CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Petr Jančík

27. 11. 2017

17 komentářů

Bitcoin láme rekordy aneb Jak investovat do kryptoměn

 

Nejznámější kryptoměna Bitcoin v minulém týdnu prolomila hranici 8 000 USD a její růst se zdá být nezadržitelný. Není ale sám. Jsou i další kryptoměny. Jaké a jak do nich investovat?

Loading 

Moderní doba nám přináší mnoho způsobů, jak se zabezpečit do budoucna nebo prostě zbohatnout. Investice do kryptoměn je jednou z nejrizikovějších investic vůbec. Pokud ale sneseme riziko (vždy investovat pouze to, co si můžeme dovolit ztratit), může na nás čekat výsledek obřích výnosů.

Co to je kryptoměna?

S definicí pomůže wikipedie: „Kryptoměna je typ digitální měny, která se opírá o kryptografii pro řetězení digitálních podpisů jednotlivých převodů, peer-to-peer (uživatel-a-uživatel) sítě a decentralizace. Většina kryptoměn funguje na takzvaném blockchainu, což se dá přeložit jako účetní kniha. Tento systém, který je sám o sobě dosti revoluční a v budoucnu o něm určitě uslyšíme nejen díky kryptoměnám, zajišťuje decentralizaci a nepopiratelnost transakcí. Tvůrci kryptoměn si poté sami blockchain upraví podle toho, jaký smysl jejich kryptoměna bude mít.“

Nejznámější kryptoměna je Bitcoin. Bitcoin je nejstarší, nejdražší a nejrozšířejnější ze všech. Jeho tržní kapitalizace k 22. 11. 2017 dosahovala 138 185 818 068 dolarů. Založil ho Satoshi Nakamoto a dodnes není jeho identita známá. Může to být i skupina lidí.

Pokud chceme investovat do kryptoměn, je vhodné si shánět spoustu informací. Například smysl kryptoměny, historie vývojářského týmu a kryptoměny a co v budoucnu danou kryptoměnu čeká.

Příklad je založen na reálné investici ze dne 25. září 2017 v objemu 250 USD.

REKLAMA

Bitcoin

V každém portfoliu kryptoměn by měl být Bitcoin zastoupen. Ve své podstatě je to otec všech ostatní altcoinů (označení pro ostatní kryptoměny), mnohým altcoinům určuje trend. To ho řadí nad všechny ostatní. V portfoliu byl nakoupen za 101,58 USD.

Litecoin

Mezi uživateli je Litecoin známý jako mladší bratr Bitcoinu. Také se mu říká krypto-stříbro, protože je to druhá nejstarší měna vůbec. Byl představen 7. 10. 2011 Charliem Lee. Litecoin prožíval těžké časy, objevily se závažné chyby, které byly ovšem upraveny.

V nynější době, je likvidita dostatečná i pro větší investory, protože se s ním obchoduje ve stovkách milionů amerických dolarů denně. Vyskytuje se na drtivě většině burz a vývojáři jsou dost aktivní na sociálních sítích.

Výhodou Litecoinu je, že se jím dá platit ve spoustě míst, je velmi rozšířený a hodí se na platby menších částek, protože nabízí rychlé potvrzení platby a nízké poplatky. Na druhou stranu existují altociny, které ho předčí buďto v poplatcích, či potvrzení transakcí. Investováno do něj bylo 21,09 USD.

Monero

Monero je kryptoměna, která poskytuje absolutní anonymitu. Proto má velkou fanouškovskou základnu. Výhradně se používá na Dark Webu, populárním díky drogám, zbraním a černé ekonomice. V budoucnu je plánováno vylepšit privátnost coinu. Rizikem je přísnější regulace tohoto altcoinu oproti Bitcoinu, který anonymní není. Investice činí 21,57 USD.

REKLAMA

PivX

PivX je zkratkou Private Instant Verified Transaction. V Česku se mu říká Pivo, zatím není vysvětleno proč. Jeho konkurenční výhoda spočívá v tom, že má rychlé transakce, v řádu sekund. Svým uživatelům nabízí jak transakce anonymní, tak veřejné. Má aktivní otevřenou komunitu a podstatná část komunity je z evropského či amerického světa, tudíž kurz měny by neměl být tolik závislý na Asii, což je aktuální problém většiny kryptoměn.

Nevýhdou PivX je, že bude emitován neomezený maximální počet coinů, což může způsobit nikdy nekončící inflaci.

Vývojářský tým je sice aktivní, ale svoje novinky vydává s přehnaným sebevědomím (například: investujte, za týden si koupíte Lamborghini). Do PivXu bylo investováno 21,51 USD.

OmiseGo

OMG je kryptoměna uzpůsobena více pro firmy než pro jednotlivce. Pro firmy představuje nabídku, protože je uživatelsky přehledná a transakce jsou rychlé. Vývojářská základna je v jihovýchodní Asii, kde například už spolupracuje s thajským McDonald’s. Do OMG bylo investováno 9,85 USD.

Verge

Verge je další altcoin, který se zaměřuje na anonymitu s velmi aktivním a rozumným vývojářským týmem. Transakce jsou velmi rychlé a má velmi slibnou budoucnost, protože je to relativně nový altcoin se svojí hodnotou a ambiciózním plánem. Momentálně anonymita pokulhává, avšak vše je ve vývoji. Počáteční investice byla 10,78 USD.

REKLAMA

Ethereum

Pokud Bitcoin je zlato, Litecoin je stříbro, tak Ethereum je bronz. Ethereum nabízí fanouškům bezpočet možností. Taky právě proto je spousta kryptoměn odvozena z Etherea (podobná struktura, podobné fungování, podobný vývojářský kód). Za vývojem stojí rus Vitalik Buterin. Zde bylo investováno 20,15 USD.

Komodo

Komodo má podobné možnosti jako Ethereum. Nabízí základnu pro nové kryptoměny, propagaci a ICO (initial coin offering). Přebral si i z ostatních kryptoměn například privátnost, či Lightning Network (rychlejší transakce). Investice do Komodo činila 10,78 USD.

Průběh investice

Postup diverzifikace byl následující: V automatu byly koupeny Bitcoiny za 250 USD (přibližně 5 500 Kč), následně poslány na burzu, kde se nakoupily a poté byly poslány do peněženky Coinomi, která nabízí spoustu kryptoměn k úschově, ostatní kryptoměny. Po odečtení všech poplatků za transkce zbylo 217,30 USD.

Jedna nevýhody Bitcoinu jsou velké poplatky, které dosáhly 33 USD. Ostatní zmíněné kryptoměny také mají své poplatky, ale ne tak velké jako Bitcoinu.

Hodnota portfolia kryptoměn k 22. 11. 2017 přesáhla 360 USD. Dolarová hodnota je vyjádřena (pokud se daná kryptoměna neobchoduje v páru s USDT) z převodu kryptoměny na bitcoin, a poté na dolar. To ukazuje sice hezký dolarový zisk, avšak v porovnání s párem kryptoměna/BTC je to velmi nepříjemné.

Graf 1: Vývoj hodnoty portfolia kryptoměn
Kryptoměny - investiční portfolio

Zdroj: Cryptocompare.com – vč. aktuálního vývoje

Další kryptoměny

O kryptoměny bychom se měli začít zajímat co nejdříve. Ne kvůli potencionálnímu výnosu, ale výhradně o jejich filozofii a co vše nabízí. Na trhu existuje stovka kryptoměn, například Potcoin, který je vybudován výhradně pro komunitu, která se zajímá o marihuanu, nebo TrumpCoin, který má za cíl podpořit prezidenta Donalda Trumpa a jeho vizi. Před jeho inaugurací byla jeho hodnota 51 centů, ale nyní se cena pohybuje okolo 6 centů.

Když člověku zruší český účet a vycestuje do Ruska, nemůže si jen tak otevřít účet v ruské bance a dál fungovat. Když ale skončí provozovatel bitcoinové peněženky, člověk si může jednoduše převést peníze pomocí svého „klíče“ do další. Na druhou stranu investice a kryptoměny v peněžence nejsou nijak pojištěny. Člověk za ně zodpovídá sám za sebe. Pokud zvolí slabé heslo či neopatrný postup na internetu, může jednoduše přijít o všechny své prostředky. Opatrnost je proto na místě.

Loading

Vstoupit do diskuze 17 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Bitcoin 2024

Čeká na bitcoin dobrý rok?

V loňském roce bylo trošku překvapení, kam až dokázala cena bitcoinu vystoupat. Koncem roku 2022 jste bitcoin koupili pod 400 tisíc Kč, zatímco na začátku roku 2024 si bitcoin sahá na milion. Znamená to, že bitcoin čeká rok růstu? S čím počítat, když investujete do kryptoměn v […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

08. 02. 2024

investice do kryptoměn

Investice do kryptoměn v daňovém přiznání

Zdanění investic do kryptoměn, bitcoinu i jiných altcoinů, je v českém daňovém systému jedno z nejpřísnějších. Neexistuje možnost osvobození od daně, ani při splnění určitých podmínek, jako je tomu například u držby cenných papírů. Kryptoměny jsou víceméně považovány za komodity a daní se vždy a všude. Téměř. […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

17. 01. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Mk

  27 listopadu, 2017

  Onehda mi kryptomeny doporucoval taxikar. Vzpomel jsem si na toho cistice bot ktery kdyz vam zacne doporucovat nejake tituly mel by jste se zdekovat.
  Rychla expanze kryptomen a grafy me spis utuzuji v tom v jak velike bubline to vsechno je.
  Chvala bohu 250 dolaru nejsou zadne penize. Na hrani dobry a jinde by jste je stejnak postupne vyhazel na poplatcich.

  Hezky den

  Odpovědět

 • Petr Jančík

  27 listopadu, 2017

  Jelikož jsem chudý student, tak tahle částka byla pro mě optimální. 🙂 Na druhou stranu, mít více finančních prostředků, v té době bych neváhal a diverzifikoval bych co mi peníze stačí. Tahle částka 250 dolarů není určitě finální, časem si tam určitě přidám. A další sumu mám i na burze, kde je to opravdové „hraní“.
  Děkuji za komentář.
  Hezký den

  Odpovědět

 • mk

  30 listopadu, 2017

  Ahoj,

  mohl by jsi pak napsat strucny clanek / zpravu, jak (by) se chovalo tve portfolio napric elektronickymi menami ode dneska v casech T, T +1 , T + tyden, T + mesic, T + nekolikMesicu ? Zajimalo me, jak je investice v bubline chranena, kdyz ji diverzifikujes napric spektrem kryptomen

  Diky

  Odpovědět

 • Petr Jančík

  5 prosince, 2017

  Pokud se Bitcoin nachází v bublině, která by teoreticky splaskla, rapidně by mi klesly veškeré hodnoty. Ostatní kryptoměny jsou strašně vázány na cenu Bitcoinu. Diverzifikace je takovým bonbónkem. Mohl jsem všechno narvat do Bitcoinu, ale dávám prostor zisku i ostatním kryptoměnám.

  Odpovědět

 • Tom

  27 listopadu, 2017

  V jak velké bublině to všechno je?
  Pravda je taková, že například aktuální stav Bitcoinu nelze považovat za bublinu ve srovnání s tím, co se dělo v letech 2011 a 2013 – viz. logaritmický graf zde https://investplus.cz/investice/investice-do-kryptomen-pro-zacatecniky-jeste-neni-pozde/ . A co se týče ostatních kryptoměn, tak doporučuji srovnávat právě s v páru s BTC, nikoliv USD – důvodem je právě ona výše uvedené „ustálené“ chování Bitcoinu (s ohledem na vývoj kryptoměnového trhu), které je směrodatnější než dolar.

  Odpovědět

 • Petr Jančík

  27 listopadu, 2017

  Já v tom nevidím žádnou bublinu, pouze pokud je BTC nadhodnocen či podhodnocen, z krátkodobého hlediska bych osobně tipoval že nadhodnocen a korekce mohou být v řádech 1000 dolarů. Z dlouhodobého hlediska podhodnocen.
  Ohledně udávání hodnoty v dolarech – chtěl jsem to tam připsat, avšak jaksi jsem na to zapomněl. Je pravda, že cena v páru s USD je krásná, avšak v BTC to hodně krvácí. 🙂 Osobně jsem taky za udávání ceny v BTC.

  Odpovědět

 • TD

  27 listopadu, 2017

  V bitcoinu jsem absolutní začátečník, existuje něco jako počet otevřených pozic jako třeba na forexu viz http://www.forex-factory.cz/otevrene-pozice/ nebo to u krytoměn není možný?

  Odpovědět

 • Petr Jančík

  27 listopadu, 2017

  Já jsem relativně taky nováček, každým dnem se učím něco nového. Pokud dobře chápu vaši otázku, chcete uzavírat long a short. A to opravdu jde. 🙂 Mohu doporučit burzu bitfinex (i když ta teď má problémy typu ddos útoky a dlouho trvající výběr kryptoměn). Určitě existují i další burzy, stačí trošku pogooglit. 🙂

  Odpovědět

 • ccShop.cz

  27 listopadu, 2017

  Kdo chce, může Bitcoin a další kryptoměny snadno koupit ve specializovaném e-shopu https://www.ccshop.cz. Za koruny, v češtině.

  Odpovědět

 • Petr Jančík

  27 listopadu, 2017

  K tomuhle se taky rád vyjádřím. O ccshopu slyším prvně, takže opatrně. Existuje spoustu stránek, kde nakoupit bitcoin, například coinbase, coinmate, easycoin a tak. Burzy, kde si s nimi můžete „hrát“ jsou například bitfinex, bittrex a nově česká (zatím v alpha verzi, takže doporučuji vydržet) NakamotoX. Na Facebooku je spousta skupin, kde můžete diskutovat. Avšak většinou, pokud položíte špatný dotaz, vás ukamenují. Osobně tam občas někomu pomůžu s jednoduchým dotazem ohledně peněženky a podobně. A pokud jste někdo zběhlý v aplikaci Telegram, tak doporučuji skupinu https://t.me/dailysignalchat . Docela často se tam objevuji, tak můžeme tam prohodit pár slov. 🙂

  Odpovědět

 • Adam Mlynek

  28 listopadu, 2017

  Když to vezmeme po lopate (jsem laik) Mám přebytečných 10tis a chci je vrazit do bitcoinu. Jak nejjednodušeji na to? Díky. Adam Mlynek

  Odpovědět

 • Petr Jančík

  28 listopadu, 2017

  Teďka je BTC momentálně na vrcholu, takže doporučuji pozorně sledovat korekci (která ale i nemusí přijít). Pokud máte bankovky, můžete BTC zakoupit přes nějaký automat v Praze, kde jich je dost. Osobně doporučuji v Paralelní polis, kde by vám teoreticky mohli i pomoci. Pokud je máte na účtě, zkus se podívat na stránku Coinbase.
  Jestliže si chcete o BTC popovídat více, neváhejte mě kontaktovat na facebooku či na emailu petr.janciku@gmail.com
  Rád pomůžu nové duši do světa kryptoměn. 🙂

  Odpovědět

 • Alfred

  1 prosince, 2017

  Obávám se, že autor článku o kryptoměnách moc neví. Viz. např. „Na trhu existuje stovka kryptoměn.“ Aktuálně existuje víc než 1300 kryptoměn, viz. https://coinmarketcap.com
  Dále uvádět automat jako cestu pro nákup bitcoinu? Pro informaci, v Evropě je jediná regulovaná burza – Bitstamp. To je teoreticky nejbezpečnější cesta, jak koupit bitcoin. Obecně jsou ale burzy problém, i na ty velké, jako Bitfinex, Bittrex nebo Poloniex je obrovské množství stížností. Služby jako Coinbase a jemu podobné i české shopy, které umožňují přímý nákup mimo burzu, bývají zpravidla zatíženy hodně velkými poplatky, kterým se lze vyhnout právě burzovním nákupem.
  Před investicemi do kryptoměn je třeba také nejdříve pochopit fungování digitálních peněženek a zejména privátních klíčů. A v neposlední řadě je vhodné si uvědomit fundamenty, viz. třeba: https://a1finance.cz/investice/forex/digitalni-meny/bitcoin/nazor-bitcoin-neni-mena-vniman-jako-digitalni-zlato-muze-mu-vydrzet
  Investovat do něčeho jen proto, že to doteď rostlo, může být špatný nápad.

  Odpovědět

 • Petr Jančík

  1 prosince, 2017

  Zdravím,
  ano, na trhu je více než „stovka“ kryptoměn. Ale když napíšu „tisíce“, tak to zní že jich sakra hodně ne? 🙂 Takže dle slovíčkaření je to naprosto v pořádku.
  A ano, existuje hromada coinu, ale kolik z nich mají tak velkou tržní kapitalizaci, která by stála v úvahu? Desítka? Stovka?
  Automat pro mnou zvolenou částku je nejideálnější. Poplatek za SEPA platbu u mé banky je opravdu vysoký.
  Burzy jsou kapitoly samy o sobě. (Souhlasím s bitfinex a poloniex, bittrex zatím bez závažných problémů až párkrát support selhal, ale kde ne?)
  Shodou okolností s vámi musím souhlasit, můžeme být svědky cenové bubliny, lidé většinou investují za vidinou zisku (ale to i lidi na forexu ne?), ale já v tom vidím smysl. 🙂
  Omlouvám se za strohost, na mobilu se špatně odpovídá.
  Petr Jančík

  Odpovědět

 • Petr Jančík

  1 prosince, 2017

  Oh pardon, už jsem to pochopil. Spíš jde o to, že jsem špatně napsal větu. Zaskočilo mě spíše vaše ostré odsouzení, že o kryptoměnách zdaleka moc nevím.

  Odpovědět

 • katerina

  18 prosince, 2018

  Je pravda, že při nákupu kartou na coinbase se platí 4%, což je hodně, ale zase se tady dají kryptoměny koupit opravdu rychle a nákup je jednoduchý. Navíc se mi osobně líbí dashboard Coinbasu. Každopádně jsem teď natrefila na jinou českou peněženku, Trezor. Asi ji jako experti znáte, existuje prý už od 2014… Mně se líbí české peněženky, protože jim věřím víc, než těm zahraničním 😀 Taky jsem ráda, že jsou v češtině. No, ale k věci, četla jsem pár recenzí, obecně se říká, že vypadá dobře a vývojáři ji přidávají nové a nové featury, taky jsem ale četla, že je dražší než ostatní peněženky: https://finex.cz/recenze/trezor/ :/ je to pravda, můžete mi poradit?
  Jinak Alfrede, ohledně tvé poznámky „Investovat do něčeho jen proto, že to doteď rostlo, může být špatný nápad.“ To je jasný s tím s tebou souhlasím. Ale na druhou stranu si myslím, že stejně neexistuje žádná zaručená strategie co se týče investování do krypto. Člověk si to musí vyzkoušet, jde hodně o praxi. Je jasný, že je potřeba mít základy – píšeš tady o „fungování digitálních peněženek a zejména privátních klíčů.“ ale samotné investování se nejlépe učí zkušenostmi a strategií pokus-omyl 😀

  Odpovědět

 • U2

  2 prosince, 2017

  Přátelé a co třeba tohle: http://www.eTolar.org Zkusil jsem si objednat přes SMS 10.000 eTolarů. Ty dorazily SMSkou za 20 vteřin. Podle webu je vidět, že se to teprve rozjíždí, proto jsou tak levné. Takže si odpustím pár krabiček cigaret a zkusím štěstí v tomhle. Případná ztráta mě nezabije, naopak se budu cítit zdravější 😉 Držte palce

  Odpovědět