CZK/€ 24.700 +0,02%

CZK/$ 22.902 -0,17%

CZK/£ 29.235 -0,14%

CZK/CHF 25.546 -0,29%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

0 komentářů

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

 

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň nesmí nyní zapomenout na několik důležitých pravidel či lhůt v rámci probíhajícího insolvenčního řízení.

Loading 

Pokud mezi investory Fair Credit patříte, a ještě jste nepodnikli v řešení svých pohledávek žádné kroky, měli byste zpozornět. Na řešení už totiž mnoho prostoru nezbývá. Svou pohledávku můžete přihlásit sami, nebo využít pomoci některého ze subjektů, které se v probíhající insolvenci angažují. Jedním z nich je například Fond finančního trhu a pohledávek, otevřený podílový fond (FFTP OPF).

K aktuálním krokům jsme položili několik základních otázek Lukášovi Sobotkovi ze společnosti Pohledávky FFT, která patří do stejné skupiny, jako výše zmíněný FFTP OPF.

Co vlastně znamená současné insolvenční řízení a co konkrétně mám dělat, pokud jsem investoval do Fair Credit či některé z firem v této skupině?

Insolvenční řízení řeší případy, kdy dlužník dluží zároveň více věřitelům a své závazky není schopen po určitou dobu plnit. Účelem insolvenčního řízení je vymáhat pohledávky všech věřitelů hromadně, a to tak, aby žádný z věřitelů nebyl zvýhodněn. Důležité však je svou pohledávku (či více pohledávek) do insolvenčního řízení přihlásit. Je na vašem rozhodnutí, zda budete postupovat samostatně anebo se spojíte s partnerem, který vás, coby věřitele, bude v rámci insolvenčního řízení zastupovat.

Jak přihlásím pohledávku, musím mít formulář? Jak to funguje?

Přihláška pohledávky se podává na standardizovaném formuláři, který má své zákonem stanovené náležitosti. Pokud se rozhodnete využít pomoci odborníků (pozn. redakce: v případě Fair Credit se angažuje např. FFTP OPF), mohou vám s celým tímto procesem i hlídáním lhůty pomoci. Podobnou pomoc nabízí i některé advokátní kanceláře nebo specializované společnosti – vše vyřídí za vás a při spojení vícero majitelů pohledávek u jednoho subjektu zvyšujete šanci na úspěch při získání investic zpátky.

REKLAMA

Kde se pohledávka přihlašuje?

Přihláška pohledávky se podává k insolvenčnímu soudu, který vede dané insolvenční řízení dlužníka. Anebo to za vás udělá vybraný spolupracující subjekt.

Co musí přihláška obsahovat?

Přihláška pohledávky se podává na písemném formuláři. Kromě obecných náležitostí musí podání obsahovat i důvod vzniku a výši přihlašované pohledávky. Přihlášku pohledávky lze podat osobně na soudu, poštou či elektronicky. Podává ji buďto osobně věřitel, nebo jím vybraný spolupracující subjekt.

Do kdy musí být pohledávka přihlášena? Jsou nějaké lhůty v rámci insolvenčního řízení?

Lhůtu k přihlášení pohledávek stanoví soud v rozhodnutí o úpadku společně s výzvou věřitelům, aby přihlásili své pohledávky. Věřitelé mohou pohledávky přihlašovat už v okamžiku zahájení insolvenčního řízení. Lhůta k přihlášení pohledávek činí 2 měsíce od rozhodnutí o úpadku. K přihláškám podaným po této lhůtě insolvenční soud už nepřihlíží a v řízení nejsou uspokojeny.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

 


Související články

Tři věci, na které si dát pozor při koupi investiční nemovitosti v oblíbených destinacích v EU

Nákup nemovitosti v zahraničí se stává stále oblíbenější alternativou tuzemských investorů. Kromě možnosti koupit dům či apartmán v příjemné dovolenkové destinaci k vlastnímu využití, totiž tyto nemovitosti nabízejí ve srovnání s Českou republikou vyšší výnos z pronájmu. Ten se na rozdíl od pražských výnosů v rozsahu 3 až 5 % […]

Text: Redakce

Foto: Luxent

13. 06. 2024

Koupit a včas prodat? Tři “nafouknutné” akcie pro krátkodobé investice

Na trhu se objevují různé investiční možnosti, mohou to být stabilní pevně zakořeněné společnosti, nové startupy nebo také akcie, které jsou spíše krátkodobou záležitostí. Zaměřili jsme se na tři klíčové akcie, které by investoři mohli v krátkodobém horizontu prodat, aby se vyhnuli možným ztrátám. Konkrétně se jedná […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 06. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *