CZK/€ 23.490 -0,26%

CZK/$ 21.598 -0,16%

CZK/£ 26.717 +0,02%

CZK/CHF 23.563 -0,31%

Text: Filip Kučera

Foto: Pixabay

02. 06. 2022

0 komentářů

Korporátní dluhopisy. Riziko nebo vhodná investice?

 

Ekonomové se shodnou v tom, že korporátní dluhopisy nejsou špatným nástrojem. Mohou být ale i velmi rizikové. Je vhodné do nich investovat? Zeptali jsme se odborníků.

Loading 

Ekonom Partners Martin Mašát pro server Investujeme.cz vysvětluje, že korporátní dluhopisy jsou jednou z mnoha investic, které pomáhají diverzifikovat investiční portfolia. Bohužel kvalitní korporátní dluhopisy podle něj v české koruně takřka neexistují. „Mohu zmínit pouze pár emitentů, které dluhopisy vydaly od ČEZu, přes české banky, po skupinu PPF či Sazku. Navíc většina dluhopisů je bez ratingu, a i profesionálům dá mnoho práce projít dostupné materiály a vytvořit si názor na riziko emitenta. Od rizika se pak odvíjí požadovaný výnos. V současnosti nesou státní dluhopisy kolem 6 %,“ říká odborník Partners.

Přímé investice do korporátních dluhopisů jsou pro retail podle Mašáta naprosto nevhodné, protože laický investor nedokáže odhadnout, kolik by skutečný výnos měl být. Dále díky přímé investici nedodržuje základní pravidla na diverzifikaci a v neposlední řadě bude platit extrémní daně. U dluhopisu s kupónem 10 % přijde každý rok o srážkovou daň ve 15 % z kupónu. Po pěti letech je to ztráta na výnosu 7,5 %.

Ekonom České spořitelny Martin Skořepa uvádí, že korporátní dluhopisy jsou jistě zajímavou součástí celkového spektra investičních nástrojů. „Dají se přirovnat k akciím v tom, že oba tyto typy investic, pokud nemá jít o hazard, vyžadují velmi dobrou přípravu ve smyslu studia situace a výhledů příslušné firmy. Jinak řečeno, laický investor by se investicím přímo do některého firemního dluhopisu měl spíš vyhnout a zahrnout je do svého portfolia nanejvýš jen prostřednictvím některého podílového fondu, kde bude zároveň zajištěna jistá diverzifikace,“ podotýká Martin Skořepa.

U kvalitních korporátních dluhopisů s investičním ratingem můžeme podle Mašáta z Partners očekávat výnos o dalších pár procent více. U dluhopisů bez ratingu budou muset emitenti nabídnout ještě větší přirážku, kolem 5 až 10 % nad státní dluhopisy, už kvůli násobnému riziku a nelikviditě.

„Mnohem lepší variantou jsou dluhopisové fondy, kde je denní likvidita, portfolio manažeři diverzifikují investice mezi více firem a umí mnohem lépe odhadnout poměr rizika a výnosu. I nákladovost fondů hluboko pod 1 % je mnohem levnější než výše placených daní,“ doporučuje odborník Partners.

REKLAMA

Na co si dát pozor

Korporátní dluhopisy je podle benchmarku České národní banky (ČNB) možné nabízet pouze klientům s vysokou rizikovou tolerancí, hlubokými znalostmi trhu, zkušenostmi a adekvátní finanční situací. Dohledový benchmark je standardní nástroj komunikace, kterým ČNB sdílí své poznatky z dohledové činnosti s odbornou veřejností. Vydává jej zejména tehdy, pokud má z dohledové praxe zjištění, která se opakují a zároveň mají potenciál negativně ovlivnit finanční trh nebo jeho účastníky.

Subjekty by měly podle ČNB každý investiční nástroj, nejen korporátní dluhopis, podrobit analýze z pohledu rizik pro investory, zákazníky či podílníky. Vzhledem k tomu, že dluhopisy obecně představují širokou škálu rizik, je zapotřebí pečlivě jejich rizikové charakteristiky analyzovat. Míře jejich rizika pak lze přiřadit množinu zákazníků, která je schopna těmto rizikům porozumět a je ochotna tato rizika nést. Kategorizace zákazníků je plně v působnosti jednotlivých subjektů a musí být prováděna s odbornou péčí, aby nedocházelo k nabízení a prodeji rizikových nástrojů takzvaným „konzervativním“ zákazníkům.

Plusy

Jsou vhodné jako riziková složka investičního portfolia. Malá částka v objemu nízkých statisíců umí vydělat hodně peněz. Často jsou bez investičních poplatků. Nabízejí také vyšší úrokové sazby. Mají předem stanovený pevný výnos. Někteří emitenti umožňují zpětný odkup dluhopisů. Zájemce si sám vybere, do jaké společnosti investuje.

Mínusy

Jde o rizikovou investici. Není vhodné do nich vkládat všechny prostředky. Většina firemních dluhopisů není volně obchodovatelná. Nelze je snadno prodat, když by byla potřeba mít peníze na účte dříve. Firemní dluhopisy nejsou zajištěné a dohled ČNB nad nimi je jen formální. Na trhu firemních dluhopisů se pohybuje mnoho firem s nekalými úmysly, takzvaných finančních šmejdů, kteří prodávají dluhopisy nesolventních emitentů. Důvěřujte proto jen zkušeným partnerům.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mít či nemít „penzijko”? A pokud ano, tak to „staré“, nebo to „nové“?

Stále častěji se v mediálním prostoru objevují zprávy o nutnosti důchodové reformy. Nevíme, kdy přijde, ale nutnost změny penzijního systému je zřejmá. Selským rozumem pak můžeme dojít k závěru, že změna, která bude mít efekt na důchodový systém, musí řešit buďto prodloužení věku odchodu do důchodu nebo […]

Text: Redakce

Foto: Fincentrum & Swiss Life Select

24. 03. 2023

Spoléhat se ve stáří pouze na pomoc státu je riziko

Diskuze ohledně valorizace penzí a posunutí důchodového věku zvedají varovný prst pro mladší ročníky, že není dobré spoléhat se pouze na starobní důchod. Hektické a nepředvídatelné kroky české vlády poukazují na nutnost spoléhat se výhradně sám na sebe. Opět se dostává na scénu otázka, jak si včas […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

20. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *