Neděle 24. října. Svátek má Nina.

Nejlepší strategie pro zvýšení platu? Změna místa

Investice 13.12.2018 | 15:07 0 Komentářů

Výrazným rysem letošního roku na trhu práce je tlak na růst mezd. Čeští zaměstnavatelé je podle údajů ČSÚ zvýšili o 8,6 % na 31 851 Kč (údaj za 2Q/2018). Proto jsme se tentokrát v rámci ankety na stránkách Profesia.cz ptali návštěvníků, co jim pomohlo ke zvýšení mzdy nebo platu.

Pokud chcete zvýšit plat, změňte místo – tak by se dala popsat strategie většiny zaměstnanců v České republice. Lidí na trhu je málo a firmy jsou ochotné investovat do přetažení zkušeného nebo perspektivního člověka konkurenci. Než vyjednávat se šéfem a přesvědčovat ho o svých kvalitách, je tak pro většinu lidí jednodušší prostě zkusit štěstí jinde.

Raději jít jinam než vyjednávat

Je otázkou, zda se za výraznou převahou strategie odchodu neukrývá i další faktor: lidé nejdou do vyjednávání o platu. Důvodů může být více – atmosféra ve firmě nepřeje diskusi, mají vypjaté vztahy s nadřízeným, bojí se jít do konfrontace, nebo prostě jen volí cestu nejmenšího odporu.

„Svou roli hrají i mezigenerační rozdíly: zatímco nastupující generace se většinou nebojí diskutovat o platu i při nástupu na své první místo, lidé nad 50 let se vyjednávat často obávají,“ uvádí zkušenosti z praxe Michal Novák z pracovního portálu Profesia.cz. „Dalším faktorem, který hraje roli, je vzdělání a dosažená pozice: zde platí, že lidé na vyšších pozicích a s vyšším vzděláním volí častěji vyjednávání a o změně zaměstnavatele uvažují až ve chvíli, kdy tato varianta selže. Svou roli hraje i to, že pokud ve firmě prodělali významný kariérní vývoj a dosáhli určitého postavení, méně snadno ji opouštějí.“

 

Na věrnost firmě většina lidí nevsází

Zatímco generace našich rodičů často zůstávala u jednoho zaměstnavatele po celý svůj aktivní život, dnes je normální, ba dokonce žádoucí, měnit nejen zaměstnavatele, ale někdy i typ práce. Asi pětina lidí zůstává u jednoho zaměstnavatele po dobu delší než 10 let, další pětina pak 6-10 let, ale čtvrtina mění práci po roce až dvou. Extrémně nízká nezaměstnanost samozřejmě fluktuaci přeje. Věrnost zaměstnavateli v současné době není věc, kterou by při vyjednávání o platu lidé vnímali jako výrazný argument.

Anketa potvrdila trendy

Jaké jsou tedy výsledky ankety? Téměř polovina (49 %) respondentů uvedla, že k lepšímu platu jim pomohla změna místa. K vyjednávání se šéfem se uchýlila pětina lidí (20 %), dalším 12 % pomohl kariérní postup. Desetina lidí (10 %) vsadila na zvýšení kvalifikace a 9 % lidí uvedlo, že ke zvýšení platu jim napomohl počet let strávených ve firmě.

Tisková zpráva Profesia

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.