CZK/€ 24.360 -0,04%

CZK/$ 22.587 +0,28%

CZK/£ 28.457 +0,05%

CZK/CHF 25.830 +0,20%

Text: Petr Zámečník

26. 09. 2018

2 komentáře

Akciové fondy: Indie na fakírském loži

 

Akciové fondy navázaly na předešlé poklesy a svůj propad ještě zrychlili. Nejhůře se vedlo podílovým fondům zaměřeným na indické akcie, které si ustlaly na fakírském loži.

Loading 

Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů se po čtvrtém poklesu v řadě přiblížil letošním minimům. Meziměsíčně ztratil 1,83 % a s 1 080,8 bodu ho od nejhoršího letošního výsledku dělí jen 0,6 bodu. Září má přitom jednoznačného poraženého. V rudé sprše bylo Turecko vystřídáno Indií.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

Index ICZ - září 2018: 1080,8 bodu

Zdroj: Investujeme.cz

Na opačném pólu vévodí akciové fondy zaměřené na Japonsko. Mezi desítkou nejlepších fondů se objevují také fondy investující do italských, amerických, ruských, severských a v rámci korekce též tureckých akcií.

Indie si ustlala na fakírském loži

Nejhůře se v září jednoznačně vedlo podílovým fondům zaměřeným na indické akcie. Z desítky nejztrátovějších zaujímají rovných sedm příček. Jen ze zadních pozic jim sekundují rozvíjející se trhy, Afrika a Brazílie.

Indické akcie přitom nepostihla žádná nová velká zpráva týkající se indické ekonomiky. Nejvýznamnější novinkou je, že Indie brzy překoná Čínu v poptávce po ropě a stane se největším dovozcem černého zlata. Důvod takto masivního poklesu je tedy třeba hledat jinde.

Jedním z důvodů může být pokračující a eskalující obchodní válka mezi Spojenými státy a zbytkem světa, která se nejvíce projevuje v ochlazení vztahů USA a Číny, nicméně se dotýká všech zemí světa. A na indickou ekonomiku rozhodně nedopadá pozitivně.

Tabulka 1: Podílové fondy s největším poklesem v uplynulém měsíci

Podílový fond Znehodnocení mezi 20. 8. 2018 a 20. 9. 2018
Parvest Equity India USD -11,23%
HSBC GIF Indian Equity A USD -10,71%
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA INFRASTRUCTURE -10,32%
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA SELECT -10,24%
Franklin India (USD) -10,19%
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA USD -9,85%
Aberdeen Global – Indian Equity -9,39%
Pioneer Funds – Emerging Markets Equity -9,27%
Templeton Africa Fund A(acc) USD -8,63%
Parvest Equity Brazil -8,04%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Japonsko na horské dráze

Japonsko se zatím vyhýbalo pohledu Donalda Trumpa a tažení amerického prezidenta po vzoru Aloise Jiráska proti všem ho zatím nezasáhlo. „Samotný Trump vztahy s Japonskem hodnotil naposledy jako velmi dobré, ale neopomněl k tomu připojit poťouchlou poznámku, že to se možná změní, až jim řekne, kolik budou muset zaplatit,“ uvedl ve své zprávě na Kurzy.cz Vladimír Urbánek počátkem září.

Japonské ostrovy ovšem ani bez Donalda Trumpa nezůstaly v klidu. Postarala se o to příroda. Nejprve se územím prohnal nejsilnější tajfun za posledních 25 let s příznačným jménem Jebi, aby hned vzápětí na ostrov Hokkaidó udeřilo zemětřesení o síle 6,7 Richterovy stupnice.

Již na sklonku srpna si ovšem Donald Trump postěžoval, že nejen Čína, ale i Japonsko používají devalvaci své měny k získání obchodní výhody pro své domácí producenty. Ostatně „měnová válka“ byla jedním z důsledků využívání oslabení vlastní měny v průběhu léčení finanční krize a zapojily se do ní jak Spojené státy, tak eurozóna a asijské země nezůstávaly pozadu. Kurzový závazek ČNB a oslabení české koruny bylo jedním z jejích projevů.

Za růstem hodnoty podílových fondů zaměřených na japonské akcie ovšem zřejmě nebude zpráva, že japonský miliardář Yusaku Maezawa bude prvním turistou, který v roce 2023 obletí Měsíc s vesmírnou turistickou kanceláří SpaceX amerického miliardáře Elona Muska.

Tabulka 2: Podílové fondy s největším růstem v uplynulém měsíci

Podílový fond Zhodnocení mezi 20. 8. 2018 a 20. 9. 2018
Aberdeen Global – Japanese Smaller Companies EUR 5,94%
NN (L) Japan Equity (CZK)* 5,45%
Aberdeen Global – Japanese Equity (EUR) 4,94%
FF – Italy A-ACC-Euro 4,31%
AMUNDI FUNDS EQUITY JAPAN VALUE CZK 3,79%
Parvest Equity Nordic Small Cap 3,63%
Parvest Equity Turkey 3,51%
Parvest Equity USA Growth H CZK 3,50%
NN (L) Materials (CZK)* 3,36%
Raiffeisen Russland-Aktien 3,22%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Konec tureckých potíží?

Mezi desítku nejziskovějších fondů měsíce se dostal též jeden zaměřený na turecké akcie. Jedním z důvodů může být, že se turecká centrální banka odchýlila od názoru tureckého prezidenta Recep Tayyip Erdogana a přeci jen zvýšila úrokové sazby ze 17,75 % na 24 %.

Turecko také podpořila BNP Paribas, jejíž představitel Jean Lemierre uvedl, že banka zemi neopustí ani přes současné potíže. Prezident Recep Tayyip Erdogan navíc chce dále posílit vztahy s USA vzájemným obchodem. Třeba se přeci jen blýská na lepší časy…

Loading

Vstoupit do diskuze 2 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *