CZK/€ 25.350 +0,12%

CZK/$ 23.394 +0,17%

CZK/£ 29.700 +0,45%

CZK/CHF 26.625 +0,25%

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 03. 2023

0 komentářů

Insolvenční řízení Fair Credit pokračuje, lhůta pro přihlášení pohledávek je za svoji polovinou

 

Finanční potíže, které vedly ke krachu společnosti Fair Credit International, SE (dnes CEPO Green3, SE) ze skupiny Fair Credit, zasáhly zprostředkovaně celou řadu investorů. Investoři, kteří vlastní pohledávky vůči bývalému poskytovateli drobných půjček, jsou nyní v nepříjemné situace. Nemají jistotu, zda dostanou zpět své peníze, a zároveň nesmí nyní zapomenout na několik důležitých pravidel či lhůt v rámci probíhajícího insolvenčního řízení.

Loading 

Pokud mezi investory Fair Credit patříte, a ještě jste nepodnikli v řešení svých pohledávek žádné kroky, měli byste zpozornět. Na řešení už totiž mnoho prostoru nezbývá. Svou pohledávku můžete přihlásit sami, nebo využít pomoci některého ze subjektů, které se v probíhající insolvenci angažují. Jedním z nich je například Fond finančního trhu a pohledávek, otevřený podílový fond (FFTP OPF).

K aktuálním krokům jsme položili několik základních otázek Lukášovi Sobotkovi ze společnosti Pohledávky FFT, která patří do stejné skupiny, jako výše zmíněný FFTP OPF.

Co vlastně znamená současné insolvenční řízení a co konkrétně mám dělat, pokud jsem investoval do Fair Credit či některé z firem v této skupině?

Insolvenční řízení řeší případy, kdy dlužník dluží zároveň více věřitelům a své závazky není schopen po určitou dobu plnit. Účelem insolvenčního řízení je vymáhat pohledávky všech věřitelů hromadně, a to tak, aby žádný z věřitelů nebyl zvýhodněn. Důležité však je svou pohledávku (či více pohledávek) do insolvenčního řízení přihlásit. Je na vašem rozhodnutí, zda budete postupovat samostatně anebo se spojíte s partnerem, který vás, coby věřitele, bude v rámci insolvenčního řízení zastupovat.

Jak přihlásím pohledávku, musím mít formulář? Jak to funguje?

Přihláška pohledávky se podává na standardizovaném formuláři, který má své zákonem stanovené náležitosti. Pokud se rozhodnete využít pomoci odborníků (pozn. redakce: v případě Fair Credit se angažuje např. FFTP OPF), mohou vám s celým tímto procesem i hlídáním lhůty pomoci. Podobnou pomoc nabízí i některé advokátní kanceláře nebo specializované společnosti – vše vyřídí za vás a při spojení vícero majitelů pohledávek u jednoho subjektu zvyšujete šanci na úspěch při získání investic zpátky.

Kde se pohledávka přihlašuje?

Přihláška pohledávky se podává k insolvenčnímu soudu, který vede dané insolvenční řízení dlužníka. Anebo to za vás udělá vybraný spolupracující subjekt.

REKLAMA

Co musí přihláška obsahovat?

Přihláška pohledávky se podává na písemném formuláři. Kromě obecných náležitostí musí podání obsahovat i důvod vzniku a výši přihlašované pohledávky. Přihlášku pohledávky lze podat osobně na soudu, poštou či elektronicky. Podává ji buďto osobně věřitel, nebo jím vybraný spolupracující subjekt.

Do kdy musí být pohledávka přihlášena? Jsou nějaké lhůty v rámci insolvenčního řízení?

Lhůtu k přihlášení pohledávek stanoví soud v rozhodnutí o úpadku společně s výzvou věřitelům, aby přihlásili své pohledávky. Věřitelé mohou pohledávky přihlašovat už v okamžiku zahájení insolvenčního řízení. Lhůta k přihlášení pohledávek činí 2 měsíce od rozhodnutí o úpadku. K přihláškám podaným po této lhůtě insolvenční soud už nepřihlíží a v řízení nejsou uspokojeny.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Prestižní žebříček nejúspěšnějších fondů na českém trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023

Již počtrnácté proběhlo hodnocení nejúspěšnějších fondů českého investičního trhu – Swiss Life Select Investice roku 2023. Na základě ukazatelů výkonnosti a rizik se na prvním místě v kategorii akciové fondy umístil J&T Opportunity, mezi smíšenými fondy získal první místo Amundi CR Balancovaný, za nejlepší progresivní dluhopisový fond byl […]

Text: Redakce

Foto: Swiss Life Select

21. 02. 2024

Platba paušální daně a výše invalidního důchodu

Živnostníci a podnikatelé plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně minimalizují své daňové starosti a povinnosti. Jaký vliv však má platba paušální daně na případný invalidní důchod prvního a druhého stupně, dřívější částečný invalidní důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

21. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *