CZK/€ 24.550 -0,57%

CZK/$ 25.181 -1,03%

CZK/£ 27.816 +0,78%

CZK/CHF 25.676 -0,81%

15. 10. 2010

0 komentářů

Trhy v uplynulém týdnu rostly z vidiny další vlny kvantitativního uvolňování

 


 

Začátek týdne se nesl v duchu optimismu a očekávání zápisu FED, který předznamenává možný průběh blížícího se zasedání této centrální banky. Zápis dal jasně najevo, že FED je skutečně připraven do americké ekonomiky pumpovat další peníze, pokud do zasedání 3. listopadu nepřijdou zázračně lepší makrodata, která by tento stimul učinila zbytečným. To dodalo kupcům akcií další odvahu a dolar naopak udrželo pod pokračujícím tlakem, díky kterému se dařilo komoditám a drahým kovům. Těm také pomáhala pokračující poptávka po průmyslových kovech a uhlí z Číny. Dolar se k euru dostával i přes hranici 1,41.

Kupcům nahrávaly i dobré korporátní zprávy. S lepšími než očekávanými výsledky přišly firmy jako Intel či JP Morgan Chase. Apple se dostal přes hranici 300 dolarů po zvýšené cílové ceně od Barclays a oznámení řetězce Wal-Mart, který bude ve svých prodejnách nabízet nejnovější počin vývojářů Apple – iPad. Ze světa fúzí a akvizic přišlo potvrzení od farmaceutického giganta Pfizer o akvizici King Pharmaceuticals za 3,6 miliard dolarů.

Závěr týdne ale přinesl mírné vystřízlivění. Pravidelná data o počtu nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA přinesla zklamání a znovu tak připomněla, že další injekce FED do ekonomiky potvrzuje křehkost  ekonomického oživení. Výsledky Google a AMD se tyto obavy pokusily popřít, ale investoři měli po posledních dnech prostor k zavírání zisků a někteří toho očividně využívali.

Závěr týdne se nese v opatrné náladě očekávání projevu šéfa FED Ben Bernankeho, který by měl opět trochu více napovědět, nakolik jsou očekávání dalšího kola kvantitativního uvolňování reálná. Kromě toho byly zveřejněny údaje o lepší úrovni maloobchodních tržeb které pomáhají trhům výše a v USA k otevření v plusových hodnotách, které ale trochu koriguje horší

Celkově tak nelze upřít investorům nákupní apetit. Je otázkou zda vidina levného dolaru a blížícího se konce roku, který může některé institucionální investory hnát k vyšší aktivitě, nepodporuje nákupy více než důvěra v ekonomické oživení, ale faktem je, že dobrá čísla firem nahrávají do karet spíše optimistům. Příští týden nás čeká pokračování výsledkového maratonu, mimo jiné firmy jako CitiGroup, Ebay, Yahoo, Johnson&Johnson, Iberdrola, Coca-Cola aj.

REKLAMA

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.czDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.