Pondělí 13. července. Svátek má Markéta.

Makro: Bank of England v říjnu ponechala úrokové sazby a velikost programu odkupu dluhopisů beze změn

07.10.2010 | 14:12 0 Komentářů

Bankovní rada Bank of England rozhodla po dvoudenní schůzce podle očekávání a ponechala základní úrokovou sazbu beze změn na 0,50 %. Ta je na nejnižší hladině v historii od března 2009. MPC rovněž hlasovala pro zachování velikosti programu odkupu dluhopisů za 200 miliard liber financovaný z devizových rezerv. Naposledy prosadila jeho navýšení o 25 miliard liber v listopadu 2009.

Program kvantitativního uvolňování započal 5. března 2009, počáteční velikost byla nastavena na 75 miliard liber. V květnu byl program zvýšen na 125 miliard liber a poté znovu v srpnu na 175 miliard liber.

Většina ekonomů se domnívá, že BOE ponechá úrokové sazby na současné úrovni po celý příští rok 2011. V září bankovní rada konstatovala, že současná měnová politika a program kvantitativního uvolňování vhodně vyvažují inflační rizika ve střednědobém horizontu. Současně ale nevyloučila možnost dalšího uvolnění v orientaci měnové politiky. BOE předpokládá zpomalení růstu ve druhém pololetí. Rizika budoucího růstu jsou kvůli fiskálním opatřením stále vychýlena směrem dolů. Zápis z jednání bankovní rady bude zveřejněn 20. října.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.