Čtvrtek 17. ledna. Svátek má Drahoslav.

Fondy jako na prázdninách

Investice Petr Fejtek 01.08.2010 | 08:39 0 Komentářů

Červenec si naše fondy jistě za rámeček nedají, ale na druhou stranu bylo i hůř. Odliv necelých 100 milionů za měsíc je totiž stále nejlepší výsledek od jara. A ještě před týdnem to dokonce vypadalo alespoň na kladnou nulu.

Ale ani fondy peněžního trhu, ani zajištěné však zatím nezlomily dlouhodobou nepřízeň jak klientů, tak našich potenciálních zájemců a za měsíc ztratily ruku v ruce skoro 800 milionů korun. Lepší stránkou statistiky jsou slušné přílivy do dluhopisových i akciových fondů – dluhopisové získaly 330 a akciové dokonce přes 350 milionů korun.

Jó dluhopisy, to je téma samo o sobě a není to jistě úplně špatná volba. Ale jasně u nich platí smutné heslo: lépe už bylo. Jenže vykládejte to lidem, když vidí ISČS Sporobond s více než 10% ziskem za posledních 12 měsíců. Takže většinu inkasoval právě on – vždyť pobočky Spořky jsou na každém rohu.

Ostatní dvě velké banky z velké trojky také, ty však vsadily na „sesterské“ produkty: jednorázové pojistky. Zejména Komerční pojišťovna jich prodala za první pololetí za neuvěřitelných skoro 5 miliard korun. Celý prodej jednorázovek přesáhl 13,5 miliardy korun s meziročním nárůstem o 73 %. Banky je zkrátka klientům bouchaj jak Baťa cvičky a lidé kupují pseudojistoty jak spartakiádní cvičenci… a rádi. O čem je ostatně celý blábol investičního životního pojištění: lidé je kupují ze dvou třetin se zajištěným fondem – jen dráž a s kreditním rizikem.

Přitom průměrný výnos zajištěných fondů ČSOB za poslední rok (červen 2009 až červen 2010) byl 7,06 %. To není vůbec špatné, ale podle zpětného zrcátka se jezdit nemá. Což všichni vědí, jen u investic toho nedbají.

Nu a co takových 18 % ISČS Sporotrendu? Také docela dobře fungují, přestože i tady jde o loňské sněhy. Začátek posledního týdne předvedl rychlostní vložku, abychom naznačili souvislost s rallye (u akcií se ovšem říká po americku rally). Teprve poosmé v celé historii dokázal totiž DJIA tři dny v řadě růst o trojciferné číslo (tedy o více než 100 bodů). S&P 500 také překonal důležitou hranici 1100 bodů a navíc i 200denní klouzavý průměr.

Ovšem nebylo to moc platné, kvalt vypadl, přestože výsledková sezóna zatím bliká pozitivně: ze 60 % společností z indexu S&P500, které již své hospodářské výsledky za 2.čtvrtletí zveřejnily, jich 75 % překonalo odhady analytiků. Opatrnosti však nezbývá, protože vzápětí přicházejí až moc frekventované zhoršené výhledy na další období.

Lepší náladě nepomohla ani béžová kniha FED, která realisticky přiznává, že americká ekonomika v určitých oblastech zpomaluje růst. Možná měl FED lepší křišťálovou kouli než analytici, protože skutečně páteční oznámení o růstu HDP za 2Q o anualizovaných 2,4 % místo očekávaných 2,6 %. Zaostala osobní spotřeba, roste obchodní deficit – trhy to však přijaly bez protestů.

I náš PX v úterý nakoukl nad 1200 bodů… (poprvé od května – byl tam ovšem také už před pěti lety), v pátek však přechod studené fronty nadšení zchladil. Máme na loňskou 25% pražskou rally už raději zapomenout?

Doporučujete dnes dluhopisy?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.