CZK/€ 25.255 -0,10%

CZK/$ 23.195 +0,28%

CZK/£ 29.968 -0,22%

CZK/CHF 26.069 -0,33%

Text: Redakce

Foto: Pixabay

19. 05. 2023

0 komentářů

Novela insolvenčního zákona: Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí všichni občané

 

Plošným zkrácením doby oddlužení z pěti let na tři roky riskuje vláda nedůvěru občanů, hrozbu morálního hazardu, deziluzi společnosti a její rozdělení na řádně splácející a neplatiče. V době, kdy se oznamují úsporná opatření, která mají pomoci omezit rozpočtový schodek, snižovat veřejný dluh a zlepšovat ekonomickou situaci země, je tohle to poslední, co by měla odpovědná vláda a parlament v současné době připustit.

Loading



 

Dluhy zdravých a práceschopných neplatičů zaplatí v případě plošného zkrácení oddlužení všichni občané České republiky. Shodli se na tom účastníci odborné diskuse pořádané InsolCentrem a Českou advokátní komorou. Proti tříletému oddlužení a zmírňování podmínek pro osvobození od dluhů se tak staví většina odborné právní i podnikatelské veřejnosti, a současně také většina starostů i občanů.

Vláda hledá úsporná opatření, ale novelou oddlužení rovnou odepíše 15 miliard korun

„Plošné zkrácení doby oddlužení bude jednoznačně unáhleným krokem politiků. V době, kdy vláda rozhoduje o škrtech a zvýšení nákladů občanů, připraví jednou novelou státní rozpočet o 15 miliard korun. O dalších 75 miliard korun přijdou soukromí věřitelé, tedy i živnostníci, kterým třeba nezaplatil dodavatel. Tyto peníze by mohli uhradit zadlužení lidé v produktivním věku, a navíc by jim to pomohlo v návratu do odpovědného života bez dluhů. Až si veřejnost uvědomí tuto realitu v plném rozsahu, ještě to zesílí její nedůvěru ve smysluplnost vládních opatření,“ varuje Jarmila Veselá z InsolCentra a dodává: „Jestli si politici opravdu myslí, že si populistickými kroky získají občany, jsou na omylu. Ve chvíli, kdy lidé zjistí, že platí na úkor těch, kteří jsou zdraví a práceschopní, bude pozdě.“

„Změnou parametrů oddlužení vzniknou dodatečné náklady, které se promítnou do cen produkce a dalších podmínek, jako jsou třeba úroky úvěrů. Současně dojde v ekonomice k dalšímu posílení očekávání a vzorců chování, že zadlužování není problém a v případě nutnosti se dluhy relativně snadno a rychle vyřeší, což bude determinovat budoucí chování ekonomických subjektů. Vedle toho se jedná o ekonomicky neodůvodněný plošný benefit pro všechny dlužníky na úkor věřitelů. Je potřeba zdůraznit, že se při nesplácení dluhů jedná vždy o selhání dlužníka, nikoliv věřitele,“ říká Michal Kuděj z Centra restrukturalizace a insolvence Harryho Pollaka z fakulty podnikohospodářské na Vysoké škole ekonomické v Praze.

Stát vysílá signál, že své závazky není potřeba platit. Nová pravidla představují morální hazard

„Jedná se již o několikáté legislativní opatření, které postupně snižuje míru uspokojení pohledávek věřitelů, a to bez jakékoliv kompenzace. Navrhované řešení navíc neřeší stávající sociální problém zadlužených občanů s mnohačetnými exekucemi, kteří na podmínky oddlužení nedosáhnou.  Navrhovaná úprava tak pouze vysílá do budoucnosti signál věřitelům, že jejich pohledávky nebudou uspokojeny, čímž sníží dostupnost úvěrových prostředků.“ říká Robert Němec, předseda České advokátní komory.

REKLAMA

Nezbytná je spravedlnost a rovnováha mezi věřitelem a dlužníkem. Kontrola spravedlnosti dluhu má zajistit férové zacházení. Dluh ale zůstává závazkem, který by měl být plněn. V opačném případě jde o signál, že dluhy se nemusí platit,“ říká Bohumil Havel, člen Legislativní rady vlády.

Institut oddlužení funguje dobře, je ale potřeba lidem říkat, aby vzali odpovědnost do svých rukou

„Jestli klesá počet zájemců o oddlužení, protože se jim vyplatí setrvat v šedé zóně nebo v exekucích, nevypovídá nic o tom, zda oddlužení funguje. Data ukazují, že u těch, co oddlužení využijí, funguje. Problém je motivace pro vstup těch, kdo nechtějí. Tady je potřeba, aby směrem k povinným dlužníkům promlouval stát, neziskové organizace a advokáti, kteří podávají návrhy na oddlužení,“ říká předseda Rady expertů Asociace insolvenčních správců Michal Žižlavský.

„Zdravý člověk v produktivním věku si dnes může rozložit splácení dluhů do 3 let, a ještě se mu 40 % odpustí. Když to nezvládne, může zaplatit ještě méně, jen musí poctivě pracovat a splácet své dluhy 5 let. Je to skutečně málo? Tuto otázku ať si položí každý sám, protože to, co nezaplatí dlužník, platíme my ostatní,“ dodává Michal Žižlavský.

Matky samoživitelky budou poškozeny

Ve společnosti se často hovoří o podpoře samoživitelů. To je skupina lidí, která by mohla být v novele zahrnuta mezi ohrožené skupiny, jako tomu je u seniorů a invalidů ve 2. a 3. stupni, kteří mají zkrácené oddlužení na tři roky od novely z roku 2019. Dopad na samoživitele je ale i druhotný, tedy, že i oni se stanou věřiteli.

„Dlužníci platí často výživné až v průběhu oddlužení, protože jinak nedosáhnou na odpuštění části svých dluhů. Zamýšlené zkrácení doby oddlužení poškodí především matky samoživitelky, protože zkrátí dobu jejich ochrany z 60 na 36 měsíců. Sníží se počet zaručených splátek výživného pro jejich děti,“ přidává nový pohled na věc Michal Žižlavský.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů


Související články

USA jsou v režimu fiskální dominance. Co to znamená pro investory?

Americká ekonomika se zdá být výrazně méně ovlivnitelná vyššími úrokovými sazbami v současném hospodářském cyklu. To potenciálně implikuje, že i následné snižování úrokových sazeb pozbude velkých účinků. Tento jev lze vysvětlit tím, že Spojené státy jsou nyní v režimu fiskální dominance. Tento režim nastává, když veřejný dluh […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 07. 2024

Co skrývá portfolio průměrného drobného investora?

Sektorem, do kterého drobní investoři nejčastěji investují, jsou společnosti poskytujících finanční služby. Druhým nejčastěji vlastněným sektorem jsou technologické společnosti (40 %) a na třetím tituly z oblasti energetiky (35 %). Údaje vyplývají ze studie Retail Investor Beat (RIB) od společnosti eToro, které se zúčastnilo 10 000 drobných […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 07. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *