CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Petr Zámečník

06. 11. 2017

4 komentáře

Bitcoin dobývá finanční svět: Přichází bitcoin futures

 

Kryptoměna bitcoin se dostává na standardní finanční trh. Největší derivátová burza světa CME Group spustí bitcoin futures. Stejný produkt připravuje i burza Cboe. Výsledek? Bitcoin vystřelil nad 7 300 USD. Je to udržitelné?

Loading 

Kryptoměny se stávají čím dál větším fenoménem. A v jejich čele stojí bitcoin. A úspěšně dobývá finanční svět. Od spuštění neznámým zakladatelem Satoshi Nakamoto v roce 2009 urazil cestu od drogových tržišť až na světové burzy. Jako první se bitcoinu otevřou derivátové burzy CME Group a Chicago Board Options Exchange (Cboe). Již v tomto roce spustí bitcoin futures.

Bitcoin se po špatných zprávách z Číny, kde vlivem regulace ukončilo činnost několik bitcoinových burz a kde komunistické politbyro hledá cesty k znesnadnění až znemožnění užívání této kryptoměny, dočkal i zpráv dobrých. Zpráva o vytvoření bitcoin futures na dvou amerických burzách vystřelilo jeho cenu do pátku nad 7 300 USD.

Graf 1: Vývoj ceny kryptoměny bitcoin
Bitcoin - cena bitcoinu - bitcoin futures

Zdroj: Finance.Google.com

REKLAMA

Bitcoin svým růstem překonal veškerá očekávání. I velmi optimistická predikce „Šokující předpovědi Saxo Bank na rok 2017“ od Steena Jakobsena z konce roku 2016 zůstala daleko za realitou: „Vzhledem k tomu, že bankovní systémy a vlády Ruska a Číny začínají akceptovat Bitcoin jako částečnou alternativu k dolaru, hodnota bitcoinu se ztrojnásobí ze současných 700 na 2100 dolarů.“

Výhoda bitcoin futures oproti přímé investici do bitcoinu je dvojí. V prvé řadě je v případě futures využíván pákový efekt. To může přinést vyšší zisky, ale zároveň i vyšší ztráty. Investor ovšem nebude potřebovat tak vysoký objem hotovosti, jaký by potřeboval k nákupu stejného množství bitcoinů. Vzhledem k pákovému efektu s možnými vyššími ztrátami ale představují bitcoin futures vyšší riziko.

Hlavní výhoda ale spočívá ve vypořádání kontraktu v penězích. „Můžete tak vstoupit do spekulativní pozice bez dotyku samotného bitcoinu, což pomůže zvýšit jeho atraktivitu pro všechny lidi,“ vysvětlil výhodu peněžního vypořádání John Deters, chief strategy officer burzy Cboe.

Tip: I takto lze spekulovat na bitcoinu – rozumné to ale rozhodně není.

REKLAMA

Možnost obchodovat bitcoin bez bitcoinu sníží mimo jiné riziko krádeže virtuální měny. A krádeží není zrovna málo. V minulém týdnu kupříkladu antivirová společnost Kaspersky Lab oznámila nález malwaru, který změní adresu majitele peněženky s kryptomněnami na adresu zloděje. Vlastník se pak ke svým penězům nedostane, zato zloděj je může libovolně využívat.

„V poslední době jsme zaznamenali nárůst malwarových útoků zaměřených na různé typy kryptoměn a očekáváme, že tento trend bude pokračovat. Uživatelé, kteří v současnosti uvažují o investicích do kryptoměn, proto musí myslet na to, aby si zajistily dostatečnou ochranu,“ uvedl Sergej Yunakovsky, malwarový analytik v společnosti Kaspersky Lab.

Má bitcoin budoucnost?

Názory na bitcoin se liší. Jsou lidé, kteří mu predikují tvrdý pád a krach. Např. Jamie Dimon, generální ředitel JP Morgan, uvedl: „Jste-li dost hloupí na to, abyste si koupili bitcoin, jednou na to pořádně doplatíte.“ Jordan Belfort, známý pod svým „filmovým“ označením Vlk z Wall Street, prohlásil, že bitcoin je největším podvodem v historii: „Mnohem větším, než ty, které jsem dělal já.“

Co tedy drží bitcoin na výsluní? A proč jeho cena trhá rekordy? Částečně se může jednat o spekulativní bublinu aktuálně podpořenou uznáním bitcoinu velkým finančním světem. Ovšem určitou vnitřní hodnotu bitcoin (a další kryptoměny) má. Nejedná se pouze o „nějaký kód“, ale tento kód dokáže např. vypořádat transakce. Pravda, ne v nějakém extrémním tempu (zatímco VISA vypořádá 65 tisíc transakcí, bitcoin se svými těžaři zvládne 7…), ale jedná se i o transakce, které by v jiném případě mohly být vypořádány buď složitě, draze a zdlouhavě, nebo vůbec.

REKLAMA

Bitcoin se stává téměř oficiálním platidlem např. v některých afrických zemích. Zimbabwe po hyperinflaci z let 2008 – 2009 neměla moc jiných možností, pokud se lidé nechtěli vrátit k barterovému obchodu. A bitcoin také významně zrychluje a zlevňuje mezinárodní převody peněz.

Nespornou výhodou bitcoinu je též možnost jeho anonymizace. Tu nevyužijí pouze účastníci černého trhu a teroristé, kterými se zaklíná snižování anonymity transakcí, ale slouží též jako způsob snížení specifických rizik. Stejně lze využít i hotovost, ale ta je na rozdíl od bitcoinu inflační (bitcoin je naopak deflační měnou) a ve větším množství se hůře převáží.

Bitcoin splňuje veškeré nároky kladené na peníze – slouží k transakcím, jako uchovatel hodnoty i jako zúčtovací jednotka. Má v tomto směru ale jednu nevýhodu – vysokou volatilitu. Když dnes koupíte bitcoin, zítra může být o desítky procent hodnotnější, nebo také znehodnocený.

Rizikem bitcoinu je také to, že může být vyvinuta jiná měna, jiná technologie a o bitcoin a další současné kryptoměny přestane být zájem. Kdo se ho pak nezbaví včas, zbyde mu bezcenný kód…

Bitcoin dobývá finanční svět… na druhý pokus

Bitcoin futures je již druhým pokusem o zařazení bitcoinu do velkého finančního světa. Prvním byla snaha o vytvoření ETF (Exchange Traded Fund) na bitcoin, prostřednictvím kterého by se dalo do virtuální měny investovat bez pákového efektu na klasických burzách cenných papírů. To ale americká Komise pro cenné papíry (SEC) odmítla. Po vytvoření bitcoin futures ovšem možná otočí a na trh vstoupí i další finanční produkty založené na virtuální měně.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře


Související články

Průzkum: Drobní investoři se obracejí od ESG

Podle průzkumu mezi českými drobnými investory více než polovina (51 %) investorů nepřemýšlí o faktorech ESG, zatímco 37 % ano. Čtvrtina českých investorů o ESG uvažuje jen tehdy, když se těmto investicím daří. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu Retail Investor Beat (RIB) obchodní a investiční platformy eToro.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

19. 07. 2024

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • ccShop.cz

  8 listopadu, 2017

  Bitcoin a další kryptoměny lze snadno koupit ve specializovaném e-shopu https://www.ccshop.cz. Za koruny, v češtině.

  Odpovědět

 • :)

  8 listopadu, 2017

  huráááá…a jede to tak dobře že je i na reklamu 🙂

  Odpovědět

 • ferko

  23 listopadu, 2017

  stranka obchodu nic moc… ale s podporou som bol nadmieru spokojny..

  Odpovědět

 • tharwin

  13 listopadu, 2017

  Ahoj, máte někdo zkušenosti s investováním do projektů na základě kryptoměn (ICO). Libí se mi projekt https://signals.network/join/587951, ale nevím, co přesně od toho očekávat. Díky.

  Odpovědět