CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Monika Lukešová

22. 10. 2018

3 komentáře

Elon Musk – geniální průšvihář, jehož tweety stojí miliony dolarů

 

Elon Musk – jméno, které se v poslední době vyskytuje ve všech médiích. Zajímá jak ekonomy, automobilové fanoušky, tak i a vesmírné nadšence. Ale nejen ty. Nemusíte být blázen do moderních technologií a studovat osídlení Marsu, abyste o něm v poslední době alespoň něco nezaslechli. Ale kdo vlastně je Elon Musk?

Loading 

Začínal jako programátor počítačových her, ale to mu bylo 12 let a žil v jižní Africe. Programátorem her se stát nechtěl, i když je miluje. Tahle cesta by nebyla přínosná pro nikoho a on by prý zahodil svůj talent a svou genialitu.

Elon Musk je dříč, ale stále jen člověk

Někteří lidé mu závidí. Podle mě není moc co. Žít s reálnou vizí něčeho, co si někdo nedokáže ani představit, a narážet na své lidské limity, jako jsou potřeba spánku, jídla, ale i zábavy, není zrovna život, jaký bychom si přáli. Elon Musk je génius, který dychtivě touží dosáhnout největšího cíle, co si kdy kdo vytyčil, a jde si tvrdě za svým. Nejtvrdší je sám k sobě. Umí být ale také pěkný floutek a stíhat jeho nálady je prý nadlidský výkon.

V roce 1999 prodal svůj startup Zip2 společnosti Compaq za 307 milionů dolarů. Zisk 22 milionů dolarů použil na rozjezd startupu, ze kterého se později stal PayPal. O tři roky později PayPal koupila společnost eBay za neuvěřitelných 1,5 miliardy korun.  Musk tehdy získal opravdu pohádkové bohatství. Své peníze použil k dalšímu rozvoji svých vizí, cílů a snů. Sto milionů dolarů dal do společnosti Space X, 70 milionů do Tesly a 10 milionů do Solar City.

Twitter – Muskova zbraň i slabina

Je bohatý, chytrý, mladý, dobře vypadá, ale ruku na srdce. Měnili byste s ním? Já asi ne. Chce zvládnout prostě všechno. Například nijak zvlášť neřeší, jaké bude mít jeho počínání následky, a nechává se unést. Například své tweety s nikým nekonzultuje. Podle toho to taky tak vypadá. Jako příklad uveďme tweet o thajském potápěči, který se podílel na záchraně zatopených chlapců v jeskyních, kterého označil za pedofila, a pak se divil, že ho nežaluje. Žaluje. Právník thajského potápěče hned na twitteru kontroval, že by si Elon Musk měl nejdřív přečíst poštu, a pak něco dávat na twitter.

Zatím největší problémy Musk napáchal, svou zprávou, že by Tesla měla přejít do soukromých rukou. Napsal na twitter, že uvažuje o stažení akcií Tesly z burzy a že financování převzetí je zajištěné. Na základě této zprávy ceny akcií Tesly stouply. Jenže peníze na to Musk neměl, dohody ještě probíhaly, a nakonec to nedopadlo podle jeho představ. Svým unáhleným tweetem rozčílil tak mnoho investorů, kteří přišli o nemalé peníze, a zkoumáním situace zaměstnal americkou Komisi pro cenné papíry a burzy. Asi o tři týdny později Musk uvedl, že Tesla zůstane veřejná.

REKLAMA

Podnikatel se ale hájí, že v době, kdy tweet napsal, byl přesvědčený, že dohoda se saúdskoarabským fondem klapne. Komise pro cenné papíry a burzy zahájila vyšetřování, a nakonec došlo k urovnání.

Výsledek šetření je, že Elon Musk musí zaplatit pokutu 20 milionů dolarů a jeho společnost Tesla také. Elon Musk musí do 45 dní od vydání rozhodnutí skončit jako předseda správní rady a po další tři roky nesmí tuto funkci zastávat. V radě však zůstat může. Navíc musí být do správní rady jmenováni další dva nezávislí ředitelé.

Původní postih měl být mnohem přísnější. Někteří chtěli, aby byl Musk sesazen z vedení firmy, a dokonce aby nemohl zastávat vysokou funkci nejen v čele Tesly, ale dokonce i ve vedení jakékoli veřejně obchodované společnosti. Takové rozhodnutí by bylo pro Teslu nejspíš katastrofální.  Musk nakonec zůstává na pozici generálního ředitele Tesly, jen o dvakrát 20 milionů dolarů „chudší“. Pokuta má být rozdělena mezi poškozené investory.

Dohodu mezi regulátory už schválil americký soud. Akcie Tesly na schválení dohody reagovaly více než pětiprocentním nárůstem. Část zisku však záhy ztratily.

Není to poprvé, kdy Musk bojuje o svou židli

Sesazení Elona Muska z nejvyššího postu v jeho tehdejší firmě je už minulost. On si to ale jistě pamatuje. Podle odborníků šlo o jeden z nejzákeřnějších převratů v historii Silicon Valley.

REKLAMA

Došlo k němu v roce 2000, kdy se spojila Muskova společnost X.com a Confinity, které se pak dohromady jmenovaly PayPal.

„Když Musk a jeho žena Justine nastoupili do letadla, aby odletěli na opožděné líbánky, členové výkonného výboru zašli za vedením firmy a požádali Thiela, aby se vrátil jako generální ředitel a aby odvolal Muska. To se podařilo a Musk skončil jako poradce. Společnost se přejmenovala z X.com na PayPal a nakonec byla v červenci 2002 prodána společnosti eBay za 1,5 miliardy dolarů. Z tohoto prodeje Musk získal 250 milionů, což mu stačilo ke splnění jeho bláznivých snů,“ píše Ashlee Vance v knize Elon Musk, Tesla, Space X a hledání fantastické budoucnosti.

Musk se komisi vysmívá

Ale zpět do současnosti. To by nebyl Musk, aby na rozhodnutí Komisi nezareagoval po svém. Na twitteru přejmenoval komisi ze Securities and Exchange Commission na Shortseller Enrichment Commission. Tedy na komisi, která spekulantům umožňuje obohacovat se na poklesu cen akcií. Reagoval tak na rozdělení pokuty mezi poškozené investory.

I když s Elonem rozhodně nebude jednoduché vyjít, jeho smělé plány a vize inspirují mnoho lidí. Ať už známých podnikatelů a ekonomů, tak i normální lidi. Svou řečí prý dokáže nadchnout a podle slov Lukáše Kroce – Čecha, který pracoval pro SpaceX, nikdo neřeší nereálná data vzletu nových raket a zásobení Marsu. Důležitá je prý cesta a všichni se navzájem tlačí, aby vše zvládli co nejdřív.

Elon Musk není jen nudný intelektuál. Na svoje 30. narozeniny si pronajal hrad v Anglii a spolu s asi dvaceti přáteli hráli na sardinky a pařili počítačové hry. Podle mě naprosto geniální vtípek je vypuštění kabrioletu Tesla Roadster s figurínou Starman do vesmíru. Na palubce má Starmen nápis „Don´t panic“, což je odkaz na knihu Stopařův průvodce po Galaxii, kterou má Starmen spolu s ručníkem také s sebou. Šlo o velmi elegantní způsob, jak vyzkoušet raketu Falcon Heavy, která má v budoucnu přepravit posádku na Mars.

REKLAMA

Elon Musk jako celebrita

Elon Musk je bezesporu velká osobnost, ale občas se cítí nejistý a má potřebu vysvětlovat věci, které by nemusel. Potom, co vyšel rozhovor v New York Times, jak se obětuje své práci, nespí, nejí, hroutí se a bere sedativa, aby mohl na chvíli vypnout svůj výkonný mozek a trochu si odpočinout, se strhla i vlna kritiky. Například Forbes zveřejnil článek, kde se autorka pozastavuje nad tím, co kdyby dala takovou zpověď nějaká generální ředitelka velké společnosti. Předmětem článku je, že každý podnikatel to má těžké a skloubit vedení obrovské společnosti a rodinného života není jednoduché.

Musk prostřednictvím twitteru odpověděl, že se mu během rozhovoru jen jednou zadrhl hlas a žádné slzy prý nebyly. Vlna reakcí byla obrovská, ostatně jak to u Muskových tweetů bývá. Jeden z followerů mu napsal: Ty jsi Elon Musk, nemusíš ospravedlňovat, že se ti zasekl hlas. Souhlasím. Ale rozumím tomu, proč takhle reaguje. A rozumím tomu, že vedení každé společnosti musí být opravdu těžké a často dost vysilující.

Space X, Tesla, Solar City nebo The Boring Company?

Elon Musk nesedí na dvou židlích, ale asi na pěti a všechny jsou vysoce postavené. Chce zrealizovat všechny své plány, sny a vize. Tou největší je osídlení Marsu. Pár dní se věnuje práci ve své technologické společnosti Space X, a pak v Tesle, nezapomíná ani na svou energetickou společnost Solar City.

Rozhodně k sobě potřebuje dalšího manažera. Je to ale těžké, když má své plány v hlavě a chce jet podle nich. Možná ani svůj klon by nepovažoval za dost dobrého druhého šéfa svých společností.

The Boring Company buduje testovací tunel, který se nachází v Hawthorne, Californii. Používá se k výzkumu a vývoji systémů hromadné dopravy společnosti The Boring Company – Loop a Hyperloop.

S panem Muskem začínám mít trochu problém ohledně jeho neschopnosti soustředit se na jeden nebo dva projekty a ty dotáhnout do zdárného konce. V době, kdy mu na krk dýchají investoři a analytici kvůli pomalému náběhu Modelu 3, se Elon Musk pouští do hloubení tunelů, prodeje plamenometů, představování dalších modelů Tesla a hlavně jde úplně zbytečně i do sporů s investory, novináři a analytiky. Takové chování je kontraproduktivní, a co se týče posledního bodu, tak i nevhodné, jelikož pan Musk se musí zpovídat lidem, od kterých dostal kapitál na budování svého snu,“ říká Jan Hladký, analytik Patria Finance.

Aktuální novinkou ze světa kolem Elona Muska je, že Tesla chystá vlastní alkoholický nápoj z agáve s názvem Teslaquila. Začalo to jako aprílový žertík, ale v posledních dnech Tesla zažádala o ochranou známku Teslaquila. Sám Musk, jak jinak než prostřednictvím twitteru, potvrdil, že se opravdu automobilka chystá „již brzy“ nápoj prodávat.

Fantastická budoucnost? Kdo ví…

Nedávno se Musk nechal slyšet, že brzy odkoupí část akcií společnosti Tesla v hodnotě 20 milionů dolarů, v přepočtu více než 447 milionů korun. Navýší tak svůj podíl ve společnosti. Oznámil to rovnou americké komisi pro kontrolu cenných papírů nejspíš, aby předešel případným problémům.

Jak to bude s Teslou a s Elonem Muskem dál, to se teprve uvidí. Po urovnání kolem kontroverzního tweetu má Tesla dobře našlápnuto. Výroba se přes různé zádrhele daří a Elon Musk zůstal v sedle. Každopádně se dá těžko odhadovat, kam vše povede. Stačí, aby Musk naťukal svých 280 znaků, a vše je okamžitě jinak.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Spěje Ruská ekonomika k zániku, nebo posílí svůj vliv ve světě?

Ruská ekonomika čelí výzvám mezinárodních sankcí a vrchní představitelé se snaží dosáhnout předválečné úrovně do poloviny roku 2024. Rychlost obnovy ekonomiky a přizpůsobení se novým geopolitickým změnám v krátkém čase bude rozhodovat, jak velký podíl bude mít Rusko na světovém vlivu. Blýská se Rusku na lepší časy, […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

08. 12. 2023

Období výhodného spoření se chýlí ke konci

Monetární politika, kterou nejen Česká národní banka (ČNB) momentálně aplikuje přes vysoké úrokové sazby, je přímou odpovědí na inflační tlaky posledních téměř 24 měsíců. Tento omezující přístup má v ideálním případě donutit banky a další velké hráče na finančních trzích změnit svůj typický styl a využívat výhodnějších sazeb k […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

05. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Karel Vágner

  22 října, 2018

  Super článek. Takový jsem hledal. Děkuji

  Odpovědět

 • Karel

  23 října, 2018

  Je to kruťák. :)) vtipné je jeho přejmenování komise na komisí pro podporu krátkých prodejů. 🙂

  Odpovědět

 • kuk

  24 října, 2018

  Obecný řeči a ještě k tomu místy nepřesný. Např. „tahjský potápěč“ není Thajec, ale Brit a navíc to není ani potápěč, ale jen amatérský jeskyňář… :-)))

  Odpovědět