CZK/€ 25.265 -0,04%

CZK/$ 23.672 -0,38%

CZK/£ 29.357 +0,28%

CZK/CHF 25.977 -0,36%

Text: Ivan Galambica

18. 07. 2019

2 komentáře

Jaká by měla být základní vlastnost správného finančního poradce?

 

Finanční poradce by měl klientům především pomáhat. Klient by měl být natolik spokojen, že se k poradci příště vrátí a osloví jej s další zakázkou.

Loading 

Je samozřejmé, že jsou poradci a poradci. Některým jde jen o zisk. Takové známe všichni. Ale kupodivu, pokud nahlédneme pod slupku finančního (a podobného) poradenství, zjistíme, že ziskuchtiví a bezskrupolózní poradci jsou v každém kolektivu v menšině. Jedná o jednotky procent kolektivu.

Většina poradců je poctivých a má snahu klientům pomáhat. Chce rozvíjet jejich finanční portfolio a chce klientovi poradit co nejlépe.

Na jednom školení jsme probírali, jaká je základní povahová vlastnost kvalitního poradce. Povahový rys nebo styl přístupu. Padaly různé návrhy od empatie, přes odbornost, až po vlezlost. Vítězem se ovšem stal náš školitel, který říkal: „Dobrý finanční poradce by měl především umět klientovi půjčit myšlenkového velblouda.“ Nechápali jsme vůbec, oč jde a on nám to přiblížil krátkým příběhem, jenž si dovolím citovat.

Kdysi dávno, v daleké zemi, žil starý muž. Měl tři syny. Jednoho dne se životní cesta tohoto muže naplnila a muž zemřel. Zanechal nemalý majetek v podobě 17 velbloudů. A také závěť. V té se psalo: „Prvorozený syn, ať obdrží polovinu stáda. Druhorozený třetinu a ten nejmladší, ať dostane devítinu. Zbytek dejte rabínovi.“

REKLAMA

Když si synové přečetli závěť, začali se dohadovat o stádu. „Já mám polovinu,“ křičel ten nejstarší a ukazoval na text závěti a dodával: „Velbloudů je 17, takže si vezmu osm a půl velblouda!“ A sahal pro meč, aby  jednoho velblouda přepůlil a dodržel tak otcovo přání.

„Když ho rozřízneš, tak jej zabiješ a najednou jich nebude 17, ale jen 16. A komu připadne ta druhá, zabitá, polovina?“ křičel prostřední syn a též tahal meč, aby naopak zabránil nejstaršímu velblouda podříznout. Vypadalo to na bitku. Nejmladší se nadal dlouho pobízet. Jeho meč byl připraven k boji okamžitě. Byl horká hlava.  Hádka gradovala. Kolem oken domu šel moudrý rabín. A sám si vedl na provaze jednoho velblouda. Dalšího.

Zastavil se a vyslechl, co chlapci řeší: „Zde máte ode mě, jednoho velblouda navíc, jako dar!“ řekl a podával chlapcům provaz, který držel velblouda.

Chlapci odmítali. Nezdálo se jim totiž správné, místo toho, aby rabínovi něco dali, tak, jak si přál otec, naopak od něj něco přijali. Ale on na svém trval. A chlapci velblouda přijali. Rabín se postavil opodál a čekal, co bude.

REKLAMA

Nyní měli chlapci tedy 18 velbloudů.

„Já mám polovinu, beru si tedy 9 z nich!“ řekl nejstarší. Bylo to prosté.

„Já mám třetinu, beru si tedy 6,“ řekl ten prostřední, jelikož třetina z 18 ti je 6.

„Já mám devítinu, beru si tedy devítinu z 18, což jsou dva,“ rozhodl nejmladší.

REKLAMA

A tak si vzali postupně 9, 6 a 2 velbloudy. Tedy celkem 17. Zbyl jeden jediný. Ten původní rabínův. A ten rabín, postávaje opodál, si opět velblouda vzal, neboť co zbyde, patří rabínovi. A odešel.

Chlapci byli spokojeni, dědictví bylo rozděleno a byl klid.

Tento starý (a pro někoho možná známý) příběh, je velmi poučný. Někdy v životě se nám může stát, že se nacházíme v situaci, kdy stojíme před neřešitelnou situací. Nevíme, jak ji vyřešit, kam jít dál, co udělat. Musí přijít někdo, někdo zvenčí, kdo nám půjčí velblouda. Půjčí nám jej proto, abychom uspořádali vlastní život, vše vyřešili a život půjde dál. Nic nám nedá, jen půjčí.

A to by měla být vlastnost dobrého finančního poradce. Přicházet ke klientům, kteří mají neřešitelné problémy. Půjčit jim velblouda (myšlenkového) a nechat je, ať dojdou ke správnému řešení sami, a to pak realizovat.

Spousta lidí je myšlenkově zacyklených. Neumí přemýšlet jinak, a proto by měl správný finanční poradce přijít, půjčit jim svého velblouda a ukázat, že každý problém má smysluplné řešení. Jde jen o toho velblouda. A samozřejmě také o poctivost poradce.

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • chk

  18 července, 2019

  Ten příběh je v případě investičního poradce jinak. Donese půjčí jim osla, přesvědčí že to je velbloud a při rozdělování si ho jeden z nich nechá. Poradce odchází spokojený s velbloudem místo osla a jeden z nešťastníků má místo velblouda osla. Ale je šťastný, protože poradce mu tvrdil, že to je velbloud. Věří tomu do té doby, než ho navštíví jiný zloděj poradce a přesvědčí ho, že minulý mu vnutil osla za velblouda. A vymění mu osla za zmrzačeného pakoně. V tom lepším případě jen jednoho…

  Odpovědět

 • Ivan Galambica

  18 července, 2019

  Reakce autora článku: Dobrý den. Děkuji za komentář. Taky mám několik zkušeností, kdy místo aby mi poradce půjčil velblouda, tak mi vnutil kočku. Ale víte co, je léto, tak jsem to napsal trochu pro odlehčení. Další letní článek mám dnes na hypoindex.cz . Není nutné každý den řešit velká témata. Hezký den

  Odpovědět