CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

13. 09. 2016

0 komentářů

Subjekty:

Větší částku v hotovosti nosí v peněžence 8 % Čechů, ostatní jsou při jejím ukládaní vynalézavější

 


 

Podle průzkumu má 54 % Čechů doma uschovanou nějakou hotovost. Každý druhý má takto odloženo mezi 5 a 10 tisíci korunami, v celkovém průměru tato částka přesahuje 8 tisíc korun. Víc než 10 tisíc korun má doma v hotovosti 17 % respondentů, převážně seniorů. „Senioři jsou v oblasti financí zcela zákonitě tou nejkonzervativnější skupinou obyvatel. Často nemají sjednán ani bankovní účet,“ vysvětluje Tomáš Hládek, poradce pro platební styk a digitalizaci ČBA.

Velkou částku v hotovosti doma nemívají lidé ve věku 45–59 let (ve 49 % případů), z velkých měst nad 100 tisíc obyvatel (47 %) a Pražané (46 %). „Ve větších městech jsou už lidé zvyklí více platit kartami, proto u sebe mají jen drobnější částky, někteří jen několik desítek či stovek korun“, upřesňuje Tomáš Hládek a doplňuje: „Z hlediska bezpečnosti je tento přístup lepší. Když zloděj ukradne platební kartu, její majitel ji jednoduše a rychle ve své bance zablokuje. Když ale zloděj ukradne peněženku s hotovostí, bude okradený rád, když se mu vrátí alespoň jeho doklady, peníze už s největší pravděpodobností nikdy neuvidí.“

Kam ukrýt své peníze? Do trezoru!

Ve vymýšlení úkrytů pro své peníze jsou Češi spíše konzervativní. „Největšímu podílu respondentů, zhruba jedné třetině (35 %), připadá jako nejlepší a nejbezpečnější uschovat peníze v trezoru. Překvapením je druhé místo, kterým je pro 8 % dotázaných úplně obyčejná peněženka, a to z prostého důvodu – chtějí mít své peníze neustále pod kontrolou,“ uvádí ředitelka výzkumné agentury SC&C Jana Hamanová. Dalšími možnými místy je nábytek, ať již přímo skříň, nebo její šuplík, knihovna či konkrétní kniha. Ve výčtu se objevilo i ložní prádlo, matrace nebo polštář. V kuchyni bychom peníze schovávali nejraději do hrnečků či pod talíř. „Ač si Češi s úkryty hotovosti moc hlavu nelámou, najdou se ale i tací, kteří si vyrobí falešnou roli toaletního papíru nebo si udělají skrýš přímo v septiku,“ uzavírá Tomáš Hládek.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Bankovní identita: Jak bude fungovat

Přes banku na úřad: Jak funguje bankovní identita?

Projekt bankovní identity jde do finále. Na začátku ledna spustily službu ČSOB a Česká spořitelna, v prvním kvartále má dle plánu zprovoznit celkem šest bank. V tom druhém se k nim připojí další tři. K čemu je bankovní identita dobrá a jak funguje?

Text: Veronika Hejná

06. 01. 2021

Zmizí hotovost?

Zmizí hotovost z našich peněženek?

Češi si oblíbili platební karty a nebrání se ani inovativním způsobům plateb za různé zboží. Stále větší počet lidí platí své nákupy přes internetové platební brány. Neznamená to však, že hotovost mizí z českých peněženek, ba právě naopak. Vyplývá to z dat České bankovní asociace.

Text: Karel Pučelík

25. 11. 2019


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *