CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

Text: Daniel Mareš

25. 11. 2020

1 komentář

Investice v době koronaviru část druhá. Do čeho se vyplatí investovat

 

Změnilo se něco v hledáčku investorů od jarní vlny pandemie? Do čeho se vyplatí v současné době investovat a na co si dát naopak pozor?

Loading 

Ekonom Partners Marin Mašát podotýká, že příchod pandemie určitě posunul vnímání finančních trhů ze strany některých investorů. Po mnoha klidných letech, kdy akcie stále jen rostly, přišla studená sprcha a mnoho investorů se spálilo. Protože časem zapomněli, že investice mohou i klesat a tedy, že mají investice svá rizika.

„Také přestalo definitivně platit, že tradiční průmyslová odvětví jsou tahounem americké ekonomiky. Z pohledu akciových trhů se nyní novým fenoménem stal technologický sektor,“ popisuje Martin Mašát s tím, že pandemie také pomohla překonat odpor mnoha investorů k extrémnímu zadlužení států.

S pomocí peněz centrálních bank a navzdory extrémnímu nárůstu dluhu se dluhopisy stále kupují. A přitom 80 procent všech dluhopisů na celém světě nese méně než jedno procento. A z toho skoro polovina přináší investorům záporný výnos.

Stále táhnou investice do nemovitostí, ale i do rizikovějších aktiv

„V posledních dnech je vidět, že se na trzích snížila averze k riziku a investoři jsou vstřícnější vůči jinak rizikovějším aktivům,“ říká pro investujeme.cz analytik Československé obchodní banky Petr Dufek. Trhy jsou podle něj v současné době extrémně nízkých úrokových sazeb stále zavaleny likviditou. A tak hledají jakoukoliv příležitost a v podstatě se chytají téměř jakékoliv „povzbudivé“ informace. Ať už jsou to výsledky amerických voleb nebo zprávy o pokroku v hledání vakcíny proti koronaviru.

REKLAMA

„Vzhledem k tomu, jak nízký (nebo dokonce negativní) výnos nesou dluhopisy, tak u střednědobých a dlouhodobých investorů zůstávají v hledáčku třeba nemovitosti,“ myslí si Martin Mašát z Partners a pokračuje: „Ti krátkodobí zase dokážou využívat vlnky na akciových trzích. V každém případě doba kovidová ještě nekončí, a tak je třeba investovat stále opatrně.“

Akcie i zlato

Ekonom České spořitelny (ČS) Michal Skořepa pro server investujeme.cz uvádí, že jako vždy záleží na horizontu investice a na konkrétní situaci investora. Pokud jde o pár let, pak můžou být pro mnohé z nás rozumnou investiční destinací akcie. Přinejmenším dokud budou jejich ceny stlačené obavami z koronakrize. Další možností jsou pak nemovitosti. „Pokud však nejsme experti v daném oboru, jeví se jako rozumnější nákup podílových listů investičních fondů. V delším horizontu pokládám za dobrou investici vzdělání své nebo svých potomků,“ vysvětluje odborník ČS.

Podle ekonoma Partners se mění i vnímání zlata. „Zlato i přes určitý nárůst ceny nepotvrdilo svoji pozici protikrizového aktiva. Protože nárůst ceny začal již v roce 2019. Navíc v poslední době trhy silně vnímají jeho nelikviditu a omezenou použitelnost v současném světě,“ popisuje Martin Mašát. Centrální banky dokonce začaly jeho váhu snižovat, klesla také jeho spotřeba při výrobě šperků během pandemie a po uklidnění situace se čeká pokles jeho hodnoty.

Petr Dufek z ČSOB nechce dávat žádné obecné rady, do čeho se nyní vyplatí investovat. „Neumožňuje mi to regulace a vlastně by to bylo docela i nezodpovědné. Pokud sám nepodstupuji riziko nějaké konkrétní investice, nebudu ji ostatním velebit,“ vysvětluje. Podle Dufka má každý z nás jiný vztah k riziku, různý investiční horizont i vlastní preference ve směřování úspor. Kdo je opatrný, spokojí se vedle stavebního a penzijního spoření s „jistotou“ státního spořícího dluhopisu.

REKLAMA

„Kdo je ochotný riskovat, tak volí akcie nebo dokonce adrenalinové kryptoměny. A tak by se dalo pokračovat dál přes nemovitosti až po drahé kovy. Dal bych si v každém případě pozor na „zaručené rady“ a nezapomněl na diverzifikaci portfolia,“ říká analytik ČSOB.

„Státy podle něj nebudou dotovat zaměstnance a zombie firmy donekonečna“

Martin Mašát z Partners sděluje, že tahounem by se v příštím roce mohly stát některé průmyslové sektory, které se po zklidnění situace (nalezení vakcíny či postupné vymizení viru) budou velice rychle restartovat a dohánět to, co se v reálné ekonomice za poslední rok opominulo. Utrpět by mohly některé technologické tituly. Protože nejen sociálními sítěmi živ je člověk. Ale je nutno také dodat reálné hodnoty, aby bylo z čeho žít. Státy podle něj nebudou dotovat zaměstnance a zombie firmy donekonečna.

U konzervativních klientů by mohly zabodovat inflační dluhopisy, protože rozběh ekonomiky po pandemii či v mezičasech mezi vlnami je velice rychlý a současné zpomalení má daleko ke strukturální krizi z roku 2008. Přebytek peněz, rychlý náběh výroby, nedostatek zboží může způsobit svižný náběh inflace,“ uzavírá Martin Mašát.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Investice 2023

Jak se vedlo investicím v roce 2022 a povede se jim letos stejně?

Na začátku roku vždy finanční experti dávají rady, do čeho by se mělo investovat v daném roce. Ekonomie je ovšem věda značně nepředvídatelná, tedy přesněji je to věda, která nedokáže předvídat budoucnost. Vyplatily se tedy loňské tipy? A vyplatí se tyto investice realizovat i letos? Jaké budou […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

21. 02. 2023

Investice do energetiky. ČEZ ještě poroste. Možností jsou i energetické fondy

Energetika zažívá turbulentní časy. Některým společnostem ale krize pomáhá. Stoupají například akcie polostátní energetické společnosti ČEZ. Vzhledem k tomu, že energetická krize zřejmě vydrží v Evropě i České republice delší dobu, tak je pro některé investory výhodné nyní akcie ČEZu nakupovat.

Text: Filip Kučera

08. 07. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Škodolibka domácí

    25 listopadu, 2020

    Dobře to řekl Dufek …

    Odpovědět