CZK/€ 25.340 -0,08%

CZK/$ 23.267 -0,42%

CZK/£ 30.156 +0,23%

CZK/CHF 26.005 -0,04%

Text: Petr Zámečník

09. 10. 2013

2 komentáře

Chcete úrok až 12 % ročně? Přijdete o peníze

 


 

Vklady nejen v České republice, ale v celém civilizovaném světě, mohou nabízet pouze banky a družstevní záložny – subjekty regulované centrální bankou (u nás Českou národní bankou). Nabízí-li vám výhodné úročení vkladu kdokoli jiný, je třeba být na pozoru. S největší pravděpodobností se jedná o podvodníka.

Jednou ze společností, které dlouhodobě nabízejí vysoké úročení vložených prostředků, je společnost Double Investments (DBI), před níž jsme nevarovali pouze my na serveru Investujeme.cz, ale i Česká národní banka. Přesto tato společnost na svých stránkách stále inzeruje možnost vkladu s úročením až 12 %. Její současní klienti se ale k penězům dostat nemohou.

Naposledy jsme před společností DBI varovali v květnu tohoto roku. Ozvali se nám první klienti, kteří se nemohou ke svým vkladům dostat. Klientů s nedobytnými vklady od té doby přibývá, ovšem internetové stránky společnosti jsou stále v provozu – a na nich i nabídka uložení prostředků s výhodným úročením.

Společnost Double Investments nemá povolení České národní banky k provozování bankovní činnosti. Vložit peníze do jakékoli společnosti tohoto typu je nanejvýš rizikové – s největší pravděpodobností se v takových případech jedná o podvod typu Ponziho schématu.

Jak nenaletět podvodníkům

 • Nabízí-li vám kdokoli výrazně vyšší zhodnocení, než jaké je běžné v bankách, je třeba být nanejvýš ostražitý. Nemusí se jednat o podvod, ale čím vyšší zhodnocení nabízí, tím je to pravděpodobnější.
 • Je-li inzerován „vklad“, „spořicí účet“ či podobné produkty běžně nabízené bankami a družstevními záložnami, zkontrolujte si, zda je subjekt regulován Českou národní bankou či podal oznámení regulovaného zahraničního subjektu k podnikání na českém území v rámci jednotného trhu Evropské unie. Seznam regulovaných subjektů je veřejně dostupný na stránkách ČNB.
 • Pokud je vám nabízen úvěr s výrazně nižší úrokovou sazbou a méně přísných podmínek, než jakou můžete získat v bance, zpozorněte. Zejména pokud na půjčku budete muset počkat a předem zaplatit poplatek. Takto např. Edbusy vytáhla z důvěřivců přes 500 mil. Kč. A aby toho nebylo málo, hned po ní to zkoušela se stejným podvodným systémem společnost Company Management.
 • I v oblasti investic se vyskytují podvodníci. Nejčastěji je poznáte tak, že vám nabízejí unikátní informace o skvělé investiční příležitosti, nejčastěji s odvoláním na jejich velké a jedinečné analytické centrum. A tuto investici vám předkládají při prvním telefonátu. V takovém případě se ptejte: Proč tuto „úžasnou investici“ neudělají sami, když je tak jistá a výnosná? Proč ji nabízejí právě vám? O podvod se jednat nemusí, ale rozhodně je vhodné být ostražitý.

Vyšší výnos? Jde to, ale…

Vyšší výnos než nabízí banky je možný. Jako všechno v životě má ale i vyšší výnos odvrácenou stranu mince. Platí se za něj. Nikoli penězi, ale rizikem či likviditou. Chcete-li dostat víc, musíte se peněz vzdát na delší dobu, nebo musíte být ochotni přijmout vyšší riziko.

REKLAMA

Jednou z možností je investice do podnikových dluhopisů. Ty v poslední době v Česku vydali např. oba noví provozovatelé železniční dopravy. A nejsou zdaleka jediní. Nabízejí fixní výnos, který pravidelně vyplácí. Může se pohybovat i v současné době kolem 8 % ročně. Ale… pokud by společnost, která vydala dluhopis, zkrachovala, postavíte se do řady věřitelů a budete doufat, že vám aspoň něco z investované částky vrátí.

Pak se samozřejmě nabízejí akcie či standardní podílové fondy, u nichž jsou výnosy nejen nejisté, ale není předem známa ani jejich výše. A to ani u akcií s pravidelným dividendovým výnosem. Jejich cena kolísá, společnost může zkrachovat a i dividenda se může změnit.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře


Související články

Analýza: Akcie jako hrad z písku spojený s extrémní koncentrací indexu

V minulých výhledech jsme poukazovali na to, že se vzestup AI a léků proti obezitě vzpírá gravitačnímu zákonu světa financí a zvládá do značné míry kompenzovat nepříznivé vlivy vysokých úrokových sazeb. Proto jsme také nedoporučovali investovat do technologických akcií. Celý duben to vypadalo jako správná volba, protože trhy […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

12. 07. 2024

Trh korporátních dluhopisů v ČR dynamicky roste, k maximu má však ještě daleko

Společnosti v České republice vydaly v roce 2023 korporátní korunové dluhopisy o celkovém objemu 37,4 miliardy korun. Oproti roku 2022 to představuje nárůst o více než 75 % a došlo tak k narovnání propadu způsobenému makroekonomickou situací na trhu. Kupónové výnosy podlimitních i nadlimitních emisí loni dosáhly svého historického maxima.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 07. 2024

Proč se cena bitcoinu i přes pozitivní udáosti drží na nižších hodnotách?

Bitcoin (BTC) je dobře známý svou volatilitou a prudkými cenovými pohyby, které přitahují mnoho investorů a spekulantů. Nedávná výkonnost bitcoinu však některé investory do kryptoměn zmátla. Navzdory spuštění Bitcoin Spot ETF a nedávné události půlení se bitcoin snaží získat dynamiku. Tento článek zkoumá, proč jsou tyto boční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jan

  24 října, 2013

  Vážený pane Zámečníku, váš článek vyvolává úsměv v každém, kdo zná možnosti tvorby prostředků. Nechci se vyjadřovat ke jmenované společnosti, ale svým tvrzením klamete národ. Je mnoho společností na našem trhu, jenž svou několika letou historií dokazují, že jsou schopny vygenerovat daleko vyšší výnos, než uvádíte. Pletete hrušku s jablkem a srovnáváte investiční společnosti s bankovním diktátem, který sedí na svých zlatých vejcích. Pokud ty zlatá vejce z důvodu špatného hospodaření tratí na své hodnotě, pak se jednoduše natisknou nová a život jde dále. O tom pište…o dikta­tuře bank!!

  Odpovědět

 • Jaroslav

  24 října, 2013

  Jmenuji se Jaroslav Plašil a své jméno uvádím z důvodu možného ověření opravdovosti mého tvrzení. Již třetím rokem vkládám milion korun českých do ročního vkladu s 10% výnosem. V této době jsem si vklad s výnosem opět vyzvednul a to v řádném termínu s upozorněním, že k několika dennímu prodlení může dojít a to z důvodu ukončení pracovního poměru s paní ing.???, jenž měla na starosti výplatu prostředků. I přes toto varování jsem na účtu měl vklad i s výnosem v řádném termínu. Současně jsem byl společností informován o snížení úrokových sazeb od nového roku. Proto vklad obnovím, abych si zajistil stávající podmínky. Nerozumím tvrzení pisatele hlavního článku, ale souhlasím s pánem, který píše o možnostech daleko výnosnějších. Sám této možnosti ke své spokojenosti využívám již několik let u společnosti se sídlem v Praze. Jedno však mohu potvrdit, své prostředky od sto tisíc nesvěřuji ze zásady bankám, neboť tam viditelně i bez kalkulačky v ruce tratím a to i bez článků, které by mne varovali před možným rizikem. Je na uvážení každého, zda podlehne tlaku pomluv, nebo využije nabídky garantovaných výnosů. Štěstí, jaké jsem měl u investice do ASIAN GROWTH v roce 2009, kdy na radu přítele jsem investoval jednorázově částku s výnosem 90% již asi mít nebudu. Proto radím ze zkušenosti…věřte spíše garantovaným výnosům! A 12% opravdu není mnoho, zvláště s garancí maximálně na tři roky. Proč to uvádím, těch 90% v akciovém trhu se mi po „znovu“ uložení u největší investiční společnosti krátí na průměrný výnos kolem 40%. Soudný člověk nemůže věřit takovým báchorkám, vždyť spořitelny na vkladovém účtu s 2% úrokem půjčují peníze min.za 4%…kolik je výnos??? 100%(a co potom spotřebáky), tak proč u vkladů nedají např.12%??? …koho chleba jíš, toho píseň zpívej..te pane
  Zámečníku.

  Odpovědět