Investiční životní pojištění pro většinu případů není vhodným investičním produktem. Je k investování drahé. Přesto v určitých situacích může být řešením. Jak jsou drahé investice přes IŽP? Kalkulačka ČAP to prozradí.
Investiční životní pojištění (IŽP) není vhodným produktem k investování. Peníze klienta i přes pojišťovnu směřují do podílových fondů, jenže s mnohem vyššími náklady. Vedle poplatků fondů, kterých se klient investující přes pojišťovnu nezbaví, zaplatí ještě navíc další poplatky na úrovni pojišťovny. A i když chce pouze investovat a nestojí o pojistnou ochranu, musí se přesto pojistit alespoň na minimální částku.
Investice přes investiční životní pojištění může být vhodná pouze ve specifických případech. Základem je situace, kdy klient potřebuje pojistné krytí a IŽP nabízí nejlepší podmínky. To může být zejména u produktů, kde je účtováno tzv. přirozené pojistné (tedy skutečné náklady rizika odpovídající věku klienta) a nikoli průměrné pojistné (zjednodušeně zprůměrované náklady rizika za celou dobu pojištění).
Účtuje-li pojišťovna u investičního životního pojištění přirozené pojistné, znamená to, že rozdíl do průměrného pojistného se v prvních letech pojištění může investovat a v posledních letech pojištění se riziko doplácí z vytvořených investovaných rezerv. Pojistné krytí tak v konečném součtu může vyjít významně levněji než v případě účtování průměrného pojistného, jak je tomu u některých produktů IŽP a u rizikového životního pojištění.
Jsou i další případy, kdy může být investice přes IŽP vhodným řešením. Jedním z nich je zajištění pozůstalých v případě smrti klienta. U jakéhokoli životního pojištění může klient stanovit „osoby obmyšlené“, tedy osoby, které v případě jeho smrti obdrží pojistné plnění. Toto pojistné plnění neprochází dědickým řízením, tudíž se k pozůstalým dostane zpravidla mnohem rychleji. Krom toho mezi obmyšlenými mohou být i nepříbuzné osoby (např. milenec, milenka…), které chce pojištěný zajistit i bez potenciálně napadnutelné závěti.
Investice přes IŽP za účelem stanovení obmyšlených osob je obdobné řešení jako uzavření rizikové pojistky. V určitých případech je ale lepším řešením (např. u nepojistitelných osob, v případě vyšších částek, které chce v případě smrti pojištěný přerozdělit apod.). Jedním z důvodů může být i skutečnost, že v případě dožití se konce pojistné smlouvy bude chtít pojištěný naspořené prostředky využít sám.
Dalším důvodem pro investice přes IŽP může být příspěvek zaměstnavatele. Pokud chce zaměstnanec využít příspěvek zaměstnavatele skutečně na penzi, je vhodnější ho směřovat do doplňkového penzijního spoření (DPS), které je nákladově příznivější a umožňuje spořit do stejných aktiv jako u IŽP. Ne vždy ale zaměstnavatelé nabízejí i možnost příspěvku do DPS. A ne vždy chce zaměstnanec čerpat prostředky až v 60 letech – v takovém případě je s minimálními daňovými náklady může vybrat z IŽP mnohem snadněji.
Ať se klient rozhodne pro investici prostřednictvím IŽP z důvodu přerozdělení prostředků obmyšleným osobám nebo kvůli příspěvku zaměstnavatele, v obou případech je nákladově efektivnější uzavřít pojistku na minimální běžné pojistné a investovat prostřednictvím mimořádného pojistného, které je nákladově mnohem příznivější.
Kalkulačka nákladů investičních životních pojištění z dílny České asociace pojišťoven (ČAP) počítá náklady jednotlivých životních pojištění pouze u běžně placeného pojistného. Při využití mimořádného pojistného nepomůže. Výsledkem výpočtu jsou náklady v procentu z vložené částky za stanovený počet let. Zároveň nejsou počítány náklady na rizikovou složku pojistného ani náklady podílových fondů, do kterých investice směřuje.
„Kalkulačka může zároveň sloužit i jako pomůcka poradcům při doporučování vhodných produktů svým klientům při jejich práci s porovnáním konkurenčních produktů,“ uvádí ČAP a dodává: „Kalkulačka je odsouhlasena jednotlivými pojišťovnami a znázorňuje nákladovost investiční části IŽP u produktů, u nichž je sjednáno běžné pojistné a jsou určeny k pojistné ochraně dospělých osob.“
Nejlepší je AXA 🙂
U 20 let je její nákladovost 18 %. To znamená že z 240 000 zaplaceného pojistného strhnou na poplatcích 43 200 Kč. Divíte se, že z jejich interky utíkají poradci co jen můžou? Dovolila by si AXA podobný produkt nabízet ve Francii?
Boží mlýny melou pomalu, ale …
AXA: nákladovost vysoká 15,2 %, pokles pojistného za první pololetí -2,9%, pokles ve druhém kvartálu ještě vyšší: – 3,8 %
Ale nebojte, management stále nechápe a úžasný produkt Life IN zůstává v nabídce, přidají se nějaké bonusy, poradcům se namluví, že je to vylepšení a jede se dál.
To samé Uniqa: pouze Logika je nejlepší, Domino Invest je horší.
A do třetice: Maximum Evolution od ČPP lepší než ostatní (tam je to ale jedno, všechna investička od ČPP jsou dost špatná).
Noví produkty už mají nákladovost běžně placené investice a mimořádně placené investice buď stejnou nebo hodně blízkou.
Allianz u obojího 3 %, Uniqa 3 % vs. 4 %. U těchto pojišťoven nehrozí riziko budoucích soudních sporů (to, že arbitr vydal jedno pozitivní stanovisko ve prospěch pojišťovny nepomůže u hromadných žalob).
Pojišťovny by měly hodně rychle oddělit investiční složku a srovnat poplatky u běžné i mimořádné složky, jinak zde budeme řešit za 3 roky další problémy jako nyní Dynamik.
Určitě nebyla. Asi máte na mysli srovnání ze stránek http://www.produktovelisty.cz které už nefičí. Odhaduji, že srovnání bude „relativně“ nové, vzhledem k tomu, že tam je FLEXI od Kooperativy.
Česká národní banka (ČNB) se ve svém upozornění pro veřejnost obrátila na pojišťovací zprostředkovatele. Mají být obezřetní při prodeji investičního životního pojištění „s nestandardními nebo rizikovými prvky“.
Česká národní banka rozdává sankce. A míří i proti pojišťovacím zprostředkovatelům, kteří si investiční životní pojištění navzdory jejímu doporučení stále pletou se spořením. Jsou sankce ze strany ČNB za tuto „mystifikaci klientů“ oprávněné?
Investiční životní pojištění (IŽP) je provizní terno. Finanční zprostředkovatelé za jeho prodej inkasují nejvyšší provize ze všech srovnatelných produktů. Jeho éra ale pomalu končí. Zneužívání IŽP k vysávání klientských účtů nepoctivými zprostředkovateli je čím dál obtížnější. Nyní se objevuje nový fenomén – předplácení poplatků investic na desítky let.
Klamání klientů se finančním poradcům nevyplatí. Česká národní banka stále efektivněji a lépe nekalé praktiky odhaluje a trestá. Jako poslední obdržela pokutu 5 mil. Kč společnost OVB Allfinanz za prodej investičního životního pojištění. Co provedla? A co na pokutu říká OVB?
V časopise Ekonom rozebírá v článku „Životní pojistka: Jak zastavit okrádání klientů“ Kateřina Vokurková podvádění s IŽP. „Za to, že někteří zprostředkovatelé životního pojištění uvádějí zákazníky v omyl, může několik let trvající systém odměn,“ je její základní stanovisko, od něhož se dál odvíjí celý článek. Systém odměn ovšem není původcem všeho zla. Je to komplikovanější.
Firma chce dát zaměstnanci benefit a přispívat mu na penzi. Tato snaha se ale může míjet účinkem. Firma zaplatí, zaměstnanec nic nedostane a „vydělá“ si „poradce“.
V lednu 2021 kladné saldo ve prospěch firemních vkladů oproti čerpaným úvěrům pokleslo z prosincových necelých 95 miliard korun na 88 miliard. Ještě před rokem však byly firmy vůči bankám dlužníky, tak jako desítky let předtím. Od začátku loňského roku se jejich pozice vůči bankám otočila o bezmála 130 miliard korun, což svědčí o obrovské snaze většiny […]
Herní průmysl v posledních letech představuje odvětví s vysokým růstem a jen za rok 2020 stouply jeho výnosy o 37 %, protože pandemie zvýšila poptávku po hraní jako formě socializace a zábavy. Mnoho tradičních volnočasových aktivit je kvůli COVID-19 omezeno a herní průmysl se tak nejenže výrazně rozrůstá, ale navíc dosahuje i velkých zisků. Tím samozřejmě láká technologické […]
Rok 2021 pokračuje v očkovacím maratonu světové populace. Akcie společností vyrábějících vakcíny proti covid-19 nezažívají svá historická maxima a jsou na tom v tomto smyslu stejně jako jiné sektory na finančních trzích.
Píšeme na Hypoindex.cz: V realitním inzerátu se píše, že dům ve vysněné lokalitě je určen pro rodinnou rekreaci, případně, že se jedná o objekt bez čísla popisného. Co to pro vás znamená? Získáte hypotéku na chatu nebo chalupu? A jaký je mezi nimi rozdíl?
Stát hospodařil v únoru s rekordním deficitem 86,1 miliard korun. Na hospodaření se negativně podílí jak výpadky daňových příjmů tak rychle rostoucí výdaje kompenzující podnikatelům ztráty (viz graf níže).
ČR: Pražská burza ztrácela, pod prodejním tlakem především Avast -4,32%, SRN: Frankfurtská burza dnes uzavřela zeleně, stupínek vítězů patřil autovýrobcům, USA: Americké technologické akcie opět pod tlakem výprodejů. Pražská burza Popis trhu Pražská burza přerušila růstovou šnůru z tohoto týdne a měřeno indexem PX oslabila o -1,26% na 1 056 bodů. Tahounem poklesu se stal Avast, který […]
Výprodeje amerických akcií v technologickém sektoru gradovaly s blížícím se koncem obchodního dne. Technologický index Nasdaq konec zavřel blízko svého denního minima slabší o 2,7 % na hodnotě 12997,75 bodů. Index Dow Jones -0,38 % na 31272,44 b.Index S&P 500 -1,3 % na 3819,8 b.Index Nasdaq Composite -2,7 % na 12997,75 b. Index S&P 500 […]
Technologický index Nasdaq aktuálně oslabuje o 1,87 % na hodnotu 13109,28 bodů. Hlavní akciové indexy v USA Index Dow Jones +0,21 % na 31456,98 b. Index S&P 500 -0,62 % na 3846,39 b. Index Nasdaq Composite -1,87 % na 13109,28 b. Aktuální situace Technologické akcie v USA dnes výrazně korigují. Dochází k nerovnoměrnému zotavení sektorů, které byly […]
Index DAX dnes vzrostl o 0,29 % na 14080,03 b. Z evropského trhu se dnes nejvíce dařilo sektoru financí (+1,42 %), spotřebnímu sektoru (+1,15 %) a energetickému sektoru (+1,14 %). Největší ztrátu naopak vykázalo odvětví utilit (-2,63 %) a zdravotní péče (-1,39 %). Akcie Volkswagenu (VOW3 +4,69 %) dnes významně vrostly poté, co UBS po rozsáhlém […]
Americká likérka Brown-Forman reportovala výsledky za třetí čtvrtletí fiskálního roku 2021, které skončilo 31. ledna 2021. Výsledky společnosti Brown-Forman (BF B, BF.A) za 3Q FY 2021 3Q FY 2021 Konsensus 3Q 2021 3Q FY 2020 Tržby (mil. USD) 911 902 899 Čistý zisk (mil. USD) 219 — 231 Očištěný zisk na akcii (EPS, USD/akcie) […]
Hello bank! rozšiřuje svoji nabídku o Hello EKO půjčku a klientům tak přináší atraktivní způsob financování projektů zaměřených na úspornější a šetrnější řešení jejich bydlení. Půjčkou se zvýhodněným úrokem od 4,9 % ročně chce banka nejen zpřístupnit více ekologické bydlení širokému okruhu českých domácností, ale díky poradenství jim pomoci se vstupní investicí do projektů, na […]
Skupina MONETA získala od ministerstva vnitra oprávnění poskytovat své služby v režimu bankovní identity. Své klienty začne s touto online službou propojovat od čtvrtka.
Nákupy na internetu se těší stále větší popularitě. Vyplývá to ze studie Mastercard iResearch[1]. Až 93 procent Čechů nakupuje na internetu alespoň občas, podle nákupních dat společnosti Mastercard na e-shopech zaplatili meziročně o 29 procenta více. Nejoblíbenějším způsobem platby je v 56 procentech případů platba kartou přes internet, naproti tomu, platbu hotově na dobírku zvolilo meziročně […]
Postupné ukončování mechanismů státních podpor, které signalizuje pozvolnou normalizaci stavu globálních insolvencí, by pro společnosti mělo být impulzem k předvídání a shromažďování informací o ochraně před tzv. domino efektem. Ten může firmy postihnout v případě, že jsou vystaveny velké insolvenci kvůli nedostatku likvidity v kontextu rychlého hospodářského oživení.
Nejlepší je AXA 🙂
U 20 let je její nákladovost 18 %. To znamená že z 240 000 zaplaceného pojistného strhnou na poplatcích 43 200 Kč. Divíte se, že z jejich interky utíkají poradci co jen můžou? Dovolila by si AXA podobný produkt nabízet ve Francii?
Boží mlýny melou pomalu, ale …
AXA: nákladovost vysoká 15,2 %, pokles pojistného za první pololetí -2,9%, pokles ve druhém kvartálu ještě vyšší: – 3,8 %
Ale nebojte, management stále nechápe a úžasný produkt Life IN zůstává v nabídce, přidají se nějaké bonusy, poradcům se namluví, že je to vylepšení a jede se dál.
Kteří chudáci nabízí ty drahé produkty od MetLife když nejlepsi je Vision? To opravdu nedělají klientům dobrou službu …
To samé Uniqa: pouze Logika je nejlepší, Domino Invest je horší.
A do třetice: Maximum Evolution od ČPP lepší než ostatní (tam je to ale jedno, všechna investička od ČPP jsou dost špatná).
Noví produkty už mají nákladovost běžně placené investice a mimořádně placené investice buď stejnou nebo hodně blízkou.
Allianz u obojího 3 %, Uniqa 3 % vs. 4 %. U těchto pojišťoven nehrozí riziko budoucích soudních sporů (to, že arbitr vydal jedno pozitivní stanovisko ve prospěch pojišťovny nepomůže u hromadných žalob).
Pojišťovny by měly hodně rychle oddělit investiční složku a srovnat poplatky u běžné i mimořádné složky, jinak zde budeme řešit za 3 roky další problémy jako nyní Dynamik.
Tuto kalkulacku vydali nyni? Stejna byla na trhu tak pred cca 5-8 lety?
Určitě nebyla. Asi máte na mysli srovnání ze stránek http://www.produktovelisty.cz které už nefičí. Odhaduji, že srovnání bude „relativně“ nové, vzhledem k tomu, že tam je FLEXI od Kooperativy.