CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Virtuální měny: Budoucnost, nebo riziko?

 


 

Princip virtuální měny

Koncept virtuální měny byl poprvé popsán člověkem pod pseudonymem Satoshi Nakamoto. Je postaven na principu peer-to-peer sítě (klient-klient) a tento měnový systém tedy nemá žádnou nadřazenou kontrolu, která by měnu regulovala.

Virtuální měnu nelze (zatím) falšovat díky složitému šifrování (odtud název kryptoměna), ale může doplatit na nedostatečnou důvěru trhu v její budoucnost: snaha o její regulaci nebo úplné zakázání vládou a také existuje i riziko nalezení slabiny v šifrování (nic není nemožné). Všechny transakce i účty jsou veřejné, což vnímám spíše jako výhodu a možnou prevenci finanční kriminality.

Vytváření virtuální měny – těžba (angl. “mining“)

Charakteristika vytváření virtuální měny se odvíjí od exponenciálně rostoucí složitosti výpočtu. Ze začátku stačilo těžit jen skrze CPU (výkon lepších výpočetních procesorů je v řádech pár jednotek Mhash/s[1]). Postupem času byla potřeba přestoupit na těžení za pomoci GPU (grafické procesory mají výkon v řádech desítek až stovek Mhash/s). Dnes je ale již potřeba mnohem vyšších výkonů, které také spotřebovávají více elektrické energie. V současnosti „těžaři“ již nevyužívají PC, ale staví si vlastní výkonné stroje se zapojením více výkonných GPU dohromady.

Například s grafickou kartou AMD (ATI) o výkonu 200 Mhash/s trvá těžení jedné 25BTC poukázky několik měsíců, postupem času až několik let. Z tohoto důvodu začali vznikat tzv. pools, kde se těžaři virtuálně sdružili a těží jednotlivé poukázky dohromady, každou poukázku jsou tak schopni vytěžit rychleji.

Zda se těžba vyplatí, nebo ne, závisí nejen na kurzu dané měny, ale i na ceně spotřebované elektřiny. Pro orientační výpočet je možné využít online kalkulátory, např. Dustcoin.com/mining a Coinwarz.com/cryptocurrency.

REKLAMA

Rychlý růst výpočetní složitosti je vidět v následujícím příkladu pro grafickou kartu AMD Radeon HD7870 (výpočetní rychlost cca 400 Mhash/s): V dubnu 2013 vytěžila přibližně 0.026 BTC denně a po odečtení nákladů na elektřinu byl zisk cca 3 USD denně. Nyní v listopadu 2013 vytěží pouze asi 0.0004 BTC denně.

Bitcoin

                Nedůvěru v kryptoměny prolomil Bitcoin hlavně díky vstupu na burzu MtGox. Další online směnárnou je např. btc-e.com.

Dnes se již vyplatí těžit pouze speciálními výkonnými stroji, např. ASIC, anebo použít velké množství výkonných grafických karet. ASIC jednotky jsou speciálně vyrobené pouze pro účel výkonného těžení Bitcoinů. Dodávky u firem, které je vyrábí, trvají příliš dlouhou dobu (např. od firmy Butterfly Labs se čekalo i přes půl roku) a během čekací doby stále roste složitost výpočtů, tím klesá i potenciální zisk.

Bitcoin byl v srpnu 2013 v Německu oficiálně uznán jako tzv. „soukromá měna“, není tedy přímo doporučovaný ani podporovaný, ale je uznaný hlavně kvůli daním z příjmů této kryptoměny. Celková emise Bitcoinů je omezena (celkem je jich 21 milionů a v oběhu je nyní 11 milionů) a nehrozí jí tedy inflace na rozdíl od běžných měn.

REKLAMA

Bitcoin online peněženku nabízel český server Bitcash.cz, ale před pár týdny se objevilo hlášení o napadení serveru. To jen potvrdilo, že účty je bezpečné mít pouze na svém PC a není vhodné svěřovat účet třetí straně (webové službě).

Litecoin a jiné virtuální měny

Po velkém úspěchu virtuální měny Bitcoin se začalo objevovat i velké množství dalších virtuálních měn, které fungují na podobném principu.  Litecoin nyní očekává uvedení na burzu MtGox, čímž se očekává i zvýšení kurzu stejně jako tomu bylo u měny Bitcoin. Litecoin Unikátní adresa mého Litecoin účtu, vytvořeného pro účely tohoto článku, vypadá takto: LeHXigd7QmAKFxuXX1QXYdoM2bCRZwuNZH.

Primecoin je další novou kryptoměnou, která funguje na jiném a užitečném principu. Cílem není hledání složitých řetězců šifrování, ale hledání dlouhých řetězců prvočísel. Primecoin ukazuje, že kryptoměny nemusí být jen rizikovou investicí, ale mohou být i jinak užitečné. Stanfordská Univerzita dokonce spustila projekt ve sdílení výkonů počítačů pro hledání léčby na různé nemoci.

Další kryptoměny jsou založené na velmi podobných principech, jen s jinými parametry, šifrováním atd. Mezi ně například patří Goldcoin, DigitalCoin, PPcoin, Namecoin a další.

REKLAMA

Shrnutí a předpovědi do budoucna

Virtuální měna Bitcoin již jednou zažila a přežila velkou „bublinu“ (kurz BTC spadl z 266 USD na méně než 120 USD), proto se nyní mnoho lidí spoléhá a věří v budoucnost kryptoměn. Můžeme tedy očekávat, že si virtuální měny udrží svou hodnotu a budou alternativou třeba ke zlatu a jiným derivátům? Závěrem ale zůstává fakt, že virtuální měny jsou poměrně vysokou investicí (ať již samotný nákup s vysokými kurzy nebo vlastní těžba s investicí do hardwaru) a konečný zisk, stejně jako vývoj do budoucna, je nejistý.

Lze ale i spekulovat s menšími riziky, např. nabízet třeba část služeb nebo produktů za virtuální měny.[1] Milion hashů za sekundu (výpočetní výkon těžby, hledání hashe – unikátního klíče).

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Zlato je nejdražší v dějinách, bitcoin překonal hranici 40 tisíc dolarů. Fed udolal inflaci

Skutečné zlato i takzvané zlato digitální – tedy bitcoin – zažívají značný příval investorského zájmu a peněz. Zlato v klasické, kovové podobě dnes vystoupalo na svůj dějinný rekord, zhruba 2135,4 dolaru za troyskou unci. Unce zlata nikdy v historii nestála tolik dolarů. Alespoň tedy čistě v nominálním vyjádření, tedy bez […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

04. 12. 2023

Bitcoin kolísá, zatímco trh zatajuje dech

Během sedmi dnů se bitcoinu nepodařilo zaznamenat týdenní posun po mírné volatilitě. Největší světová kryptoměna zahájila minulý týden obchodování na hodnotě okolo 36 800 amerických dolarů a v polovině týdne utrpěla ztráty a klesla na přibližně 35 300 dolarů. Poté se zotavila, čímž se vrátila na svou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 11. 2023

První bitcoinový fond v USA je „na spadnutí“

Bitcoin, „klasika“ mezi kryptoměnami, letos opět roste jako z vody. Od začátku roku zhodnotil o zhruba 125 procent. Přitom před rokem touto dobou byla nejstarší a nejrozšířenější světová kryptoměna na dně. Mnozí bitcoin odepisovali a vyhlíželi jeho definitivní krach. Už poněkolikáté se ale spletli. V lednu se prodával za […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

21. 11. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Jarda983

  12 února, 2014

  Nechcete podstupovat složité ověření Vaší identity na zahraničních burzách?

  Chcete ušetřit spoustu času a nakoupit/prodat Bitcoin bezpečně a anonymně?

  Toužíte mít Bitcoiny v několika málo okamžicích ve své peněžence?

  Kupte Bitcoin na české směnárně http://www.virtualni­meny.com! Jednoduše a v češtině během jedné minuty.

  Odpovědět

 • -

  23 února, 2014

  https://www.fa­cebook.com/kryp­tomeny

  Odpovědět

 • Mirka Š.

  27 ledna, 2015

  25 různých měn lze koupit na wwww.menybudou­cnosti.cz

  Odpovědět

 • Brychta

  31 ledna, 2018

  Ahoj lidi taky se poslední dobou zajímám o kryptoměny 🙂 a třeba teď nedávno jsem objevil tuto stránku https://www.swiftdemand.com/?referred_by=divicius Je to vlastně nově vznikající kryptoměna kde, když se jen zaregistrujete tak získáte za každý den 100 mincí. Zkusil jsem to a doufám že třeba jednou půjde prodat.

  Odpovědět

 • Zdenek

  2 listopadu, 2023

  Nevěřím tomu a vůbec ne kripto měně je to o tom jak nás připravit o peníze tak na to bych nesazel.Koruna je naše měna a tak to musí zůstat je za potřebí přemýšlet a poslouchat ty co nás před tím varují.

  Odpovědět