CZK/€ 24.755 +0,06%

CZK/$ 23.747 -0,31%

CZK/£ 28.570 -0,91%

CZK/CHF 24.693 -0,60%

Text: Karel Pučelík

25. 11. 2019

0 komentářů

Zmizí hotovost z našich peněženek?

 

Češi si oblíbili platební karty a nebrání se ani inovativním způsobům plateb za různé zboží. Stále větší počet lidí platí své nákupy přes internetové platební brány. Neznamená to však, že hotovost mizí z českých peněženek, ba právě naopak. Vyplývá to z dat České bankovní asociace. 

Bezhotovostní platba se stala v českém prostředí velice běžnou záležitostí. Podle průzkumu České bankovní asociace platí pouze hotovostí nebo převodem z účtu jen patnáct procent Čechů. Osm z deseti dotázaných podle šetření používá debetní kartu. Elektronickým platbám nahrává i vysoké pokrytí českých obchodů platebními terminály.

Nástup „chytrých plateb“

V poslední době se ovšem rozmáhá řada fintechových inovací, které mají pochopitelně vliv i na placení. Mnohé z nich platby výrazně zjednodušují. Důkazem, že o tento segment aplikací a služeb je zájem, je i fakt, že na tomto poli soupeří i globální technologičtí hráči.

„Mobilem, případně chytrými hodinkami, čipem a podobně lze platit kdekoli, kde mají bezkontaktní terminál. Ten je v ČR na rozdíl od jiných zemí již obvyklou záležitostí. Abyste mohli platit třeba právě tím mobilem, je potřeba si vaši bankovní kartu nahrát do speciální aplikace, kterou podporuje vaše banka a samozřejmě váš telefon. Nejčastěji to bývá Google Pay či Apple Pay, které podporuje už většina českých bank. Některé banky dokonce vyvinuly svou vlastní aplikaci,“ uvedl poradce ČBA pro platební styk a kyberbezpečnost Tomáš Hládek.

„Při platbě debetní kartou operujeme s prostředky, které my sami na účtu reálně máme. U kreditní karty je to tak, že jejím použitím si od banky v podstatě peníze půjčujeme, jsou to její prostředky. V případě, že s kartou zaplatíme předem daný minimální obnos a každý měsíc utracené prostředky dorovnáme, bývá taková půjčka zcela bez úroků,“ dodává ekonom.

REKLAMA

Řada bank navíc přišla se systémem tzv. okamžitých plateb, což celý proces výrazně zrychluje. „Bylo a stále je samozřejmě finančně náročné přizpůsobit všechny systémy, očekáváme ale, že se tato služba postupně objeví v nabídce všech bank,“ vysvětluje Hládek.

Zmizí hotovost? Bankovky a mince jen tak nezmizí

O významu hotovostních peněz dnes vedou debaty nejen teoretičtí ekonomové. Je jasné, že důležitost bankovek a mincí v současnosti klesá. O „reálné peníze“ (není myšleno tak, že by prostředky na účtech reálné nebyly, ale přece jen vyžadují jistou dávku představivosti) ale v dohledné době určitě nepřijdeme, a to ani po nástupu zmíněných inovací nebo virtuálních kryptoměn. Počet peněz v oběhu totiž nadále narůstá, a jak uvádí průzkum ČBA, roste i objem vybraných peněz. Zrušeni hotovosti by si přála jen asi třetina dotázaných.

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Jak umělá inteligence promění finanční sektor?

Umělá inteligence (AI) má potenciál významně transformovat odvětví finančních služeb. Finanční instituce však prozatím teprve převážně hledají vhodné oblasti nasazení AI. Jak mohou zajistit odpovědné nasazení umělé inteligence a získat z ní odpovídající benefity, a současně efektivně překonat související rizika?  

Text: Filip Kučera

30. 06. 2022

Kryptoměnová zima

Blíží se kryptoměnová zima: je bitcoin stále dobrou investicí?

Když jste se na začátku tohoto roku zeptali nějakého experta na kryptoměny, jestli se vyplatí kupovat bitcoin, tak jste se nejspíše dočkali kladné odpovědi. Na začátku roku 2022 se odhadovalo, že bitcoin dosáhne letos hodnoty až 100 000 USD. Jiné předpovědi se shodly na hodnotě přes 70 […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

22. 06. 2022

Michl, Rašín a boj s drahotou

Od Rašínova experimentu na poli peněžní a úvěrové politiky uplynulo sto let. Píše se rok 2022 a i dnes lze slyšet, jak klesá víra v to, že koruny a jiné měny jsou a zůstanou uchovatelem hodnoty. Raději rychle koupit potřebné, než to bude ještě dražší. Pouhá slova […]

Text: Radovan Novotný

Foto: Shutterstock

31. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.