Neděle 29. března. Svátek má Taťána.

Na začátku února se předávaly ceny za investice roku

investice roku výsledky 2019

Investice roku je takové ohlédnutí a zhodnocení uplynulého investičního roku. Sofistikovaná metoda hodnotí investiční fondy za minulý rok a to nejen z hlediska výnosnosti, ale i z  pohledu postoje k riziku a k celkové úspěšnosti porážet benchmark na trhu. Vyhlášení těch nejlepších investičních fondů za rok 2019 se konalo začátkem února. Které fondy si mohly převzít ocenění za uplynulý rok?

Hlavním cílem akce je upozornit na úspěšné investiční počiny na poli investičních fondů, ukázat na fondy, kterým se dařilo hospodaření v minulém roce, a veřejnosti ukázat, kolik fondů na českém trhu vlastně působí. A možná i inspirovat, kam investovat v tom roce dalším, popularizovat fondové investování a ukázat na nejzajímavější produkty na trhu.

Investici roku 2019 organizuje Fincentrum & Swiss Life Select. Investice roku hodnotí zhruba 2000 investičních fondů dostupných na českém trhu a jednotlivé ceny rozděluje na dvě skupiny kategorií. Kdy hlavní kategorie hodnotí algoritmus, který spočítá výkonnost i rizikovost daného fondu. Zatímco vedlejší kategorie vybrala a ocenila odborná porota.

Přečtěte si výsledky na stránkách Investice roku

Hlavní kategorie Investice roku 2019

Konzervativní fond 2019

 1. Conseq Invest konzervativní
 2. Amundi ČR krátkodobý
 3. Amundi ČR krátkodobých dluhopisů

Konzervativní dluhopisový fond 2019

 1. Amundi Euro Corporate Fund
 2. Schroder ISF Euro Corporate Bond USD
 3. NN (L) US Factor Credit USD

Progresivní dluhopisový fond 2019

 1. Franklin GCC Bond USD
 2. Fidelity Funds EM Corporate Debt USD
 3. Amundi Pioneer Global High Yield Bond USD

Akciový fond 2019

 1. Schroder ISF Global Sustainable Growth USD
 2. Fidelity Funds – European Dynamic Growth EUR
 3. NN (L) International Romanian Equity EUR

Smíšený fond 2019

 1. J&T Money CZK
 2. J&T Bond CZK
 3. ČSOB Bohatství CZK

Vedlejší kategorie Investice roku 2019

Investiční osobnost roku 2019

 • Jan Hájek – portfolio manažer, Erste Asset Management

Investiční nápad roku 2019

 • podcasty

Investice v roce 2019

Celým večerem a předáváním ocenění se linula jemná stužka úspěšného roku 2019, která ale byla vyšívaná obavami z ekonomické krize. Shodli se na tom experti z širokého spektra. I když minulý rok byl charakteristický především růstovým trendem a pozitivním zhodnocením, stejně tak i vznikem mnoha nových produktů, tak je stále patrnější, že ta další ekonomická krize už možná klepe na dveře.

Podcasty jako trend

Jako investiční nápad roku byly oceněny podcasty. Je nepopiratelnou pravdou, že podcasty zahltily v minulém roce veřejný i náš osobní prostor. V minulém roce se s podcasty roztrhl pytel, a kdo nemá svůj podcast, ten jak kdyby nebyl. Není překvapením, že se podcasty dostaly i do oblasti financí a investic. Navíc je to trend, ze kterého může drobný investor jen profitovat. Protože naučit se něco nového z podcastu, když jedete ráno do práce, může přece každý.

Spoříte si na penzi?

Spojujících faktorem investic v uplynulých letech je také fakt, že stále větší části obyvatelstva je jasné, že je nejspíš žádný státní důchod ve stáří nečeká. A že by se o sebe měli postarat sami. Penzijní reforma byla sice nějak představena, ale až tak moc toho nenabízí, takže právě investiční fondy se stávají dostupnou alternativou státních důchodů. Kromě penzijního spoření je tak stále více oblíbené pravidelné investování do smíšených a dluhopisových fondů.

Český investor se také mírně posouvá od konzervativních investic na peněžním trhu k rizikovějšímu akciovému trhu. Ten posun je pomalý, ale trend tam přeci jenom je. Je otázkou, jak je možné změnit postoj drobných investorů k riziku na investičním trhu, ale postupně se toto zlepšuje s tím, jak roste finanční gramotnost české společnosti.

Je ještě kam růst?

Tento ročník investice roku byl jubilejní desátý a celým večerem se prolínala slavnostní nálada a také spokojenost s úspěšným rokem 2019. Ovšem část řečníků také vyjádřila obavy, zda je vůbec kam dál růst a jestli i rok 2020 může být stejně úspěšný jako ten minulý. Nebo nás čeká ekonomická krize?

Tweet 20

14 komentářů: “Na začátku února se předávaly ceny za investice roku”

 1. Milda napsal:

  Nesnažte se zavděčit se všem. To nejde, a dvakrát to nejde, když jde o prachy.

 2. Anonym napsal:

  Jak mohl vyhrát JT Money, který popírá základy diverzifikace a řízení rizika? Kolik je to stálo? Emise vlastní banky, nelikvidní nebo bez ratingu, co na to ČNB? Teď jim přišel od ČNB dotazník na řízení likvidity, tak jsem zvědavej jak moc ho ohnou:).

  • Mynona napsal:

   Upřímný dotaz, rád uslyším reakci:
   Nelikvidní? Je to OPF, co je na něm nelikvidního?
   Emise vlastní banky jsou v tom portfoliu v zásadě jako garance / moderace rizika odvážnějších investic, ne?

   Každopádně tahle cena inherentní riziko nebo fundamenty vůbec necení. Vlastně když byste si seřadili fondy podle výkonnosti, tak to vyhrávaj ty nejvýkonnější pokud nejsou zrovna nějak děsivě volatilní…
   Výsledky jejich „algoritmu“ byly známy už dost dávno.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.