CZK/€ 25.355 +0,10%

CZK/$ 23.377 -0,22%

CZK/£ 29.634 +0,13%

CZK/CHF 26.385 -0,16%

Text: Jan Traxler

09. 10. 2018

1 komentář

Fond-show: Parvest Disruptive Technology

 

Velmi atraktivní akciový fond Parvest Disruptive Technology zaměřený na inovativní technologie je nově dostupný také v české koruně. Za poslední rok vydělal 37 %. Má přiměřenou nákladovost a dlouhodobě zajímavý potenciál.

Loading 

Investiční strategie Parvest Disruptive Technology

Fond Parvest Disruptive Technology je tematický akciový fond. Původně fungoval jako klasický sektorově orientovaný fond na informační technologie, koncem loňského roku došlo ale k úpravě zaměření fondu a nyní klade hlavní důraz na inovace. Vybírá pouze akcie firem, které výrazně přispívají k technologickému pokroku.

Většina těchto inovativních firem pochází z technologického sektoru, ale zdaleka se nejedná pouze o klasické IT firmy. Mezi hlavní nosná témata, na která se aktuálně fond zaměřuje, patří robotika, umělá inteligence, cloudové technologie, 3D tisk, autonomní doprava, pokročilá genetika, internet věcí nebo virtuální realita.

Portfolio fondu by se mělo skládat zhruba z 30 až 50 akcií. Ke konci srpna jich v portfoliu bylo 46. Největší váhu mají technologičtí giganti Apple, Alphabet, Microsoft a Amazon. Tato čtveřice dohromady tvoří zhruba 18 % majetku fondu. Našli bychom zde i klasické výrobce procesorů Taiwan Semiconductor Manufacturing a Advanced Micro Devices. Nicméně kromě těchto tradičních IT firem jsou v portfoliu i akcie menších perspektivních společností jako Sensata Technologies, Rockwell Automation, Lam Research, Hexagon, Dexcom, Ciena, Square či Vertex Pharmaceuticals.

Naprostá většina firem, do kterých fond aktuálně investuje, má sídlo v USA. Neříkám, že to je špatně. Naopak v dosavadní historii to velmi nahrávalo výkonnosti fondu, neboť americký akciový trh výkonností výrazně porážel zbytek světa, přičemž tento růst táhly právě především technologické firmy. Osobně bych však od takto zaměřeného fondu čekal širší regionální diverzifikaci, a to nejen s ohledem na rozložení rizika, ale i pohledem na technologický vývoj ve světě. Nejsem žádný odborník na nové technologie, ale nemůžu se zbavit dojmu, že by si zejména Čína a Japonsko zasloužily mnohem větší váhu v portfoliu. Na druhou stranu americký trh je transparentnější a stabilnější.

Tabulka 1: Základní údaje Parvest Disruptive Technology

Správce fondu BNP Paribas Asset Management
Manažer fondu Pamela Hegarty
ISIN LU1789409619 (CZK)
Vznik fondu 17. 5. 2013 (EUR)
Velikost fondu 505 mil. EUR
Rating Morningstar ****
SRRI (1-7) 6

Graf 1: Složení portfolia fondu Parvest Disruptive Technology

Parvest Disruptive Technology - složení portfolia

Historické výnosy Parvest Disruptive Technology (v EUR)

Korunová varianta fondu funguje teprve od května letošního roku. Eurová varianta vznikla pět let před korunovou, tedy v květnu roku 2013. Od té doby hodnota podílových listů fondu Parvest Disruptive Technology stoupla o neuvěřitelných 164 % (20 % p.a.)

Jen za poslední rok fond vydělal investorům přes 37 % (v eurech). Pro srovnání, hodnota indexu MSCI World v eurech ve stejném období stoupla o necelých 16 %. Díky svým dosavadním výsledkům se fond Parvest Disruptive Technology také pyšní čtyřhvězdičkovým ratingem od agentury Morningstar.

Tabulka 2: Historické výnosy Parvest Disruptive Technology (v EUR)

1 rok 37,53 % ~ 37,53 % p.a.
3 roky 79,19 % ~ 21,46 % p.a.
5 let 182,63 % ~ 23,10 % p.a.
od založení 164,20 % ~ 20,15 % p.a.

Graf 2: Historický vývoj hodnoty podílových listů (EUR třída)

Parvest Disruptive Technology - historické výnosy

Rizika spojená s investicí do Parvest Disruptive Technology

S investicí do fondu Parvest Disruptive Technology je spojeno klasické tržní riziko vyplývající z pohybů cen akcií na burze. Technologický sektor patří mezi takzvané cyklické sektory. Technologickým firmám se zpravidla daří tehdy, když se daří celé ekonomice, jsou totiž závislé na poptávce spotřebitelů nebo na firemních zakázkách.

Když při ochlazení ekonomiky nastoupí úsporná opatření, dotknou se škrty citelně i technologických firem. Pochopitelně tedy akcie technologických firem vykazují výrazně vyšší volatilitu než třeba firmy v potravinářském sektoru. Proto by nemělo překvapit, že syntetický ukazatel rizikovosti SRRI fondu je 6, zatímco většina akciových fondů aktuálně spadá do páté kategorie dle historické volatility.

S investicí do fondu Parvest Disruptive Technology je dále spojeno citelné měnové riziko. Ačkoliv fond má korunovou variantu, ta nezajišťuje měnové riziko vůči primární EUR variantě fondu. Navíc ani v EUR variantě fondu není měnové riziko zajišťováno, přestože většinu majetku fondu tvoří akcie amerických firem v dolarech. Tedy fakticky na vývoj hodnoty investice v korunách má výrazný vliv vývoj kurzu amerického dolaru vůči euru a následně vývoj eura vůči české koruně.

Tabulka 3: Poplatky spojené s investicí

Vstupní poplatek max. 3,00 %
Výstupní poplatek není
Poplatek za správu 1,50 %
Výkonnostní odměna není
TER (celková roční nákladovost) 1,96 %

Závěrečné hodnocení Parvest Disruptive Technology

Fond Parvest Disruptive Technology má zatím oslnivé výsledky a svým zaměřením se perfektně trefuje do poptávky investorů. Ti na téma inovativních technologií slyší. Všichni ví, že budoucnost bude patřit samořiditelným vozidlům, robotům, chytrým domácnostem, chytrý městům… celý svět bude více a více protkán různými čipy a senzory, které budou samy vyhodnocovat různé situace a reagovat na ně. Právě na těchto nových technologických trendech se bude snažit i nadále vydělávat fond Parvest Disruptive Technology. Jeho potenciál je dlouhodobě velmi zajímavý.

Ovšem jak už zaznělo v kapitole o rizicích, jedná se o klasický akciový fond citlivý na hospodářský vývoj, takže je třeba mít na paměti, že hodnota investice tu při nepříznivém vývoji klidně může dočasně spadnout na polovinu. Volatilitu fondu bude navíc zvyšovat vývoj kurzu amerického dolaru.

Můj názor je, že v současné době není rozumné nakupovat ve velkém akcie, když jsou akciové indexy na vrcholu a výhledově na střednědobém horizontu visí ve vzduchu riziko většího propadu cen. Tento fond je tedy jako každý jiný akciový fond spíše vhodný pro pravidelné investice na delším časovém horizontu.

Autor je privátní investiční poradce ve společnosti FINEZ Investment Management a externí analytik společnosti OK KLIENT.


Disclaimer: Článek a informace v něm obsažené nejsou investičním doporučením či analýzou investičních příležitostí ani nepředstavují veřejnou nabídku investičních nástrojů ani jakoukoli jinou nabídku či výzvu vůči veřejnosti k transakci s investičními nástroji. Data uvedená v článku pochází z materiálů BNP Paribas Asset Management a jsou platná k 31. 8. 2018.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Cena bitcoinu je dnes v korunách nejvyšší v dějinách, činí více než 1,5 milionu korun

Cena nejstarší a nejrozšířenější kryptoměny světa, bitcoinu, dnes dopoledne středoevropského času dosáhla historicky nejvyšší korunové ceny, kolem 1 520 000 korun. Překonala tak dosavadní rekord z listopadu 2021 (viz graf analytické platformy CoinGecko níže). V dolarech dnes bitcoin překonal rovněž psychologickou úroveň, 65 000 dolarů.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 03. 2024

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Síla složeného úroku aneb tajný vzorec bohatství

Mnoho lidí se zajímá o to, jak úspěšně investovat, ale málokdy se zamyslí nad efektem složeného úročení, přestože právě ten je tajemstvím úspěchu každého investora. Předpokládejme, že dokážete sestavit konzervativní portfolio s očekávaným výnosem 5 % ročně. Ten by se měsíčně připisoval od vašich 25. narozenin s […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Johny

    10 října, 2018

    Apple, Alphabet, Microsoft, Amazon .. to si raději mohu koupit Nasdaq. Nebo v čem je ten fond lepší?

    Odpovědět