CZK/€ 24.495 +0,14%

CZK/$ 23.384 +0,67%

CZK/£ 28.238 +0,01%

CZK/CHF 25.358 -0,08%

Text: Daniel Kuchta

19. 10. 2010

3 komentáře

Další tisk peněz vyvolává pochybnosti

 


 

Ekonomika se podle vedoucích hlav centrálních bank nepohybuje tím správným směrem, a když už, tak jí chybí to správné tempo. Hledají se tedy řešení, která by ekonomikám ve světe mohla pomoci a na řadu přichází velmi oblíbené a prakticky nejjednodušší řešení.  I když se FED nevyjádřil úplně jasně ve smyslu, že bude v kvantitativním uvolňování pokračovat, většina trhu bere tento krok jako jasnou věc, podobně jako v případě Bank of England.

Kvantitativní uvolňování jako jasná věc

Stejně jasno má podle průzkumu Dow Jones Newswires většina dotázaných primárních dealerů (bank obchodujících přímo s centrální bankou a MF) o vývoji sazeb, které podle nich neporostou do roku 2012, podle Citi dokonce do roku 2014. Rovněž se shodují v tom, že definitivní oznámení přijde na listopadovém zasedání měnového výboru a že akce bude spíše postupná, než nárazová.

Už méně jasno ale mají bankéři v opodstatněnosti dalšího pokračování v nákupech vládních dluhopisů ze strany centrálních bank. Podle FEDu jsou hlavními důvody pro další kroky nepříznivý vývoj v oblasti zaměstnanosti (která je stále příliš vysoká) a inflace (které je zase nízká) a cílem je opětovné nastartování ekonomiky, na které není první kolo kvantitativního uvolňování příliš znát.

FED chce nakupováním nízkorizikových státních dluhopisů omezovat jejich množství na trhu, co by pak mohlo vést ke zvyšování zájmu o riziková aktiva, jako jsou akcie. Barton Biggse ze společnosti Traxis Partners pro CNBC uvedl, že by následný růst cen akcií měl zajistit zvýšení důvěry podnikatelů a ekonomika by se tak dostala do pozitivní spirály. A čím větší bude objem nakoupených aktiv ze strany centrální banky, tím lépe.

Peníze ekonomice nepomohou

Na rozdíl od centrálních bankéřů si většina dotazovaných bankéřů myslí, že kvantitativní uvolňování nejspíš bude mít vliv na výnosy dluhopisů, ale významnější vliv na ekonomiku očekávat nelze. Příliv peněz se možná projeví mezi velkými hráči, ale „normální“ lidé jej nepocítí. Zřejmě totiž nedojde ke zjednodušení získávání úvěrů pro malé a střední podniky, které jsou na bankovních úvěrech závislé. A rovněž to nepovede ke snížení nákladů na úvěry u majitelů domů, kteří nejsou kvůli propadu cen nemovitostí schopni refinancovat své hypotéky.

REKLAMA

Podle ekonoma Mickey Leviho z Bank of America, kterého citovala CNBC, kvantitativní uvolňování nepomůže ani spotřebě domácností, které se bojí dalšího zadlužování a spíše se orientují na tvorbu úspor.

Pryia Misra ze společnosti Merill Lynch pro internetový magazín wsj.com uvedla, že nakupování aktiv ze strany centrální banky sice udrží nízké úroky a bude mít pozitivní vliv na inflační očekávání, ale dopad na nezaměstnanost bude mnohem pomalejší. Podle Larryho Dyera z HSBC USA je kvantitativní uvolňování skvělým nástrojem pro krizi, ale jeho vliv v době pomalého oživení je nejistý.

Zajímavé postřehy o vlivu kvantitativního uvolňování prezentoval ve svém blogu nositel nobelovy ceny Myron Scholes. Pokud vláda svými kroky sníží rizikovou prémii, může podnítit investice, což bude dobré. To ale nemusí být rozumné řešení, protože investoři budou prodávat riziková aktiva vládě a nakupovat dluhopisy a FED tak bude držet riziková aktiva a investoři ty bezriziková. A riziko zůstane prakticky stejné. Bude v rukou FEDu, a jelikož FED je prakticky skupinou soukromých subjektů, riziko zůstává v rukou společnosti.

Kvantitativní uvolňování sice snižuje nejistotu kolem schopnosti vlády dtimulovat ekonomiku. Ale problémem je, že roste nejistota, jak si FED poradí s tím, když bude chtít tento způsob stimulace ekonomiky ukončit.

REKLAMA

Zde se objevuje další riziko, na které upozorňují někteří ekonomové, a které si uvědomují i samotní centrální bankéři, je možnost, že FED na to půjde zhurta a nalije do systému velké množství peněz (v řádu bilionů dolarů). To sice na začátku bude mít kýžený efekt, o to těžší pak ale bude tyto peníze dostat z oběhu. Výsledkem bude příliš vysoká inflace, kterou FED rovněž nechce. Otázkou pak je, kolik peněz je vlastně ten správný objem. Pokud jich bude málo, efekt bude zanedbatelný, nebo žádný. Pokud jich bude moc, dostaneme se tam, kde jsme nechtěli být. Asi i to je důvod, proč nejsou představitelé FED v otázkách potřeby rázných kroku velmi jednotní.

Jedním z důležitých vlivů, které bude mít kvantitativní uvolňování, je oslabování dolaru. Silné měny ostatních zemí vůči dolaru jsou problémem již dnes, když se začíná mluvit o měnové válce. Takže můžeme očekávat rychlou odezvu a akci ostatních zemí, jako jsou Čína, Japonsko spod. A tuto akci svět potřebuje k tomu, aby nastala rovnováha na měnovém trhu (která by nastala stejně, i bez vládních zásahů), což může být pozitivní pro vývoj v globálním měřítku. Sice to bude velký problém pro zaměstnanost a exporty v Číně, ale to američany zajímat nemusí a podle Scholese je to vždy lepší, než sankce.

Do listopadového zasedání je však ještě poměrně daleko a my ostatní jen můžeme s napětím očekávat, co si na nás centrální bankéři připraví. Doufejme, že to vezmou z toho správného konce.

Loading

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Americké mezipřistání, desetina spotřebitelů nebude schopna splácet své závazky

Larry Summers z Harvardské Univerzity, bývalý člen Obamovy administrativy, nedávno prohlásil, že s řízením inflace v USA je to jako s letadlem: jde o to, aby nedosedlo příliš tvrdě (recese), ale aby ani nepřeletělo přistávací ranvej (pokračující vysoká inflace). Aby na ni jen měkce dosedlo (plynulý přechod do další fáze ekonomického […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 08. 2023

Osm faktů, které by si investoři měli odnést z minulého týdne

Minulý týden byl bohatý na zprávy týkající se amerických a světových trhů a ekonomiky. V USA se zpřísňují úvěrové standardy a zpomaluje se růst zaměstnanosti. Růst mezd se však nekoná, což může znepokojovat Federální rezervní systém. V eurozóně vykazoval sektor služeb určité známky oslabení a globální zpracovatelský průmysl se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

10. 08. 2023

Glosa: Už se ucho utrhlo?

Když poprvé snížil v roce 2011 S&P (Moody’s) rating vládního dluhu USA, trhy reagovaly okamžitě: akcie propadly strmě dolů a výnosy z dluhopisů putovaly nahoru. Po nedávném snížení ratingu amerického dluhu agenturou Fitch z triple A na AA+, byly trhy víceméně překvapeny a nereagovaly ihned. Finanční svět si na […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 08. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Otazník

  20 října, 2010

  FED má jako podmínku uvolňování peněz do oběhu „nakupování nízkorizikových státních dluhopisů a omezování jejich množství na trhu“ a Myron Scholes se však bojí, že „investoři budou nakupovat (nízkorizikové státní) dluhopisy a vládě (prostřednictvím FEDu) prodávat riziková aktiva„. Jak si tohle mám vysvětlit? Jako, že když nebudou na trhu nízkoriziková aktiva, tak FED nakoupí riziková a poruší podmínku, kterou si sám dal? Nebo, že uvolněním peněz do oběhu se sníží riziková prémie a tím se jakoby riziková aktiva stanou méně riziková? Nebo dokonce snad, že FED nepozná riziková aktiva od nízkorizikových? Nechápu. Ani to co čtu na tom jeho blogu moc nechápu. Tam zas dává důraz na to, že FED je soukromou společností, takže riziko vzniklé nákupem rizikovějších aktiv přenese ten risk na společnost. Vždyť ale podmínkou uvolňování nových peněz do oběhu je nákup „nízkorizikových aktiv“. Celá transakce pak závisí jen na schopnosti FEDu rozpoznat NÍZKORIZIKOVÁ aktiva. To by ale snad FED měl umět zvládnout, ne?

  Odpovědět

 • Radek

  20 října, 2010

  Zvládnout by to měl. Otázka zní, zda to zvládnout chce ;-).

  Odpovědět

 • Otazník

  20 října, 2010

  http://www.project-syndicate.org/commentary/johnson13/Czech
  http://www.project-syndicate.org/commentary/pisaniferry6/Czech

  Odpovědět