CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

Kolik stojí život?

 


 

Pohledů na cenu života je přibližně tolik, kolik je názorů na estetiku a přínos moderního umění. Tedy nespočet. A záleží také na situaci, ve které je cena či hodnota života určována. Z průzkumu veřejného mínění uspořádaného pojišťovnou NN navíc vyplynulo, že 37 % respondentů považuje cenu života za nevyčíslitelnou a dalších 26 % ji uvádí vyšší než 30 mil. Kč. Jsou ovšem případy, kdy je nezbytné cenu života stanovit – a to poměrně přesně.

Graf 1: Cena lidského života obecně
cena-lidskeho-zivota

Zdroj: Průzkum veřejného mínění pro pojišťovnu NN

Dva základní momenty, kdy je potřeba „cenu života“ co možná nejpřesněji spočítat, jsou při stanovení pojistné částky životního pojištění, které má zajistit případné pozůstalé blízké osoby, a odškodnění při usmrcení třetí osobou. V obou případech ovšem může dosáhnout výsledná cena života jiné hodnoty.

„,Cena života‘ – odčinění duševních útrap pozůstalým při usmrcení jejich osoby blízké se dle českého práva má stanovit podle zásad slušnosti. V praxi se výsledná náhrada bude odvíjet a odvíjí podle celé řady kritérií, jako je intenzita vztahu s osobou blízkou, věk usmrcené osoby, existenční závislost pozůstalých na usmrceném, postoj žalovaného, míra jeho zavinění atd. Lze očekávat, že v případě zvlášť závažného ublížení na zdraví osobě blízké, které ji zcela vyřadí z běžného života a odkáže na pomoc blízkých, budou přiznávány částky vyšší než v případě úmrtí,“ konstatovala Jolana Těšinová, přednostka Ústavu veřejného zdravotnictví a medicínského práva 1. LF UK, u příležitosti kulatého stolu v rámci projektu Cena života pojišťovny NN.

REKLAMA

Nejvyšší soud vydal v roce 2014 metodiku stanovení oškodného za „zničený život“ dle nového občanského zákoníku, podle které je stanoven strop odškodnění na přibližně 20 mil. Kč. Tato metodika je ale pouze orientační. Každý případ je individuální, ale pokud se klient žalobou u soudu domáhá vyššího odškodnění, jsou soudy povinny zjišťovat všechny okolnosti, jak se změnil život člověka po úrazu vzhledem k následkům zdravotního omezení. Z toho pak musí vycházet a rozhodnout o spravedlivé výši odškodnění bez ohledu na bodové ohodnocení lékaře a názoru pojišťovny,“ psal již v roce 2012 ve svém závazném právním názoru Nejvyšší soud.

Něco jiného je ale odškodnění za zničený život a smrt blízké osoby za nemajetkovou újmu a něco jiného je majetková újma – ztráta budoucího příjmu. „Je to nepopulární, ale někdo v určitých případech cenu života spočítat musí. Základem pro výpočet je jasná představa ohledně budoucích příjmů člověka. Dříve nebo později se objeví soudní proces, kde se bude výpočet ceny života více akcentovat,“ je přesvědčen David Marek, hlavní ekonom společnosti Deloitte.

Vezme-li se v ohled budoucí příjem zemřelého, znamená to, že lidé s vyššími příjmy a lidé mladší mají vyšší cenu života. Penzisté by tak byli vesměs bezcenní. S tím ovšem nesouhlasí Martin Loučka, psycholog a ředitel Centra paliativní péče: „Cenu života je těžké vyjádřit finančně, když vidíte, kolik dokáže předat umírající maminka své dceři, i když už je její hodnota měřená ekonomickým produktem malá.“

Cena života se projevuje i v oblasti medicíny. Za jakou cenu má ještě smysl život zachraňovat a léčit? Opět oblast medicíny překračuje na pole ekonomické: Můžeme si jako společnost dovolit léčit drahé choroby a úrazy? Mají zdravotní pojišťovny dostatek peněz, když proplácí i banální léky a léčbu triviálních chorob? „Při záchraně lidského života není přípustné rozlišovat ,cenu‘ dotyčného člověka podle toho, jak je ekonomicky aktivní či jaký má pro společnost přínos. Každý život je cenný a naším úkolem je životy zachraňovat,“ říká Petr Neužil, primář Kardiologického oddělení Nemocnice Na Homolce.

