Čtvrtek 24. ledna. Svátek má Milena.

Nejlepší strategie pro zvýšení platu? Změna místa

Investice 13.12.2018 | 15:07 0 Komentářů

Výrazným rysem letošního roku na trhu práce je tlak na růst mezd. Čeští zaměstnavatelé je podle údajů ČSÚ zvýšili o 8,6 % na 31 851 Kč (údaj za 2Q/2018). Proto jsme se tentokrát v rámci ankety na stránkách Profesia.cz ptali návštěvníků, co jim pomohlo ke zvýšení mzdy nebo platu.

Pokud chcete zvýšit plat, změňte místo – tak by se dala popsat strategie většiny zaměstnanců v České republice. Lidí na trhu je málo a firmy jsou ochotné investovat do přetažení zkušeného nebo perspektivního člověka konkurenci. Než vyjednávat se šéfem a přesvědčovat ho o svých kvalitách, je tak pro většinu lidí jednodušší prostě zkusit štěstí jinde.

Raději jít jinam než vyjednávat

Je otázkou, zda se za výraznou převahou strategie odchodu neukrývá i další faktor: lidé nejdou do vyjednávání o platu. Důvodů může být více – atmosféra ve firmě nepřeje diskusi, mají vypjaté vztahy s nadřízeným, bojí se jít do konfrontace, nebo prostě jen volí cestu nejmenšího odporu.

„Svou roli hrají i mezigenerační rozdíly: zatímco nastupující generace se většinou nebojí diskutovat o platu i při nástupu na své první místo, lidé nad 50 let se vyjednávat často obávají,“ uvádí zkušenosti z praxe Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. „Dalším faktorem, který hraje roli, je vzdělání a dosažená pozice: zde platí, že lidé na vyšších pozicích a s vyšším vzděláním volí častěji vyjednávání a o změně zaměstnavatele uvažují až ve chvíli, kdy tato varianta selže. Svou roli hraje i to, že pokud ve firmě prodělali významný kariérní vývoj a dosáhli určitého postavení, méně snadno ji opouštějí.“

 

Na věrnost firmě většina lidí nevsází

Zatímco generace našich rodičů často zůstávala u jednoho zaměstnavatele po celý svůj aktivní život, dnes je normální, ba dokonce žádoucí, měnit nejen zaměstnavatele, ale někdy i typ práce. Asi pětina lidí zůstává u jednoho zaměstnavatele po dobu delší než 10 let, další pětina pak 6-10 let, ale čtvrtina mění práci po roce až dvou. Extrémně nízká nezaměstnanost samozřejmě fluktuaci přeje. Věrnost zaměstnavateli v současné době není věc, kterou by při vyjednávání o platu lidé vnímali jako výrazný argument.

Anketa potvrdila trendy

Jaké jsou tedy výsledky ankety? Téměř polovina (49 %) respondentů uvedla, že k lepšímu platu jim pomohla změna místa. K vyjednávání se šéfem se uchýlila pětina lidí (20 %), dalším 12 % pomohl kariérní postup. Desetina lidí (10 %) vsadila na zvýšení kvalifikace a 9 % lidí uvedlo, že ke zvýšení platu jim napomohl počet let strávených ve firmě.

Tisková zpráva Profesia

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.