CZK/€ 24.945 +0,20%

CZK/$ 23.341 +0,50%

CZK/£ 29.515 +0,19%

CZK/CHF 26.153 +0,28%

Text: Petr Zámečník

06. 08. 2015

4 komentáře

Paul Milon: Indie má obrovský růstový potenciál

 


 

Zaměřujete se na asijské trhy a především na Indii… Indické akcie patří také mezi země BRIC. Proč by si měl investor vybrat právě investici do indických akcií?

Koncept BRIC je již přežitý. Rozdíly mezi zeměmi BRIC jsou hodně velké. Čína, Rusko, Brazílie a Indie nemají mnoho společného. Např. v Rusku je velmi specifická situace zejména v souvislosti s válkou na Ukrajině, Brazílie má vysokou inflaci, ale také významná politická témata, korupční skandály apod., Čína je velmi důležitým rozvíjejícím se trhem, stala se číslem 2 nebo 1 na světě podle ekonomické síly a je něčím, co nemůže investor minout.

Indie se podle studie Mezinárodního měnového fondu do roku 2020 stane lídrem rozvíjejících se trhů, je to 4. největší země podle hrubého domácího produktu a má nakročeno stát se 2. největší zemí kolem roku 2040 – 2050.

Jaká jsou největší rizika investice do indických akcií? Patří mezi rozvíjející se země a je jednou z nejlidnatějších zemí na světě…

Demografii Indie vnímáme jako pozitivní faktor. Indie má 1,2 miliardy obyvatel, ale jedná se o velmi mladou populaci – 52 % populace je mladší 25 let. Ale nejdůležitějším faktorem je klesající podíl lidí v neproduktivním věku (pod 16 let a nad 60 let) k produktivní populaci, který je nyní nižší než 0,5. To znamená, že na dva lidi v produktivním věku připadá jeden člověk, který není v produktivním věku. V rozvinutých zemích se tento poměr pohybuje kolem 1. V Indii navíc tento podíl klesá a bude klesat přinejmenším dalších 20 let, což pomůže hospodářskému růstu.

Podíváme-li se na Japonsko po 2. světové válce, na další asijské tygry a na Čínu v 80. letech, všechny země těžily z růstu podílu produktivní populace, což pomohlo k jejich hospodářskému zázraku.

REKLAMA

Tento demografický benefit by se v Indii mohl změnit v demografické břemeno, kdyby se nepodařilo generovat dostatečně vysoký ekonomický růst, který bude schopný generovat dostatek pracovních míst. Jednou podmínkou je tedy dostatečně vysoký ekonomický růst, který je nyní ale dostatečně vysoký, a druhou podmínkou je, že bude jednociferná inflace, která umožní růst parity kupní síly a rozšiřování střední třídy. My očekáváme rozvoj střední třídy v Indii.

Indie je známá také svou chudobou. Není to také jedno z břemen pro indickou ekonomiku?

Indie jednoznačně zůstává rozvíjející se zemí a podle všeobecně přijímaných standardů je také zemí s vysokým podílem chudoby. Pokud se podíváme na Indii ve srovnání s Čínou, je Indie pozadu s rozvojem a má nižší HDP na osobu. Ale věříme, že se Indie bude dále rozvíjet a s tím bude ubývat i chudých lidí, kteří se budou přesouvat mezi střední třídu, která bude zvyšovat domácí poptávku již v příštím desetiletí.

Indie má také velmi specifické náboženství, které může ovlivnit ekonomiku. Jaké dopady může mít?

Náboženství nemůže být vnímáno jako negativum pro zemi. Majoritním náboženstvím je sice hinduismus, ale četnou populaci tvoří také muslimové a v některých oblastech křesťané. Co je důležité, tak tyto komunity mohou žít společně. Náboženství nemůže mít významný negativní dopad na indický růst.

hinduismu jsou lidé rozděleni do kast, které nelze v průběhu života změnit. Nemůže tento systém ovlivnit ekonomiku?

Jedná se o indické specifikum. Nelze to ale vnímat jako negativum pro zemi. Navíc kastovní systém je dnes mnohem méně dominantní, než byl dříve, a nemůže proto podvázat ekonomický růst Indie.

REKLAMA

Které indické sektory ekonomiky jsou z vašeho pohledu investorsky nejvíce zajímavé?

V současnosti sledujeme tři odvětví s investičním potenciálem. Nejvýznamnějším z nich jsou telekomunikace, které zaznamenávají významné pozitivní změny. Odvětví obsahuje dostatek konkurence bojující o tržní podíl a snižující ceny telekomunikačních služeb. Celkový dluh odvětví byl 40 mld. USD a roční tržby jen 28 mld. USD. V této situaci vnímáme tři hlavní hráče, kteří mohou být ziskoví. Jejich tržní podíl v posledních dvou letech vzrostl z 58,6 % na přibližně 70 %.

Navíc nyní bude probíhat obnova telekomunikačních licencí. Získat novou licenci bude pro malé hráče poměrně obtížné, což pomůže další konsolidaci odvětví a třem největším hráčům. Dva z nich – Bharti Airtel a Idea Celuar – jsou listované na indické burze. Třetím je Vodafone, který v Indii listovaný není. Toto jsou také naše největší pozice v portfoliu.

Druhým odvětvím je sektor soukromých bank. Ty získávají tržní podíl na úkor státních bank. Jedná se navíc o sektor, který z růstu hrubého domácího produktu (HDP) získá nejvíce. Podíl soukromých bank na běžných a spořicích účtech vzrostl na 18 % z dřívějších 3 – 5 %.

Třetí oblastí, kterou držíme v portfoliu, jsou společnosti napříč sektory. Investujeme jak do akcií zahrnutých v benchmarku, tak i do akcií, které v benchmarku nejsou. Benchmark je tvořen 65 akciovými tituly a náš investiční prostor tvoří 550 akciových titulů, včetně 200, které splňují naše kritéria zahrnující obchodní model, management a ocenění. Je mezi nimi množství středně velkých a malých společností, které jsou rozvíjejícími se lídry, ale protože zatím patří mezi menší společnosti, nejsou zahrnuty v benchmarku.

Kolik společností aktuálně zahrnuje vaše portfolio?

V současnosti máme 54 akcií zahrnutých v portfoliu. Mezi těmito 54 tituly 28 není zahrnuto v benchmarku. Jedná se o lokální společnosti. 26 titulů, které jsou v našem portfoliu a zároveň v benchmarku, tvoří přibližně 30 % našeho portfolia. Jsme přesvědčeni, že v Indii je prostor pro aktivní správu portfolia.

REKLAMA

V čem se liší váš přístup k investicím do indických akcií oproti vaší konkurenci?

Klíčový je náš investiční proces a výzkum. Rozhodující jsou pro nás tři kritéria – byznys, management a ocenění.

Prvním kritériem je byznys sledované společnosti, v rámci kterého sledujeme, zda společnost roste rychleji než konkurence, zda má udržitelnou konkurenční výhodu a zda provádí pozitivní změny. Pokud se nám líbí byznys společnosti, přesouváme pozornost na management a zda jsou dobře chráněny zájmy drobných investorů. Posledním kritériem je ocenění společnosti, které je startovním bodem pro investici do akciového titulu.

Nikdy nekupujeme společnost, protože je levná, ale vždy kupujeme společnost, u níž se nám v první řadě líbí její byznys a management.

Tento přístup uplatňujeme konstantně napříč trhem, a když se podíváte na naše výsledky, za poslední 4 roky jsme byly schopni generovat přes 80 % díky práci všech 17 lidí v týmu, kteří nacházejí nejlepší společnosti generující nejvyšší přidanou hodnotu pro investory. 

Pokud drobný investor přemýšlí o investici do indických akcií, jak velký podíl investičního portfolia byste doporučil do této oblasti investovat?

Bavíme-li se o drobném investorovi, který chce investovat do rozvíjejících se trhů, doporučil bych spíše investice do širších fondů zaměřených na rozvíjející se trhy. To by měl být základní přístup. Indie je více okrajová investice. Pro investory je důležité udržovat diverzifikaci portfolia a nemít expozici pouze v jedné zemi. Jako okrajovou investici by investor mohl zvolit některou ze zemí slibující vysoké výnosy, mezi které Indie patří.

Jaký investiční horizont pro investice do indických akcií doporučujete?

V prvé řadě se bavíme o akciovém trhu. Ten s sebou vždy přináší investiční riziko. Indie má benefity jak ze stabilního politického prostředí, tak z makroekonomické stability. Inflace je od roku 2013 poloviční, snížil se veřejný dluh. Během 2 – 3 let by Indie mohla těžit z uskutečněných reforem, ovšem s ohlédnutím na akciový trh a tržní riziko doporučujeme investiční horizont alespoň 5 – 7 let.

Vy sám investujete do indických akcií nebo do vašeho indického podílového fondu?

Sám se příliš neřídím vlastní radou. Investoval jsem do asijských rozvíjejících se trhů, protože věřím v lepší perspektivu asijských akcií než globálních rozvíjejících se trhů. V globálních rozvíjejících se trzích je zahrnuto také Rusko a Brazílie, které v současnosti nejsou příliš stabilní pro investice.

Po silném růstu v roce 2014 bude pravděpodobně následovat krátkodobá korekce, která přinese dobrou příležitost k nákupu pro investory, kteří ještě na trh nevstoupili. A této příležitosti též plánuji využít a vstoupit do našeho fondu.

Děkuji za rozhovor.

Loading

Vstoupit do diskuze 4 komentáře


Související články

Patří akcie vojenského průmyslu do ESG portfolia?

Akcie vojenského průmyslu ESG investoři do svého portfolia už tradičně nezahrnují. Důvodem jsou etické obavy plynoucí ze spojení výrobců obranných systémů s válčením. Výdaje na obranu celosvětově rostou, ale zahrnutí těchto akcií do ESG portfolia je navzdory impozantním výsledkům obranných firem dál obklopené kontroverzemi. Investiční etika se totiž […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

24. 06. 2024

Americký akciový index S&P 500 pravděpodobně klesne minimálně o 30 procent

Hlavní americký akciový index S&P 500 se od poloviny května pohybuje na nových historických maximech kolem 5300 bodů, aktuální hodnota indexu přitom činí 5278 bodů. Tato úroveň amerického akciového indexu přitom odpovídá valuačnímu ukazateli P/E na úrovni 25x. Jinak řečeno, investoři nyní musí za americké akcie v […]

Text: Milan Vodička

Foto: Shutterstock

19. 06. 2024

Udržitelnost energetických firem začíná z pohledu investorů hrát prim

Důležitost přechodu od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie nabírá na síle a stává se v energetických firmách tématem číslo jedna. Na udržitelnost se totiž stále častěji ptají investoři, kteří ji při rozhodování, kam své peníze vloží, zohledňují. Podniky proto tlačí na implementaci nových technologií a zrychlování přechodu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Otázka

  12 srpna, 2015

  Kolik má pan Milon let? 17?

  Odpovědět

 • Karel

  12 srpna, 2015

  Jak jsem tu fotku viděl, hned mě napadlo, že to bude synek bohatého fotříka, který ho na to místo protlačil. Je vidět, co za „odborníky“ by chtělo spravovat naše peníze. Stejné ucho spravuje fond Sporotrend.

  Odpovědět

 • 12 srpna, 2015

  To už MLM manýry prosákly i do investičních společností ? To už jsou kindermanažeři i investičními specialisty ? Po právu má finanční poradenství a zprostředkování pověst jakou má, marná sláva.

  Odpovědět

 • Istvan

  13 srpna, 2015

  A jéje, to se nám tady zase přišli vy.nanovat investiční odborníci, kteří tomu zjevně rozumí.
  Předtím než tady příště naklepete zase nějaké pi.oviny, tak si zjistěte o čem vlastně ten článek je. Např. Parvest Equity India…

  Odpovědět