Sobota 16. ledna. Svátek má Ctirad.

FED snížil hlavní úrokovou sazbu na 0,25 %

Americká centrální banka na svém úterním zasedání snížila hlavní úrokovou sazbu na historicky nejnižší úroveň 0,25 % s tím, že úroky se kolem nuly budou pohybovat delší dobu.

FED svým rozhodnutím překvapil většinu analytiků, kteří předpokládali pokles sazeb na 0,5 %, aby si centrální banka nechala ještě nějaký prostor k dalším pohybům v budoucnu. FED však snížil hlavní úrokovou sazbu na 0,25 % a zavázal se „využít všechny prostředky, které podpoří opětovné zahájení udržitelného ekonomického růstu a zachování cenové stability.“

Slabá ekonomika podle FEDu navíc zajistí, že úrokové sazby se budou pohybovat na velmi nízkých hladinách delší dobu. Kromě hlavní úrokové sazby došlo také ke snížení diskontní sazby z jednoho procenta na 0,5 %.

Akciové trhy reagovaly na zprávu výrazným posílením (DJIA +4,2 %, S&P +5,14 %, Nasdaq +5,41 %). Dařilo se zejména finančním titulům, které posilovaly o více než deset procent. Zpráva byla naopak pohromou pro americký dolar, který už druhý týden pokračuje v oslabování a po oznámení o snížení úrokové sazby se dostal až na hranici 1,414 EUR/USD, následně se pak stabilizoval kolem hranice 1,40 EUR/USD.

Zdroj: Bloomberg

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.