CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

25. 02. 2022

6 komentářů

Jakou důchodovou reformu plánuje současná vláda

 

Odhlédněme od skutečnosti, že protlačit v současné ekonomické situaci důchodovou reformu bude výjimečně obtížně, ne-li nemožné. Vlastně výraz výjimečně obtížné není správný. Ono totiž protlačit jakoukoliv důchodovou reformu v českém systému je obtížné až nemožné. Bez ohledu na tom, v jaké ekonomické a politické situaci se právě nacházíme.

Loading 

O důchodové reformě se mluví už desetiletí. Během komunismu to bylo jednoduché, do důchodu se chodilo brzy a ten důchod byl hlavně vysoký, i když měli všichni stejně. Základy důchodového systému byly postaveny na průběžném vybírání peněz. Systém možná tenkrát fungoval udržitelně a dlouhodobě, ale už v devadesátých letech bylo jasné, že porodnost klesá, populace stárne a že brzy se bude vybírat do systému stále méně, zatímco se bude vyplácet stále více. No a zhruba od té doby tady máme debaty o nutnosti reformy důchodového systému.

Dřívější reforma moc nevydržela

Jako vlastně jediný reformní krok je možné vnímat reformu z roku 2011. Jejím hlavním přínosem byl fakt, že umožňoval část finančních prostředků vyvést ze státního systému a v rámci tzv. druhého pilíře bylo možné tyto peníze svěřit soukromým investičním společnostem. Došlo tak k potenciálně menším odvodům do státního systému a zároveň k upozornění na soukromé investice. Které často nabídnou mnohem větší výnos, než představuje zákonná valorizace státních důchodů.

Tato reforma ovšem byla zrušena v roce 2016. Nikdo nikomu sice nebrání spořit si na důchod soukromě, kdekoliv a kdykoliv a u kohokoliv. Ale státní odvody v předepsané výši dále platíte do průběžného státního systému. Do toho, u kterého mnoho ekonomů a analytiků předpokládá, že jednoho dne vyschne. A že současní plátci z něj dostanou jen naprosté minimum, za které budou navíc vděční, že alespoň to.

Minulá vláda také představila svou důchodovou reformu. K hlasování o její podobě na půdě parlamentu ovšem nedošlo. Reformu totiž před volbami neschválila ani samotná vláda. Přitom měla přinést spravedlivější, udržitelnější a srozumitelnější důchody. Pro současné a hlavně ty budoucí generaci důchodců. Z hlediska udržitelnost ovšem reforma příliš nesáhla na průběžný systém, naopak mu přidala větší spravedlnost pro ženy s dětmi a také tzv. nulový důchod. Což by nejspíš představovalo další zatížení výdajové strany bez řešení strany příjmů. To ministryně Maláčová lehce odbyla neurčitým plánem na zdanění korporací a internetového podnikání.

REKLAMA

Důchodová reforma Fialovy vlády

Dle vládního programového prohlášení bude současná vláda téměř dva roky pracovat na reformě a její podobu představí do konce roku 2023. A to nejen v hrubých obrysech, ale jako hotovou důchodovou reformu. Je otázkou, jestli na toto najde vláda vůbec čas, ekonomicky bude řešit inflaci a rostoucí energie a nedostatečný ekonomický růst, stejně tak i silnou korunu.

Na čem bude reforma postavena? Na soukromé a státní složce, přitom státní složka důchodu má reflektovat výdělky a také počet vychovaných dětí. Soukromá dobrovolná složka by pak měla nabídnout zhodnocení investic ve státním či veřejnoprávním fondu. Důchody vláda nadměrně zvyšovat nechce, ale chce podpořit pracující důchodce a zvýhodnit ženy pečující během svého života o děti.

Základní body budoucí reformy dle programového prohlášení vlády:

 • do konce roku 2023 předložení reformy,
 • podpora dobrovolné složky důchodového spoření, nejen v rámci soukromého penzijního spoření, ale i formou státní fondu, podpoření i jiných dlouhodobých investic,
 • výši důchodu zohlední počet vychovaných dětí, stejně tak i dobrovolný společný vyměřovací základ manželů,
 • opětovné zohlednění studia jako náhradní doby pojištění,
 • snížení doby pojištění nutné pro odchod do důchodu, snížení důchodového věku u náročných profesí, zvýšení informovanosti občanů o výši jejich případného důchodu,
 • podpora pracujících seniorů,
 • možnost přispět 1 % svého důchodového pojištění na důchod rodičů,
 • zvýšení vdovských a vdoveckých důchodů.

Takto nastíněná reforma je jen v hrubých obrysech, ale je víceméně jasné, jak moc odvážná vláda nebude. Nemluví se o zvyšování důchodového věku, ani o zvyšování nutného pojištění tak, aby tyto příjmy pokryly zvyšující se nároky na mandatorní výdaje důchodového systému. Směrem k udržitelnosti mírně směřuje snad podpora pracujících seniorů nebo soukromého spoření na důchod.

Vzhledem ovšem k současným problémům české ekonomiky je otázkou, jaká a jestli vůbec bude za dva roky reforma předložena. A jestli vůbec v té době bude mít stále koaliční většinovou podporu. Spíš bych si ale tipla, že reformy se ani v tomto vládním období nedočkáme. A že kdo si může spořit na důchod, by měl rozhodně co nejdříve začít. Protože se státními důchody to brzy půjde z kopce.

Loading

Vstoupit do diskuze 6 komentářů

 


Související články

Změny v důchodech

Nakročily změny v důchodech k reformě systému?

Reforma důchodového systému je taková nenápadná stálice českého politického dění. Víceméně tak nějak všichni víme, nebo alespoň tušíme, že s důchody by se mělo něco udělat. Demografický vývoj se neptá a peníze jednou dojdou. Po razantní změně ale není až taková poptávka, aby se za to získávaly […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

20. 02. 2024

Zákon o hypotékách a spoření na stáří: Česko řeší budoucnost finančního trhu

Poslanci schválili inovativní návrh zákona, který má transformovat finanční trh a posílit podporu spoření na stáří. Novela zákona se zaměřuje na několik klíčových oblastí, včetně hypoték, zaměstnaneckých akcií a daňových odpočtů na vědu a výzkum. Zároveň přináší změny ve státem podporovaných produktech, spojených se třetím pilířem penzijního […]

Text: Filip Kučera

20. 12. 2023

Změny v důchodech

Konečně důchodová reforma, která bude mít nějaký dopad?

S českým důchodovým systémem se to má zhruba takto: víceméně všichni víme, že to není udržitelné, ale předchozí vlády neměly dost odvahy do toho pořádně zasáhnout. Navíc lidé v produktivním věku, kteří se blíží svým věkem spíše k hranici důchodu než ke své maturitě, si nejistotu starobních […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 06. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Kubrtdt

  25 února, 2022

  Proboha, zase ten „počet vychovaných dětí“.
  Jak chtějí poznávat vychované od nevychovaného?!

  Nebo to fakt chtějí dávat větší bonus sockám, co vyvrhly 5 nových příživníků, než páru s 1 dítětem, do jehož vzdělání investovali 3 miliony a stal se z něj vysoce kvalifikovaný plátce vysokých daní?

  Jo a státní veřejnoprávní fond – do něj bych nedal ani pětník, protože až díky demografii dojdou peníze v průběžném systému, budou doplňkové pilíře první, kam si nějaká budoucí vláda hrábne pro prachy.

  Sledujte nyní na Ukarjině, jak těm lidem bude platný průběžný systém, až Rusové státní kasu.
  A hlavně sledujte, jak státní průběžný systém bude platný těm, kteří před Putinem prchnou na Západ. Pro lidi ve věku 50 let to bude znamenat, že celý život do systému sypali peníze zbytečně. Kdyby se před 20 lety z toho systému vyvlékli, kupovali americké akcie, zlato, bitcoin, umění a starožitnosti, v emigraci by se jim začínalo daleko pohodlněji. A že se nám během dalších 30 let něco podobného (nebo cokoli jiného – válka, převrat, bankrot, …) nestane, na to prostě NEHODLÁM spoléhat, nehodlám na to vsázet život svůj a své rodiny!

  Odpovědět

 • milan

  25 února, 2022

  Stále se opakuje počet vychovaných dětí, ale ve skutečnosti jde o počet existujících dětí.
  Je to vědec nebo přížívník nehraje roli. Je to plátce daní nebo příjemce nehraje roli. Je to občan státu nebo emigrant nehraje roli. Je to anděl nebo ďábel nehraje roli.

  V podstatě jde jen o to, zda došlo k donošení embrya… důchodová reforma založená na tomto nesmyslu je jen neustálá snaha o odvádění pozornosti od podstatnějších problémů než je ekonomický život seniorů.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  2 března, 2022

  Milane. Statistika je neúprosná. Okolo 97% lidí jsou produktivní a pouze 3% lidí patří k těm, které popisujete.

  Takže ten nápad ocenit rodiče více než bez dětné má 97% relevanci a Váš argument proti má cca 3% relevanci.

  Odpovědět

 • Kobza

  3 března, 2022

  To musíte mít hodně volnou definici slova „produktivní“.
  Je produktivní celník či pracovník Výzkumného ústavu práce?
  Je produktivní člověk pracující v uměle vytvořeném sektoru (stravenky, energetické audity, notáři, daňoví poradci, konzultaci přes žádosti o dotace)?
  Je produktivní (věčný) student kulturní antropologie či sociální ekologie?

  Ono i mnozí pracovníci v soukromém sektoru jsou produktivní jen v uvozovkách – pokud jde o lidi s nízkou přidanou hodnotou jejich práce, čistí daňoví příjemci, kteří od státu víc dostávají (na zdravotní péči, státní infrastruktuře a službách, …) víc, než kolik odvádějí.

  Odpovědět

 • Richard Fuld

  2 března, 2022

  Statistika je zcela neúprosná. Okolo 97% lidí jsou produktivní a pouze 3% lidí patří k těm „problematickým“.

  Takže ten nápad ocenit rodiče více než bez dětné je zcela v pořádku a má 97% relevanci. Váš argument, že není možné rozeznat dobře a špatně vychované děti je tak irelevantní, resp. má pouze cca 3% relevanci.

  A ano, státní fond není zrovna dobré místo pro investice na důchod. Nejsou jím ani ty státem podporovaní penzijní fondy. Jediná smysluplná investice na přilepšení ke státnímu důchodu je výchova dětí (aby ten státní průběžný důchod dál existoval) a individuální investice většinově mimo dosah státu, v němž žiji, což není úplně snadné… Optimisté pak investují v ČR….

  Odpovědět

 • Rosum

  3 března, 2022

  97% produktivních je totální nesmysl.
  A i když někdo produktivní je, je to i otázka míry.
  Někdo má 1 či 2 děti, investuje do nich hromadu času, energie a peněz, platí jím studia v zahraničí, kroužky, soukromé učitele jazyků, … a takto náročně vypiplá opravdu velkého plátce daní.

  A někdo jiný si pořídí děti 4, jedno jde do státní správy (= daně neplatí, ale konzumuje již od produktivního věku), jedno do státem dotované neziskovky a 2 třeba i pracují v soukromém sektoru, ale jsou málo pracovití a kvalifikovaní, takže stojí stát více, než kolik odvedou na odvodech.

  Ale jejich rodiče dostanou daleko víc, než ti první.
  Je to brutální nespravedlnost.
  Spravedlivé by bylo, kdyby lidi dostávali penzi na základě odvodů VLASTNÍCH dětí. Nebylo by to jen spravedlivé, ale také motivující (se o výchovu a vzdělání svých dětí víc zajímat).

  Odpovědět