CZK/€ 25.350 +0,06%

CZK/$ 23.442 +0,45%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.632 +0,31%

Text: Jan Traxler

05. 08. 2020

8 komentářů

Fond-show: BNP Paribas Energy Transition

 

Další z top nejvýnosnějších fondů v ČR v roce 2020. Environmentální fond zaměřený na čistou energii. Ukázkový příklad aktivně spravovaného akciového fondu, který má pro investory vysokou přidanou hodnotu. 

Loading 

Základní údaje

Správce fondu BNP Paribas Asset Management
Manažer fondu Ulrik Fugmann, Edward Lees
ISIN LU0823414635
Vznik fondu 2. 9. 2019
Velikost fondu 380 mil. EUR
Rating Morningstar bez ratingu
SRRI (1-7) 6

Investiční strategie

Fond BNP Paribas Energy Transition investuje do akcií společností, které se aktivně podílí na přechodu k „čisté energii“ a energetickým úsporám. V portfoliu fondu bychom našli zhruba 40 společností, mezi nimi na jaře byly třeba i akcie Tesla a VectoIQ (firma, která koupila společnost Nikola Motor, jež vyrábí elektrické tahače). Obě pozice ale fond v květnu po výrazném růstu cen akcií uzavřel. Dnes jsou v portfoliu akcie společnosti BYD, což je taková „čínská Tesla“, dále akcie americké firmy Workhorse Group, která vyrábí elektrické dodávky a drony, nebo společnosti Plug Power, která se zase orientuje primárně na vodíkové zdroje energie.

Dále bychom v portfoliu fondu našli například akcie dánské společnosti Orsted, největšího světového developera offshore větrných elektráren, nebo akcie americké společnosti Enphase Energy, výrobce dnes asi nejžádanějších mikro-střídačů pro solární panely. Významnou pozici mají nyní ve fondu také akcie americké firmy Sunrun, kterou lze považovat za jednoho z leaderů v solárních systémech pro domácnosti (panely na střeše + baterie).

Složení portfolia fondu

BNP Paribas Energy Transition

Historické výnosy

Úplný počátek fondu bychom mohli datovat už od roku 1997. Od té doby stoupla hodnota podílových listů fondu o 5,66 % p.a. (v eurech). Nicméně až do loňského roku se jednalo o klasický sektorový akciový fond zaměřený na energetický sektor, což v praxi znamená primárně těžba a zpracování ropy a plynu. V portfoliu fondu byste v minulosti našli klasické hegemony v tomto odvětví, akcie společností Chevron, BP, Royal Dutch Shel, Total apod.

V roce 2019 došlo k zásadní změně investiční strategie fondu, v podstatě k otočce o 180 stupňů. Místo „špinavé ropy“ se nyní fond naopak orientuje na „čistou energii“. A tento společensky odpovědný přístup nese ovoce. Zatímco těžaři ropy trpí nízkými cenami a jejich akcie patří v tomto roce mezi nejvíce postižené, fond BNP Paribas Energy Transition dokázal od ledna zhodnotit majetek investorů o 40 % a patří mu aktuálně třetí příčka mezi top 10 nejvýnosnějšími fondy v ČR v roce 2020. Za necelý rok fungování fondu BNP Paribas Energy Transition stoupla hodnota jeho podílových listů o neuvěřitelných 56 %.

Historický vývoj hodnoty investice (v EUR)

BNP Paribas Energy Transition

Rizika spojená s investicí

Fond BNP Paribas Energy Transition je zařazen do šesté rizikové třídy na sedmistupňové škále SRRI, neboť vykazuje poměrně vysokou volatilitu.  V portfoliu fondu jsou převážně akcie menších technologicky orientovaných firem, jejichž ceny se kolikrát hýbou i o desítky procent za měsíc. Jelikož fond má poměrně koncentrované portfolio (cca 40 akcií), dovede pak i jedna pozice pohnout s hodnotou majetku celého fondu.

Díky dobrému managementu se to ve finále projevuje výraznou nadvýkonností oproti běžným akciovým fondům. Nicméně určitě v budoucnu přijdou i momenty, kdy tomu bude právě naopak. U tohoto fondu je skutečně potřeba počítat s krátkodobě velkými výkyvy, které když investor ustojí, měl by být odměněn dlouhodobě velmi zajímavými výnosy.

Fond je denominovaný v eurech. Fakticky investuje zhruba polovinu kapitálu do akcií v dolarech a část portfolia také v dalších měnách. Fond není cíleně měnově zajištěný, i když příležitostně některé pozice zajišťuje do eura. Každopádně na hodnotu majetku fondu mohou mít vliv i pohyby kurzů měn a na hodnotu investice z pohledu českého investora, který sleduje hodnotu investice v korunách, má pochopitelně vliv také vývoj kurzu eura a české koruny.

Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 3,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,95 %

Vstupní poplatek může být dle statutu fondu maximálně 3 %. Výstupní poplatek žádný účtován není. Za obhospodařování a administraci fondu si BNP Paribas strhává z majetku fondu 1,5 % ročně, což je standardní manažerský poplatek. Výkonnostní odměnu si žádnou neúčtuje. Odhadovaná roční nákladovost fondu je lehce pod dvěma procenty.

Závěrečné hodnocení

Společnost BNP Paribas Asset Management můžeme právem považovat za leadera v oblasti environmentálních a společensky odpovědných investic. Kritéria společenské odpovědnosti používá při výběru investic u všech obhospodařovaných fondů, vytvořila si k tomu vlastní ESG rating. U enviromentálních fondů, mezi které můžeme zařadit i fond BNP Paribas Energy Transition, pak sleduje vyloženě pozitivní dopad na životní prostředí – snižování emisí skleníkových plynů, snižování spotřeby energie apod.

Fond BNP Paribas Energy Transition v této podobě funguje velmi krátce, ale jak je patrné ze složení portfolia fondu a z jeho dosavadních výsledků, management fondu odvádí výbornou práci. Myslím, že tento fond bude často obsazovat přední příčky v žebříčku nejvýnosnějších investic. Bude tomu samozřejmě adekvátně odpovídat i vyšší volatilita. Je tedy vhodný pro dlouhodobé investice, nejlépe formou pravidelných nákupů.

Často v odborných kruzích diskutujeme, zda jsou efektivnějším řešením nízkonákladové indexové fondy, které pasivně kopírují celý akciový index, nebo nákladově dražší aktivně spravované fondy. Aby aktivní správa měla smysl, musí nabídnout nějakou přidanou hodnotu. Fond BNP Paribas Energy Transition je ukázkovým příkladem aktivně spravovaného fondu, který má pro investory vysokou přidanou hodnotu.


Autor je privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management.

Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů BNP Paribas Asset Management. Data k vývoji hodnoty podílových listů a výkonnosti fondu jsou platná k 30. 7. 2020, data o složení portfolia fondu jsou platná k 30. 6. 2020.

Loading

Vstoupit do diskuze 8 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zákulisí českých FKI. Co investorům mohou nabídnout?

Investiční nástroje pro kvalifikované investory (FKI) poskytují investorům pestřejší škálu investičních možností a větší flexibilitu než standardní investiční fondy, které jsou dostupné veřejnosti. Tím, že mohou diverzifikovat své portfolio do různých aktiv s nízkou korelací s tradičními akciovými a dluhopisovými fondy, představují FKI lákavou alternativu. Je však […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 02. 2024

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Pavel Filip

  5 srpna, 2020

  Jestli to náhodou nebudou spíš bludné kruhy.

  Odpovědět

 • Anonym

  13 září, 2020

  Co tím myslíte?

  Odpovědět

 • Karel

  13 září, 2020

  To znamená, když někdo dělá pořád dokola ty samé blbosti. 🙂

  Odpovědět

 • 1

  10 srpna, 2020

  555

  Odpovědět

 • Anonym

  14 září, 2020

  V první řadě bych chtěl poděkovat panu Traxlerovi za analýzu. Není mnoho co dodat, jen bych rád upozornil na vysokou agilitu týmu PM. V květnu měl fond 32 pozic, na konci června 40 a na konci srpna už 52. Tým se přitom nerozpakuje realizovat zisky. Letošní rok je vyjímečný profilem horské dráhy a fond bezezbytku vytěžil příležitosti, které rok přinesl.

  Letošní výkonnost do 10/9 dosahuje 58,19%, zatímco index MSCI World v EUR je stále 4% pod vodou.

  SRRI fondu bylo při pololetním review zvýšené na 7 ze sedmi, což je nutná daň kombinaci vysoké tržní volatilty a vysoké vlastní výkonosti. 3Y volatilita fondu totiž přesahuje 33%.

  Odpovědět

 • Karel

  14 září, 2020

  Na horizontu 10 let je střední výnos fondu 2,6% p.a. a dolní mez výnosu -18,3% p.a.
  Oproti tomu index MSCI World má na horizontu 10 let střední výnos 6,9% p.a a dolní mez výnosu -2,6% p.a.

  Nevím, co k tomu víc dodat. Každý si může vybrat.

  Odpovědět

 • Harry

  15 září, 2020

  Zásadní věta: V roce 2019 došlo k zásadní změně investiční strategie fondu, v podstatě k otočce o 180 stupňů.

  Do 2/9/2019 fond investoval do klasických energetik. Dnešní investiční strategii má přesně rok a 2 týdny. Vydržte ještě 9 let a třeba Vás 10-letá výkonnost přesvědčí.

  Odpovědět

 • Tomas

  16 ledna, 2021

  Dobrý den, mám dotaz kde je možné tento fond nakoupit? Ideálně banka a možnost spravovat fond po „svém“. Jako např. v CS, ING, CSOB apod. Děkuji

  Odpovědět