Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Insideři nakupují… Máme nakupovat i my, ostatní?

Majitelé, manažeři a ředitelé společností obchodovaných na burze nakupují… vědí, že jsou jejich akcie levné? Vyplatí se následovat je a koupit si také pár akcií?

Nakupování akcií svých vlastních společností jejich majiteli (říká se tomu insider trading) je velmi často bráno jako dobrý signál pro ostatní investory k nákupu. Zejména, když americké akciové trhy zaznamenaly kvůli strachu z recese v USA největší lednový propad za posledních 18 let. Proč? Je to velmi jednoduché.

Insideři jsou manažeři, ředitelé a majitelé určitého nezanedbatelného podílu ve společnosti, u nichž se předpokládá, že budou obeznámeni se situací a budoucími vyhlídkami společností více a kvalitněji, než ostatní. Insideři znají prakticky všechno, co je o společnosti, v níž působí, známo. Znají hospodaření společnosti, vývoj nových produktů, možné kandidáty na převzetí, případně nápadníky, kteří chtějí společnost převzít, mají informace o zaměstnancích, dodavatelích, odběratelích, konkurenci apod.

Mají ale rovněž „nespravedlivou výhodu“, když obchodují s akciemi jimi vlastněnou společností. Znají totiž také informace, které se na veřejnost nikdy nedostanou. A proto mohou jejich nákupy, resp. prodeje, ostatním investorům mnohé naznačit. Kvůli tomu, aby nedocházelo ke zneužití informací k vlastnímu prospěchu insiderů, jsou všechny jejich operace s akciemi kontrolovány a musí být reportovány dohledovým orgánům, které regulují finanční trhy.

Existují milióny důvodů, proč insideři prodávají, ale jen jeden důvod, proč nakupují…

V lednu letošního roku došlo poprvé od roku 1995 k tomu, že nákupy ze strany insiderů překonaly prodeje. Mnozí investoři to považují za neklamný signál k tomu, že akciové trhy po výprodejích dosáhly své dno a nyní přichází ideální doby k nákupům. Zní to docela logicky.

Když majitelé firem své podíly ve firmách prodávají, nemusí jít pouze o strach z příštích propadů. Kromě diverzifikace je to také náhlá potřeba likvidity k různým účelům, do kterých nikomu nic není. Ale pokud akcie „své“ společnosti ve velkém nakupují (jde většinou o nákupy v objemech milionů dolarů), může to značit jedno: na základě informací, které nejsou běžně dostupné, vědí, že se akciím bude dařit. A to se podle mnoha odborníků právě teď děje.

Ředitelé, vysoce postavení manažeři a majitelé velkých balíků akcií v současnosti celkově více nakupují, než prodávají, což se děje poprvé od roku 1995. Podle společnosti Washington Service a serveru Bloomberg v letech 1988 až 1995, když byly nákupy insiderů vyšší než prodeje, posiloval index S&P 500 v následujících 12 měsících průměrně o 21 % p.a.

Pokud jsou na tom trhy tak špatně, jak je pak možné, že tito lidé nakupují akcie svých společností ve velkém?“ ptá se Fritz Meyer, senior market strategist americké společnosti AIM Advisors, která spravuje asi 166 miliard dolarů.

Celkové nákupy manažerů v 1911ti společnostech dosáhly podle společnosti Washington Service v lednu objemu 683 miliard dolarů a byly 1,44x vyšší než celkové prodeje. Index S&P500 v případě vyšších nákupů než prodejů z historického hlediska nikdy nepoklesl v následujících dvanácti měsících za posledních 20 let zpětně, co společnost tuto statistiku sleduje.

K velkým nákupům dochází především ve společnostech, které patří do sektorů telekomunikací, strojírenství, energie, nebo materiálů.

Minulost nikdy nezaručí budoucí zisky

Existují však i názory, které ve velkých insider nákupech nevidí tolik vytouženou spásu akciových trhů. Manažeři podle nich možná podceňují dopad zpomalování ekonomiky USA na výnosy společností. Zisky společností z indexu S&P 500, které již reportovaly své výsledky, ve čtvrtém čtvrtletí klesly průměrně o 25 %, ekonomika rostla o pouhých 0,6 % a výstavba nových domů se propadla nejvíce v posledních 26 letech. O ztrátách a odpisech bank, jako jsou Citigroup, UBS nebo Merrill Lynch je snad zbytečné se zmiňovat.

Rovněž obchodníci otevírající krátké pozice se svým atakem akciových burz nejsou zrovna důkazem toho, že akcie čeká v nejbližších měsících růžová budoucnost. Podíl short sellů (spekulace na pokles) na newyorské burze vzrostl na 3,7 % celkových obchodů, což je nejvíce od roku 1931! I to je jeden z důvodů, který by měl, i přes optimistická čísla o nákupech manažerů a růstech indexů z minulosti, přinutit investory pořádně zvážit, jestli se teď hned pustí do nakupování akcií jen proto, že majitelé velkých společnosti to dělají také.

Manažeři společností na jedné straně dobře vědí, jak se jejich společnostem vede, a mohou využít dobrého ocenění akcií svých společností, na druhé straně je ale chování investorů hodně ovlivněna nervozitou a náladami, které se mění ze dne na den, a s výsledky společností prakticky nemá nic společného.

Insideři nakupují... doporučili byste nakupovat i ostatním?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

30 komentářů: “Insideři nakupují… Máme nakupovat i my, ostatní?”

 1. Petr Šafránek napsal:

  Na http://www.edisk.cz jsem umístil statistiku regionálních, sektorových, komoditních indexů a spot cen komodit k 7.2.2008.
  Data jsou setříděna dle zhodnocení za 1 rok.

  Pro větší přehlednost je celková statistika doplněna o Top 20 + Flop 20 za období 1 týden, 1 měsíc, 3 měsíce, 1 rok, 3 roky, 5 let a 10 let.

  Statistiku je možné stáhnout přes následující link: http://www.edisk.cz/stahnout-soubor/55489/Akciove_indexy-statistika_2008-02-07.xls_168.72KB.html

 2. Zbyněk Prim napsal:

  …nemůže být náhodou jednání insiderů motivováno také jinak než u běžných investorů?

  Insider může akcie společnosti nakupovat nejen proto, aby je prodal za lepší cenu, ale třeba také proto, aby zvyšoval svůj podíl a váhu svého slova ve firmě…

  Orientace podle jediného ukazatele může být vždy zavádějící a i v případě, že chování insiderů lze chápat jako klasické investiční chování, skutečně mohou špatně oceňovat situaci a odhadovat budoucí vývoj.

  Navic se jedna o majetnejsi vrstvu s potencialne delsim investicnim horizontem a nemuseji ocekavat vynos na horizontu mesicu, ale let.

  • Mario napsal:

   Nějak Vám nerozumím.
   „Chudší“ investoři musejí investovat na kratší dobu?

   Zvyšování podílu ve společnosti se děje většinou přes institucionální investory. Myšlenka, že by manažer skoupil část firmy na burze je přinejmenším trochu zvláštní.

 3. Adam napsal:

  Dobrý večer. Chci se zeptat, jestli existuje nějaká stránka, která srovnává komplexně většinu podílových fondů?

  • Petr Zajíc napsal:

   Dobrý večer, vodítkem např. mohou být stránky Asociace pro kapitálový trh, kde najdete kurzovní lístky podílových fondů.
   http://www.akatcr.cz/webmagazine/kategorie.asp?idk=207

  • Konference napsal:

   Samozrejme ze existuji stranky, ktere komplexne srovnavaji podilove fondy (nejen ze uvadi kurzovni listek). Ale vzdy se jedna o placene databaze. Nejznamejsi je treba Standard&Poors, nebo Morningstar.

   • Adam napsal:

    Děkuji. A nějaké neplacené, třeba české stránky?

    • Konference napsal:

     Adame, cas a informace jsou nejcennejsi „komodity“. Zijeme v dobe, kdy svetu vladnou informace a desinformace. A pamatujte si, ze nejnakladnejsi je casto informace, kterou ziskate zadarmo.

     Pokud Vam staci informace o historicke vykonnosti, pak uz zde nejake odkazy mate. Pokud chcete komplexnejsi informace, za ty si musite zaplatit.

     • Honzajs napsal:

      Zdroje a hodnocení placených / neplacených informací by mohl být dobrý námět na článek sem na tento server.

      Jsou velmi dobré zdroje, které poskytujé velké množství informací zdarma. Přiklad: http://bespokeinvest.typepad.com/bespoke/

      Ale opravdu špičkové informace / analýzy jsou placené. Sám některé placené služby / zpravodaje využívám nebo jednorázově koupím vybranou analýzu.

     • No napsal:

      Sobec!

     • Adam napsal:

      Díky. Chci se jen zeptat. Je lepší rozdělit investici do více fondů? Třeba do 14 než do 6 s vyšším pravidelným vkladem? Dá se říci, že čím více tím lépe? Když samozřejmě ty fondy budou kvalitní a budou odpovíat strategii a dobré diverzifikaci.

   • Adam napsal:

    Můžu se ještě zeptat takhle mimo, jaké vy sektory, upřesnostňujete do budoucna? Díky moc.

    • Konference napsal:

     To by chtelo nejdrive specifikovat, co myslite tim spojenim „do budoucna“. Protoze jina odpoved bude pro horizont pul roku, 2-3 roky, nebo 10 a vice let.

     • Adam napsal:

      Můžete počítat třeba s horizontem 10 let, děkuji mnohokrát.

      • Honzajs napsal:

       Pokud jste rizikově averzní, mířil bych na energetiku.

       Pokud jste ochoten akceptovat větší riziko, pak byste se mohl porozhlédnout po alternativních energiích, nanotechnologiích, biotechnologiích či komoditách.

       Možnosti v energetice jsem popsal zde:
       http://honzajs.porcus.cz/perspektivni_obory/energetika/

       Usobně jsem teď nejvíce zainvestován v komoditách a spekulaci na další pokles bankovního sektoru.

       Nic však není zadarmo, existuje „magický trojúhelník“: výnos, riziko, likvidita. Nikdy nelze mít všechny 3 parametry zároveň ideálně nastavené. Vždy je něco za něco.

       Proto je třeba si položit následující otázky:

       * Jaký výnos požaduji? Nedoporučuji střílet od boku, ale spočítat, jaký výnos je třeba pro dosažení mých cílů. Podle toho vybrat patřičné instrumenty.
       * Jaký pokles investice jsem ochoten akceptovat?
       * Jaké mám požadavky na likviditu?
       * Jaký mám investiční horizont?
       * Jaké mám znalosti potřebné k výběru konkrétní akcie?
       * Kolik času jsem ochoten tomu věnovat? Nebyl by pro mne vhodnější fond?

       Pokud fondy, je třeba se rozhodnout, jak moc chci investici ovlivňovat a řídit.

       Pokud nechcete, nabízí se fondy, kde je rozhodování o investicích ve velké míře na manažerovi – zejména globální smíšené. Tam má manažer přece jenom o něco větší volnost v investicích, i když je limitován statutem.

       Pokud se rozhodnete pro specializované fondy, je klíčové rozhodnutí o směru vašich investic na vás, i když to tak možná na první pohled nevypadá. Pokud dáte peníze např. do fondu Emerging Markets, počítejte s tím, že v případě problémů na Emerging Markets nemá manažer kam utéci, může jenom o něco navýšit hotovost. Ale nepočítejte s tím, že vše prodá a nakoupí obligace či jiné akcie, to prostě nemůže.

       • Adam napsal:

        Děkuji. Mám zájem především o fondy. Rád bych si udělal nějaké portfolio, kde bych se o to nemusel po těch 10 a více let starat. Chci především akciové fondy.

        • Martin Gardavský napsal:

         Pokud chcete dát všechno do akciových fondů a nechcete se o to příliš starat, tak můžete rozložit např takto: 45% do evropských akcií, 45% severoamerické akcie, 10% emerging markets. To je takové neutrální portfolio bez přehnaného rizika.

         • Adam napsal:

          Nešlo mi teď o to, kam to zainvestovat, do si poradím, spíš do čeho, jaké odvětví, sektory. Ale přesto děkuji.

  • Petr Šafránek napsal:

   Dobrý večer,
   záleží co konkrétně hledáte. Shromažduji týdenní data OPF, akciových necelých 190. Výpočty zhodnocení provádím až za 60 měsíců. Porovnávám ale pouze zhodnocení OPF, neberu v úvahu vstupní a výstupní poplatky, takové údaje neshronmažduji. Pokud vážně uvažujete o investování zvolil bych jiný přístup. Nejdříve bych vybíral segment trhu (region, sektor, komodity) do kterého bych chtěl investovat a teprve až na základě těchto výsledků bych volil konkrétní OPF. Otázkou je, jestli by pro vás nebylo výhodnější investovat do certifikátů místo do OPF. Vše závivisí na výši vstupní investice či požadavku na pravidelné investice a jejich výši.Fondů existuje několik tisíc, takže než porovnávat fondy, vydal bych se raději cestou výběru trhů jako předmětu investice.

   S pozdravem M.P.

  • jinvo napsal:

   Pokud mohu doporučit, potom vše naleznete ve Fondshopu v sekci databanky.

 4. Honzajs napsal:

  Ač už jsem sem jeden příspěvek dal, neodpustím si ještě jednu poznámku.

  Když píšete o insider obchodech jako indikátoru, proč ve článku nezmíníte i možnosti, jak si může drobný investor tyto informace zjsitit?

  Zbytečně tím snižujete informační hodnotu článku.

  P.S.
  Nejste jediný, stejně tak jsem u článku o zlaté horečce od p. Kubašty postrádal informace o možnostech, jak do zlata investovat.

 5. Honzajs napsal:

  Insiders jsou ale povinni takovéto obchody do 2 dní oznámit.

  Drobný investor pak může informace o obchodech insiders použít jako další parametr při rozhodování o nákupu / prodeji konkrétní akcie. Pokud sledujete konkrétní akcii, můžete jít na yahoo a najdete tam podrobný přehled všech insider transakcí.

  Hledání firmy s velkými insider nákupy není už tak jednoduché. Existují sice služby, umožňující různá hledání, ale ty jsou většinou placené.(např. http://www.washserv.com). Určité informace zdarma lze získat např. na http://www.insidermoves.com/weekly.aspx?

  Když už najdete akcii se zajímavými insider obchody, nezapomínejte na detailní analýzu. Zajímavým parametrem je jak objem transakcí, tak i množství insiders nakupujících / prodávajících akcii. Samotné insider obchody by podle mne nikdy neměly být důvodem k nákupu / prodeji akcie bez další analýzy.

  U nákupů je třeba posoudit, zda jde o nákup za tržní cenu či se jedná o uplatnění opcí. Nákup za tržní cenu má mnohem větší váhu než pouhé uplatnění opcí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.