CZK/€ 24.355 -0,02%

CZK/$ 22.601 -0,07%

CZK/£ 28.423 +0,07%

CZK/CHF 25.809 +0,10%

Text: Petr Zámečník

29. 11. 2018

1 komentář

Akciové fondy: Půl roku propadů a excelující Indie

 

Akciovým fondům se v letošním roce příliš nedaří. Stále častěji jsou patrné známky zpomalení světové ekonomiky a Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů reaguje již šestým poklesem v řadě. V listopadu se ale výjimečně dařilo Indii.

Loading 

Index ICZ v listopadu poklesl o 1,44 %. Jedná se již o šestý meziměsíční pokles v řadě. Během uplynulého půl roku ztratil index již 7,3 % a ani od počátku roku na tom není o mnoho lépe. Za letošní rok již akciové fondy při pravidelném investování odepsali v průměru 7 %.

Graf 1: Index ICZ pravidelného investování

Index ICZ - listopad 2018: 1037 bodů

Zdroj: Investujeme.cz

Jednou z příčin poklesu akciových investic v podílových fondech je očekávané zpomalení světové ekonomiky podporované protekcionistickou obchodní politikou Donalda Trumpa, který opět hovoří o nových clech. Přesto to v listopadu byly i podílové fondy zaměřené na americké akcie, které ztrácely, a naopak nejvyšších přírůstků se dočkaly fondy zaměřené na rozvíjející se trhy v čele s Indií.

Indie vládne akciovým fondům

Akciové fondy zaměřené na indické akcie v listopadu ovládly žebříček nejrůstovějších podílových fondů, když obsadily osm z desítky nejvyšších příček. Pouze na druhé místo se vklínil jediný fond zaměřený výhradně na indonéské akcie a do první desítky se vešel i jeden z fondů zaměřených na Brazílii, která se zotavuje z předešlých propadů.

Tabulka 1: Podílové fondy s největším růstem v uplynulém měsíci

Podílový fond Zhodnocení mezi 20. 10. 2018 a 20. 11. 2018
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA INFRASTRUCTURE 10,86%
Parvest Equity Indonesia USD 9,49%
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA SELECT 9,14%
AMUNDI FUNDS EQUITY INDIA USD 8,23%
HSBC GIF Indian Equity A USD 7,74%
Franklin India (USD) 7,57%
Aberdeen Global – Brazil Equity (USD) 6,42%
Aberdeen Global – Indian Equity 6,35%
Parvest Equity India USD 6,19%
PineBridge India Equity Fund 5,45%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Indickým akciím věří i Morgan Stanley. Ratingová agentura zvýšila pro rozvíjející se trhy doporučení na „nadvážit“ („overweight“). Aktuální pokles cen ropy by se měl pozitivně projevit zejména v regionu jihovýchodní Asie včetně Indie a zároveň agentura předpokládá, že býčí trh na rozvíjejících se trzích je již překonán.

Naopak Morgan Stanley nevěří americkým akciím, kterým snížila doporučení na „podvážit“ („underweight“) s očekáváním hodnoty indexu S&P 500 na konci roku 2019 kolem hodnoty 2 750 bodů. To sice stále ještě znamená růst, ale oproti pondělní uzavírací hodnotě 2 673,45 bodu jen o necelých 2,9 %.

Rozvinutý svět klesá…

Spojené státy americké jsou jen jedním z trhů, které v listopadu poklesly. Z fondů zaměřených na jednotlivé státy se nejvíce nedařilo investorům ve Francii, ale o mnoho lépe na tom nebyly ani severské země či Japonsko.

Největších poklesů se ale dočkaly podílové fondy zaměřené na energii a přírodní zdroje. Hlavním důvodem je pokles cen ropy. Kupříkladu ropa Brent od 1. 10. odepsala více než 25 USD/barel na současnou úroveň kolem 60 USD/barel. To představuje propad téměř o 30 % za necelé 2 měsíce a ropa se pohybuje na svých ročních minimech.

Tabulka 2: Podílové fondy s největším poklesem v uplynulém měsíci

Podílový fond Znehodnocení mezi 20. 10. 2018 a 20. 11. 2018
NN (L) Energy (CZK)* -10,34%
Parvest Equity World Energy EUR -10,02%
Franklin Natural Resources (USD) -9,70%
FF – France A-ACC-EUR -8,86%
Franklin Biotechnology Discovery -8,45%
CS EF Small Cap Europe B -7,97%
Parvest Equity Nordic Small Cap -7,74%
Parvest Equity Japan Small Cap JPY -6,83%
Franklin U.S. Opportunities Fund -6,73%
BGF Natural Resources Growth and Income Fund -6,70%

Zdroj: Index ICZ pravidelného investování do akciových podílových fondů

Bitcoin zpět na 20 tis. USD?

Kryptoměna bitcoin (BTC) zažívá krušné týdny. Již jednou se od ní oddělil bitcoin cash, který se má dále štěpit. To vede k vlně spekulací a bitcoin se propadl až pod 3 600 USD/BTC. Včera se obchodoval (opět s vysokou volatilitou) kolem 3 700 USD.

Přesto jsou optimisté, kteří věří v opětovný růst kryptoměny. Jedním z nich je miliardář Michael Novogratz, ředitel kryptofondu Galaxy Digital. Podle jeho odhadu z počátku listopadu by měl bitcoin zakonči rok kolem 8 900 USD/BTC a v příštím roce by mohla dokonce atakovat svá předešlá maxima i metu 20 000 USD/BTC.

Pozitivní výhled na kryptoměny má i Saxo Bank. Vzhledem k rostoucí nejistotě a geopolitickým rizikům by kryptoměny mohly opět růst, pokud dojde k tlaku na globální monetární systém,“ uvedl v polovině listopadu Jacob Pouncey, odborník na krypto aktiva Saxo Bank.

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Nástrahy světa korporátních dluhopisů. Vyhněte se podvodu, než bude pozdě

Investice do korporátních dluhopisů jsou tradiční cestou, jak dosáhnout stabilních výnosů, avšak v dnešním ekonomickém prostředí se stává stále důležitějším faktorem rozpoznat rizika spojená s tímto typem investice. Nedávný rozmach firemních dluhopisů v České republice přinesl na trh novou úroveň složitostí a výzev. Nový nástroj, srovnávač firemních […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

06. 12. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • Dušan ŘMOT

    1 prosince, 2018

    Indie + Nordic jsou zajimavé, Morgan Stenley-zajimavá myšlenka o akciích v USA

    sever Evropy je OK

    Odpovědět