CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Miroslav Škvára

23. 01. 2019

3 komentáře

Jak vzdělávat trh finančních poradců?

 

Následné vzdělávání finančních poradců bude muset být realitou ze zákona již od příštího roku. Jak vzdělávat trh finančních poradců efektivně? Řešením může být e-learning.

Loading 

Z vlastních zkušeností z kontaktu a diskusí s manažery bank a makléřských společností jsem došel k názoru, že následné vzdělávání je oblast, ve které panuje mnoho nejasností. Známe sice směr, kterým se trh vydá, ale forma a obsah není ještě úplně známa. A skutečnost, že následné vzdělávání dle Zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění (cituji „osoba uvedená v § 55 musí absolvovat následné vzdělávání, je kalendářní rok následující po kalendářním roce, ve kterém tato osoba úspěšně vykonala odbornou zkoušku“) je reálně rok 2020.

Nově je přisouzena velmi důležitá role akreditovaným osobám. („Provádět odborné zkoušky a pořádat programy následného vzdělávání pro distribuci pojištění může pouze akreditovaná osoba.“)

Akreditovaná osoba se v budoucnu stane důležitým článkem mezi regulátorem a finančním trhem, jelikož bude provádět jednorázové certifikace u spotřebitelských úvěrů, investic a pojistných produktů a současně bude poskytovat služby následného vzdělávání.

A zde nastupuje velmi důležitá otázka: Jaké formy následného vzdělávání si akreditovaná osoba připraví, jak je bude nabízet a jaké nástroje využije? Kvalitní e-learning je efektivním nástrojem přípravy na zkoušku a jsem toho názoru, že jeho role v dalších letech ještě vzroste.

REKLAMA

Co říká o E-learningu Wikipedia.org

E-learning je vzdělávací proces, využívající informační a komunikační technologie k tvorbě kurzů, k distribuci studijního obsahu, komunikaci mezi studenty a pedagogy a k řízení studia.

Pokud se mají v budoucnu desítky tisíc poradců trvale vzdělávat, budou potřebovat kvalitní a efektivní nástroj, který se tak stane jejich významným pomocníkem.

Převážná většina účastníků našich certifikací používala právě e-learning jako nástroje, kde našla studijní texty, zkušební otázky a kde si mohla vyzkoušet samotný test. Toto je běžný a obvyklý základ.

Naši IT specialisté při práci využili historická data, která máme od prvního kliknutí na jakoukoliv otázku. Například u spotřebitelských úvěrů nyní máme již 4 153 634 (údaj k 28. 12. 2018) zodpovězených otázek, a proto bylo možné otázky rozdělit do 3 kategorií dle jejich obtížnosti. Vznikl tak semafor otázek od nejtěžších červených otázek až k jednoduchým zeleným otázkám.

REKLAMA

Šli jsme však ještě dále a nabízíme i bonusový nástroj s marketingovým označením RED 50, kdy na měsíční bázi generujeme 50 nejtěžších otázek (1 správná odpověď ze čtyř), dále máme zpracované také nejtěžší otázky ve skupině a samostatně i 50 nejtěžších z případových studií.

Zeptejte se neformálně poradců, co je trápí? Často vám řeknou, že nedostatek času. Vhodný software jejich drahocenný čas šetří.

Dalším důležitým měřítkem certifikací je úspěšnost jednotlivých poradců a firem u certifikací. Nedávno jsme zveřejnili statistiku, která vychází z dat zveřejněných ČNB.

Graf 1: Porovnání úspěšnosti zkoušek dle ČNB a Vector Certifikace
Úspěšnost certifikačních zkoušek

REKLAMA

Zdroj: ČNB, Vector Certifikace

Ještě se pozastavím nad jednou konkrétní záležitostí, která s problematikou vzdělávání přímo souvisí. Každá firma má dnes vlastní systém náboru, adaptačního procesu a další formy vzdělávání, ale současně má také systém produktového školení. Ta vedou jak interní, tak i externí školitelé z pojišťoven, a proto vzniká otázka, jak vše smysluplně a efektivně propojit s následným vzděláváním, které nařizuje zákon?

Zde očekávám, že ČNB v roce 2019 poskytne doporučení, jak regulátor vnímá oblast následného vzdělávání a jak si představuje těch povinných 15 hodin. Zákon bohužel nerozlišuje, zda se věnujete komplexní pojistné ochraně (život a neživot), nebo uzavíráte pouze cestovní pojištění, což je samozřejmě podstatný rozdíl. V obou případech se budete školit 15 hodin.

Pro chystané následné vzdělávání zvažujeme optimální formy přípravy. Jsem přesvědčen, že zmiňovaný E-learning bude v oblasti vzdělávání hrát určitě velmi významnou roli.

Autor je vedoucí obchodního oddělení VECTOR Certifikace.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře


Související články

Zkontrolujte si, zda za dva týdny také nepřijdete o státní příspěvek na penzijko

Jen necelé dva týdny zbývají do chvíle, kdy začnou platit další legislativní změny v penzijním spoření. Nová pravidla v poskytování státních příspěvků se dotknou statisíců českých střadatelů. O příspěvky od státu přijdou ti, kteří si nespoří alespoň 500 korun měsíčně a také všichni penzisté.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 06. 2024

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel Hanzl

  23 ledna, 2019

  Dobrý den, pane autore!
  Souhlasím s e-learningem a líbí se mi forma toho od VECTOR certifikace. Mám však podnět ke zlepšení. Studijní část by měla obsahovat významně více podrobností, spousta toho chybí u kursu na přechodné období pro pojistky, podle zákona č. 170/2018 Sb. Proto poradce v podstatě nemá šanci 100% úspěšnosti při testu, pokud si detailně nenastuduje tewn zákon, ale pozor, nejen ten!

  Mám též zkušenosti s e-learningem na složení zkoušky z investic (verze pro IZ). Zde je studijní část omezena na výčet otázek a jejich správných odpovědí, při počtu cca 1 000 otázek to pak připomíná skládání zkoušky v autoškole, kde kdysi těch otázek bylo několik set a když jste si je projeli tak 10x, byli jste připraveni. ČNB na to jde ale lišácky. Na totéž se jednou ptá pozitivně, jindy negativně (tedy chce odpověď jako doplněk množiny odpovědí, které žádá jindy). A zde je dost problém, protože v tomto e-learningu studijní texty úplně chybí – takže poradce je donucen studovat veškeré zákony v odkazech. To je myslím přesně to, co nejvíce zabere čas při přípravě. Zde by měl VECTOR velmi přidat. Pořád je prostor pro zlepšení! RED50 je jen berlička. Skutečné studijní texty, stručně a jasně, bez právnické češtiny a zabředávání do právnických formulací, to by pomohlo nejvíce. Thank You.

  Odpovědět

 • Miroslav Škvára

  4 února, 2019

  Vážený pane Hanzle.

  Děkuji vám za zpětnou vazbu na náš Kurz k přechodnému období dle zákona č. 170/2018 Sb., o distribuci pojištění a zajištění. Lektorský tým Vectoru připravoval studijní texty (50 stran) a otázky již od listopadu 2018 velmi svědomitě. Naší snahou bylo, aby text přímo souvisel s otázkami. Ale upřímně řečeno, jedná se nyní o jakýsi „zápočet“, to hlavní pro zprostředkovatele bude certifikační zkouška, která je teprve čeká.

  Co se týká studijních materiálů na certifikační zkoušku na investice, zde jsou otázky zaslány akreditovaným osobám do datové schránky a naší povinností je, s pomocí generátoru náhodného výběru je využívat dle daných pravidel. U každá otázky máte u odpovědi odkaz na zdroj, který vysvětluje správnou odpověď a odkazuje i na odbornou literaturu. Pokud bychom chtěli zpracovat samostatný studijní materiál, tak bychom ve své podstatě vycházeli z odborné literatury, které se doporučuje ČNB a vznikla by paralelně skripta o rozsahu stovek stran. Připadá nám lepší, mít vlastní bonusový materiál RED 50, který u investic generujeme týdně ze vzorku více než 2,5 milionu zodpovězených otázek. Poradce se může v závěrečné fázi před zkouškou soustředit na to nejtěžší.
  Osobně se můžeme potkat na odborných akcích typu FINFEST, Investorské fórum, VŠE apod., kterých se pravidelně zúčastňuji. Vector vítá jakoukoliv odbornou diskusi na téma certifikací a vzdělávání. Zpětná vazba je pro náš tým důležitým zdrojem námětů, které následně implementujeme do naší práce. Naše vlastní IT zázemí je výhodou pro další zlepšování kvality E-learningu.
  Miroslav Škvára, VECTOR Certifikace s.r.o.

  Odpovědět

 • Pavel Hanzl

  4 února, 2019

  Dobrý večer, pane Škváro!
  Děkuji vám za odpověď. V oblasti vzdělávání vidím velký prostor pro vzájemnou obchodní spolupráci. Mám zájem pomoci tisícům českých investičníchporadcům v jejich práci pro klienta. Proto vzniká můj licenční software FA TOOLS. Bohužel jeho vývoj se opozdil, nemám dostatek času. Je to dilema, ale dlouhodobě vítězí moje touha být u klienta před touhou sedět u PC a dotáhnout to. Věřím, že se poradcům bude líbit. Software edukuje klienty, modeluje investice a je již 10 let mou osvědčenou obchodní pomůckou. Hlavně proto jsem velmi úspěšný u klientů, což se projevilo mým umístěním ve Fincentru na prvním místě v letech 2010 a 2011. Myslím, že bychom mohli výhodně obchodně spolupracovat na jeho uvedení na trh a to někdy na podzim tohoto roku. Podrobnosti osobně – sejdeme se někdy za pár měsíců, ano? Zavolám vám! Na závěr vám přeji dobrý rok!

  Odpovědět