CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Na začátku února se předávaly ceny za investice roku

 

Investice roku je takové ohlédnutí a zhodnocení uplynulého investičního roku. Sofistikovaná metoda hodnotí investiční fondy za minulý rok a to nejen z hlediska výnosnosti, ale i z  pohledu postoje k riziku a k celkové úspěšnosti porážet benchmark na trhu. Vyhlášení těch nejlepších investičních fondů za rok 2019 se konalo začátkem února. Které fondy si mohly převzít ocenění za uplynulý rok?

Loading 

Hlavním cílem akce je upozornit na úspěšné investiční počiny na poli investičních fondů, ukázat na fondy, kterým se dařilo hospodaření v minulém roce, a veřejnosti ukázat, kolik fondů na českém trhu vlastně působí. A možná i inspirovat, kam investovat v tom roce dalším, popularizovat fondové investování a ukázat na nejzajímavější produkty na trhu.

Investici roku 2019 organizuje Fincentrum & Swiss Life Select. Investice roku hodnotí zhruba 2000 investičních fondů dostupných na českém trhu a jednotlivé ceny rozděluje na dvě skupiny kategorií. Kdy hlavní kategorie hodnotí algoritmus, který spočítá výkonnost i rizikovost daného fondu. Zatímco vedlejší kategorie vybrala a ocenila odborná porota.

Přečtěte si výsledky na stránkách Investice roku

REKLAMA

Hlavní kategorie Investice roku 2019

Konzervativní fond 2019

 1. Conseq Invest konzervativní
 2. Amundi ČR krátkodobý
 3. Amundi ČR krátkodobých dluhopisů

Konzervativní dluhopisový fond 2019

 1. Amundi Euro Corporate Fund
 2. Schroder ISF Euro Corporate Bond USD
 3. NN (L) US Factor Credit USD

Progresivní dluhopisový fond 2019

 1. Franklin GCC Bond USD
 2. Fidelity Funds EM Corporate Debt USD
 3. Amundi Pioneer Global High Yield Bond USD

Akciový fond 2019

REKLAMA

 1. Schroder ISF Global Sustainable Growth USD
 2. Fidelity Funds – European Dynamic Growth EUR
 3. NN (L) International Romanian Equity EUR

Smíšený fond 2019

 1. J&T Money CZK
 2. J&T Bond CZK
 3. ČSOB Bohatství CZK

Vedlejší kategorie Investice roku 2019

Investiční osobnost roku 2019

 • Jan Hájek – portfolio manažer, Erste Asset Management

Investiční nápad roku 2019

 • podcasty

Investice v roce 2019

Celým večerem a předáváním ocenění se linula jemná stužka úspěšného roku 2019, která ale byla vyšívaná obavami z ekonomické krize. Shodli se na tom experti z širokého spektra. I když minulý rok byl charakteristický především růstovým trendem a pozitivním zhodnocením, stejně tak i vznikem mnoha nových produktů, tak je stále patrnější, že ta další ekonomická krize už možná klepe na dveře.

REKLAMA

Podcasty jako trend

Jako investiční nápad roku byly oceněny podcasty. Je nepopiratelnou pravdou, že podcasty zahltily v minulém roce veřejný i náš osobní prostor. V minulém roce se s podcasty roztrhl pytel, a kdo nemá svůj podcast, ten jak kdyby nebyl. Není překvapením, že se podcasty dostaly i do oblasti financí a investic. Navíc je to trend, ze kterého může drobný investor jen profitovat. Protože naučit se něco nového z podcastu, když jedete ráno do práce, může přece každý.

Spoříte si na penzi?

Spojujících faktorem investic v uplynulých letech je také fakt, že stále větší části obyvatelstva je jasné, že je nejspíš žádný státní důchod ve stáří nečeká. A že by se o sebe měli postarat sami. Penzijní reforma byla sice nějak představena, ale až tak moc toho nenabízí, takže právě investiční fondy se stávají dostupnou alternativou státních důchodů. Kromě penzijního spoření je tak stále více oblíbené pravidelné investování do smíšených a dluhopisových fondů.

Český investor se také mírně posouvá od konzervativních investic na peněžním trhu k rizikovějšímu akciovému trhu. Ten posun je pomalý, ale trend tam přeci jenom je. Je otázkou, jak je možné změnit postoj drobných investorů k riziku na investičním trhu, ale postupně se toto zlepšuje s tím, jak roste finanční gramotnost české společnosti.

Je ještě kam růst?

Tento ročník investice roku byl jubilejní desátý a celým večerem se prolínala slavnostní nálada a také spokojenost s úspěšným rokem 2019. Ovšem část řečníků také vyjádřila obavy, zda je vůbec kam dál růst a jestli i rok 2020 může být stejně úspěšný jako ten minulý. Nebo nás čeká ekonomická krize?

Loading

Vstoupit do diskuze 14 komentářů

 


Související články

Fond r2p Invest SICAV výnosem 8,4 % p.a. dokazuje, že kolektivní investování se vyplácí

Vysoký výnos s přiměřeným rizikem je snad pro každého investora priorita číslo jedna. V letošním roce, více než kdykoliv dříve, nabídly „ochranu“ před krizí a stabilní zázemí především alternativní investice. Za všechny třeba fond r2p Invest SICAV, který pomocí svých vložených společností investuje napříč několika kontinenty do úvěrů a […]

Text: pr

21. 12. 2020

BNP Paribas Energy Transition

Fond-show: BNP Paribas Energy Transition

Další z top nejvýnosnějších fondů v ČR v roce 2020. Environmentální fond zaměřený na čistou energii. Ukázkový příklad aktivně spravovaného akciového fondu, který má pro investory vysokou přidanou hodnotu. 

Text: Jan Traxler

05. 08. 2020


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Anonym

  14 února, 2020

  Osobnost roku za tragickou výkonnost. A pak má mít taková společenská taškařice nějakou úroveň…

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  14 února, 2020

  dobrý den, tato cena byla udělena za zodpovědnou komunikaci a informování.

  Odpovědět

 • Anonym

  14 února, 2020

  Dobrý den. To je nějaký měřitelný ukazatel nebo jen pocit? Dávat takový titul za to, že zřejmě hezky informuji o špatné výkonnosti, proč ne. Jako dehonestace ankety to však stále vnímám. Jen můj názor.

  Odpovědět

 • Hana Bartušková

  14 února, 2020

  dobrý den, chápu, jak to myslíte. a hodnocení fondů je stále počítáno algoritmem a oceňováno na základě dat a měřitelných ukazatelů. o investiční osobnosti roku ovšem rozhodovala odborná porota a v takovém případě je hodnocení vždy alespoň z malé části subjektivní.

  Odpovědět

 • Škodolibka domácí

  17 února, 2020

  No ale pan Hájek to dostal za to, že je NETYPICKÝ manažer.

  Odpovědět

 • Anonym

  14 února, 2020

  Já bych to nazval sebejistou odvážnou a nezodpovědnou vírou v sebe sama. Takový opožděný Gladiš. Oba si sypou popel na hlavu, ale všude poučujou.

  Odpovědět

 • Jan Macek, FCSLS, produktový manažer, organizátor Investice roku.

  14 února, 2020

  Dobrý den, na ocenění Jána Hájka se shodla odborná porota ve složení Jan Vedral (Conseq), Jan D. Kabelka (NN), Jan Maňák (BNP AM), Petr Šimčák (Amundi) a Jan Macek (FC&SLS). Primárním impulsem byl způsob, jakým portofliomanažer informoval investory fondu a vlastně celou odbornou veřejnost o neúspěšném období. Pokud se pohybujete v oblasti správy majetku, popř. investičního poradenství, možná tušíte, že komunikace s klienty v neúspěšných obdobích je klíčová.
  Ano, chápu, že se Vám zdá paradoxní oceňovat portfolio manažera za neúspěch. Na druhou stranu, řídit 14 let stock pickingový fond takovým způsobem, jakým to dělá právě Ján Hájek, si označení tragické asi nezaslouží.
  Jen pro doplnění – FC&SLS fondy Erste AM prakticky nesjednává, byť technicky umíme.

  Odpovědět

 • Anonym

  14 února, 2020

  Dobrý den pane Macku. Díky za konstruktivní odpověď. Já si dovolím kontrovat také konstruktivní odpovědí. Pan Hájek je jistě zkušený matador a jak se postavil k výkonnosti v posledních letech je chvályhodné (nicméně to nepovažuji za důvod k ocenění). Ovšem pokud srovnám dlouhodobou výkonnost jeho fondu (za rozhodně nemalé TER) s klasickým nejskloňovanějším a nejpoužívanějším SPX (nemusí to být úplně košer, vím), tak jeho value added se výrazně ztratí. Pokud připočtu výrazně vyšší betu fondu než SPX, pak se mi zdá výkonnost velmi slabá. Ale chápu, o výkonnosti tahle anketa není. Je to o přehnaném respektu kolegů z trhu k panu Biotech – Hájkovi :).
  Se všemi jmenovanými se občas potkávám a slibuji, že jim svůj názor při nejbližší příležitosti sdělím osobně.

  Odpovědět

 • MiniInvestor

  16 února, 2020

  Plně souhlasím. Nákup je velice snadný, přihlasit se jednou za měsíc na účet a zadat pokyn je záležitost zhruba 3 minut. Již dva kamarády jsem přesvědčil, aby se vykašlali na předražené OPF a investovali takto.

  Odpovědět

 • Anonym

  16 února, 2020

  Doporučuji vám velmi pečlivě přečíst obchodní podmínky a smlouvu. Abyste někdy v budoucnu nebyli nemile překvapeni.

  Odpovědět

 • Anonym

  16 února, 2020

  Jo, to udělejte. A pokud něčemu nebudete rozumět, raději se zeptejte nějakého právníka. Někteří co chybně čtou, tak svoje selhání svádí na ČNB.

  Odpovědět

 • Anonym

  14 února, 2020

  Jak mohl vyhrát JT Money, který popírá základy diverzifikace a řízení rizika? Kolik je to stálo? Emise vlastní banky, nelikvidní nebo bez ratingu, co na to ČNB? Teď jim přišel od ČNB dotazník na řízení likvidity, tak jsem zvědavej jak moc ho ohnou:).

  Odpovědět

 • Mynona

  15 února, 2020

  Upřímný dotaz, rád uslyším reakci:
  Nelikvidní? Je to OPF, co je na něm nelikvidního?
  Emise vlastní banky jsou v tom portfoliu v zásadě jako garance / moderace rizika odvážnějších investic, ne?

  Každopádně tahle cena inherentní riziko nebo fundamenty vůbec necení. Vlastně když byste si seřadili fondy podle výkonnosti, tak to vyhrávaj ty nejvýkonnější pokud nejsou zrovna nějak děsivě volatilní…
  Výsledky jejich „algoritmu“ byly známy už dost dávno.

  Odpovědět

 • Milda

  21 února, 2020

  Nesnažte se zavděčit se všem. To nejde, a dvakrát to nejde, když jde o prachy.

  Odpovědět