CZK/€ 23.645 -0,11%

CZK/$ 21.991 -0,15%

CZK/£ 27.241 -0,06%

CZK/CHF 24.364 +0,16%

18. 09. 2018

0 komentářů

Obchodní válka pokračuje. USA zavede nová cla na čínské zboží

 

Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy americké zavedou nová 10procentní cla na čínské zboží.  Roční dovoz zboží z Číny do USA dosahuje hodnoty 200 miliard dolarů (zhruba 4,4 bilionu Kč). Opatření podle Reuters vstoupí v platnost 24. září.

Loading 

Čína je prý na odvetu připravena. Trump varoval před čínským odvetnými akcemi zejména proti americké zemědělské produkci nebo průmyslovému zboží.

Další cla budou následovat

Washington podle Trumpa při odvetě Číny „okamžitě zahájí fázi tři“, což jsou další cla, která by se týkala zboží za 267 miliard dolarů. Tím pádem by nově zavedeným clům podléhal téměř veškerý čínský dovoz do USA.

Nejnovější opatření dotkne více než 5000 položek včetně dámských kabelek, rýže a textilu. Do konce letošního roku by se cla měla zvýšit na 25 procent.

Uvalení cel má vytvořit tlak na Peking, aby snížil přebytek Číny v obchodování se Spojenými státy. Cla jsou mimo jiné reakcí na údajné krádeže duševního vlastnictví amerických podniků.
Zdroj : ČTK

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Nezamýšlené důsledky

Podle agentury pro výzkum trhu MSCI existuje asi dvouprocentní pravděpodobnost toho, že se americká federální vláda dostane do platební neschopnosti. Tato pravděpodobnost ale s každým dnem narůstá a od ledna, kdy federální administrativa dosáhla současného rozpočtového stropu ve výši 31,4 biliónu dolarů, se již zvýšila na pětinásobek.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

25. 05. 2023

Názor: V Americe žádná „bankovní bomba“ netiká

Silicon Valley Bank, First Republic, Pacific Western. Představují problémy těchto tří amerických bank onu pověstnou špičku ledovce, signalizují mnohem hlubší systémové problémy amerických regionálních bank? Část trhu se stále obává, že nebezpečí nebylo zažehnáno a že může hrozit nepříjemný dominový efekt.

Text: Redakce

Foto: Pixabay

11. 05. 2023

Proč si přečíst novou knihu Konec starých časů?

Jaké síly vedou k úpadku národů, politickým turbulencím a rozkladům a revolucím? V červnu vyjde kniha, která slibuje, že dokázala na základě kvantitativních metod najít společný jmenovatel a popsat obecný proces pádu. Autorem je Peter Turchin, který se zabývá komplexitou v oboru nazvaném kliodynamika.

Text: Redakce

Foto: Pixabay

26. 04. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *