. komitují a jsou čerpány až v okamžiku, kdy je připravena investice do konkrétní společnosti. Stejně tak při exitu z konkrétní firmy jsou prostředky vyplaceny investorům, nečekají na uzavření celého fondu. Průměrná doba držení jednotlivých investic v portfoliu je pak cca 4-5 let. Výnosnost v uvedeném příkladu tedy dosáhla IRR nad 20% p.a.

  Odpovědět