CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

26. 02. 2019

0 komentářů

Ve dvou ze tří zemí vzroste v roce 2019 index platební neschopnosti. Celosvětově předpokládají globální previze nárůst insolvence v letošním roce až o 6 %

 

Pokračující trend zvyšující se globální platební neschopnosti započal už v roce 2018, a to především díky vlně insolvence v Číně (60 %) a nárůstu v západní Evropě (2 %). Oproti tomu se však regionální insolvenční index v centrální a východní Evropě v loňském roce mírně stabilizoval (-1 %). Předpokládá se, že rok 2019 se stane třetím rokem v řadě, kdy insolvenční křivka celosvětově poletí vzhůru. Globální zpomalení ekonomiky a zpřísňování finančních podmínek se stanou hlavními příčinami růstu platební neschopnosti ve většině zemí.

Loading



 

Výsledky globální analýzy společnosti Euler Hermes, která má k dispozici data ze 43 zemí napříč všemi kontinenty, potvrzují už od roku 2018 vzrůstající tendenci insolvenčního indexu ve 20 zemích z analyzovaného vzorku. Stále rostoucí riziko platební neschopnosti je důsledkem souhry tří hlavních faktorů – slabších makroekonomických ukazatelů, čištění obchodních rejstříků skrze oficiální insolvenční procedury a v neposlední řadě také vstřícnost ve využívání insolvenčního rámce v Číně.

I přes očekávané zpomalení eurozóny bude insolvenční křivka v České republice stoupat velmi pomalu (z -17 % v roce 2018 na -10 % v roce 2019). Stejnou skutečnost však nelze konstatovat např. v případě našich slovenských nebo polských sousedů. Kvůli změnám v insolvenčním zákoně z roku 2017, který podporuje bankroty individuálních podnikatelských subjektů, se na Slovensku počítá s nárůstem platební neschopnosti až +16 %, v Polsku zase previze předpokládají značné zpomalení ekonomiky vlivem strukturálních problémů ovlivňujících profitabilitu. Platební neschopnost tak v Polsku vzroste o 5 %.  Detailní přehled stavu vývoje tendencí platební neschopnosti v jednotlivých zemích mapuje tabulka v závěru textu.

V souvislosti s výrobními náklady, refinancováním firemních výdajů a strukturními výzvami začne zpomalování růstu globální ekonomiky postupně pociťovat více společností ve většině zemí. Klesající poptávka zvyšuje zranitelnost firem, které mají vysoko zafixované náklady, vyšší skladové zásoby či řeší otázky spojené s provozním kapitálem. „Poměrně stále aktuální riziko platební neschopnosti by mohlo mít dominový efekt na dodavatele. Uvážíme-li, že nejvíce insolvencí zasaženými sektory byly v roce 2018 stavebnictví, retail a zemědělství, a to v regionech západní, centrální i východní Evropy a dále potom v Asii, je nezbytně nutné volat po větší selektivitě a zvyšovat preventivní opatření – např. pečlivou správu úvěrového managementu. Důslednější bychom měli být také v monitoringu politických a strategických rizik, protože ta budou velkou měrou přispívat k velké nestálosti globální ekonomiky v průběhu celého roku 2019, např. nyní aktuální otázka dopadu brexitu na evropskou ekonomiku, kde má mnoho finančních institucí nemalé expozice, předestírá vývoj situace Jan Synek, vedoucí oddělení Claim & Collection CEE  společnosti Euler Hermes.

Tisková zpráva Euler Hermes

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je […]

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

konkurz WCA

WCA je v konkurzu, reorganizace neprošla. Věřitelům běží čas

WCA International Matouše Poláka skončila v konkurzu. Městský soud v Praze zjistil úpadek a prohlásil konkurz na majetek společnosti 27. února 2023. Věřitelé mají nyní jen da měsíce na přihlášení pohledávek. Lhůta pro podávání přihlášek končí 27. dubna 2023.

Text: Veronika Hejná

01. 03. 2023


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *