CZK/€ 23.550 -0,34%

CZK/$ 21.633 -0,70%

CZK/£ 26.712 -0,54%

CZK/CHF 23.636 -0,25%

Text: Petr Zámečník

09. 11. 2011

0 komentářů

Fincentrum Banka roku 2011: Vítězí Komerční banka a Pavel Kysilka

 


 

Fincentrum Banka roku 2011 je již desátým ročníkem ocenění. O vítězi v naprosté většině kategorií rozhoduje porota složená z 50 odborníků z oblasti finančnictví, státní správy i akademické sféry. Výjimku tvoří několik specifických ocenění.

Veřejnost hlasuje v kategorii Nejdůvěryhodnější banka roku prostřednictvím průzkumu veřejného mínění organizovaného společností STEM/MARK. O ocenění v kategorii Bankéř roku a Pojišťovák roku rozhodují šéfové bank a pojišťoven. A v neposlední řadě ocenění Banka bez bariér udílí Konto Bariéry na základě terénního průzkumu, v němž vyhodnocují přístupnost poboček. Hodnocenými kritérii jsou především architektonické bariéry a přístup banky ke klientům se zdravotním handicapem. A Privátní banku volili pod patronací serveru Motejlek.com lidé, kteří ji využívají – nejbohatší Češi.

Banky

Ocenění Fincentrum Banka roku a Nejdůvěryhodnější banka roku jsou tradičně pod taktovkou velkých bank. Ty dokáží nabídnout komplexní služby a nejširší dostupnost poboček i bankomatů. To rozhoduje i v hodnocení odborné poroty. Velké banky jsou „všude“ a jsou vidět, a tak je lidé znají. Proto dominují také průzkumu důvěryhodnosti.

V letošním ročníku hlavní kategorii ovládla Komerční banka. „Do hodnocení se promítla obecně napjatá atmosféra v evropském bankovnictví. Odborná porota tak potvrdila názor investorů – promítnutý na burze – kteří i přes rizika bankovního sektoru Komerční bance důvěřují,“ komentuje výsledky Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Nejdůvěryhodnější bankou podle volby klientů se stala Česká spořitelna. Lidé ji znají a důvěřují jí. Z České spořitelny je též letošní Bankéř roku – Pavel Kysilka. Vítězství známého českého bankéře není překvapením, i když je ve vedení ČS teprve od začátku roku. Řídí jeden z vedoucích finančních ústavů, po delší době je v čele České Čech, navíc široce respektovaný a nepříliš kontroverzní,” hodnotí vítězství šéfa České spořitelny Josef Rajdl.

I třetí z trojky velkých bank si odnáší svou cenu. ČSOB se stala Bankou bez bariér. „ČSOB a Poštovní spořitelna uvedly v České republice na 220 bankomatů s hlasovou aplikací pro nevidomé,“ uvedl k ocenění Ondřej Škorpil, ředitel Kanceláře představenstva ČSOB.

Specializované kategorie jsou doménou spíše menších a pružnějších bank. Účet roku se stal již počtvrté v řadě doménou Raiffeisenbank s jejím eKontem. V oblasti hypoték zvítězila Převratná hypotéka od UniCredit Bank. Privátní bankou se stala J&T Bank. A nejvíce dynamiky pro kategorii Nejdynamičtější banka roku prokázala Fio banka, společnost, která jako první v novodobé historii Česka „dospěla“ z družstevní záložny v bankovní dům.

Tip
Více o kategorii Hypotéka roku

 

Výroční desetileté ocenění získala Česká spořitelna, která se v čele Banky roku v uplynulých deseti letech umístila nejčastěji.

Pojišťovny

Pojišťovny v rámci ocenění Fincentrum Banka roku mají také více kategorií. Hlavní cenu Pojišťovna roku získala největší česká pojišťovna Česká pojišťovna. Vrátila se tak na trůn po třech ročnících vlády Kooperativa pojišťovny. A přestože se jí v nedávných ročnících nedařilo, zvítězila i v jubilejní kategorii Pojišťovna desetiletí. Česká pojišťovna se s novým vedením znova nadechla a bojuje znova o pozici sebevědomého tržního lídra,” hodnotí její návrat na piedestal Josef Rajdl.

Životní pojištění je nejprodávanější produkt externími distribučními sítěmi. Nejlepším bylo vyhodnoceno pojištění SMART od ING Životní pojišťovny. „Mezi hlavní přednosti produktu patří zejména vysoké limity pojistných částek bez zkoumání zdravotního stavu a kvalitní pojištění trvalých následků úrazu, kde ocenění jednotlivých úrazů má klient k dispozici přímo v pojistných podmínkách,“ hodnotí pojištění Josef Rajdl.

Pojišťovákem roku 2011 vyhodnotili šéfové pojišťoven Jakuba StrnadaAllianz pojišťovny, do níž nastoupil počátkem loňského roku.

Ostatní finanční instituce

Zřejmě nepřekvapí vítěz z oblasti penzijního připojištění ani stavebního spoření. Penzijním fondem roku se stal penzijní fond, který dokázal nejvíce zhodnotit peníze klientů i v době krize a udržuje si nejnižší nákladovost – Allianz penzijní fond.

Stavební spořitelny si jsou podobné jako vejce vejci. Jen jedna se vymyká – Wüstenrot – stavební spořitelna. Zatímco ostatní nabízejí standardní úročení vkladů nejvše 2 %, vítěz kategorie Stavební spořitelna roku úročí vklady 3 %.

Tip
Více o kategorii Stavební spořitelna roku

 

Tabulka: Kompletní výsledky ocenění Fincentrum Banka roku 2011

Předávání 2011

pořadí

 

Hypotéka roku

1

UniCredit Bank Czech Republic, a.s. – Převratná hypotéka 

2

Československá obchodní banka, a. s. – Bezstarostná hypotéka

3

Hypoteční banka, a.s. – Hypotéka po webu

Účet roku

1

Raiffeisenbank a.s. – eKonto

2

Fio banka, a.s. – osobní účet

3

Československá obchodní banka, a. s. – Era online účet

Penzijní fond

1

Allianz penzijní fond, a.s.

2

AXA penzijní fond a.s.

3

Penzijní fond Komerční banky, a.s.

Stavební spořitelna roku

1

Wüstenrot – stavební spořitelna a.s.

2

Modrá pyramida stavební spořitelna, a.s.

3

Českomoravská stavební spořitelna, a.s.

Pojišťovna roku

1

Česká pojišťovna a.s.

2

Kooperativa pojišťovna, a.s., – Vienna Insurance Group

3

Allianz pojišťovna, a.s.

Životní pojištění

1

ING Životní pojišťovna N.V., pobočka pro Českou republiku – Smart 

2

Allianz pojišťovna, a.s. – Nový Rytmus

3

UNIQA pojišťovna, a.s. – Rizikové IŽP s dividendou – verze 2011

Pojišťovák

1

Strnad Jakub, Allianz pojišťovna, a.s.

Banka bez barier

1

Československá obchodní banka, a. s.

2

Česká spořitelna, a.s.

3

Komerční banka, a.s.

Nejdynamičtější banka

1

Fio banka, a.s.

2

UniCredit Bank Czech Republic, a.s.

3

Raiffeisenbank a.s.

Nejdůvěryhodnější

1

Česká spořitelna, a.s.

2

Komerční banka, a.s.

3

Československá obchodní banka, a. s.

Privátní banka

1

J & T BANKA, a.s.

2

Československá obchodní banka, a. s.

3

UniCredit Bank Czech Republic, a.s.

Bankéř

1

Kysilka Pavel, Česká spořitelna, a.s.

Banka roku

1

Komerční banka, a.s.

2

Česká spořitelna, a.s.

3

UniCredit Bank Czech Republic, a.s.

Pojišťovna desetiletí

1

Česká pojišťovna a.s.

Banka destiletí

1

Česká spořitelna, a.s.

Zdroj: BankaRoku.cz 

Pořadatelem ocenění Fincentrum Banka roku je společnost Fincentrum Media. 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Pavel Racocha: Důchodová reforma? Včera bylo pozdě.

Foto: KBPS Důchody v polední době poměrně výrazně rostly. I přesto se stále zřetelněji otevírají nůžky mezi příjmy v produktivním věku a důchody penzistů. Kolik časů zbývá na důchodovou reformu, proč by se se spořením na stáří mělo začít co nejdříve nebo jak penzijní společnosti hodnotí návrh na zřízení […]

Text: Milan Vodička

30. 11. 2021

Šest největších bank v ČR mělo za první čtvrtletí nižší zisk o 8 %

Foto: Shutterstock O necelou miliardu korun klesl v prvním čtvrtletí 2021 čistý zisk šesti největším bankám v České republice, a to z 10,4 na 9,6 miliardy Kč. Vyplývá to z kvartálních výsledků zveřejněných jednotlivými bankami. Ztrátu ovlivněnou důsledky pandemie covid-19 zaznamenaly pouze čtyři banky, dvě naopak svůj […]

Text: Milan Vodička

13. 05. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *