Sobota 22. ledna. Svátek má Slavomír.

Dlouhodobá investice: Akcie jsou bezpečnější

V investicích často žijeme v klasické představě, že rizikovější investice je ta, která více kolísá. Bezpečnější je ta, která moc nekolísá. U dlouhodobých investic můžeme uplatnit ještě jiný pohled. S jakou pravděpodobností nám investice pomůže vydělat? Jaké máme riziko, že proděláme?

Nyní se často mluví o investicích na důchod. To jsou ze své povahy dlouhodobé investice. Pro někoho to je investice na 10 let, pro jiného na 30 let. Jaká rizika nese taková 30letá investice?

Když dnes investujeme a chceme peníze využít v důchodu, asi máme v plánu naše investované peníze rozmnožit. Asi chceme, abychom po 30 letech byli bohatší. Nikdy nemáme jistotu, že nás investice opravdu udělá bohatší. Může nás udělat chudší. Při slovech „bohatší“ nebo „chudší“ máme na mysli ne nominální hodnotu peněz, ale reálnou hodnotu. Musíme brát v potaz inflaci. Když z investovaných 100 000 Kč budeme mít po 30 letech dvojnásobek, ještě to nemusí být výhra. Výsledek ovlivní také inflace.

Při diskusích o bezpečné nebo nebezpečné investici se podívejme na jeden konkrétní příklad.

Řekli bychom, že je investice v Grafu 1 bezpečná? 

Graf 1: Vývoj nominální hodnoty portfolia

syrovy-01-nominalni-hodnota-portfolia

Na první pohled to vypadá jako velice bezpečná investice. Její hodnota stále roste. Jen párkrát mírně zakolísala. Z investovaných 100 000 Kč máme na konci 218 000 Kč. Tomu odpovídá roční výnos přibližně 4 % p.a.

Jak se vyvíjela kupní síla našich peněz, ukazuje Graf 2.

Graf 2: Vývoj reálné hodnoty portfolia

syrovy-02-realna-hodnota-portfolia

Z investovaných 100 000 Kč máme na konci jen 78 000 Kč. Na konci mají naše peníze nižší kupní sílu, než měly na začátku. Tato investice pro nás tedy nepředstavovala riziko kolísání, ale přinesla nám zchudnutí.

Ano, takováto investice asi netrápila nervy investorů. Možná s ní byli spokojeni, měli z ní dobrý pocit. Investice ale nevedla ke zbohatnutí. Tato investice nesplnila to, co se od ní očekávalo: Nerozmnožila naše peníze.

A jak se v tom samém období chovala akciová investice? Jaké ta předvedla výsledky?

Graf 3: Vývoj reálné hodnoty akciového portfolia

syrovy-03-realna-hodnota-akcioveho-portfolia

Akciová investice dle očekávání kolísala. Přesněji řečeno často propadla o 50 %. Ostatně to se dá od akciové investice na 20 letech čekat. Celkový výsledek byl ale pozitivní. I v reálném vyjádření jsme skončili v zisku. Naše peníze měly po 20 letech vyšší kupní sílu a to o celých 75 %.

Při dlouhodobých investicích jsme často v zajetí klasických představ o riziku. Jsme zvyklí hovořit o dluhopisech jako o jistých, o akciích jako o rizikových. Dlouhodobé investování má trochu jiné zákonitosti. Zde dluhopisy nesou větší riziko než akcie, pokud riziko měříme jinak: Pokud je pro nás rizikem, že nám investice nepomůže zbohatnout.

Akcie jsou na 20letém horizontu paradoxně bezpečnější. Máme větší šanci, že po 20 letech se naše peníze zhodnotí. Neseme menší riziko zchudnutí. Proto mají portfolia pro investice na dlouho dobu poměrně výraznou akciovou složku. To není proto, že bychom potřebovali nahnat vyšší výnosy. Je to proto, že nám dávají větší jistotu.

Pozn. 1: Rizikovost jsme ukázali na jednom jediném příkladu. Závěry ale neděláme jen z jednoho příkladu a z obecného chování trhů. Dluhopisy mají více období, kdy nepřekonaly inflaci.

Pozn. 2: Toto je pouze jeden pohled na riziko. Dalším rizikem je chování investora a jeho reakce na kolísání trhu. Netvrdíme, že máme 100 % investovat do akcií, protože to je bezpečné.

Pozn. 3: Pro výnosy akcií a dluhopisů vycházíme z trhu USA. Akcie = index S&P500 (včetně dividend), dluhopisy = 10leté státní dluhopisy.

Autor je analytikem společnosti KFP.

Spoříte si na důchod?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

4 komentáře: “Dlouhodobá investice: Akcie jsou bezpečnější”

 1. kolja napsal:

  Časem prověřené jsou portfolia některých nadací. Např investiční strategie Nobelovy nadace se drží pravidla 50% +/-10% akcie, 20% +/-5% papíry s fixním výnosem a 30% +/-10% alternativní investice (nemovitosti, hedge fondy ap.). Původně bylo portfolio více převážené do papírů s fixním výnosem, ale kvůli rostoucí inflaci zvýšili zbylé složky.

 2. Bedja napsal:

  Nuže Kořený Fichtner Pavlásek KFP, vyvozovat závěry z grafu indexu SaP500 je jako sledování dlouhodobé průměrné horečky všech pacientů kliniky. V tom indexu bylo a je plno akcií od podniků bez růstu zisku a plno akcií extrémně předražených 2000 a pak 2002 extrémně propadlých. Dlouhodobý růst portfolia je nutno sledovat na akciích, které nikdy nejsou extrémně předražené a pak extrémně propadlé, od podniků, které dlohodobě zvyšují zisky, jako Procter a Gamble, Johnson a Johnson. Několik takových akcií má krásný růst i za posledních 20 let. Člověk by neměl prodávat akcie s počátkem důchodu, ale jako důchodce mít 100% peněz v akciích, mít vyšší příjem z dividend než ze státního důchodu a pak ty akcie a dividendy zdědí děti. Kdyby uměl Kořený Fichtner Pavlásek KFP sečít dohromady grafy těchto 20 akcií a udělat z toho portfolia graf, pak by měl krásný růst po 20 letech a nezničený iflací: Akcie na 100 let jen pro dividendy: Bank of America, Wells Fargo, AT&T, General Electric, Johnson & Johnson, Procter & Gamble, Pfizer, United Technologies, Banco Bilbao, Banco Santander, Iberdrola, Telefonica SA, Barclays, HSBC, BP, Royal Dutch Shell, Tesco, Sanofi, BHP Billiton, Vale. Dividendy těchto firem rostou téměř 10% ročně, to je zdvojnásobení příjmu každých 7 let. Zatimco důchod s růstem 1% by se zdvojnásobil za 70 let.

 3. Richard napsal:

  Takto nějak jsem se to snažil klietům také vysvětlit, ale ne vždy se to dařilo. Díky za příklady, budu je používat.

 4. stas napsal:

  Vyborny clanek, toto pochopi snad uz kazdy !!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.