Úterý 02. března. Svátek má Anežka.

508,32 bodů: Před 30 lety krach, dnes zdravá korekce

Roman Koděra, ředitel Treasury banky Creditas

Předevčírem tomu bylo přesně 30 let, co Wall Street zaznamenala Černé pondělí a index Dow Jones během jednoho obchodního dne ztratil 508,32 bodů. To znamenalo pokles indexu o 22,63 %.

Kdyby stejný propad nastal dnes, tedy pokud by index Dow Jones ztratil 508,32 bodů, tak by se všichni zaradovali, protože by na trhu proběhla zdravá korekce. Index Dow Jones už dávno není na 2 246 bodech, jak tomu bylo v roce 1987, ale je na 23 000 bodech (a pak, že se dlouhodobé investování nevyplatí). Jen pro úplnost: Těch dnešních 508,32 bodů by znamenalo korekci 2,21 %.

Graf 1: Vývoj indexu Dow Jones s vyznačeným krachem na Černé pondělí

Černé pondělí - burzovní krach 1987

Zdroj: Finance.Google.com

Nechtěl bych zlehčovat a překrucovat zde historii a příběhy investorů, kteří hledali dveře s nápisem „Nouzový východ“ v roce 1987. A nechci ani spekulovat, jak by to vypadalo dnes. Situace na trhu mají mnoho podobného, ale také se mnohé změnilo, a proto máme možná dnes nejmenší volatilitu na trzích.

Já se však na tento stav dívám z pohledu investora, a pokud investuji, tak se dívám do svého okna. V něm vidím aktuálně solidní růst HDP, a pokud na trhu chybí nerovnováha v hospodářském růstu, pak nemám problém s tím faktem, že se ani na akciovém trhu nic neodehrává.

Netvrdím však, že se to nemůže záhy změnit. Kdyby se to takto od stolu dalo napsat, pak ten, kdo by měl pravdu, byl laureátem na Nobelovu cenu. Lekce z behaviorální ekonomie již popsal profesor Thaler (takže už víme, proč více lidí zvolí jistotu a vezme 100 Kč raději, než aby si hodili mincí a vsadili na jednu z jejích stran. A to přesto, že jejich případná výhra by byla 250 Kč. Lidská mysl totiž ovlivňuje naše ekonomická rozhodování).

Nechme tedy Černé pondělí historikům a pojďme se podívat, zda nenajdeme nějakého černého koně. Při pohledu na trhy jako celek se nadále držím strategie Německo a Japonsko, jako trhy sledující indexy na Wall Street. A když už jsme u těch velkých, pak určitý potenciál skýtá Čína (komoditní trhy jsou určitým vodítkem) a Rusko, kde se dá očekávat příznivý dopad růstu cen ropy, který je též potvrzen technickými analýzami.

V případě záporného znamínka před číslovkou 508,32 bodů nepropadejte panice a mějte na paměti dvě důležité informace. Přes pokles indexu Dow Jones o 22,6 % 19. října 1987 skončily americké akcie v roce 1987 měřeny indexem S&P 500 v zisku 5,8 %. A Warren Buffett na oslavě 100 let Forbesu prohlásil, že se vždy bude dívat do budoucnosti a hledat nové investiční příležitosti. Nepochybně se mu to za posledních 30 let povedlo hned několikrát.

Berte případnou korekci jako vaši šanci na investice pro dalších 30 let. Nevím, zda si to za těch 30 let ještě budu pamatovat, ale držím vám palce a případně mi to připomeňte.

Autor je finanční expert Banky CREDITAS.

Investujete do akcií?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

Jeden komentář: “508,32 bodů: Před 30 lety krach, dnes zdravá korekce”

  1. Bodera napsal:

    Pan Kodera je UPLNE MIMO. Videl jsem jednu relaci na TyTrubko – Investorský magazín: Expertní burzovní jízda Teslou. Ten clovek uplne popletl co mohl 🙁 iPhone 1. telefon bez anteny? A co Nokia 3310? Naznacoval, ze vyroba baterie je neekologicka – NIC o tom nevi! Netusi co je to recyklace! Mele naucene blitky! Tidle lide si rikaji PORADCE? Ani omylem! Jak muze radit, kdyz netusi co ta firma produkuje? Ostatni automobilky – kde jsou? Zaspaly! Je krasne videt s odstupem 6-ti mesicu – jak se ten pan seredne myli! Nic rozumneho necte, netusi, je mimo!! Jiz dnes je videt, ze se prodava nadpolovicni mnozstvi novych EV nez fosilu. Neni jen CEZko, soudruhu Kodero – jses mimo! 😀 Obecne blaboly radoby maklere… tywle Musk vybudoval PayPal, SpaceX, Teslu… Vystrelime Koderu! 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.