REKLAMA

Jiný pohled na cenu života by měl být využit při hledání optimální pojistné částky životního pojištění. Slovo „nevyčíslitelná“ se v tomto případě nabízet ani nemůže. A nejčastější číselné ohodnocení vlastního života „více než 30 mil. Kč“ je také pouze v říši pohádek a snů – a možná touhy pro případ odškodnění zaviněné smrti. V praxi si lidé života cení mnohem méně. „Jsme spořivý národ, ale na ochranu svého života skrze pojištění dbáme méně, než je ve vyspělých zemích běžné. Průměrný Čech ohodnocuje pojištěním svůj život pouze na 300 tisíc korun,“ uvedl Jiří Čapek, generální ředitel NN pojišťovny a penzijní společnosti ČR/SR.

Graf 2: Cena vlastního života
cena-vlastniho-zivota

Zdroj: Průzkum veřejného mínění pro pojišťovnu NN

V případě pojištění by se cena života měla odvíjet především od potřeb pozůstalých osob, které chce pojištěný zajistit v případě své smrti. Je tedy na místě stanovovat pojistnou částku zejména na základě nesplacených závazků (hypotéka a jiné úvěry a dluhy) a výpadku příjmů domácnosti.  Svérázný přístup k životu i pojištění má horolezec Marek Holeček: „Nenavštívila mě bohatá teta, mám své úvěry a chci, aby moje kosti neměly zápornou hodnotu. Před každou cestou si proto vždy uzavírám pojištění.“

Nejen pojištění je důležité. „Je to nepopulární téma, ale dobrá závět je stejně důležitá jako dobrá pojistka. Člověku se do toho nechce, ale za ten klid to stojí,“ je přesvědčena zpěvačka Lucie Bílá.

„Život je riziko už od narození, ale přemíra opatrnosti a ochrany před možnými riziky nás dělá bázlivějšími a méně ochotnými se dělit, otevřít se a skutečně žít,“ upozornil Zvonimír Šorm, evangelický kněz. A jak rizika minimalizovat? „Studie potvrzují, že lidé žijící v partnerském svazku jsou zdravější a žijí déle, pokud mají navíc děti, je tento pozitivní dopad ještě větší. Dosud se nepřišlo na to, proč tomu tak je, ale statisticky to platí,“ doporučuje Tomáš Kostelecký, ředitel Sociologického ústavu AV ČR.

A na kolik si vy ceníte svého života?

Loading

Vstoupit do diskuze 10 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • pk

  22 července, 2016

  moje smrt není moje riziko, ale je to riziko jiných a ti ať se na tuto situaci pojistí …

  Odpovědět

 • Radek

  22 července, 2016

  Nevím, ale mě, zjevně narozdíl od vás, na mých blízkých záleží.

  Odpovědět

 • pk

  22 července, 2016

  ano, přesně toto jsem čekal, hraní na city když jim jde o peníze, to jde pojišťovákům dobře

  Odpovědět

 • Radek

  22 července, 2016

  Škoda, že pojistky neprodávám, možná by mi to šlo ;-)

  Odpovědět

 • Pojišťovák

  22 července, 2016

  Jsou to jen kecy k oblbování normálních lidí, životní pojistky jsou plné výluk a nejrůznějších právních kliček a pokud nezemřete zrovna podle představ pojišťovny, tak jako pozůstalý uvidíte kulový. Jo před sjednáním se plní i neposkvrněné početí, po podpisu smlouvy a několikaletém placení nic. Jak říká můj soused pojišťovák, „naše pojišťovna Vám zaplatí úplně všechno kromě toho, co se Vám stane“.

  Odpovědět

 • andy kaufman

  22 července, 2016

  jste sem zabloudil z odborného diskusního fóra „Novinky.cz“ že? :-)

  Odpovědět

 • 22 července, 2016

  To už je na tom sjednávání životního pojištění tak bídně, že se musí klienty manipulovat, hrát na city popř. citově vydírat ? Pak se divte, že máte pověst jakou máte, tj. šmejdi, co místo hrnců a přikrývek prodávají životní pojistky.

  Odpovědět

 • Lukas

  22 července, 2016

  pokud pojišťovna oznamuje, že se lidé v průměru pojišťují na smrt ve výši 300 tis., tak bych řekl, že stále velká část poradců stále bouchá IŽP na spoření + pojišťovna/po­jišťovny to stále akceptují – minimum na smrt, hezky bez medic. UW a alespoň „litr“ do běžného pojistného. plus je potřeba klientovi vše „férově“ ukázat na modelaci, kde je počítáno se hodnocením aspoň 7 % p.a…..smutné, smutné :-(

  Odpovědět

 • Seetal

  24 července, 2016

  50mio, protoze to je castka kterou muze kazdy z nas za zivot vydelat poctivou praci

  Odpovědět

 • 24 července, 2016

  …třeba boucháním investiček na spoření, že ?

  Odpovědět